جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
معرفت‌شناسی: درآمدی معاصر بر نظریه معرفت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert Audi (رابرت آئودی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: معرفت شناسی یا «نظریه معرفت» به این می پردازد که چگونه می دانیم چه می دانیم، چه چیزی ما را برای باور به آنچه باور داریم توجیه می کند، و از چه معیارهایی باید برای جستجوی حقایق در مورد جهان و تجربه انسانی استفاده کنیم. این مقدمه جامع در زمینه معرفت شناسی مفاهیم و نظریه های محوری درک دانش را توضیح می دهد. معرفت‌شناسی همراه با پوشش جزئیات موضوعات سنتی این رشته، حوزه‌های نوظهور پژوهش را بررسی می‌کند. ویرایش سوم بخش‌های جدیدی را در مورد موضوعاتی مانند ماهیت شهود، چالش شکاکانه اختلاف عقلانی، و «مشکل ارزشی» ارائه می‌کند - طیفی از سؤالات در مورد اینکه چرا دانش و باور واقعی موجه ارزشی فراتر از باور واقعی دارند. به روز شده و گسترش یافته، معرفت شناسی مقدمه ای عالی برای یکی از اساسی ترین زمینه های فلسفه است. ویژگی‌های ویژه ویرایش سوم معرفت‌شناسی عبارت‌اند از: * بررسی جامع مفاهیم اساسی، نظریه‌های اصلی و تحقیقات نوظهور در این زمینه * پرداختن به موضوعات کلیدی مانند زمینه‌گرایی، ادراک (از جمله محتوای ادراکی)، فرضیه‌های علمی، خودشواهد. و معرفت شناسی پیشینی، شهادت، فهم و فضیلت* بحث را در مورد رابطه معرفت شناسی و رشته های مرتبط، به ویژه فلسفه ذهن، فلسفه علم و اخلاق گسترش داد * وضوح و سهولت درک را برای مخاطبان کارشناسی افزایش داد * فهرست به روز شده ادبیات کلیدی و کتابشناسی مشروح.
درآمدی معاصر بر فلسفه ادراک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William Fish (ویلیام فیش)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: فلسفه ادراک ماهیت تجربیات حسی ما و رابطه آنها با واقعیت را بررسی می کند. با طرح سؤالاتی در مورد ماهیت آگاهانه تجارب ادراکی، این که چگونه آنها ما را قادر می سازند تا شناختی از دنیایی که در آن زندگی می کنیم به دست آوریم، و زمانی که توهم یا خواب می بینیم دقیقاً از چه چیزی آگاه هستیم، فلسفه ادراک حوزه مورد علاقه فزاینده ای است. در متافیزیک، معرفت شناسی و فلسفه ذهن. فلسفه ادراک ویلیام فیش موضوع را به صورت موضوعی معرفی می کند و نظریه های اصلی ادراک را همراه با انگیزه ها و مشکلات مربوط به آن ها بیان می کند. ضمن ارائه پیشینه تاریخی برای بحث در این زمینه، این مرور کلی جامع بر ارائه‌های اخیر و دفاع از نظریه‌های مختلف تمرکز دارد و فراتر از ادراک بصری برای در نظر گرفتن نقش حواس دیگر می‌نگرد. موضوعات تحت پوشش عبارتند از: ادراک اصل پدیداری و ادراک توهم و محتوای حسی-داده، قید گرایی و ایده آلیسم تجزیه گرایی و نیت گرایی رابطه گرایی و نظریه های ترکیبی ماهیت ادراک صحت محتوا و علم تجربی ادراک غیر بصری. با خلاصه و پیشنهاد مطالعه بیشتر در پایان هر فصل، این یک مقدمه ایده آل برای فلسفه ادراک است.
