جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
الهیات در بستر علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: همانطور که دیدگاه های جنسیتی، فرهنگی، و جغرافیایی اندیشه الهیات را روشن و پیشرفته کرده است، کمک های علم قرن بیستم نیز بسیار برای ارائه الهیات است. جان پولکینگ‌هورن، فیزیکدان-الهیات‌دان، که به عنوان یکی از برجسته‌ترین متفکران علم و دین در جهان شناخته می‌شود، در آخرین کتاب خود، استدلال روشنی برای توسعه تلاقی این دو حوزه به عنوان شکل دیگری از الهیات زمینه‌ای ارائه می‌کند. پولکینگ‌هورن در مقابله با اظهارات اخیر «آتئیست‌های جدید» مبنی بر اینکه باور دینی غیرمنطقی و حتی خطرناک است، راه‌هایی را بررسی می‌کند که الهیات می‌تواند به روی علم باز باشد و از آن آگاه شود. وی گفتمان علمی اخیر را در موضوعاتی چون معرفت شناسی، عینیت، عدم قطعیت و عقلانیت توصیف می کند و اهمیت دینی تحول در این حوزه های اندیشه علمی را می داند. سپس، با ارزیابی موضوعاتی مانند نسبیت، مکان و زمان، و نظریه تکامل، از یک سبک علمی تحقیق به عنوان پایه‌ای برای ساختن مدلی از ساختار اعتقادی مسیحی استفاده می‌کند. پولکینگ‌هورن می‌گوید علم و الهیات در جست‌وجوی بزرگ انسان برای حقیقت و درک سهیم هستند و او نشان می‌دهد که چگونه تعامل آنها می‌تواند برای هر دو مثمر ثمر باشد.
 کتاب راهنمای بلک ول در باره علم و مسیحیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(آلن جی. پاجت)J. B. Stump , Alan G. Padgett(جی. بی. استامپ)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Blackwell Publishing,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: بررسی نوین اندیشه معاصر در تقاطع علم و مسیحیت. از طریق 54 مقاله اصلی توسط دانشمندان برجسته جهان و ستارگان در حال ظهور در این رشته، بررسی پیشرفته ای از ایده های اصلی در حال بازی در تقاطع علم و مسیحیت ارائه می دهد. تمرکز بر تعامل مسیحیت با علم برای ارائه یک تحلیل دقیق از موضوعاتی مانند نظریه های چندجهانی در کیهان شناسی، همگرایی در تکامل، طراحی هوشمند، الهیات طبیعی، آگاهی انسان، هوش مصنوعی، اراده آزاد، معجزات، و تثلیث، و بسیاری دیگر. به تحولات تاریخی مهم در رابطه بین علم و مسیحیت، از جمله پدرشناسی مسیحی، انقلاب علمی، پذیرش داروین، و بنیادگرایی قرن بیستم می‌پردازد. تقسیم شده به 9 قسمت: اپیزودهای تاریخی. روش شناسی; الهیات طبیعی; کیهان شناسی و فیزیک؛ سیر تکاملی؛ علوم انسانی؛ اخلاق زیستی مسیحی؛ مفاهیم متافیزیکی; ذهن؛ الهیات; و چهره های مهم قرن بیستم شامل دیدگاه های متنوعی است و گفتگو را از سنت آنگلوسنتریک گسترش می دهد
علوم شناختی، دین و الهیات: از ذهن انسان تا اذهان الهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Justin L. Barrett
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Templeton Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: علوم شناختی، دین و الهیات هشتمین عنوان منتشر شده در مجموعه علم و دین تمپلتون است که در آن دانشمندان از طیف وسیعی از زمینه ها تجربیات و دانش خود را در تورهای مختصری از تخصص های مربوطه خود تقطیر می کنند. در این جلد، جاستین ال. بارت، دانشمند شناختی معروف، مروری قابل دسترس از این حوزه میان رشته ای ارائه می کند، یافته های کلیدی در این زمینه را مرور می کند، و پیامدهای این یافته ها را برای تفکر و عمل دینی مورد بحث قرار می دهد. علم شناختی مطالعه میان رشته ای ذهن ها و فعالیت های ذهنی است و به این ترتیب، به ویژگی اساسی انسان بودن می پردازد. بعلاوه، تا آنجا که روایات دینی به عقاید و باورهای مربوط به ماهیت انسان، ماهیت جهان و ماهیت الهی مربوط می شود، علم شناختی می تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم به این دغدغه های الهیاتی کمک کند. بارت نشان می دهد که چگونه مشارکت مستقیم از ناحیه رو به رشدی به نام علم شناختی دین (CSR) حاصل می شود، که بررسی می کند چگونه سیستم های شناختی انسان، تفکر، تجربه و بیان دینی را اطلاع رسانی و محدود می کند. CSR سعی می کند به سؤالاتی پاسخ دهد: چرا انسان ها متمایل به مذهبی هستند؟ و چرا برخی از ایده‌ها (مثلاً امکان زندگی پس از مرگ) از نظر فرهنگی تکرار می‌شوند؟ بارت همچنین پیامدهای غیرمستقیمی که علم شناختی برای الهیات دارد، مانند شباهت ها و تفاوت های انسان با دنیای حیوانات، آزادی و جبر و رابطه بین ذهن و بدن را پوشش می دهد. علوم شناختی، دین و الهیات به طور انتقادی تحقیق در مورد این سؤالات جذاب را بررسی می کند و مفاهیم بسیاری را که از آنها ناشی می شود مورد بحث قرار می دهد. علاوه بر این، این جلد کوتاه همچنین پیشنهادهایی برای تحقیقات آتی ارائه می‌دهد، و آن را نه تنها برای کسانی که به دنبال یک دید کلی از این رشته هستند، بلکه برای کسانی که به دنبال نگاهی اجمالی به جایی که این رشته ممکن است در آینده برود، ایده‌آل است.
داروینیسم و ​​الهیات طبیعی: دیدگاه های در حال تحول [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Andrew Robinson (اندرو رابینسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge Scholars Publishing,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا مسیحیت می تواند با نظریه تکامل داروین از طریق انتخاب طبیعی سازگار شود؟ علوم زیستی چه ارتباطی با اندیشه دینی دارد؟ آیا الهیات مسیحی چیزی برای ارائه در مورد تدوین فرضیه های علمی دارد؟ این پرسش‌ها از جمله مواردی هستند که در این مجموعه مقالات برخاسته از نشست انجمن علم و دین بریتانیا که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد داروین و صد و پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب منشأ گونه‌ها در کمبریج برگزار شد، بررسی شده است. این جلد مشارکت‌های گروهی برجسته از دانشمندان برجسته در زمینه علم و دین از جمله دنیس الکساندر، آر جی بری، جان هدلی بروک، سارا کوکلی، سلیا دین-دراموند، دیوید فرگوسن، دیوید نایت، کریستوفر ساوت‌گیت را گرد هم می‌آورد. ، نیل اسپروی و کنت ویلسون. مقاله ها حول موضوع الهیات طبیعی سازماندهی شده اند، تلاش برای نتیجه گیری الهیات از تأمل در جهان طبیعی. این مقالات دیدگاه های تاریخی، فلسفی و الهیاتی را پوشش می دهند و برخی از رویکردهای معاصر به الهیات طبیعی را در زمینه داروینیسم بررسی می کنند.
خلقت، تکامل و معنا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robin Attfield (رابین آتفیلد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate Publishing ,
اختراع علم فیزیک: تقاطع ریاضیات، الهیات و فلسفه طبیعی از قرن هفدهم: مقالات به افتخار اروین ان. هیبرت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sara Schechner Genuth (auth.), Mary Jo Nye, Joan L. Richards, Roger H. Stuewer (eds.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer Netherlands ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: علم فیزیک مدرن از زمینه های علمی تخصصی تشکیل شده است که ریشه در کارهای آزمایشگاهی تجربی و بازنمایی های منطقی و ریاضی دارد. تبیین علمی معاصر به شدت از تفسیر دینی متمایز شده است، اگرچه، مسلماً، دانشمندان گاهی اوقات کار فلسفی تفسیر متافیزیک مکان، زمان و ماده را انجام می دهند. با این حال، به ندرت پیش می آید که متکلمان یا فیلسوفان به طور قانع کننده ای ادعا کنند که کار علمی دانشمندان فیزیکی و ریاضیدانان را انجام می دهند. سختی این تقسیمات و تمایزها نسبتاً جدید است. علم فیزیک مدرن از قرن هفدهم به آرامی و به تدریج از طریق تعامل بین اهداف و مطالب ریاضیات، الهیات و فلسفه طبیعی ابداع شد. ده مورخ علم در مقالاتی با تمرکز از تفاسیر قرن هفدهم از دنباله‌دارهای آسمانی تا توضیح قرن بیستم از ردیابی‌ها در اتاقک‌های حبابی، رشته‌های متافیزیکی و الهیاتی را نشان می‌دهند که همچنان زیربنای معرفت‌شناسی و عمل علوم فیزیکی و ریاضیات هستند، حتی در حالی که آنها در طول سه قرن گذشته به تخصص های انضباطی تبدیل شد. مقدمه این جلد، ادای احترام به اروین ان.هیبرت است، که تدریس و پژوهش او به این موضوعات پرداخته و باعث توجه به آن شده است.
