جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 23
شبهات وحلول
نویسنده:
عبدالكریم الهاشمی نژاد؛ ترجمه هاشم محمد
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
طهران: منظمه الاعلام الاسلامی,
مسائل العویص
نویسنده:
محمد بن محمد مفید
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: الموتمر العالمی لالفیة الشیخ المفید,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
شيخ مفيد، ابو عبد الله محمد بن محمد بن نعمان عكبرى بغدادى (336 - 413 هجرى) مؤلف كتاب «مسائل العویص» از بزرگ‌ ترين فقها و متكلمين شيعه در قرن چهارم هجرى است. كتاب «العويص» مجموعه مسائل فقهى است كه شيخ مفيد در جواب ابوالحسن نيشابورى مطرح كرده و پس از مدتى به درخواست يكى از يارانش آن را به نگارش درآورده است. برخى از مباحث اين كتاب شبيه به معما مى‌ باشد و گاهى شيخ مفيد براى حل يك مسئله بيش از ده جواب ارائه مى‌ دهد و اين حاكى از تسلط گسترده ايشان بر ابواب فقه است. اين كتاب شامل موضوعات ذيل مى‌ باشد: 1 - مسائل ازدواج 2 - احكام طلاق و جدايى، مهريه، ايلاء، عده و ظهار 3 - مسائل حدود، ديات، قصاص و آداب آن 4 - مسائل مشكل ارث 5 - موارد استثنايى، احكام مشكل و نظريات مختلف در ابواب گوناگون.
أجوبة المسائل الاعتقادیة
نویسنده:
محمد صادق الروحانی، اعداد: مسلم رضایی
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه الامام للنشر و التوزیع,
چکیده :
کتاب حاضر سوال و جواب های اعتقادی است که از محضر آیت الله روحانی پرسیده شده و ایشان جواب داده اند که توسط مسلم رضایی تنظیم شده است. مسائل مختلف اعتقادی مثل امامت ائمه اثنی عشر ، علم امام و نبی ، عصمت امام و نبی و... مطرح شده است.
پاسخ به پرسش های مذهبی
نویسنده:
ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ
وضعیت نشر :
قم: مدرسه امام علی بن ابیطالب (ع),
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
کتاب «پاسخ به پرسش های مذهبی» تالیف ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی می باشد. در این کتاب، سوال و جواب‌ هایی درباره‌ خداشناسی و صفات خدا، پیامبران، امامان، رستاخیز و عالم پس از مرگ، فلسفه‌ احکام و مسائل فقهی، تفسیر، تدوین شده است.
ما‌ئه‌ سوال‌ عن‌ الاسلام‌
نویسنده:
محمد الغزالی؛ خالد محمد خالد
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره: المقطع,
چکیده :
کتاب حاضر یک کتاب اسئله درباره اسلام است و صد سوال در موضوعات مختلف درباره اسلام مطرح و جواب داده می شود موضوعاتی ازقبیل چگونگی بنای اسلام بر 5 اصل؟ موقعیت تصوف در اسلام؟ موقعیت اهل کتاب ؟ بحث حیات و مرگ ، برزخ ، معاد و...
ولادة الإمام المهدي عليه السلام
نویسنده:
سخنران: بشير نجفی؛ محقق: مرکز تخصصی امام مهدی (ع)
نوع منبع :
کتاب , سخنرانی , پرسش و پاسخ , مناظره،گفتگو و میزگرد , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
نجف: مؤسسة السيدة المعصومة (س),
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
«ولادة الامام المهدى (عج)» مجموعه‌ اى از متن سخنرانى شيخ بشير نجفى به زبان عربى با سوالات حاضرين در اين جلسات و پاسخ ايشان مى‌ باشد. مجموعه در صدد پاسخگويى، رد و نقد شبهات مخالفين در زمينه ولادت حضرت مهدى (عج) است. گفتمان مهدويت در قسمت مربوط به مهدى موعود داراى دو محور اصلى است: محور اول متكفل پاسخ‌ گويى به اين سوال است كه طبق تعاليم اسلامى، آيا مسلمان اساسا بايد به ظهور يك منجى در آخرالزمان اعتقاد داشته باشند يا نه؟ اين يك بحث كبروى است. محور دوم متكفل پاسخ‌ گويى به اين پرسش است كه آن منجى موعود كيست؟ اسلام چه كسى را به عنوان مصداق مهدى موعود به جامعه اسلامى معرفى كرده است؟ اين يك بحث صغروى است. گوينده اول به عمده شبهات در زمينه ولادت حضرت پرداخته و سپس قبل از ورود به پاسخ، مقدماتى را بازگو مى‌ كند كه عبارتند از: اخبار و احاديث متواتر موجب و سبب علم هستند، ثبوت نسب منحصر در اعتراف اشخاص مى‌ باشد، عدم الوحدان لايدل على عدم الوجود يك قاعده عقلايى است، به اين معنا اگر انسانى چيزى را نيافت نمى‌ تواند، ادعا كند كه آن چيز وجود ندارد و مقدمه آخر اينكه خبر شخصى كه نسبت به موضوع يا اشخاصى بغض و عداوت دارد، در مقابل اخبار و احاديث متواتر قابل استناد نيست و سبب عدم حجيت خبر متواتر نمى‌ شود. در پايان هر سخنرانى سوالاتى مطرح شده و استاد پاسخ لازم را ارائه نموده‌ اند. متن سوالات و پاسخ‌ ها هم در اثر گنجانده شده است.
پاسخ به پرسش ها و شبهه های وهابیت
نویسنده:
علی باقر شیخانی، حسین اسحاقی
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ
وضعیت نشر :
قم: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز پژوهش های اسلامی,
چکیده :
کتاب «پاسخ به پرسش‌ ها و شبهه‌ های وهابیت» از پنج فصل اصلی مانند تاریخچه، خاستگاه و دیدگاه وهابیت، شبهه‌ های کلامی، شبهه‌ های عقیدتی، شبهه‌ های تاریخی و شبهه‌ های فقهی تشکیل شده که از جمله پیوست‌ های این کتاب می‌ توان به کتاب‌ شناسی رد وهابیت و پایگاه‌ های ضد وهابیت اشاره کرد. کتاب «پاسخ به پرسش‌ ها و شبهه‌ های وهابیت» توسط حجج ‌اسلام سید حسین اسحاقی و علی باقر شیخانی تالیف شده است. «معنای کفر، شرک و بدعت از نظر وهابیت»، «شرک از نظر وهابیت»، «توحید از نظر وهابیت»، «نقد دیدگاه سلفیان»، «شریعت از نظر وهابیت»، «ضرورت پرداختن به بحث وهابیت»، «آیا طلب شفا از قبور انبیا و صالحان، شرک است؟»، «آیا نام‌ گذاری به عبدالنبی و عبدالحسین شرک است؟»، «شریعت از نظر وهابیت»، «آیا طلب شفاعت از پیامبر اسلام (ص) و صالحان شرک است؟»، «آیا ساختن بنا روی قبور و مسجد در کنار آنها بدعت و شرک است؟»، «آیا نذر و قربانی کردن برای صالحان و مؤمنان، شرک و حرام است؟»، «آیا پیروی از اکثریت معیار حق و حق‌ گرایی است؟» و «آیا عقیده به عصمت اهل‌ بیت (ع) غلو است؟» از جمله موضوعاتی که زیر مجموعه فصل‌ های اصلی این کتاب به آن پرداخته شده است.
پاسخ های ما
نویسنده:
علی عطائی اصفهانی
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ
وضعیت نشر :
تهران : مشعر,
چکیده :
پاسخ‌ های ما، اثر آقای علی عطائی اصفهانی می‌ باشد، در این کتاب درباره سؤالاتی که با رفتن به مکه و مدینه برای حجاج پیش می آید بحث شده است. مسافرینی که عازم مکه و مدینه می‌ شوند پا به سرزمینی می‌ گذارند که محیط بسیار آماده‌ ای برای معرفت پروردگار و شناسایی ذات پاک اوست و به راستی آن جذبه معنوی و روحانی که انسان به هنگام ورود به آن سرزمین پیدا می‌ کند به هیچ بیان و سخنی قابل توصیف نیست؛ ولی جای بسیار تاسف است که برادران اهل سنت این موقعیت و فرصت را از این مهمانان خدا می‌ گیرند و دریایی از سؤالات را در مشاهده این میهمانان قرار می‌ دهند و این عزیزان را به فکر فرو می‌ برد که منشاء این اختلاف عقاید و اعمال که بین خودشان و آنها موجود است را بدانند، لذا برای یافتن پاسخ به سوی عالمان و روحانیون رو می آورند. مؤلف از آن جا که خود از مسافرین این سفرها بوده و بارها خود و دیگر روحانیون را با این سؤالات مواجه می‌ دیده است و از سوی دیگر درخواست مکرر عزیزان روحانی باعث شد تا ایشان دست به قلم برده و مسائل محل خلاف را که چشم گیر و مورد توجه عموم مردم می‌ باشد، جمع آوری و به صورت یک کتاب در معرض دید همگان و بخصوص زائرین عزیز قرار دهد. روش مؤلف در نگارش این کتاب به‌ صورت سؤال و پاسخ مى‌ باشد. وى اوّل پاسخ شیعه و سپس نظر فقهاى اهل سنت را ذکر مى‌ کند و در صورتى‌که بین مذاهب چهارگانه اهل سنت در مسئله‌ ای اختلاف باشد، نظر همه آنها را بازگو مى‌ نماید و در آخر مسئله، بعضى از دلایل قرآنى و روایى آن را ذکر مى‌ کند.