مسئولیت معرفتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lorraine Code (لورن کد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
State University of New York Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: نوع جدیدی از موقعیت معرفت‌شناختی را توسعه می‌دهد که فضیلت را بر نظریه‌های معرفت‌شناختی استانداردتر برجسته می‌کند. داشتن شناخت کافی از جهان نه تنها امری بقا بلکه یک الزام است. این الزام به «خوب دانستن» همان چیزی است که فلاسفه آن را «مسئولیت معرفتی» نامیده‌اند. در این مطالعه ابتکاری و التقاطی، Lorraine Code امکانات ذاتی این مفهوم را به عنوان مبنایی برای درک تلاش های انسان برای شناخت و درک جهان و برای تشخیص ماهیت فضیلت فکری بررسی می کند. کد با تمرکز بر این ایده که دانستن فرآیندی خلاقانه است که توسط الزامات مسئولیت معرفتی هدایت می شود، دیدگاه تازه ای در مورد نظریه دانش ارائه می دهد. از این منظر جدید، کد پرسش‌هایی درباره دانش مطرح می‌کند که تمرکز متفاوتی با آن‌هایی دارد که به طور سنتی در دو نظریه معرفت‌شناختی پیشرو، یعنی بنیادگرایی و انسجام‌گرایی مطرح می‌شوند. در حالی که این رویکردها را رد نمی کند، این موقعیت جدید از تمرکز اولیه بر روی محصولات معین دور می شود و به سمت بررسی فرآیندهای همیشه در حال تغییر حرکت می کند. او با این استدلال که دانش هرگز به‌عنوان یک انتزاع بی‌اساس وجود ندارد، بلکه از طریق گفت‌وگو بین «دانش‌مندان» معتبری که در زمینه‌های اجتماعی و تاریخی خاص قرار دارند، پدیدار می‌شود، او به طور گسترده از نمونه‌هایی از تجربیات اجتماعی زیست‌شده استفاده می‌کند تا روش‌هایی را که انسان‌ها از دیرباز در آن تلاش کرده‌اند تشخیص دهند. و به مسئولیت های معرفتی خود برسند. این نسخه از مسئولیت معرفتی شامل پیشگفتار جدیدی از کد لورن است.
تفکر بوم شناختی: سیاستِ موقعیتِ معرفتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lorraine Code (لورن کد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: چگونه تفکر بوم‌شناختی می‌تواند معرفت‌شناسی را که قادر به پرداختن به دغدغه‌های فمینیستی، چندفرهنگی و دیگر دغدغه‌های پسااستعماری باشد جان بخشد؟ با شروع از یک رویکرد معرفت‌شناختی ضمنی در عملکرد علمی راشل کارسون، کد لورن منابع خلاقانه و بازسازی‌کننده بوم‌شناسی را برای نظریه‌ای دانش شرح می‌دهد. او عقلانیت ابزاری، فردگرایی انتزاعی و استثمار مردم و مکان‌هایی را که معرفت‌شناسی‌های غربی مشروعیت بخشیده‌اند، نقد می‌کند تا سیاستی از مکان معرفتی را پیشنهاد کند، حساس به تأثیر متقابل ویژگی‌ها و تنوع، و متمرکز بر عملکرد معرفتی مسئولانه. کد با تکیه بر نظریه و عمل بوم‌شناختی، معرفت‌شناسی طبیعی‌شده، و نظریه‌های فمینیستی و پسااستعماری، نمونه‌های گسترده‌ای از روان‌شناسی رشد، و از دو نهاد «طبیعی» تولید دانش - پزشکی و قانون- تحلیل می‌کند. این نهادها خود را به ناتورالیسم بازسازی شده وام می دهند. آنها، در عمل، از نظر تجربی-علمی مطلع هستند، به طور خاص موقعیت دارند، و به صورت محلی تفسیر می شوند. با سوژه های انسانی به عنوان "اشیاء" دانش آنها، آنها الزامات مسئولیت را در پروژه بزرگتر Code استناد می کنند. این کتاب طیف وسیعی از ادبیات در فلسفه، علوم اجتماعی و اندیشه اخلاقی-سیاسی را مورد بحث قرار می دهد. بسیار نوآورانه، مکالمات سازنده ای را در تئوری فمینیستی و در اخلاق و سیاست دانش به طور گسترده تر ایجاد می کند.
راهنمای نظریه معرفت [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Adam Morton (آدام مورتون)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Wiley,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ویرایش سوم این متن بسیار تحسین شده برای دوره های مقدماتی معرفت شناسی ایده آل است. با فرض کم یا عدم دانش فلسفی، دانش آموزان مبتدی را از طریق نقاط عطف در معرفت شناسی راهنمایی می کند و موضوعات مهم تاریخی و همچنین موضوعات و بحث های جاری را پوشش می دهد.
درسگفتار عرفان نظری و عملی
مدرس:
عبدالحسین خسروپناه
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
چکیده :
دوره 1 : عرفان نظری و عملی یک شاخه از عرفان اسلامی است. عرفان نظری به تبیین و اثبات وحدت شخصی وجود و تعینات الهی و انسان کامل می‌پردازد. عرفان عملی نیز عبارت از منازل السائرین است. استاد عبدالحسین خسروپناه در 9 جلسه به مباحث هستی شناسی، معرفت شناسی و انسان شناسی عرفانی پرداخته است. همچنین در 31 جلسه منازل عرفانی و منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری شرح داده شده است. این دروس از سال1391 در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران آغاز و در فروردین 1394 به اتمام رسیده است. انجمن حکمت و فلسفه
جست وجو ي معقوليت حاكم بر آرا ي ريچارد فولي
نویسنده:
مهدی معین زاده
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ريچارد فولي درزمرة نظريه پردازان مشهور درباب معرفت شناسي و معقوليـت محسـوب مي شود. نظرية او در معرفـت شناسـي «مبنـاگرايي انفسـي» (subjective foundationalism) است. با مطالعة آثار او مشخص مي شود كه اتخـاذ چنـين موضـعي در معرفـت شناسـي به دليل پروراندن نظرية معقوليت سازگار با آن بوده اسـت. «مبنـاگرايي» حاضـر در ايـن نظريه وجه مميزة آن با ديدگاه هايي همچون انسجام گرايي و «انفسي بودن» آن در تقابل بـا نگاه آفاقي نحله هايي مثل اعتمادگرايي است. فولي براساس اين موضع معرفـتشـناختي نظريــه اي بــديع دربــاب معقوليــت مــي دهــد كــه معرفتــي بــودن و مهــمتــر از آن معطوف به هدف بودن (goal oriented) از ويژگي هاي آن است. وي همچنين بـاور مقبـول (reasonable belief) را جـايگـزين بـاور معقـول ( rational belief) در نظريـة معقوليـت مي كنـد. نظريـة معقوليـت فـولي، بـه دليـل احتـوا بـر مفـاهيمي چـون منظـر، اسـتدلال مناقشه ناپذير (uncontroversial argument) ، تأمل عميق، عميقتـرين مـلاك هـاي معرفتـي (deepest epistemic standards)، و غيره، نوعي ذهني گرايي و نسبي گرايي را تداعي مكند كه البته از آن مبراست. در اين مقاله تلاش مي شـود، ضـمن بررسـي و بازسـازي نظريـة معقوليت فولي، معقوليت حاكم بر خود اين نظريه نيز ازطريق پـيگيـري اسـتلزامات آن كشف شود. اين تلاش با احالـة هريـك از عناصـر مقـوم نظريـة معقوليـت او بـه بنيـاد وجودي آن عنصر صورت ميگيرد. مـدعاي مقالـه دربـارة معقوليـت حـاكم بـر نظريـة معقوليت فولي آن است كه اين معقوليت نه به اعتبار ملاك هاي منطقـي، بلكـه بـه اعتبـار احوال و عناصر وجودي آدمي تأمين مي شود.
