جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
کتاب راهنمای کمبریج برای الهیات آزادی بخش [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Christopher Rowland
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی : الاهیات رهایی بخش به طور گسترده در بحث های مربوط به سیاست و مذهب مورد اشاره قرار می گیرد، اما همیشه به اندازه کافی درک نمی شود. ویرایش دوم این همراه داستان اهمیت و تأثیر مداوم جنبش را به روز می کند. مقالات اضافی، که مکمل مقالات نسخه اصلی هستند، با پرداختن به جنسیت و جنسیت و موضوع مهم معرفت شناسی، موضوعات را گسترش می دهند. در پرتو اخلاق محافظه کارانه تر در کاتولیک رومی، و به طور کلی در الهیات، الاهیات رهایی بخش اغلب گفته می شود که یک جنبش فکری بوده است که به دوره خاصی از الهیات جهانی و سیاسی گره خورده است. این مقالات اهمیت مداوم آن را در زمینه‌های مختلف نشان می‌دهد و خوانندگان را قادر می‌سازد تا اخلاق فکری متمایز آن را در درون دغدغه‌های زمینه‌ای و فرهنگی در حال تحول الهیات و مطالعات دینی قرار دهند. این کتاب مورد توجه دانشجویان الهیات و همچنین جامعه شناسان، نظریه پردازان سیاسی و مورخان خواهد بود.
کتاب راهنمای کمبریج در الهیات فلسفی مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Charles Taliaferro; Chad Meister
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی : این همراه یک مرور کلی به روز از باورها، آموزه ها، و اعمال مفاهیم کلیدی فلسفی در قلب الهیات مسیحی ارائه می دهد. فصل های شانزده گانه که به طور ویژه برای این جلد سفارش داده شده، توسط تیمی از دانشمندان معتبر بین المللی نوشته شده است و موضوعاتی مانند تثلیث، وجود ضروری خداوند، بساطت، قدرت مطلق، دانایی مطلق، حضور همه جانبه، خیر، ابدیت و مشیت، تجسم، معاد، کفاره، گناه و نجات، مشکل شر، مناسک کلیسا، مکاشفه و معجزات، دعا و زندگی پس از مرگ. نوشته شده به زبان غیر فنی و در دسترس، آنها نه تنها ترکیبی از بورس تحصیلی در مورد این موضوعات ارائه می دهند، بلکه سوالات و موضوعاتی را برای بررسی بیشتر پیشنهاد می کنند.
کتاب راهنمای کمبریج برای الهیات اصلاح شده [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Paul T. Nimmo, David A. S. Fergusson
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی : این همراه مقدمه‌ای بر الهیات اصلاح‌شده، یکی از مهم‌ترین سنت‌های تاریخی، فعال و در حال حاضر مولد تحقیق عقیدتی، از طریق تأمل در ریشه‌ها، توسعه و اهمیت آن ارائه می‌کند. بخش اول، مباحث کلامی، مجموعه ای از دغدغه های اعتقادی را نشان می دهد که در طول زمان به هویت این سنت با همه تنوع آن انسجام می بخشد. بخش دوم، شخصیت‌های الهیاتی، زندگی و کار تعداد کمی از متکلمان را بررسی می‌کند که نه تنها در چارچوب این سنت کار کرده‌اند، بلکه به شکلی سازنده آن را در راه‌های حیاتی شکل داده و الهام گرفته‌اند. بخش پایانی، زمینه‌های الهیاتی، راه‌هایی را در نظر می‌گیرد که در آن حساسیت‌های اصلاح‌شده حاصل در الهیات، هم بر مناظر الهیاتی و کلیسایی در مکان‌های مختلف و هم بر چشم‌اندازهای اجتماعی گسترده‌تر تاریخ تأثیر گذاشته است. نتیجه یک راهنمای جذاب و قانع کننده برای این سنت دینی پویا و پر جنب و جوش است.
الهیات حلول و الهیات غیر آن: تجسم زنانه در ادبیات انگلیسی قرون چهارده و پانزده میلادی [پایان نامه انگلیسی]
نویسنده:
Dr. Larry Scanlon؛ Aphrodite M. Keil
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Rutgers University ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی : این پایان نامه به بررسی روابط متقابل پیچیده بین الهیات تجسم و مفاهیم بدن زن در میان گروهی از متون ادبی متأخر انگلیسی میانه می پردازد. این متون شامل دو رویا، یکی خانه مشاهیر چاسر، محصول یک نویسنده لندنی مرتبط با دربار سلطنتی، و دیگری، مروارید استانی تر است. و دو درام، نمایشنامه‌های ماریان در بازی چرخه شهر N، و نمایشنامه کراکستون از Sacrament. تعدادی از محققین فمینیست، از جمله کارولین باینوم و باربارا نیومن، استدلال کرده اند که مقوله زنانه برای برداشت های قرون وسطی متاخر از مسیح بسیار مهم بود، که مسیح اواخر قرون وسطی اغلب به عنوان یک شخصیت آندروژن یا زنانه نشان داده می شد، و اینکه چنین بازنمایی هایی ایجاد می شد. فرصت‌هایی برای زنان خاص برای تقلید از مسیح با استفاده از بدن زنانه‌شان و نه با وجود آن. پایان نامه من این اثر را به عنوان نقطه شروع خود می گیرد، اما کار من با آن تفاوت دارد که مشکل را به عنوان یک بازنمایی شاعرانه در نظر می گیرد. راهبردهای بازنمایی پراکنده نمایشنامه از یک سو و تفصیل شدید بصری اشعار رویایی از سوی دیگر به طور مداوم هر دکترین کلامی سرراست را پیچیده می کند. این پایان نامه استدلال می کند که حتی زمانی که بدن مسیح در این متون زنانه شده است، زنانه شدن معمولاً توسط عناصر دیگر بازنمایی پیچیده می شود، به طوری که هیچ تأیید ساده ای از بدن زنانه یا اقتدار زنانه صورت نمی گیرد. همچنین، جسم مسیح و بدن مریم همیشه حلیم، پرورش دهنده و محافظ معرفی نمی شوند. در فصل خود در مورد نمایشنامه مقدس، استدلال می‌کنم که این بدن‌های مقدس از شمایل‌نگاری سنتی فاصله می‌گیرند و به شیوه‌های تهاجمی و بی‌رحمانه رفتار می‌کنند. در این مطالعه، من از تحلیل‌های علمی اخیر زیبایی‌شناسی تجسم قرون وسطی، نظریه‌های مردم‌شناختی آیین و اجرا، نظریه‌های فمینیستی جنسیت و تجسم، و مطالعات ژانرهای ادبی قرون وسطی، به‌ویژه در مورد رؤیا و افسانه فرانسوی قدیمی استفاده کرده‌ام.
در دفاع از مسیح شناسی شورایی: یک مقاله فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Pawl, Timothy
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی : این اثر، توضیحی منظم و آگاهانه از تاریخ مسیحیت هفت اجلاس اول کلیسای جهان مسیحیت تقسیم نشده، از شورای اول نیکیه در 325 بعد از میلاد تا شورای دوم نیکیه در سال 787 پس از میلاد را ارائه می دهد. تیموتی پاول با فرض حقیقت مسیح شناسی آشتی به خاطر استدلال، به این فکر می کند که آیا استدلال های فلسفی خوبی وجود دارد که تناقض یا عدم انسجام را در آن آموزه نشان می دهد. او تعاریف اصطلاحات مهم در بحث و متافیزیک مفیدی را برای درک تجسم ارائه می دهد. در دفاع از مسیح شناسی آشتی، سه نوع ابژه فلسفی را به مسیح شناسی آشتی مورد بحث قرار می دهد. اولاً، مشکل اساسی فلسفی پیش روی مسیح شناسی را برجسته می کند - چگونه یک چیز می تواند هم خدا و هم انسان باشد، در حالی که هر چیزی که شایسته نام "خدا" است باید دارای ویژگی های خاصی باشد، و با این حال به نظر می رسد که چیزی که به درستی بتوان آن را "انسان" نامید، نمی تواند همان ویژگی ها را دارند؟ سپس این بحث را مورد بررسی قرار می دهد که اگر شخص دوم تثلیث مقدس تغییرناپذیر یا زمانی بود، همانطور که مسیح شناسی آشتی اقتضا می کند، آن شخص نمی تواند چیزی شود، و بنابراین نمی تواند انسان شود. در نهایت، پاول به این ایراد می پردازد که اگر مسیح واحدی وجود دارد، پس در مسیح ماهیت یا اراده واحدی وجود دارد. با این حال، اگر آن مشروط صادق باشد، مسیح شناسی آشتی نادرست است، زیرا مقدمه مشروط را بر صدق تأیید می کند، اما صدق نتیجه را انکار می کند. پاول از مسیح شناسی آشتی در برابر این اتهامات دفاع می کند و استدلال می کند که هر سه شیء فلسفی نمی توانند مسیح شناسی آشتی را ناسازگار یا نامنسجم نشان دهند.
الهیات تطبیقی ​​و مسئله رقابت مذهبی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hugh Nicholson (هیو نیکلسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
چکیده ماشینی: هیو نیکلسون استدلال می‌کند که در گفتمان الهیات، امر سیاسی «تا آخر» پیش می‌رود. هرگز به سطحی از حقایق دینی بی‌طرف سیاسی نمی‌رسیم، زیرا همه گفتمان‌های الهیاتی - حتی عالی‌ترین، آموزنده‌ترین، و «معنوی‌ترین» آنها - با عناصر جدلی تسخیر می‌شود. الاهیات لیبرال، از الهیات تحقق مسیحی قرن نوزدهم تا الهیات کثرت گرایانه قرن بیستم، فرض کرده اند که نوشته های دینی علیرغم هر عنصر جدلی که ممکن است در بر داشته باشد، به حقیقت معنوی و تعالی دست یافته است. نیکلسون از طریق تجزیه و تحلیل و مقایسه الهیات عرفانی مسیحی مایستر اکهارت و همتای هندو او ایاسکارا، به نتیجه ای بسیار متفاوت می رسد. عناصر سیاسی ممکن است در واقع منبع خلاق قدرت بیان گفتمان های دینی باشند. وین پرادفوت استدلال کرده است که گفتارهای عرفانی مجموعه ای از قوانین را در بر می گیرد که هر گونه درک قطعی از شی یا تجربه غیرقابل توصیف را دفع می کند. نیکلسون در کتاب الهیات تطبیقی ​​و مسئله رقابت مذهبی پیشنهاد می‌کند که این اصل نفی، شاید از طریق فرآیند انتزاع و تصعید، با نیاز به تمایز خود از دشمنان درون و/یا درون دینی مرتبط است. نیکلسون مدل جدیدی از الهیات تطبیقی ​​را پیشنهاد می کند که یکی از فوری ترین مسائل فرهنگی و سیاسی عصر ما را می شناسد و با آن روبرو می شود: یعنی «بازگشت امر سیاسی» در قالب جنبش های ضد سکولار و بنیادگرا در سراسر جهان. این مدل ماهیت ریشه‌کن‌ناپذیر یک بعد مخالف گفتمان دینی را تصدیق می‌کند و در عین حال پروژه لیبرالی محدود کردن نابردباری و تعصب در حوزه دین را گرامی می‌دارد و حتی پیش می‌برد.
فیض مسیحی و فضیلت بت پرستی: بنیاد الهیات اخلاق آمبروز [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Smith, J. Warren
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی: آمبروز میلانی (340-397) اولین اسقف مسیحی بود که گزارشی منظم از اخلاق مسیحی نوشت، در رساله De Officiis، که به طور مختلف به عنوان "درباره وظایف" یا "درباره مسئولیت ها" ترجمه شده است. اما آمبروز در آثار دیگر نیز به زندگی اخلاقی پرداخته است، به ویژه در موعظه‌های خود درباره ایلخانان و خطاب‌هایش به کاتکومن‌ها و تازه غسل ​​تعمید یافته‌ها. ادبیات مدرن گسترده ای در مورد آمبروز وجود دارد، اما فقط در دهه های اخیر به عنوان یک متفکر جدی گرفته شده است، نه فقط به عنوان یک اسقف شاغل و سیاستمدار کلیسایی. از آنجایی که آمبروز یکی از معدود نویسندگان مسیحی لاتین در دوران باستان بود که یونانی می دانست، یکی دیگر از زمینه های مهم پژوهش آمبروز مطالعه منابع او، به ویژه فیلسوف یهودی فیلو، و نویسندگان مسیحی مانند اوریگن اسکندریه بوده است. وارن اسمیت در این کتاب به بررسی مبانی نادیده گرفته شده کتاب مقدس، مذهبی و الهیاتی اندیشه آمبروز در مورد اخلاق می پردازد. مطالعات قبلی در تصویر آمبروز از شخص با فضیلت، چیز کمی را یافت که به طور مشخص مسیحی باشد. اسمیت نشان می‌دهد که اگرچه، مانند مشرکان، آمبروز بر میانه‌روی، شجاعت، عدالت و احتیاط تأکید می‌کرد، اما برای او این ویژگی‌ها توسط باورهای کلیسا در مورد اقتصاد نجات‌بخش خدا شکل می‌گرفت. برای مثال، شجاعت یک مسیحی که با آزار و شکنجه روبرو می شد، بیانگر ایمان به رستاخیز مسیح و امید معاد شناختی کلیسا بود. آخرالزمان، از نظر آمبروز، حکمت بت پرستی ملبس به زبان پارسایی نبود، بلکه همان منطقی بود که فضیلت بر آن استوار است.
الهیات اولیه شمایل آگوستین: مطالعه ای در توسعه الهیات طرفدار نیسان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Boersma, Gerald P
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی: این کتاب به بررسی الهیات اولیه آگوستین در مورد imago dei، قبل از انتصاب او (386-391) می پردازد. این کتاب نشان می‌دهد که تفکر اولیه آگوستین یک انحراف قابل توجه از الهیات تصویری لاتین طرفدار نیقیه یک نسل قبل است. این کتاب استدلال می‌کند که اگرچه الهیات اولیه آگوستین در مورد تصویر مبتنی بر الهیات هیلاری پواتیه، ماریوس ویکتورینوس و آمبروز میلانی است، آگوستین توانست به گونه‌ای که پیشینیان او چنین نبوده‌اند، تصدیق کند که هم مسیح و هم شخص انسان تصویر هستند. از خدا پیشینیان لاتین طرفدار نیقیه آگوستین، imago dei را اساساً به عنوان یک اصطلاح مسیحی که یک وحدت جوهر الهی را مشخص می کند، درک می کردند. بر اساس این کتاب، الهیات اولیه تصویر آگوستین، انحراف اولیه خود را نه در مناقشه نیقیه، بلکه در تعامل فلسفی متافیزیک فلوطنی، که در آن تمام واقعیت متناهی تصویری از واقعیت غایی است، دارد. برای این سنت، یک تصویر نیازی به برابری ندارد. یک تصویر می تواند کم و بیش شبیه منبع آن باشد. این کتاب معتقد است که نوشته‌های اولیه آگوستین مسیح را به‌عنوان تصویری مشابه تشبیه می‌کند، در حالی که شخص انسانی تصویری از تشبیه نابرابر است. ارزیابی افلاطونی و مشارکتی ماهیت «تصویر»، الهیات اولیه آگوستین را از تصویر خدا قادر می‌سازد تا فراتر از پیشینیان لاتینی خود حرکت کند و imago dei را هم از مسیح و هم برای شخص انسانی تأیید کند. ادامه مطلب... چکیده: این کتاب به بررسی الهیات اولیه آگوستین در مورد imago dei، قبل از انتصاب او (386-391) می پردازد. این کتاب نشان می‌دهد که تفکر اولیه آگوستین یک انحراف قابل توجه از الهیات تصویری لاتین طرفدار نیقیه یک نسل قبل است. این کتاب استدلال می‌کند که اگرچه الهیات اولیه آگوستین در مورد تصویر مبتنی بر الهیات هیلاری پواتیه، ماریوس ویکتورینوس و آمبروز میلانی است، آگوستین توانست به گونه‌ای که پیشینیان او چنین نبوده‌اند، تصدیق کند که هم مسیح و هم شخص انسان تصویر هستند. از خدا پیشینیان لاتین طرفدار نیقیه آگوستین، imago dei را اساساً به عنوان یک اصطلاح مسیحی که یک وحدت جوهر الهی را مشخص می کند، درک می کردند. بر اساس این کتاب، الهیات اولیه تصویر آگوستین، انحراف اولیه خود را نه در مناقشه نیقیه، بلکه در تعامل فلسفی متافیزیک فلوطنی، که در آن تمام واقعیت متناهی تصویری از واقعیت غایی است، دارد. برای این سنت، یک تصویر نیازی به برابری ندارد. یک تصویر می تواند کم و بیش شبیه منبع آن باشد. این کتاب معتقد است که نوشته‌های اولیه آگوستین مسیح را به‌عنوان تصویری مشابه تشبیه می‌کند، در حالی که شخص انسانی تصویری از تشبیه نابرابر است. ارزیابی افلاطونی و مشارکتی ماهیت «تصویر» به الهیات اولیه آگوستین از تصویر خدا این امکان را می دهد که فراتر از اسلاف لاتینی خود حرکت کند و imago dei هم مسیح و هم شخص انسانی را تأیید کند.
شمایل در زمان، افراد در ابدیت: الهیات ارتدکس و زیبایی شناسی سیمای مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
C.A. Tsakiridou
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
چکیده ماشینی: نمادها در زمان، اشخاص در ابدیت، بررسی انتقادی و میان رشته‌ای از مطالعات الهیاتی و فلسفی معاصر از تصویر مسیحی را ارائه می‌دهد و با کاوش در مفاهیم هستی‌شناختی و زیبایی‌شناختی الهیات زاهدانه و عرفانی ارتدکس، آن را در سنت ارتدکس بازتعریف می‌کند. علاقه مدرنیست‌ها به ویژگی‌های زیبایی‌شناختی آیکون‌ها را مهم می‌داند و برای ارزیابی مجدد رابطه آنها با هنر غیربازنمایی ضروری است. نویسنده با تکیه بر نقد هنر کلاسیک یونان، اکفراسیس و سرود بیزانس، و الهیات قدیس ماکسیموس اعتراف کننده، سنت سیمئون الهی دان جدید و سنت گریگوری پالاماس، استدلال می کند که مفهوم یونان باستان enargeia به بهترین وجه بیان الهیات را بیان می کند. و تئوزیس در هنر ویژگی هایی که Enargeia را تعریف می کنند - سرزندگی ذاتی، خودمختاری بیانی و شکل خودبسنده - در نمادهای نمونه یونانی و روسی شناسایی شده و در زمینه الهیات هزیکاستی که در قلب مسیحیت ارتدکس نهفته است، مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین یک زیبایی شناسی ارتدکس ترسیم می شود که هستی متعالی هنر را به رسمیت می شناسد و برای گفتگو با سنت های تصویری و شمایل نگاری متنوع باز است. بررسی تئوری هنر چان (ذن) و مقایسه آیکون ها با نقاشی های واسیلی کاندینسکی، پابلو پیکاسو، مارک روتکو و مارک شاگال و هنرمندان ژاپنی متاثر از بودیسم ذن، نقاط جالب توجهی از همگرایی و تفاوت را آشکار می کند. خواننده در این صفحات دلایلی برای آشتی دادن مدرنیسم با تصویر مسیحی و سنت ارتدکس با شکل خلاقانه در هنر پیدا خواهد کرد.