جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
کتاب راهنمای کمبریج برای هرمنوتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael N. Forster, Kristin Gjesdal
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: هرمنوتیک، مطالعه تفسیر، شاخه ای ضروری و ارزشمند از فلسفه است. هرمنوتیک همچنین جزء اصلی روش شناسی علوم اجتماعی و علوم انسانی است، برای مثال تاریخ نگاری، مردم شناسی، تاریخ هنر و نقد ادبی. در دنباله‌ای از فصول قابل دسترس، مشارکت‌کنندگان در سراسر علوم انسانی مفاهیم و ایده‌های برجسته هرمنوتیک، توسعه تاریخی این رشته، اهمیت هرمنوتیک در فلسفه امروز، و راه‌هایی را که از طریق آن می‌تواند به دغدغه‌های معاصر از جمله روابط بین‌فرهنگی رسیدگی کند، توضیح می‌دهند. روابط بین خرده فرهنگ ها در یک جامعه واحد و روابط بین نژاد و جنسیت. این همراه که به وضوح ساختار یافته و به زبان غیر فنی نوشته شده است، کمک مهمی به یک رشته تحصیلی در حال رشد خواهد بود.
هرمنوتیک انتقادی: دیدگاه های فلسفی معاصر در ترکیه در مورد فهم و تفسیر قرآن [پایان‌نامه انگلیسی]
نویسنده:
Çelik, Yusuf: چلیک، یوسف؛ اساتید راهنما: Siddiqui, Mona و Ralston, Joshua
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: قرآن از بدو نزول برای مسلمانان اهمیتی اساسی داشته است. با این حال، احترام به قرآن به طور پیش فرض به معنای به کارگیری بی رویه پیام آن نبود. در مقابل، به همان اندازه که قرآن قدمت دارد، سنت هرمنوتیک به همان اندازه قدیمی نیز وجود دارد که در عملیات و شرایطی که در آن مفاهیم قرآن برای زمینه های مختلف قابل فهم و معنا می شود، می اندیشد. در این پایان نامه، نظریات هرمنوتیکی سه متفکر ترک را با طرح این سوال بررسی کرده ام: وضعیت تفاسیر جدید و متنوع از قرآن در هرمنوتیک قرآن معاصر ترکی چگونه است که نمونه آن آثار کندیوغلو، آلپیاغیل، و اوزتورک؟ بر این اساس، دریافته‌ام که تفاسیر جدید و متفاوت از قرآن تنها در صورتی معنادار و موجه است که الزامات ذهنی و عینی درستی را که مفسر باید به عنوان موضوع بر خود تحمیل کند، برآورده کند. از جنبه عینی، این الزامات شامل پیروی از روش رسمی و درک استفاده تاریخی از زبان عربی است. اما در جنبه ذهنی، الزامات دیگری مانند ایمان، وجدان و خودشناسی مقرر شده است. نویسندگان ترک با ادغام ذهنیت در تفسیر، مسیر نظری سازنده ای را به سوی قرائت های جدیدی از قرآن می گشایند که از بافت نسبی موضوع مطلع می شوند. با این حال، علیرغم رسیدن به آستانه‌های تفسیری جدید، نویسندگان ترک ترجیح داده‌اند که تمام پتانسیل هرمنوتیک خود را به احتیاط مفسران آینده موکول کنند، نه اینکه خودشان توضیح دهند.
گردباد: مقالاتی درباره هرمنوتیک و الهیات به یاد جین مورس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen L. Cook, Corrine L. Patton, James W. Watts
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Sheffield Academic Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجموعه مقالات بر کتاب ایوب تمرکز دارد و به بررسی تعامل پیچیده روش شناسی و هرمنوتیک می پردازد. دو بخش عمده وجود دارد: رویکردهایی که در درجه اول تاریخی هستند، بازیابی آنچه که متن "معنا" دارد. و آنهایی که متنی هستند و زمینه خواندن را جدی می گیرند. هر دو رویکرد درگیر این موضوع الهیاتی هستند که چگونه این قرائت به ما کمک می کند تا آنچه را که «معنای» متن را بهتر تطبیق دهیم. همکاران شامل ویراستاران، مارک اس. اسمیت، داگلاس جی. گرین، ویکتوریا هافر، الن اف دیویس و کلر متیو مک گینیس هستند. یک مقاله مقدماتی محتویات و نتایج مشارکت‌های مختلف را بررسی می‌کند و جهت‌گیری‌های جدیدی را برای مسئله یکپارچه‌سازی روش‌ها پیشنهاد می‌کند.
هرمنوتیک رادیکال [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John D. Caputo (جان دی. کاپوتو)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب قابل توجهی است: گسترده، طنین انداز، و به خوبی نوشته شده است؛ همچنین تأمل برانگیز و با شخصیت، گرم و جذاب است. -- فلسفه و ادبیات"کاپوتو با این کتاب جای خود را محکم به عنوان برجسته ترین پست مدرنیست قاره ای آمریکایی می گیرد... " -- فصلنامه بین المللی فلسفی"کسی نمی تواند تحت تاثیر دامنه هرمنوتیک رادیکال قرار نگیرد." -- انسان و جهان "مطالعه کاپوتو در گستره و دانش خود خیره کننده است." -- رابرت ای. لادر، دانشگاه سنت جان، تومیست برای جان دی. کاپوتو، هرمنوتیک به معنای تفکر رادیکال بدون توجیه ماورایی است: توجه به گسست ها و بی نظمی های موجود قبل از اینکه متافیزیک حضور فرصتی برای هموارسازی آنها پیدا کند. هرمنوتیک رادیکال همکاری نزدیک تری بین هرمنوتیک و ساختارشکنی ایجاد می کند که قبلاً تلاش شده است.