نظریه معقولیت معرفتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Richard Foley (ریچارد فولی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: نظریه عقلانیت معرفتی ریچارد فولی "کتابی بسیار عالی - اثر یک متفکر مهم فلسفی. این کتاب با تسلط و دقت بسیار و با مهارت بسیار قابل توجهی، موضعی بدیع و متمایز در مورد اساسی ترین مسائل معرفتی ارائه می دهد." —ویلیام آلستون، دانشگاه سیراکیوز چگونه واقعیت را می‌دانیم؟ تئوری رایج این بوده است که ما دانش را بر پایه‌های مطلق می‌سازیم، روشی که مصریان اهرام را می‌ساختند. در سال‌های اخیر، این روایت بنیادگرایانه از جهات مختلفی مورد حمله قرار گرفته است، از کسانی که می‌خواهند معرفت‌شناسی را شاخه‌ای از علوم شناختی قرار دهند تا کسانی که جست‌وجو برای قطعیت بنیادی را رد می‌کنند. کتاب ریچارد فولی از شکل اصلاح‌شده‌ای از بنیادگرایی دفاع می‌کند که به دسترسی ممتاز ما به حقیقت گزاره‌های بنیادی وابسته نیست. او ایده باور عقلانی را - با بازگشت به مفهوم عقلانیت ارسطو - به عنوان مبنایی برای آنچه او "بنیادگرایی ذهنی" می نامد ارائه می دهد. عقلانیت معرفت‌شناختی برای فولی ذهنی است زیرا او عقلانیت یک باور را وابسته به منابع و گرایش‌های شناختی مؤمن می‌داند. او از این طریق می‌تواند با شهود قوی «درون‌گرایانه» تطبیق دهد که به ما می‌گوید عقلانی است که ما چیزی را باور کنیم، بستگی به این دارد که آن چیز در دیدگاه ما نسبت به جهان چگونه ظاهر می‌شود. اما فولی با وابسته نکردن عقلانیت بخش بزرگی از نفرین سوبژکتیویسم را از بین می برد
چه زمانی باور واقعی معرفت است؟ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Foley , Richard (ریچارد فولی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: زنی نگاهی به ساعت شکسته می اندازد و باور می کند ساعت هفت و ربع است. با این حال، با وجود ساعت شکسته، واقعاً هفت و ربع است. باور او درست است، اما دانش نیست. این یک تصویر کلاسیک از یک مشکل اصلی در معرفت شناسی است: تعیین آنچه دانش علاوه بر باور واقعی نیاز دارد. در این کتاب تحریک‌آمیز، ریچارد فولی راه‌حل جدیدی برای این مشکل پیدا می‌کند که مشاهده می‌کند هرگاه کسی باور درستی داشته باشد اما دانشی ندارد، جنبه مهمی از موقعیت وجود دارد که او فاقد باورهای واقعی است - چیزی مهم که او ندارد. کاملا "دریافت کنید." این ممکن است یک نکته ساده به نظر برسد، اما همانطور که فولی نشان می دهد، این پتانسیل را دارد که نظریه دانش را تغییر دهد. اینکه یک باور واقعی به عنوان دانش به حساب می‌آید به اهمیت اطلاعاتی که فرد دارد یا ندارد بستگی دارد. این بدان معنی است که سؤالات دانش را نمی توان از سؤالات مربوط به دغدغه ها و ارزش های انسانی جدا کرد. همچنین به این معنی است که برخلاف آنچه اغلب تصور می شود، هیچ راه ممتازی برای شناخت وجود ندارد. دانش یک گول است. شجره نامه مناسب مورد نیاز نیست. مهم این است که فرد اطلاعات مهم نزدیک خود را کم نداشته باشد.
چه زمانی باور واقعی معرفت است؟ [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Richard Foley (ریچارد فولی)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
چکیده :
ترجمه ماشینی: زنی نگاهی به ساعت شکسته می اندازد و باور می کند ساعت هفت و ربع است. با این حال، با وجود ساعت شکسته، واقعاً هفت و ربع است. باور او درست است، اما معرفت نیست. این یک تصویر کلاسیک از یک مشکل اصلی در معرفت شناسی است: تعیین اینکه معرفت علاوه بر باور واقعی به چه چیزی نیاز دارد. در این کتاب تحریک‌آمیز، ریچارد فولی راه‌حل جدیدی برای این مشکل پیدا می‌کند که مشاهده می‌کند هرگاه کسی باور درستی داشته باشد اما معرفتی ندارد، جنبه مهمی از موقعیت وجود دارد که او فاقد باورهای واقعی است - چیزی مهم که او ندارد. کاملا "دریافت کنید." این ممکن است یک نکته ساده به نظر برسد، اما همانطور که فولی نشان می دهد، این پتانسیل را دارد که نظریه معرفت را تغییر دهد. اینکه یک باور واقعی به عنوان معرفت به حساب می‌آید به اهمیت اطلاعاتی که فرد دارد یا ندارد بستگی دارد. این بدان معنی است که سؤالات معرفت را نمی توان از سؤالات مربوط به دغدغه ها و ارزش های انسانی جدا کرد. همچنین به این معنی است که برخلاف آنچه اغلب تصور می شود، هیچ راه ممتازی برای شناخت وجود ندارد. معرفت یک گول است. شجره نامه مناسب مورد نیاز نیست. مهم این است که فرد اطلاعات مهم نزدیک خود را کم نداشته باشد.