جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 56
حافظ و نام مهین خداوند
نویسنده:
عبدالرضا سیف - حمید دهنبی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه تهران,
کلیدواژه‌های اصلی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
تفاسیر قرآن و کتاب های صوفیه، در بردارنده مفاهیم بسیاری در ارتباط با ادبیات و الهیات اسلامی است که مطالعه روشمند و دقیق این مفاهیم می تواند به نتایج درخشانی منجر شود. اسم عظم یا نام مهین یکی از عمده و اساسی ترین این مفاهیم است که در طول تاریخ تفکر اسلامی، محل تامل و مداقه بخش عمده ای از اندیشمندان بوده است. شگفت انگیزی و جاذبه این مقوله به گونه ای بوده است که بسیاری از عرفا و صوفیه درباره آن به گمان زنی پرداخته اند و هرکدام نامی از نام های خداوند - عز و جل - را نام مهین قلمداد کرده اند.
مناحي الفلسفية عند الجاحظ
نویسنده:
علی بوملحم
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
تاريخ الفلسفة الإسلامية منذ الينابيع حتى وفاة إبن رشد
نویسنده:
هنري كوربان، ترجمه : نصیر مروة، حسن قبیسی، مقدمه و نظارت : امام موسی صدر، الأمیر عارف تامر
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت : ,
کلیدواژه‌های اصلی :
کلیدواژه‌های فرعی :
عالم انوار , اندیشه فلسفی , تشکیک نوری , قوه وحی نبوت , امام شناسی , اشاعره (اهل سنت) , عقاید اسماعیلیه , عقاید معتزله , علم امامت , کسب , معتزله (اهل سنت) , وعد و وعید , ولایت معنوی , امام غایب , منزلت بین منزلتین , وراثت (امامت) , ولایت خاصه امام , اسماعیلیه ( جعفری ) , امر به معروف , ائمه مستور اسماعیلیه , باطنیه ( اسماعیلیه ) , حدوث قرآن , انسان کامل (کلام) , مخالفت با فلسفه , تفسیر فلسفی وحی , فلسفه عربی , هلنیسم , هرمنوتیک , علم طبیعی , حکمت اشراق the School of Illumination , علم معاد (فلسفه ذیل الهیات بالمعنی الاخص) , قرآن , حکمت نبوی , 13. علم کلام , حکیم عارف , 6- فرق تصوف (اعم، (فرق اسلامی)) , فاطمیان(اسماعیلیه) , تصوف عاشقانه , تاریخ تصوف , صوفیان (صوفیه) , عرفان شیعی , نور (حکمت اشراق) , عرفان نظری , عالَم مثالی(حکمت اشراق) , جوهر غاسق(حکمت اشراق) , نور الانوار , نشاه(نشأه، نشئه)برزخی , مقام ولایت(قسیم مقام نبوت و رسالت و خلافت , مقام محبت , راه باطن(مقابل راه ظاهر) , آثار سهروردی , قلاع اسماعیلیه , نقد غزالی بر فلسفه , دین و تصوف , امام زمان (عج) , ایمان و عقل , نقد فلسفه , فلسفه زبان ,
فلسفه طبیعی اسحاق نیوتن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jed Z. Buchwald, I. Bernard Cohen (ed.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
The MIT Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مطالعات نیوتن در نیم قرن گذشته دستخوش تغییرات اساسی شده است زیرا کارهای بیشتری از او کشف شده و جزئیات بیشتری از زندگی و زمینه فکری او آشکار شده است. این جلد در مطالعات اخیر نیوتن دو رشته را مشخص می کند: پیشینه فکری اندیشه علمی نیوتن و هر دو جنبه خاص و کلی علم فنی او. این مقالات ادعاهای جدیدی در مورد روش‌های ریاضی، تحقیقات تجربی و انگیزه‌های نیوتن، و همچنین تأثیری که حضور طولانی او بر علم در انگلستان داشت، ارائه می‌کنند. کتاب به دو بخش تقسیم می‌شود. مقاله‌های بخش اول، انگیزه‌های نیوتن و منابع روش او را روشن می‌کنند. مقالات بخش دوم به بررسی فلسفه ریاضی نیوتن و توسعه مکانیک عقلانی و دینامیک سماوی می پردازند. یک ضمیمه شامل آخرین مقاله ریچارد دبلیو. وستفال، زندگی نامه نویس نیوتن است که به بررسی برخی از راه هایی می پردازد که ریاضیات در عصر نیوتن در تعقیب ها و حوزه هایی غیر از مکانیک نظری یا عقلانی مورد استفاده قرار گرفت.
جوانب ابن سینا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert Wisnovsky (روبرت وینوسکی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
.Markus Wiener Pub,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: تجدید چاپ از مقالات پرینستون: مجله بین رشته ای مطالعات خاورمیانه، جلد نهم. «فیلسوف و پزشک ابوعلی بن سینا (متوفی 1037 میلادی) که در غرب با نام لاتینی خود ابن سینا شناخته می شود، یکی از تأثیرگذارترین متفکران قرون وسطی اسلامی و لاتین بود. مقالات این جلد به موضوعات اساسی در روان شناسی، معرفت شناسی، فلسفه طبیعی و متافیزیک ابن سینا همچنین در این جلد گنجینه ای از عکس آماری از دست نوشته های ابن سینا که اخیراً در مرکز تحقیقات آمریکایی در مصر کشف شده است، شرح داده شده است."--ژاکت.
تغییر و تداوم در کیهان‌شناسی اوائل دوره مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Patrick J. Boner
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer,
چکیده :
ترجمه ماشینی: نجوم مدرن اولیه که به عنوان نقطه اشتعال انقلاب علمی تلقی می شود، شاهد انفجار مجازی ایده ها در مورد ماهیت و ساختار جهان بود. این مطالعه به بررسی این نظریه‌ها در زمینه‌های فکری گوناگون می‌پردازد و دیدگاه ما را از علم مدرن به‌عنوان جانشینی مستقیم برای فلسفه طبیعی ارسطویی به چالش می‌کشد. این نشان می دهد که چگونه ستاره شناسان با استفاده از ایده های قدیمی به روش های جدید و شناسایی مفاهیم ظریف تر از عقلانیت کیهانی، با نوآوری های آسمانی برخورد کردند. با شروع کرات سماوی Peurbach و پایان دادن به مفاهیم تکاملی ستاره جدید Mira Ceti، یک مرحله محوری در درک ما از جهان به عنوان یک مکان تغییر دائمی را بررسی می کند که الگوهای عمیق تر نظم و ثبات کیهانی را تأیید می کند.
ذهن های بی نهایت: کیهان شناسی فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Leslie
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Clarendon Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کیهان فقط به دلیل نیاز اخلاقی به آن وجود دارد ما، و تمام ساختارهای پیچیده جهان ما، به عنوان افکار در ذهن الهی وجود داریم که همه چیز را ارزش دانستن می داند. همچنین می‌تواند بی‌نهایت جهان‌های دیگر در این ذهن وجود داشته باشد... شاید باورش سخت باشد جهان همان طور است که لسلی می گوید - اما مقاومت در برابر ایده ها و استدلال های قانع کننده او نیز دشوار است.
مفهوم های جِرم در فیزیک و فلسفه معاصر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Max Jammer
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Princeton University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مفهوم جرم یکی از اساسی ترین مفاهیم در فیزیک است که از نظر اهمیت فقط با مفاهیم مکان و زمان قابل مقایسه است. اما بر خلاف موارد اخیر که موضوع مطالعات فیزیکی و فلسفی بیشماری هستند، مفهوم جرم به ندرت مورد بررسی قرار گرفته است. در اینجا ماکس جامر، فیلسوف و مورخ برجسته فیزیک، یک مطالعه مختصر، اما جامع، منسجم و مستقل از مفهوم جرم را همانطور که در فیزیک معاصر تعریف، تفسیر و به کار می‌رود و به طور انتقادی در فلسفه علم مدرن این کتاب با تمرکز بر نظریه های ارائه شده پس از اواسط دهه 1950، اولین کتاب در نوع خود است که جدیدترین تحقیقات تجربی و نظری در مورد ماهیت جرم و نقش آن در فیزیک مدرن، از قلمرو ذرات بنیادی تا کیهان شناسی را پوشش می دهد. از کهکشان ها این کتاب با تجزیه و تحلیل دشواری های مداوم تعریف جرم اینرسی به شیوه ای غیر دایره ای آغاز می شود و این سؤال مرتبط را مورد بحث قرار می دهد که آیا جرم یک مفهوم مشاهده ای است یا نظری. سپس مفهوم جرم را در نسبیت خاص و این مسئله ظریف را بررسی می کند که آیا جرم نسبیتی تنها مفهوم مشروع جرم است و آیا با جرم کلاسیک (نیوتنی) یکسان است یا خیر. این با تجزیه و تحلیل انتقادی از مشتقات مختلف از رابطه جرم-انرژی معروف E = mc2 و تفاسیر متناقض آن دنبال می‌شود. جمر سپس فصلی را به تمایز بین جرم اینرسی و گرانشی و نسخه‌های مختلف اصل به اصطلاح هم ارزی اختصاص می‌دهد که نیوتن اصول خود را با آن آغاز کرد، اما همچنین به نقطه شروع نسبیت عام اینشتین تبدیل شد که جایگزین فیزیک نیوتنی می‌شود. این کتاب با ارائه نظریه‌های دینامیکی جهانی و محلی اخیراً در مورد منشاء و ماهیت جرم به پایان می‌رسد. این کتاب که قرار است به مرجع بسیار مورد مشورت فیلسوفان و فیزیکدانان تبدیل شود، همچنین برای خوانندگان عمومی غیرحرفه ای علاقه مند به مبانی فیزیک نوشته شده است.
  • تعداد رکورد ها : 56