جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 31
معرفت شناسی گواهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jennifer Lackey, Ernest Sosa (Eds.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: گواهی (شهادت، تصدیق) منبع مهمی از دانش است: ما تا حد زیادی به آنچه دیگران به ما می گویند متکی هستیم. این موضوع اخیراً مورد توجه بسیاری در معرفت شناسی بوده است، و این جلد دوازده مقاله اصلی درباره این موضوع توسط برخی از فیلسوفان برجسته جهان را گردآوری می کند. این نقطه آغازی برای تحقیقات آینده در این زمینه حاصلخیز خواهد بود. مشارکت کنندگان عبارتند از رابرت آئودی، سی.ای.جی کودی، الیزابت فریکر، ریچارد فومرتون، سنفورد سی گلدبرگ، پیتر گراهام، جنیفر لاکی، کیث لرر، ریچارد موران، فردریک اف اشمیت، ارنست سوسا، و جیمز ون کلیو.
آموزش از طریق کلمات: گواهی به عنوان منبع دانش [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jennifer Lackey
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
گواهی/شهادت: معرفت شناسی، اخلاق، تاریخ و فرهنگ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sybille Krämer (editor), Sigrid Weigel (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Rowman & Littlefield,
چکیده :
ارزش معرفتی شهادت چیست؟ زبان، تصاویر و حافظه چه نقشی در ساخت آن دارند؟ چه رابطه ای بین کسی که گواهی می دهد و گوش می دهد چیست؟ آیا شهادت مفهومی است که منحصراً مبتنی بر روابط بین فردی است؟ یا آیا روش‌های دیگری برای برقراری ارتباط یا میانجی‌گری وجود دارد که مجموعه‌ای از شهادت را تشکیل می‌دهد؟ شهادت/شهادت گفتگویی بین رویکردهای مختلف شهادت در معرفت شناسی، تاریخ نگاری، حقوق، هنر، مطالعات رسانه ای و روانپزشکی برقرار می کند. این جلد با نمونه‌هایی از جمله هولوکاست، میدان‌های کشتار خمرهای سرخ و نسل‌کشی ارامنه به فرصت‌ها و محدودیت‌های ارتباط معرفت‌شناختی و اخلاقی، فلسفی و فرهنگی-تاریخی، گذشته و حال درباره پدیده و مفهوم شهادت می‌پردازد.
تصدیق: مطالعه‌ای فلسفی [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
C. A. J. Coady
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Clarendon Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اعتماد ما به سخنان دیگران غالباً ناشایست رد می شود، زیرا آرمان توهمی «دانش خودمختار» در بحث در مورد ماهیت دانش غالب شده است. با این حال، ما برای مقدار زیادی از آنچه هر یک از ما ادعا می کنیم می دانیم عمیقاً به دیگران وابسته هستیم. کودی ماهیت شهادت را بررسی می‌کند تا نشان دهد چگونه می‌تواند به عنوان منبعی از دانش توجیه شود و از بینش‌هایی استفاده می‌کند که برای به چالش کشیدن برخی فرضیات گسترده در زمینه‌های تاریخ، حقوق، ریاضیات و روان‌شناسی ایجاد کرده است.
مسند محمد بن قیس البجلی: حول قضایا أمیرالمؤمنین وغیرها
نویسنده:
دونها، حققها و علّق علیها: بشیر المحمد المازندرانی
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المرکز العالمی للدراسات الاسلامیه,
چکیده :
کتاب حاضر در مورد قضاوت های امیرالمومنین علی علیه السلام در مورد مسائل مختلف فقهی است که از مسند محمد بن قیس بجلی میباشد. کتابی بسیار ارزشمند از فضایل نفسانی امام علی علیه السلام.