رویکرد هرمنوتیکی برای تفسیر قرآن: پیشنهادی از غرب [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
S Sudirman (اس سودیرمن)
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مقاله به تشریح کلی رویکرد هرمنوتیکی از جمله پیشینه و پدیده تاریخی در فهم متن و قرآن می پردازد. در این مقاله سعی خواهد شد تا رویکرد هرمنوتیکی در تفسیر قرآن که مورد بحث بسیاری از محققین قرار گرفته است، به تصویر کشیده شود. دریافت که رویکرد هرمنوتیکی روشی جایگزین برای فهم قرآن یا حتی حدیث است. ممکن است روح تازه‌ای در توسعه قرآن از نظر ارزش‌های دیرپای آن ببخشد. بسیاری از محققان امروزی بدون شک تلاش کرده اند تا نشان دهند اگر قرآن به رویكردی جدید به آن بپذیریم، «به روزتر» و سازگارتر با مسائل جاری زندگی مدرن خواهد بود. اما همه علما با این روش موافق نیستند، زیرا معتقدند قرآن کتاب مقدسی است که با هر روش غربی، به ویژه هرمنوتیک، نمی توان به آن نزدیک شد. حتی محکوم می‌کنند که مردم از چنین روشی استفاده می‌کنند و می‌توان آن را کافر دانست.
سلسله مراتب تألیف در هرمنوتیک دائوجینگ [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Daniel Sarafinas (دانیل سارافیناس)؛ ویراستار دانشگاهی: میشا تاد
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: موضوع نویسندگی دائوجینگ، که به نام لائوزی نیز شناخته می شود، بحثی داغ است و موضع گیری فرد در مورد وجود و نقش نویسنده می تواند پیامدهای بالقوه ای برای تفسیر فرد از متن داشته باشد. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه مفاهیم تألیف یک متن، اغلب ناخودآگاه، بر تفسیر خواننده تأثیر می‌گذارد، به طوری که معنای احتمالی تولید شده در آن متن محدود، کاهش یا پایان می‌یابد. سه چهارچوب هرمنوتیکی، نیت گرایی نویسنده، خوانش های خواننده محور، و قصد متن، با مشکل مواجه می شوند، که هم چگونگی کمک به تولید معنا را آشکار می کند، اما مهم تر از آن اینکه چگونه فقدان آگاهی انتقادی از موضع هرمنوتیکی خود در مورد نویسندگی ممکن است خاتمه یابد. اهمیت بالقوه این چارچوب‌های هرمنوتیکی برای کار محققان و مترجمان معاصر لائوزی به کار می‌رود تا ارزیابی شود که چگونه مفاهیم ضمنی تألیف به نقاط قوت و ضعف در تفاسیر لائوزی در ارتباط با تولید معنا و اهمیت کمک می‌کنند. این مقاله از آنجایی که ماهیت انتقادی دارد، تنها به این منظور است که نشان دهد چگونه درگیر شدن غیر انعکاسی خواننده با نگرش او نسبت به نویسندگی می تواند به نتایج مشکل آفرینی در تفسیر و ترجمه هر اثر به طور کلی و لائوزی به طور خاص منجر شود.
عدم انسجام در منظومه هرمونتیکی مجتهد شبستری [گزیده‌ مقاله]
نویسنده:
مسعود فیاضی
نوع منبع :
مقاله , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , خلاصه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
آقای محمد مجتهد شبستری از دگراندیشان معاصر است که بر اساس مبانی برگرفته از علم هرمنوتیک، موضوع‌های گوناگون دینی و اجتماعی را تحلیل کرده و در این‌ باره آثار فراوانی تولید کرده است. وی پایگاه اندیشه خود و نیز اندیشه­ سازنده منظومه هرمنوتیکی ­اش را فلسفه قاره ­ای قرن بیستم آلمان معرفی کرده و در اهمیت آن گفته است که مشکل جهان اسلام در حال کنونی، عدم تمسک به مکتب هرمنوتیکی برآمده از این مبنای فکری که هرمنوتیک فلسفی نام دارد، می ­باشد؛ با این حال منظومه هرمنوتیکی وی مجموعه گردآمده از عنصرهایی است که به صورتی غیرعلمی از مکتب‌های هرمنوتیکی گوناگون که در مبانی و بلکه بناها با هم به‎طورکامل متضاد و حتی متناقض هستند، به عاریه گرفته شده و در کنار هم قرار داده شده ­اند؛ به‎طورمثال وی در مبانی انسان­شناختی و معناشناختی و نیز جایگاه تفسیر در فهم معنا بر اساس آموزه ­های هرمنوتیک روشی و هرمنوتیک روش­ شناختی سخن گفته است و در مباحث مربوط به معرفت شناسی فهم و فرایند آن نیز ترکیبی از هرمنوتیک فلسفی و هرمنوتیک روشی را انتخاب کرده است. افزون بر اینکه تلقی وی از هرمنوتیک روش ­شناختی شلایر ماخر نادرست می‌باشد و مسئله اصلی وی را اشتباه تشخیص داده ­است. مقاله پیش رو می‌کوشد این اقتباس­ه ای غیرفنی و برداشت‌های نادرست را نشان دهد و بحث کند.
درسگفتار درآمدی به هرمنوتیک
مدرس:
محمد جواد صافیان
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
هرمنوتیک در مباحثه گادامر و هابرماس
نویسنده:
ماندانا چگنی فراهانی؛ ویراستار: امیر صادقی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی,