جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
 
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
تنها فراداده‌های دارای منابع دیجیتالی را بازیابی کن
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  *برای جستجوی عین عبارت , عبارت مورد نظر را درون گیومه ("") قرار دهید . مانند : "تاریخ ایران"
گفتمان دینی در ژاپن مدرن: دین، دولت و شینتو [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jun'ichi Isomae (جونیچی ایزوما)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: گفتمان دینی در ژاپن مدرن به بررسی انتقال مفهوم غربی «دین» در دوران مدرن می پردازد. ظهور گفتمان در مورد شینتو، فلسفه و بودیسم. و تکامل رشته دانشگاهی مطالعات دینی در ژاپن.
درباره ایگو و خدا: پرسش‌های دکارتی بیشتر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Luc Marion (ژان لوک ماریون)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
Fordham University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ژان لوک ماریون در این جدیدترین مطالعات مهم خود در مورد دکارت، مقالاتی را درباره موضوعات ایگو و خدا گرد هم می آورد که بیشتر آنها قبلاً به زبان انگلیسی در دسترس نبودند. این کتاب بیش از هر اثر دیگری از ماریون، پیوند عمیق بین دغدغه‌های پدیدارشناختی او و نوشته‌هایش درباره دکارت را نشان می‌دهد. رهایی خدا و خود از تنگناهای متافیزیک اصول اساسی کار الهیاتی و پدیدارشناختی ماریون است. این کتاب همان موضوعات را در فلسفه دکارت برجسته می کند. در قسمت اول (درباره ایگو)، ماریون به بررسی دگرگونی ایگوی دکارتی می پردازد و استدلال می کند که آن چنان که اغلب تصور می شد منفرد نیست، و نشان می دهد که چگونه نوشته های دکارت خود با گفت و گو تنظیم شده اند. او وضعیت «قاعده حقیقت» را در مدیتیشن ها توضیح می دهد، از یک سو نشان می دهد که چگونه استدلال دکارت دایره ای نیست، از سوی دیگر نشان می دهد که پاسکال چگونه به دکارت پاسخ می دهد و آن را تغییر می دهد. او همچنین وضعیت دوسوگرای مفهوم جوهر را در دکارت با بازگشت به ریشه های آن در فلسفه سوارز روشن می کند. در قسمت دوم (درباره خدا)، ماریون به تز مهم دکارتی در مورد خلق حقایق ابدی باز می گردد و آن را در چارچوب ادعاهای متفکران پیشین قرار می دهد و زوال آن را در فلسفه های پس از دکارت نشان می دهد. این مطالعه با ترسیم دقیق مفهوم causa sui و بررسی دقیق ایده خدا در اندیشه قرن هفدهم پایان می یابد.
در جای خود: رویکرد سَنت آگوستین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Luc Marion, Jeffrey Kosky (transl.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Stanford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در جای خود یک خوانش پدیدارشناسانه اصیل از آگوستین است که درگیری او با مفاهیم هویت در اعترافات را در نظر می گیرد. با استفاده از تجربه آگوستینی اعتراف، ژان لوک ماریون مدلی از خودبودن ایجاد می کند که این تجربه را در پرتو کل مجموعه آگوستینی بررسی می کند. در این راستا، ماریون با تحلیل‌های مدرن و پست مدرن قابل‌توجهی از «تجربه‌ای‌ترین» آثار آگوستین، از جمله تفسیرهای انتقادی ژاک دریدا، مارتین هایدگر و لودویگ ویتگنشتاین درگیر می‌شود. ماریون در نهایت به این نتیجه می‌رسد که آگوستین در بررسی افراط در خود و فراتر از خود، و در استفاده از این تغییر خود برای خود، به عنوان نیروی محرکه‌ای برای روابط خلاق با خدا، جهان و دیگران، بر پست مدرنیته پیشی گرفته است. این خوانش پیوندهای قابل توجهی را بین گزارش‌های خودبودن در زمینه‌های فلسفه معاصر، مطالعات ادبی و مسیحیت اولیه آگوستین برقرار می‌کند.
خدای بدون وجود [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Luc Marion (ژان لوک ماریون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ژان لوک ماریون استدلالی بحث برانگیز برای خدایی عاری از همه دسته های هستی ارائه می کند. ماریون با اتخاذ موضعی مشخصاً پست مدرن، یک فرض اساسی هم در مابعدالطبیعه و هم الهیات نئوتومیست را به چالش می کشد: اینکه خدا، قبل از هر چیز دیگری، باید باشد. در عوض، او «خدای بدون وجود» را در قلمرو آگاپه، خیریه یا عشق مسیحی قرار می دهد. این جلد، اولین ترجمه به انگلیسی از آثار این فیلسوف برجسته کاتولیک، دیدگاهی معاصر در مورد ماهیت خدا ارائه می دهد. "کتابی بسیار متفکرانه... این نوید یک محصول غنی را می دهد. برخورد بسیار بدیع ماریون با بت و نماد، مراسم عشای ربانی، ملال و غرور، تبدیل و دعا، بحث های کلامی و فلسفی را به سطح جدیدی می برد." - نورمن ویرزبا.، قرن مسیحی
احیای فکر دینی در اسلام
سخنران:
نوع منبع :
سخنرانی , کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
تهران - ایران: رسالت قلم,
چکیده :
موضوع این کتاب، شرح تجدید حیات فکری از نظر منظر اسلام است. کتاب حاضر، حاصل سخنرانی‌هایی است که با در نظر گرفتن ترقی رشته‌های جدید علم و معرفت در مغرب زمین با قصد احیا و بازسازی فکر دینی در اسلام، توسط علامه «محمداقبال لاهوری» در محافل دانشگاهی شهرهای مدرس، حیدرآباد، و علیگره ایراد شده‌اند. سخنرانی‌های یاد شده، حول هفت محور معرفت و تجربه دینی، محک فلسفی تجلیات تجربه دینی، تصور خدا و معنی نیایش و آزادی، و جاودانی من بشری؛ روح و فرهنگ تمدن اسلامی؛ و آیا اصل حرکت در ساختمان اسلام و دین ممکن است، می‌باشند. سخنران، در هر یک از این مباحث آرا و نظریات فلاسفه و علمای مسلمان و غیرمسلمان را شرح داده و به نقد و مقایسه آن‌ها با یکدیگر پرداخته است.
تجديد الفكر الديني في الإسلام
نویسنده:
محمد اقبال؛ مترجم: محمد یوسف عدس؛ مقدمه: الشیماء الدمرداش العقالی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره - مصر/بیروت - لبنان: دار الکتاب المصری/دار الکتاب اللبنانی ,
فضائل الأنام من رسائل حجة الإسلام: رسائل الإمام الغزالي الفارسية
نویسنده:
أبو حامد الغزالي؛ ترجمه: نورالدین آل علی
نوع منبع :
کتاب , رساله تحصیلی , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
الدار التونسیة للنشر,
قانون جنگ در اسلام: توجیهات و مقررات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ahmed Al-Dawoody (auth.) (احمد الداودى)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
US: Palgrave Macmillan ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: الداودی به بررسی توجیهات و مقررات جنگ در درگیری های مسلحانه بین المللی و داخلی بر اساس قوانین اسلامی می پردازد. او انواع مختلف استفاده از زور توسط بازیگران دولتی و غیردولتی را مطالعه می کند تا ماهیت قانون جنگ اسلامی را مشخص کند.
جهان بینی اسلامی از ترکیه: دین در یک دولت مدرن، سکولار و دموکراتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Valk, Halis Albayrak, Mualla Selçuk
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب سفری به دل جهان بینی اسلامی است. پرسش‌های چالش برانگیز با پیامدهای گسترده را مطرح می‌کند و به موضوعاتی مانند قرآن و وحی می‌پردازد. آیین ها و نمادها در آغوش کشیده شد. فطرت خدا، انسانها و شناخت ما. کرامت انسان، تقدس زندگی و غیره. از پاسخ‌های آسان و تجویزی جلوگیری می‌کند و به جای آن، تفکر متفکرانه را در مورد دو سؤال اساسی ترجیح می‌دهد: عشق به خدا به چه معناست؟ آدم خوب بودن یعنی چی؟ پاسخ‌هایی که با دقت طراحی شده‌اند توسط گروهی از محققان از مطالعات قرآن، مطالعات جهان‌بینی، مطالعات زنان، مطالعات فرهنگی و آموزش دینی ارائه شده‌اند. درکی پویا از اسلام را آشکار می کند. سنتی که با چالش‌های حال حاضر مقابله می‌کند، با انتقادات تند مقابله می‌کند و جان تازه‌ای به یک سنت غنی و دیرینه می‌بخشد که همچنان بر زندگی میلیاردها نفر در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.