جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 3
کتاب الموتى الأسلامي بدء الخلق
نویسنده:
عبدالرحمن الكيحال
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Emprenta Madre,
روح در فلسفه: تحقیق متافیزیکی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Catarina Belo (کاتارینا بلو)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
ibidem Verlag,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کاتارینا بلو مسئله روح را در تاریخ فلسفه و در رشته‌های مختلف فلسفی بررسی می‌کند و معنا و اهمیت آن را برای توماس آکویناس، جورج برکلی و گئورگ ویلهلم فردریش هگل، در میان دیگر شخصیت‌های اصلی برجسته می‌کند. بلو استدلال می کند که برخی از استدلال های سنتی در مورد خدا، عقل، و دانش ما از جهان توسط این فیلسوفان مشترک است که به اوج می رسد اما به هگل ختم نمی شود. علاوه بر این، او از نوعی آرمان گرایی دفاع می کند که با واقع گرایی ناسازگار نیست. این کتاب شکل گفتگوی پر جنب و جوش بین یک دانش آموز و یک معلم را به خود می گیرد - پیرو سنت ادبی در فلسفه که با افلاطون آغاز می شود. مسئله روح و معانی گوناگون آن از منظر تاریخی و مفهومی مورد بررسی فلسفی قرار می گیرد. Biographische Informationen Catarina Belo دانشیار فلسفه در دانشگاه آمریکایی در قاهره، مصر است. او متخصص فلسفه اسلامی قرون وسطی، به ویژه ابن سینا و آوروئس است. علایق دیگر شامل الهیات اسلامی قرون وسطی و فلسفه مسیحی قرون وسطی، به ویژه آکویناس است. او همچنین تحقیقاتی در مورد ایده آلیسم آلمانی، به ویژه فلسفه هگل انجام داده است. علاوه بر این، او تلاقی بین فلسفه و دین را در قرون وسطی و در آثار هگل مطالعه کرده است. او نویسنده شانس و جبر در ابن سینا و آوروس (بریل، 2007)، و آوروس و هگل در مورد فلسفه و دین (اشگیت، 2013/راتلج، 2016) است.
معرفت نفس
عنوان :
نویسنده:
سید محمد موسوی‌بایگی
نوع منبع :
مقاله , سخنرانی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
تا پیش‌از زمانۀ ملاصدرا، مباحث نفس در بخش‌های مختلف فلسفۀ اسلامی مطرح می‌شد؛ اما ملاصدرای شیرازی، مباحث مربوط به نفس را از مرحلۀ‌ تکوین تا مرحلۀ بقاء و معاد در بخش جداگانه‌ای جمع‌آوری کرد و به آن مباحث نظم و سامان بخشید. در این گفتار، استاد موسوی ابتدا اهمیت سه‌گانۀ مباحث نفس‌شناسی را از جهت ارتباط آن با خداشناسی، جهان‌شناسی و معادشناسی بررسی می‌کند. او در بخش دوم، ضمن اشاره به بحث تناسخ و آرای معتقدان و منکران، مهم‌ترین نظریات عنوان‌شده در مبحث معرفت نفس را تبیین می‌کند و در پایان نیز به مهم‌ترین آرای ملاصدرا در این زمینه اشاره می‌کند.
  • تعداد رکورد ها : 3