پیدایش و تکامل دین و علم [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Dennis Goldwater
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Dennis Goldwater,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب راه جدیدی را برای سازماندهی درک انسان از طبیعت معرفی می کند. این فرض عمومی پذیرفته شده و در عین حال کاملاً دلخواه و اثبات نشده در مورد طبیعت مبنی بر بی نهایت بودن فضا را مورد بازنگری قرار می دهد و در عوض فرض می کند که فضا متناهی است. پیروی از پیامدهای این تغییر در اساسی‌ترین پیش‌فرض در مورد فضا در طول تاریخ علم، منجر به مدلی بسیار ساده از طبیعت شده است که به قدری سازمان‌دهی شده است که به نظر می‌رسد الگوی واحد و یکپارچه آن تغییر در طبیعت برای همه چیز در طبیعت اعمال می‌شود. گونه ما در اصل بسیار شبیه حیوانات دیگر بود. اجداد ما قبل از دستیابی به درجه مدرن آگاهی از طبیعت و روابط موجود در طبیعت، هر نسل را طی ده ها هزاره تغییر دادند. این تغییر کاملاً تصادفی نبوده، بلکه از یک الگو پیروی کرده است. این الگو به عنوان تکامل شناخته می شود. همه چیز در طبیعت تکامل می یابد و تمام تکامل از یک الگو پیروی می کند. تکامل یک الگوی چرخه ای است. انسان مدرن به آگاهی از 5 مرحله اول در چرخه تکامل تکامل یافته است. این مراحل به بهترین شکل به عنوان ابعاد درک می شوند. از نظر علم مدرن طبیعت از 2 جزء فضا و زمان تشکیل شده است. علم در حال حاضر 3 بعد فضا و 1 بعد زمان را می شناسد. با این حال، اکنون می توان نشان داد که گونه ما با 5 حواس و 5 انگشت در هر دست خود، به آگاهی از 5 بعد مکان و زمان تکامل یافته است. علاوه بر این، وجود هر یک از این ابعاد مکان و زمان توسط ذهن به عنوان یک بعد فضا یا زمان به تنهایی، بلکه از فضا-زمان درک می شود: ما در دنیای آگاهی از 5 بعد فضا-زمان زندگی می کنیم. هندسه پایه تمام چیزی است که برای درک این مدل جدید لازم است، که مفهومی را که یک بعد را تشکیل می دهد بازنگری می کند. در طول تکامل انسان، اجداد ما از زبان برای توسعه مدل هایی از طبیعت استفاده می کردند. گويشوران زبانهاي هند و اروپايي (گروهي شامل انگليسي و يوناني) 2 نوع الگوي اصلي طبيعت به نام دين و علم را توسعه داده اند. دین و علم نه تنها تفاوت زیادی با هم دارند، بلکه از هر نظر متقارن یکدیگرند، به طوری که ظاهراً کاملاً ناسازگار هستند. با این حال، اکنون می توان آنها را به عنوان رویه های به هم مرتبط یک سکه نشان داد. دین و علم بر اساس همان الگوی هر چیز دیگری در طبیعت تکامل یافته اند. از یونانیان به عنوان مثال برای بحث در مورد تحول دین و علم استفاده می شود. همه مراحل اولیه در تکامل دین و علم مورد بحث قرار گرفته است. بحث در مورد دین نمادگرایی هر یک از خدایان یونانی اولیه را از ابتدا تایتان ها، المپیایی ها و یکتاپرستی پوشش می دهد و توضیح می دهد که چگونه و چرا هر کدام از نظر اهمیت جایگزین خدایان بعدی شدند. بحث علم با مدل یونان باستان از 4 عنصر آغاز می شود و تکامل بعدی به هندسه اقلیدسی، فیزیک نیوتنی و نسبیت را توصیف می کند. این کتاب با مقدمه ای برای مرحله بعدی در تکامل علم به پایان می رسد، که نمایانگر یک بعد کامل از تکامل فراتر از آنچه علم در حال حاضر درک می کند، است.
درباره رابطه علم و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
George Combe (جورج کومب)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جورج کومب (1788-1858) از ریشه های فروتنانه به تور گسترده ای در اروپا و ایالات متحده برخاست و در مورد فرنولوژی، این باور رایج ویکتوریایی که ویژگی های شخصیت را با پیکربندی جمجمه تعیین می کرد، سخنرانی کرد. مشهورترین کتاب او، قانون اساسی انسان، که در سال 1828 منتشر شد، یک دستور کار طبیعت گرا را مطرح کرد و تقریباً 350000 نسخه فروخت. در سال 1857، Combe در رابطه بین علم و دین منتشر کرد. او جزم گرایی و فرقه گرایی را محکوم می کند و با اصرار استدلال می کند که رهبران مذهبی باید مطالعه علم را به عنوان آشکار کننده حکومت خدا تشویق کنند. او پیشنهاد می‌کند که فرنولوژی از طریق درک بهتر ذهن انسان، هدف الهی و قوانین اخلاقی را روشن می‌کند و هم از دانشمندان و هم از رهبران مذهبی که معتقدند تفکر برتر هیچ ارتباطی با مغز ندارد، انتقاد می‌کند. کتاب او به طور گسترده‌ای در سراسر دغدغه‌های کلاس‌های تحصیل‌کرده ویکتوریایی را شامل می‌شود، و به سؤالاتی می‌پردازد که بسیاری از آنها هنوز هم امروز طنین‌انداز هستند.
ایده‌های مدرن تکامل در ارتباط با وحی و علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John William Dawson (جان ویلیام داوسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: نظریه تکامل داروین در اواخر قرن نوزدهم طوفانی از بحث و جدل در جامعه علمی ایجاد کرد و سر جی ویلیام داوسون، زمین شناس مشهور زمان خود، یکی از کسانی بود که به شدت با آن مخالفت کرد. داوسون در کتاب «ایده‌های مدرن تکامل در ارتباط با مکاشفه و علم» که برای اولین بار در سال 1890 منتشر شد، معتقد است که این دین به تنهایی است که پایه‌ای پایدار برای همه ایده‌های جدید تشکیل می‌دهد. او نظریه تکامل را به عنوان یک فرضیه خام و بدعت آمیز، ناسازگار با دین و غیر مستحق پذیرش رد می کند. او استدلال می کند که اگر به عنوان حقیقت اثبات شده پذیرفته شود، منجر به انحطاط غیر علمی و غیر معنوی ذهن می شود. بیش از یک قرن بعد، تکامل به طور کلی پذیرفته شده است، اما هنوز "اثبات" نشده است، و بحث ها ادامه دارد. بحث پرانرژی داوسون برای مورخان علم که به دریافت ویکتوریایی از داروینیسم و ​​ظهور نظریه تکاملی توجه دارند، یک سند کلیدی باقی می ماند.
سیر تکاملی مسیحیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lyman Abbott (لایمن ابوت)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: لیمن ابوت یک الهی‌دان لیبرال آمریکایی و از نزدیکان تئودور روزولت بود. او مردی میانه رو بود که در یک دوره تغییر در تلاش بود تا ایمان مسیحی را در میان مردم آمریکا احیا کند. این کتاب که برای اولین بار در سال 1893 منتشر شد، استدلال کرد که تجربه معنوی همیشه جدید است و بنابراین هر عصری نیاز به بیان جدیدی برای آن دارد. ابوت که به امکان همزیستی هماهنگ بین کلیسا و نظریه تکاملی معتقد بود، دینی «معقول تر و معتبرتر» را پیشنهاد کرد که سعی می کرد ایمان را با بیان آن با عبارات معاصر حفظ کند. او معتقد بود که علم و ایمان با هم سازگار هستند و هر دو عنصر طبیعی و معنوی متعلق به یک پادشاهی مشترک هستند که توسط قانون پیشرفت اداره می شود. ابوت با آمیختن ایمان به مسیحیت تاریخی با اعتقاد به پیشرفت و نظریه تکاملی، قصد داشت پلی بین زندگی مذهبی و تفکر فلسفی اواخر قرن نوزدهم ایجاد کند.