جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 64
توسعه اجتماعی، نابرابری‌های اجتماعی و عدالت اجتماعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cecilia Wainryb , Judith G. Smetana , Elliot Turiel
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد تحقیقات جداگانه ای را در مورد عدالت اجتماعی، برابری اجتماعی و توسعه اجتماعی در نظر می گیرد. دانشمندان برجسته از رشته‌های مختلف، آخرین تحقیقات را مورد بحث قرار می‌دهند تا به ما در درک رابطه بین نابرابری‌های اجتماعی و توسعه اجتماعی کمک کنند. با انجام این کار، کتاب راه‌های قدرتمندی را که نابرابری‌های اجتماعی شکل می‌دهند، مستند می‌کند و درگیری‌هایی را که در زمینه این نابرابری‌ها به وجود می‌آیند را بررسی می‌کند. این نشان می دهد که چگونه مردم در سراسر جهان در مورد این شرایط قضاوت می کنند و چگونه در برابر اعمالی که ناعادلانه می دانند مقاومت می کنند یا تغییر می دهند. با گرد هم آوردن این دیدگاه ها، ویراستاران امیدوارند نشان دهند که درک توسعه اجتماعی چگونه امکان تغییر و عدالت اجتماعی را به همراه دارد. این کتاب فرآیندهای توسعه اجتماعی را در نظر می گیرد. ایده های پیاژه در مورد اخلاق را بررسی می کند و آنها را با تفکر کودکان در مورد حقوق اجتماعی مرتبط می کند. مروری میان رشته‌ای از تحقیقات روان‌شناسی رشد، اجتماعی و سلامت، سیاست اجتماعی، انسان‌شناسی و فلسفه، در ادامه این مقدمه آمده است. هر مشارکت کننده فرآیندهای تاریخی، توسعه ای و اجتماعی را که بر باورهای مربوط به عدالت و برابری اجتماعی و پیامدهای زندگی در شرایط بی عدالتی تأثیر می گذارد، بررسی می کند. کتاب در نظر گرفته است: نابرابری در فرصت های آموزشی و بهداشتی. حقوق نابرابر و آزار و اذیت و آثار آن بر اقلیت ها. سختی ها و نابرابری هایی که زنان با آن مواجه می شوند. برای محققان و دانشجویان پیشرفته در روانشناسی رشد، اجتماعی، فرهنگی و سلامت، سیاست، انسان شناسی و فلسفه که به دنیایی که از نظر اجتماعی عادلانه است، در نظر گرفته شده است.
به دنبال عدالت زیست محیطی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sarah Wilks (سارا ویلکس)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: پنجمین کنفرانس عدالت محیطی و شهروندی جهانی در سال 2006 در آکسفورد، انگلستان برگزار شد. هر کدام سفیران رشته های خود هستند و هر کدام به دنبال و ایجاد ارتباط با سایر رشته ها و سایر درک ها هستند. برخی از ارائه‌های این کنفرانس برای گنجاندن در این کتاب بیشتر توسعه داده شده‌اند و 14 فصل از غنای پارادایماتیک را در بر می‌گیرند که موضوعاتی از آموزش محیط‌زیست و ماهیت شرکت‌های چند ملیتی جهانی تا نقش فعالیت‌های زیست‌محیطی و در نظر گرفتن چگونگی نمایندگی دموکراتیک برخی را پوشش می‌دهد.کمپین ها ممکن است.این کتاب برای هر کسی که در این زمینه ها کار می کند بسیار جالب خواهد بود و همچنین یک سفر مقدماتی عالی برای کسانی که به دنبال تبدیل شدن به همه پارادایماتیک هستند خواهد بود.
فراتر از رضایت: به دنبال عدالت در تحقیقات علمی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jeffrey P. Kahn , Anna C. Mastroianni , Jeremy Sugarman
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: بیماران مبتلا به سرطان و ایدز اکنون برای دسترسی به آزمایشات بالینی فریاد می زنند. سیاست‌های فدرال حاکم بر تحقیقات که زمانی بر محافظت از افراد در برابر تحقیقات خطرناک تأکید داشت، اکنون دسترسی به تحقیقات بالینی را ارتقا می‌دهد. آیا ادعاهای مربوط به عدالت و دسترسی به مزایای تحقیق نگرانی ها در مورد رضایت و محافظت از خطرات را تحت الشعاع قرار داده است؟ چگونه می توانیم در مورد انتخاب موضوعات و سایر سوالات عدالت در تحقیق تصمیمات خوب و منصفانه بگیریم؟ Beyond Consent مفهوم عدالت و کاربرد آن را در تحقیقات موضوع انسانی از طریق دریچه های مختلف جمعیت های مهم تحقیقاتی بررسی می کند: کودکان، بیماران آسیب پذیر، جمعیت های اسیر و راحت، زنان، رنگین پوستان، و افراد در محیط های بین المللی. برای ایجاد زمینه برای این بررسی، و فصل مقدماتی به سیر تحول سیاست‌های پژوهشی می‌پردازد. نویسندگان پس از نگاهی به جمعیت‌های موضوعی خاص، مفهوم عدالت برای تحقیق را با افراد انسانی در آینده مورد بحث قرار می‌دهند و عدالت را در سراسر شرکت تحقیقاتی تحلیل می‌کنند.
عدالت اجتماعی و سیاست عمومی: به دنبال انصاف در جوامع مختلف [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Gary Craig , Tania Burchardt , David Gordon
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: عدالت اجتماعی یک اصطلاح مورد مناقشه است که در زبان مواضع سیاسی بسیار متفاوت گنجانده شده است. آنهایی که در سمت چپ هستند استدلال می کنند که برای تضمین برابری، حداقل فرصت، نیاز به مداخله دولت است. آن‌هایی که در سمت راست هستند معتقدند که می‌توان آن را با اقتصاد بازار با مداخله کم یا بدون دخالت دولت پشتیبانی کرد. تا به امروز، فیلسوفان سیاسی تلاش‌های جدی نسبتا کمی برای توضیح چگونگی تبدیل نظریه عدالت اجتماعی به سیاست عمومی انجام داده‌اند. این کتاب مهم، با تکیه بر تجربیات بین‌المللی و گروهی برجسته از فیلسوفان سیاسی و دانشمندان علوم اجتماعی، به این موضوع می‌پردازد که معنای عدالت اجتماعی چیست و چگونه به دغدغه‌های روزمره سیاست‌های عمومی و اجتماعی تبدیل می‌شود، هم در زمینه چندفرهنگی و هم جهانی شدن.
بررسی و تبیین نظریه عدالت (قسط) با تکیه بر دیدگاههای سه اندیشمند مسلمان ابونصر فارابی، امام خمینی و شهید صدر
نویسنده:
پدیدآور: محمدحسین جمشیدی استاد راهنما: عبدالرحمان عالم
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
عدالت از شوون و مقومات وجود و محور زندگی انسان است . چه بدون آن نه دایره وجود به هم رسیدی و نه آدمیان زندگانی را در می‌یابند. بنیاد هستی و آدمی بر عدل سرشته شده است . و راه یابی انسان به سوی سعادت جز با انتخاب آگاهانه طریق عدل و قسط محقق نمی‌گردد. جامعه بشری نیز جز با قیام و بسط عدل قوام نمی‌یابد. در راه تبیین عدالت در طول تاریخ نظریه‌های متعددی ارائه شده که اغلب آنها به دلایلی چون تک بعدی، اعتباریت ، نسبیت گروی، کثرت گرایی اخلاقی، برخورداری از مبانی ضعیف یا فقدان مبنا و... عملا تبدیل به ابزار ایدئولوژیک نظامهای حاکم گشته‌اند. در اسلام، نیز، هر چند این مسئله به وضوح در کتاب و سنت طرح شده است . ولی در طول تاریخ با ورود به حوزه منازعات کلامی و فقهی و... به تدریج ابزار سلطه دستگاههای حاکم گردیده و همین امر باعث ایجاد رکو.د و انحراف در نگرش غالب مسامانان به مساله عدالت شده است . البته در نگرش شیعی، عدل به عنوان یکی از اصول دین و مرتبط امامت و رهبری جامعه و عصمت امام باعث خود انگیختگی و ظلم‌ستیزی شیعیان گردید ولی در این حوزه نیز بستری که توانست زمینه‌های لازم برای نظریه پردازی در باب عدالت را در درون خود فراهم آورد، حکمت سیاسی عدالت است . که با ابونصر فارابی تاسیس شد و بویژه در حکمت صدرایی جایگاه حقیقی خود را بازیافت و اندیشمندانی چون امام خمینی و شهید صدر در جهت شکوفایی آن همت گماشتند. حکمت سیاسی ما که در بنیان، ماهیت و محتوا اسلامی است با هدف قرار دادن سعادت حقیقی انسان و عبور او از مدینه برای رسیدن به آن، عدالت را به مثابه خط مستقیم و سیر اعتدالی ترسیم کرد که تنها راه رسیدن به سعادت است . بر همین اساس ما در این نوشتار با توجه به دیدگاههای اندشمندان مورد بحث به ارایه نظریه‌ای در باب عدالت پرداختیم که براساس مفاهیمی چون فطرت ، حکمت (بیان) و عدل وجودی شکل می‌گیرد. در این نگاه عدالت امری فطری-مدنی و در عین حال عینی-انسانی است که بر سه اصل اساسی (وجدان)، (عقل) و (آزادی) ابتناء می‌یابد. براساس این نظریه، عدالت به مفهوم اعتدال، تناسب توازن، وسطیت حقیقی، طریقه مستقیم و استقامت بر آن است و مساوات ، قانونی بودن، احقاق حقوق، رعایت شایستگیها و... از مصادیق آن تلقی می‌شوند. به علاوه در قالب چنین نظریه‌ای عدالت دارای مفهوم مطلق و غیرنسبی، ذاتی، غیرتاریخی، عقلانی و منطقی، غیر عقلانی، عام و فراگیر، واقع گرایان، آرمان جویانه و قابل اجراست . عدالت صفت حقتعالی (ذات و فعل)، مقوم کائنات ، خصوصیت انسان، خصلت و ویژگی جامعه و نهادهای اجتماعی، قانون، اخلاق، مدنیت تعلیم، و تربیت ، قضاء و غیره بوده، به علاوه امری طبیعی، تک بعدی،تک گفتاری، تک موضوعی، قرارداری و نسبی گرایانه نمی‌باشد. همچنین عدالت معیار و ملاک اولیه دین، شریعت ، قانون، فقه، حکومت و تمام اعتباریات زندگانی انسان است .
نظریه اسلامی عدالت اجتماعی: تقریری از منظر متفکران دینی معاصر
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران - ایران: دانشگاه امام صادق (ع),
چکیده :
موضوع عدالت اجتماعي، همواره به عنوان يكي از اهداف عالي نظام اقتصادي اسلام مطرح بوده است. دايره اين عدالت بسيار گسترده است و همه ابعاد جامعه را شامل مي‌شود كه از آن ميان، بُعد اقتصادي اين نوع عدالت است. عدالت اقتصادي در اين معنا، مشتمل بر عدالت در توزيع فرصت‌ها، توزيع امكانات و توزيع ثروت در جامعه است. اين کتاب، مبتني بر تبيين و تقرير روشمند انديشه شش متفكر ديني معاصر (حضرت امام خميني(ره)، مرحوم علامه طباطبايي، شهيد بهشتي، شهيد صدر، شهيد مطهري و آيت‌الله خامنه‌اي (دام ظله‌العالي)) پيرامون عدالت اجتماعي است كه بعد از بررسي آن‌ها توسط مؤلفان كتاب حاضر، به استخراج نظريه عدالت اجتماعي از خلال آن‌ها، پرداخته شده است.
مبانی کلامی عدالت اجتماعی در اسلام
نویسنده:
ابوذر نوروزی استاد راهنما: رضا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برنجکار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ استاد راهنما: سید کاظم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سید باقری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
عدالت اجتماعی در مکتب اسلام از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است تاجایی‌که اقامه‌ی عدل، هدف بعثت پیامبران و غایت فرستادن کتاب‌های آسمانی قلمداد شده و خداوند برپاداشتن آن را تکلیف همه‌ی مسلمانان قرار داده است. عرصه‌های گوناگون عدالت اجتماعی در حوزه‌ی ادبیات نظری از خلأ بزرگی رنج می برند. یکی از این عرصه‌ها مبانی کلامی است. مبانی کلامی مباحثی پایه هستند که با توجه به آن شالوده‌ها، نظریه‌ی عدالت استوار می شود. این پژوهش به روش توصیفی- تحلیلی و با مراجعه به آیات و احادیث و دیدگاه اندیشه‌وران اسلامی درصدد احصای زیر‌ساخت‌های نظری عدالت است و این پرسش اصلی را پی‌می‌گیرد که عدالت اجتماعی در اسلام بر چه مبانی کلامی استوار است؟ فرضیه‌ی تحقیق این است که عدالت اجتماعی دارای مبانی هستی‌شناختی و معرفت‌شناختی است. نوشتار پیش‌رو مبانی تأثیر‌گذاری را که موجب جهت‌گیری خاص در این حوزه می‌شود، به دست می‌دهد و برآیند و ثمره‌ی هرکدام از بنیادهای به‌دست‌آمده را در ساحت عدالت اجتماعی تحلیل می‌کند. دستاورد این پژوهش به شرح زیر است: مبانی تأثیرگذار عدالت اجتماعی در ساحت مبانی خدا‌شناختی حاکمیت عادلانه‌ی الهی و قانون عادلانه‌ی الهی است. مبانی انسان‌شناختی آن عبارت‌اند از اختیار و آزادی، آزادگی و عدالت اخلاقی، اندیشه‌ورزی و برنامه‌ریزی و برابری ذاتی. مبانی جهان‌شناختی عدالت اجتماعی استواری جهان بر عدل و نظم عادلانه را در برمی‌گیرد. مبانی جامعه‌شناختی آن آزادی ‌اجتماعی، تعامل و همراهی فرد و جامعه، مسوولیت‌پذیری اجتماعی، سنت‌های الهی- اجتماعی و ولایت پیامبران و امامان معصوم و عادل و آزادی اجتماعی است. مبانی ارزش‌شناختی عدالت اجتماعی عبارت‌اند از عدالت ارزشی ذاتی، ابزاری، مطلق و مهم‌ترین فضیلت اجتماعی. مبانی معرفت‌شناختی آن بنیادهای چون حجیت و اعتبار معرفتی وحی، عدالت امری عقلی - عقلایی، فطری، انتزاعی و دارای منشائی واقعی را شامل می‌شود.
استبداد شایستگی: چه بر سر خیر عمومی آمده است؟
نویسنده:
مایکل سندل؛ مترجم: صبا نوروزی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه,
کلیدواژه‌های فرعی :
چکیده :
پیامی که به ما می‌گوید «اگر تلاش کنی، موفق می‌شوی» را زیاد می‌شنویم. این پیام از دل این عقیده بیرون آمده که در نظام مبتنی بر شایسته‌سالاری، شرایط و موقعیت‌ها به صورت برابر در دسترس شهروندان است. اما در عمل می‌دانیم فاکتورهای زیادی در موفقیت ما نقش دارند و شرایط نابرابرتر از آن است که تنها فاکتور تلاش در دست‌یابی به موفقیت موثر باشد. مایکل سندل می‌گوید دلیل چنین شرایط نابرابری این نیست که شایسته‌سالاری به شکل درست یا کامل در جامعه پیاده نشده. بلکه مشکل اینجاست که اساسا شایسته‌سالاری ایده‌آل مناسبی برای از بین بردن نابرابری و ایجاد شرایط برابر برای تمام شهروندان نیست. در واقع شایسته سالاری سویه‌ی تاریک و آسیب‌رسانی دارد برای همین باید درباره‌اش محتاط باشیم.
عدالت: چه باید کرد؟
نویسنده:
مایکل‌ج سندل؛ مترجم: افشین خاکباز
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
فرهنگ نشر نو,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
مایکل سَندِل، فیلسوف سیاسی معاصر امریکایی و استاد دانشگاه هاروارد، سه رویکرد بیشینه‌سازی رفاه، محترم شمردن آزادی و پرورش فضیلت را برای اندیشیدن دربارۀ عدالت مطرح و در کتاب حاضر نقاط قوت و ضعف این سه راه مختلف را بررسی می‌کند. سَندِل برای این کار خواننده را در برابر بزرگ‌ترین نوشته‌های فلسفی دربارۀ عدالت قرار می‌دهد و به بحث متقابل با فیلسوفان وامی‌دارد. با ارائۀ مثال‌هایی از زندگی واقعی، بحث‌های حقوقی و سیاسی معاصری را مطرح می‌کند که به پرسش‌هایی فلسفی می‌انجامد: آیا مالیات‌گرفتن عادلانه است؟ خدمت سربازی باید اجباری باشد یا داوطلبانه و آیا خریدن آن عادلانه است؟ اجاره‌کردن رحم یا فروش کلیه کار درستی است؟ سقط جنین اخلاقی است یا خیر؟ پذیرش در دانشگاه باید بر اساس شایستگی‌های افراد باشد یا بر اساس توانایی مالی‌شان؟ آیا ملت‌ها باید برای کارهای اشتباه گذشتگان‌شان عذرخواهی کنند؟ آیا درست است باورهای اخلاقی و دینی خود را در گفتمان عمومی دربارۀ عدالت دخالت دهیم؟ سَندِل برای پاسخ به این پرسش‌ها نظرات و دیدگاه‌های فیلسوفان مختلف را، از ارسطو تا کانت و رالز، بررسی می‌کند و با نشان‌دادن نقاط قوت و ضعف آن‌ها به پاسخگویی می‌پردازد.
عدالت: کار درست کدام است؟
نویسنده:
مایکل سندل؛ ترجمه‌ی حسن افشار
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران - ایران: مرکز,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
آیا دروغ گفتن همواره نادرست است؟ آیا آزادی فردی باید حد و حدودی داشته باشد؟ آیا کشتن انسان‌ها را می‌شود گاهی توجیه کرد؟ آیا بازار آزاد منصفانه است؟ کار درست کدام است؟ پرسش‌هایی از این دست در قلب زندگی ما جا دارند. کتاب حاضر این پرسش‌ها را از منظری فلسفی و به‌شیوه‌ای پر کشش به بحث گذاشته است. برای این کار سندل طیف گسترده‌ای از دیدگاه‌های فیلسوفان قدیم و جدید را درباره‌ی عدالت به میان می‌آورد.
  • تعداد رکورد ها : 64