جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
الأصول المعرفية في شعر المعتزلة : صفوان بن صفوان الأنصاري أنموذجا
نویسنده:
جبار حبيبة
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این پژوهش مبتنی بر بررسی ریشه های شناختی شعر معتزله است. به منظور استخراج ریشه هایی که دکترین اعتزال بر آن استوار است. یا در اشعار منسوب به او و شاید بیشتر شاگردان ادبیات معتزله ظاهر شده است; آنها متوجه خواهند شد که شعر آنها به وفور نثرشان نبوده است، زیرا بخش عمده ای از فعالیت های فکری آنها بوده است. مبتنی بر بحث، تدابیر منطقی و براهین عقلی بدون محدودیت وزن و قافیه است. هدف این پژوهش بررسی شعر معتزله و برجسته ساختن خاستگاه شناختی آنان در آن بود. با شکل‌گیری خاص آن‌ها، شناخت شرایط فرهنگی عمومی و خصوصی که زمینه را برای ظهور این ذهنیت جدید روشنفکری فراهم کرد، لازم بود.
التمييز لما أودعه الزمخشري من الاعتزال في تفسير الكتاب العزيز - المجلد الاول (الفاتحة - البقرة)
نویسنده:
أبي علي عمر بن محمد بن حمد بن خليل السكوني الإشبيلي؛ تحقیق: السید یوسف أحمد
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: دار الکتب العلمیة,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کتابی که نویسنده در آن آرای معتزلی را که الزمخشری در کتابش ذکر کرده جمع آوری کرده و بر اساس کتاب و سنت (از دیدگاه اشاعره) به آن پاسخ داده است و نظر اهل سنت و جماعت (اشاعره) است.
النقد العقدي في الغرب الإسلامي الإمام السكوني أنموذجا
نویسنده:
بوذياب، عبد الصمد
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: عقیده بنیان دین شمرده می شود... و دیگر موارد نیز شاخه ای از آن هستند و از این رو نیاز به همگامی، پیگیری و اجرای مستمر ملاحظات انتقادی دارد، خواه مربوط به نقد درونی باشد یا نقد بیرونی. نظرات سایر آموزه ها از جمله کسانی که به نگاه انتقادی به ایمان و کلام شهرت داشتند، امام ابوعبدالله السکونی (متوفی 717 هجری قمری) است که با رویکردی علمی که عمق در پرداخت، سادگی و وضوح در سبک را در هم آمیخته است، با نقد درونی، کتاب «لحن العوام فيما يتعلق بعلم الكلام» و با نقد بیرونی عقاید فِرَق خارج از اهل سنت و جماعت، مانند معتزله و اخوان الصفا از طریق کتاب « التمييز لما أودعه الزمخشري من الاعتزال في تفسيره كتاب الله العزيز».
إضافات المتكلمين على أهل اللغة العربية: مسائل النحو والصرف نموذجا
نویسنده:
حسن الخطاف
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: خداوند شریعت خود را بر پیامبرش محمد صلی الله علیه و آله نازل کرده و زبان عربی را ساخته است راهی برای درک آن از این رو، زبان شرط لازم برای فهم منابع بود; قرآن و سنت و شاخه های آنها از علوم اعتقادی و کلامی، عقاید و مبانی، تفسیر و آن علوم، حدیث و اصطلاحات آن. اما بزرگترین این علوم، علم عقیده و کلام و ... است بزرگترین مناقشه تاریخ علوم اسلامی بین این علم و زبان عربی رخ داد، تأثیر بر آن و متاثر از آن، و تحقیق به نشان دادن این تأثیر و بیانی از محبت، که توجه به این دو علم را می طلبد: علم مبانی دین و زبان شناسی تمرکز بر جایگاه اهل سنت و معتزله و تأثیر آنها بر زبان از طریق فهم و تحت تاثیر آن. این تحقیق به دو بخش تأثیر و تأثر تقسیم شده است.
Die Mu'taziliten oder die Freidenker im Islam (German Edition)
نویسنده:
Heinrich Steiner
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
کلیدواژه‌های اصلی :
A Common Rationality: Mutazilism in Islam and Judaism (Istanbuler Texte Und Studien)
نویسنده:
by Camilla Adang (Author, Editor), Sabine Schmidtke (Editor), David Sklare (Editor)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Nomos Verlagsgesellschaft,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مجموعه متون و مطالعات استانبول (ITS) مجموعه ای از کتاب های موسسه شرق استانبول است. این موسسه یک موسسه تحقیقات علمی ترک شناسی و منطقه ای در انجمن بنیاد ماکس وبر است. با همکاری نزدیک با دانشمندان ترکیه ای و بین المللی، به حوزه های مختلف تحقیقاتی مختلف اختصاص یافته است. علاوه بر این، موسسه Orient-Institut Istanbul در زمینه تبادل علمی بین آلمان و ترکیه فعال است. جلد پانزدهم این مجموعه شامل: "عقلانیت مشترک: اعتزال در اسلام و یهودیت" است.
Studies in Medieval Islamic Intellectual Traditions (Resources in Arabic and Islamic Studies)
نویسنده:
by Hassan Ansari (Author), Sabine Schmidtke (Author)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Lockwood Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جلد حاضر بر جنبه‌های اندیشه اسلامی در ایران و یمن و سایر مناطق خاورمیانه، قرن نهم تا پانزدهم میلادی، از طریق مطالعه دقیق مواد خطی تمرکز دارد. فصل های شانزده گانه کتاب در پنج مبحث تنظیم شده است: معتزله، زیدیه در ایران و یمن، تشیع اثنی عشری، عرفان و روایات کتابشناسی. مطالب موجود در کتاب قبلاً در نسخه دیگری منتشر شده است. ظهور این مطالعات در مجموع در یک مجلد، این کتاب را به سهم قابل توجهی در حوزه مطالعات اسلامی کلاسیک تبدیل کرده است.
Studies in Medieval Muslim Thought and History‫‪‫‭‭
نویسنده:
Wilferd Madelung‪‏‫‭‏‫‭; edited by Sabine Schmidtke.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
‏‫‭Farnham‏‫‭: Ashgate‏‫‭,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد مکمل گزیده‌های مقالات ویلفرد مادلونگ است که قبلاً توسط Variorum (مدارس و فرقه‌های دینی در اسلام قرون وسطی، جنبش‌های مذهبی و قومی در اسلام قرون وسطی و مطالعات در مذهب شیعه قرون وسطی) منتشر شده بود. بخش‌های اول شامل مقالاتی است که به بررسی جنبه‌های فکری و تاریخی معتزله، اباعیه، حنفیه و ماتریدیه، تصوف و فلسفه می‌پردازد. آخرین گروه از مقالات بر جنبه هایی از تاریخ اولیه مسلمانان تمرکز دارد. یک نمایه دقیق حجم را کامل می کند.
أصل المنزلة بين المنزلتين من المنطلق العَقَدِي الى البُعد السياسي
نویسنده:
عبد المجيد مسالتي
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
جامعة المسیلة: Université de M'sila,
الالزامات الكلامية للقول بالجوهر الفرد في الفكر الاسلامي: نموذج المعتزلة و الاشاعرة
نویسنده:
اعداد الطالب: خلفات ميلود, اشراف: شريف الدين بن دوبة
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :