جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 55
کتاب الموتى الأسلامي بدء الخلق
نویسنده:
عبدالرحمن الكيحال
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Emprenta Madre,
تأملاتی در مورد جهان خدا [کتاب عربی]
نویسنده:
مصطفى محمود
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
علم و آفرینش: جست و جوی تفاهم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John C. Polkinghorne
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Templeton Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جان سی. پولکینگ هورن، کشیش دانشمند مشهور بین المللی، در این جلد دوم (که در ابتدا در سال 1988 منتشر شد) از سه گانه خود، که شامل علم و مشیت و یک جهان نیز می شد، به پرسش های اساسی در مورد چگونگی ارتباط جهان بینی های علمی و الهیاتی با یکدیگر می پردازد. دکتر. پولکینگ‌هورن نشان می‌دهد که چگونه یک فرد دارای تفکر علمی به کار تحقیق الهیات نزدیک می‌شود، و چنین فرض می‌کند که قیاس نزدیکی بین نظریه و آزمایش در علم و اعتقاد و درک در الهیات وجود دارد. او دیدگاه تازه‌ای در مورد پرسش‌هایی از این قبیل ارائه می‌کند: آیا امروز شاهد احیای الهیات طبیعی هستیم - جستجوی خدا از طریق اعمال عقل و مطالعه طبیعت؟ بینش های فیزیک مدرن در مورد درهم آمیختن نظم و بی نظمی چگونه با آموزه مسیحی آفرینش مرتبط است؟ رابطه بین ذهن و ماده چیست؟ پولکینگ‌هورن بیان می‌کند که "بینش‌های قابل‌توجهی که علم در مورد کارکردهای معقول جهان به ما می‌دهد، توضیحی عمیق‌تر از آنچه که خود می‌تواند ارائه دهد، فریاد می‌زند. اگر قرار باشد دین را جدی بگیریم. ادعای آن مبنی بر اینکه جهان مخلوق خداست، باید آنقدر متواضع باشد که از علم بیاموزد که آن جهان واقعاً چگونه است. گفتگوی بین آنها فقط می تواند متقابل را غنی کند."
چرا آفریده شده ایم؟ افزایش درک ما از هدف بشریت در زمین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sir John Templeton, Rebekah Alezander Dunlap
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در حالی که بسیاری از کتاب ها تلاش می کنند تا تفکر را از طریق حکایت ها و نظریه های تحریک آمیز تحریک کنند، چرا ما خلق شده ایم؟ مسیر متفاوتی را طی می کند با یک سوال شروع می شود و با انبوهی از سوالات مانند این ادامه می یابد: تشخیص وجود امر مقدس در درون خود و اطرافمان چیست؟ چگونه افراد می توانند یک شیوه زندگی هدفمند و پربار ایجاد کنند؟ چگونه شادی با هدف فرد ارتباط دارد؟ هدف از این سوالات تشویق تفکر، مشاهده و تحقیق است که درک را بزرگتر می کند و در عین حال حس جهت را ارائه می دهد. هدف کمک به افراد برای داشتن یک زندگی مفیدتر و شادتر است. سر جان و کشیش دانلپ از سوالات برای کمک به خوانندگان برای کشف نقش فروتنی به عنوان کلید دانش و پیشرفت استفاده می کنند. آنها به قدرت خلاق تفکر هدفمند نگاه می کنند و می پرسند که اگر ما از پرداختن به هر فکری که نمی خواهیم در زندگی مان عینیت پیدا کند خودداری کنیم، چگونه زندگی ممکن است تغییر کند. آنها سوالاتی را در رابطه با هدایت آگاهانه زندگی خود مطرح می کنند: آیا مطالعه افراد شاد می تواند راهی برای یادگیری بیشتر در مورد شادی باشد؟ آیا واقعیت های معنوی مانند دعا، عشق، عبادت، شکرگزاری، و فروتنی ما را به سوی دستاوردهای مفید سوق می دهد؟ آنها همچنین راه هایی را برای تحقیقات بیشتر پیشنهاد می کنند. کمک به روشن کردن ارتباط احتمالی بین اصول معنوی و مفاهیم انسانی تفسیری از طیف گسترده ای از منابع است: کتاب مقدس، مادر ترزا، آلبرت انیشتین، ادوارد او. ویلسون، امانوئل سوئدنبورگ، امت فاکس، A.H. مزلو، سر آیزاک نیوتن، دکتر آلبرت شوایتزر و اسقف اعظم دزموند توتو و بسیاری دیگر.