تمسک العترة الطاهرة بالقرآن الكریم المجلد2
نویسنده:
الشیخ محمد جعفر الطبسی
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: مرکز فقهی ائمه اطهار (ع),
چکیده :
اين کتاب در دو جلد به تمام تمسّکات أئمّه(عليهم السلام) در فقه به قرآن کريم اشاره شده است و مجموع آيات مورد استشهاد ائمه(عليهم السلام) به 774 آيه رسيده، و شيوه کار در اين کتاب بدين صورت است که اول آيه مورد استشهاد امام آمده، سپس روايتي که متضمن آن آيه است آورده شده و سعي شده روايت تقطيع نشود. سپس روايت مورد شرح و تفسير قرار گرفته از زبان مرحوم علامه مجلسي و يا مرحوم فيض کاشاني و يا مرحوم ملاصالح مازندراني و در پايان به منابع آن روايت در کتب أربعه و وسائل الشيعة و جامع أحاديث الشيعة، و هرگونه اختلاف در متن و يا سند وجود دارد، در پاورقي به آن اشاره شده است. و اين کتاب طبق گفته بعضي از اساتيد درس خارج حوزه علميه جايگاهش در حوزه خالي بود و يا طبق گفته بعضي از اساتيد و محققين اين کتاب بهترين دليل بر عدم تحريف الکتاب است.
جستاری پیرامون عدالت عرفی
نویسنده:
محمد مهریزی ثانی, احمد باقری
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
عرف در استقرار عدالت که فلسفه و هدف غایی همه مکاتب حقوقی است سهم مهمی دارد؛ به‌گونه­ای که اکثر نظام ­های حقوقی، آن را مهم­ترین منبع وضع قانون می­ دانند. در نظام حقوقی اسلام، شناسایی عرف به عنوان مبنای اعتبار احکام، محل تردید است؛ چرا که تنها منشأ اعتبار، اراده شارع است. با وجود این، شارع هیچ­گاه درصدد نفی مطلق ِعرف و قواعد آن نبوده و در مواردی بر اعتبار آن صحّه گذاشته است. در کتب فقهی و اصولی نیز از عرف و عادت کم و بیش سخن رفته است، اما بررسی آن­ها نشان می­ دهد که فقیهان، عرف را به عنوان منبع استنباط به رسمیت نمی­ شناسند و در تبیین حکم مسائل فقهی نیز صرفاً در مواردی کم­ شمار به آن استناد می­ کنند به­ گونه­ ای که از نظر فقیهان عرف تنها به­ عنوان ملاک در تمییز مفاهیم و تعیین مصادیق نقش دارد. بر اساس یافته ­های این تحقیق، عرفی که ریشه در قواعد فطری، ارزش­های اخلاقی و اصول عقلی دارد می­تواند به­عنوان ملاک و معیار در تشخیص عدالت سهیم باشد و لحاظ گردد.
نگاهى به «نفس» و «ذهن» و نقش آنها در ادراک
نویسنده:
غلامرضا فدائى
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در مقاله حاضر، از اهمیت علم و ادراک سخن مى رود و بر نقش نفس و ذهن در این زمینه تأکیدمى شود. با اینکه نفس شریف ترین عنصر ذاتى و واقعیتِ وجودى انسان است، امّا به نظر مى رسدقدر آن مجهول مانده است. نفس نه تنها با قلب و عقل، بلکه گاه با ذهن نیز مترادف گرفته مى شود.ادّعاى نگارنده این مقاله آن است که اهمیت نفس از ذهن بیشتر است و در واقع، بین آن دو، رابطهعموم و خصوص مطلق وجود دارد. با در نظر گرفتن نقش ارزنده نفس، مى توان گفت که: «علم»حضور معلوم و یا اعیان خارجى در نزد نفس است. هم زمان، ذهن انعکاسات اعیان خارجى رادریافت و ثبت مىکند و موجود ذهنى را تشکیل مى دهد که این موجود به نوبه خود، در حضورنفس قرار مى گیرد و ادراک مى شود. بنابراین، نفس با اشراف بر اعیان خارجى از یکطرف و بااشراف بر موجود ذهنى از طرف دیگر ـ هم زمان ـ دو کارکرد دارد و موجود عینى و ذهنى را ادراکمىکند. بدیهى است که موجود ذهنى برگرفته از موجود خارجى، و موجود خارجى نیز قائم به خودو مستقل از ذهن آدمى است. حکم، به مثابه عمل نفسانى، در تأیید اعیان خارجى و نیز انعکاساتذهنى نقش دارد.
صفحات :
از صفحه 41 تا 70
  • تعداد رکورد ها : 31