تقلید در مسائل اعتقادی
نویسنده:
محمد حسینی شاهرودی؛ مترجم: ابراهیم بابایی آملی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
قم: آل المرتضی,
چکیده :
کتاب «تقلید در مسائل اعتقادی» تالیف محمد حسینی شاهرودی است. نظر به این که مسائل اعتقادی اموری عقلی هستند، واجب است که مکلف خودش از نظر برهانی به نتیجه برسد و با شناخت تفصیلی برایش اعتقاد حاصل شود نه این که تقلید کند. اگر این سخن درست است آیا شامل همه عقاید است یا مربوط به اصول و اساس عقاید است نه تفصیلاتش؟ در مورد تفصیلات و جزئیاتی که مورد اختلاف است چطور؟ و در تشخیص صحیح و صحیح تر به چه مرجعی می توان رجوع کرد؟ آیا برای استادی که نسبت به مسائل دینی گوناگون (غیر از احکام شرعی) مطلع است، جائز است که افکار و مفاهیم اسلامی را تبیین و ارزیابی کند؟ و در مسائل مختلف صاحب نظر شود؟ و آیا برای ما جایز است که این مسائل را از او بپذیریم؟ یا این که نیازمند فراگیری علوم حوزوی و مراجعه به علما است؟ پاسخ به سوال هایی از این دست و مطالب متنوعی که در باب موضوع اعتقادی مطرح شده است موضوع بحث این کتاب است. در این کتاب مباحثی همچون: قضا و قدر، عصمت انبیا، مراتب عصمت، رجعت، تصوف و دیگر مباحث اعتقادی مورد بررسی قرار گرفته است.
رسالة الرابعة فی الغیبة
نویسنده:
محمد بن محمد مفید؛ محقق: علاء آل جعفر؛ مقدمه نویس: محمدرضا حسینی جلالی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المؤتمر العالمی لالفیة الشیخ المفید,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
«الرسالة الرابعة فی الغیبة»، یکى از چهار رساله مختصرى است که مرحوم شیخ مفید (بغداد، 336 - 413 ق، بغداد)، در موضوع علت غیبت طولانى حضرت مهدى (عج)، به زبان عربى نوشته است. هر چند نام پرسشگر مشخص نشده، ولى شیخ مفید او را یکى از مخالفان (سنیان) شمرده است. بحث شیخ مفید، هر چند مختصر است، ولى از نظر روشى، جامع است و با بهره‌ گیرى از علم کلام، فقه و آیات و روایات و حتى تحلیل و تفسیر حوادث تاریخى پاسخى قانع‌ کننده عرضه کرده است. این اثر را آقاى علاء آل جعفر تصحیح کرده و آقاى سید محمدرضا حسینى جلالى مقدمه‌ اى به زبان عربى بر آن نوشته و کنگره جهانى شیخ مفید آن را به مناسبت هزارمین سالگرد درگذشت شیخ مفید منتشر کرده است. در مورد اثر حاضر، گفتنى است که حجم اندک آن نباید ما را از ارزش والاى آن و کیفیت محتوایش غافل سازد؛ زیرا آگاهان به تاریخ اندیشه اسلامى به‌ خوبى مى‌ دانند که شیخ مفید و آثار علمى‌ اش تا کنون نقش بسیار سرنوشت‌ سازى در تاریخ علوم اسلامى ایفا کرده و کتاب حاضر نیز همچنان جزو بهترین پاسخ‌ هاى شیعه به پرسش‌ هاى مبحث غیبت امام زمان (ع) است.
  • تعداد رکورد ها : 23