کیفیت فعل خداوند: آفرینش، رستگاری، و فعل خاص الهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Denis Edwards
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Fortress Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: چگونه آموزه مسیحی آفرینش با تصویر جهان در حال تکاملی که امروزه از علم دریافت می کنیم، مطابقت دارد؟ چگونه رفتار بد درنده و انقراض بیهوده گونه های کامل با درک مسیحی مطابقت دارد؟ اینها و انبوهی از سؤالات مرتبط با تجربه معمولی در این اثر مهم و اصلی از الهیات دنیس ادواردز بررسی شده است. از مشیت و معجزات گرفته تا معاد و دعای شفاعت، ادواردز نشان می‌دهد که چگونه یک مدل اساساً غیرمداخله‌گرایانه از عمل الهی عدالت را در مورد جهان آنگونه که ما می‌شناسیم و همچنین به اعتقادات مرکزی ایمان مسیحی در مورد خیر خدا، وعده‌های خدا و تحقق خلقت در اینجا الهیات شفاف و شگفت انگیزی وجود دارد که از دیدگاهی در مورد چگونگی کار خدا در جهان پشتیبانی می کند.
درباره خدا و مخلوقاتش [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Aquinas St. Thomas (توماس آکویناس قدیس)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
London: Burns and Oates,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این نسخه از آکویناس Summa contra Gentiles حاوی حاشیه‌نویسی‌های جوزف ریکابی، کشیش و فیلسوف یسوعی اوایل قرن بیستم، در کنار متن اصلی است. منظور آکویناس این بود که رساله او به عنوان یک کتاب راهنمای عذرخواهی برای مبلغان و فیلسوفانی باشد که از ایمان مسیحی در برابر کسانی که خارج از مسیحیت یا دشمن آنها هستند دفاع می کنند. سبک و محتوای استدلال های آکویناس به ویژه با زمان او مرتبط بود. جوامع دینی عمده در مجاورت مسیحیان غربی- یهودی و اسلامی- دیدگاه های الهیاتی مختلف خود را با استفاده از اصطلاحات و ایده های وام گرفته شده از فلسفه ارسطویی درست مانند خود آکویناس توسعه داده بودند.
خلقت، تکامل و معنا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robin Attfield (رابین آتفیلد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate Publishing ,
توحيد از ديدگاه عقل و نقل
نویسنده:
جعفر کریمی، قدرت الله فرقانی
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نمایندگی ولی فقیه، اداره آموزش های عقيدتی سياسی,
چکیده :
عقايد و انديشهھاى بنیادى اسلام، كه از آنھا بهعنوان اصول عقايد ياد مىشود، پايه و اساس آيین حیاتبخش اسلام است و در شكلگیرى رفتار مسلمانان تأثیر غیرقابل انكارى دارد. زيرا بهطور كلى، رفتار انسانھا- خودآگاه يا ناخودآگاه- متأثر از اصول عقايد و به عبارت ديگر، جھانبینى است. از اين رو، براى استقرار و تثبیت نظام ارزشى و رفتارى اسلام، بايد مبانى عقیدتى آن مورد بررسى قرار گیرد. اگر دين را به درختى تناور و بارور، تشبیه كنیم، مبانى عقیدتى، به مثابه ريشهھاى آن است. اين ريشهھا بايد در پرتو عقل، در اعماق قلب انسان پابرجا گردد تا میوهھاى شیرين و گوارا (اعمال صالح) به بار آيد و سعادت و خوشبختى انسان در دو جھان تأمین شود. از آنجا كه خداى متعال، ما را به نیروى عقل و انديشه مجھز ساخته، بايد در نظام آفرينش، تأمّل و تدبّر كنیم تا به حكمت او پى ببريم. از اين رو، تحقیق و شناخت مبانى عقیدتى و دقت در محتواى دعوت پیامبران و توجه به معجزات آنان، بايد به كمك عقل انجام گیرد. تقلید از عقايد ديگران بدون سنجش عقلى، محكوم است. دانشمندان اسلامى از نخستین سالھاى ظھور اسلام، به تبیین عقايد اسلامى پرداخته و كتابھايى در علم كلام، در سطوح گوناگون، به رشته تحرير درآورده و در اختیار ھمگان قرار دادهاند. به تناسب مسائلى كه در ھر عصر مطرح بوده در میان بیشترين فرقهھاى اسلامى، متكلّمان نامدار و مشھورى ظھور كرده و به بحث و بررسى مسائل كلامى پرداختهاند. كتب و آثار بر جاى مانده از آن بزرگان، با آنكه از نظر محتوا غنى و سودمند است، اما چون مطالب آنھا دستهبندى نشده و متناسب با نیازھاى فكرى نسل جديد نیست، نمىتوان براى آموزش كلاسیك بهخوبى از آنھا بھره گرفت. بدين روى، تھیه و تدوين كتابھايى متناسب با پیشرفت علوم و نیازھاى فكرى نسل جوان، ضرورى و اجتنابناپذير است. كتاب حاضر، براى تأمین ھمین ھدف تھیه و تدوين گرديده است و سعى شده تا مطالب آن متناسب با سطح فكر و نیازھاى عقیدتى برادران عزيز پاسدار باشد.
  • تعداد رکورد ها : 55