جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
تجديد المنهج في تقويم التراث
نویسنده:
طه عبدالرحمن
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
استلاب و الارتداد
نویسنده:
على حرب
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
لبنان/ بیروت: المرکز الثقافی العربی,
کلیدواژه‌های اصلی :
امام حسین(علیه السلام) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت
نویسنده:
محمد تقی جعفری تبریزی
نوع منبع :
کتاب
وضعیت نشر :
تهران: موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری ,
چکیده :
کتاب حاضر شامل نوشته ها و برخی سخنرانی های علامه محمدتقی جعفری درباره قیام امام حسین است و عمدتا شامل بررسی های فلسفی - انسان شناختی از ابعاد و جنبه های مختلف این قیام تاریخی در جهان اسلام است. در این کتاب علامه جعفری دیدگاه های مشهور خود درباره انسان شناسی فلسفی اسلامی را مطرح می کند و معتقد است که فرهنگ های پیشرو بشری صرفا در جاذبه ارزش های عمیق انسان های والا پدید می آیند. بدین سان علامه جعفری در این کتاب به گونه ای مساله عاشورا را طرح می کند که اولا ارزش های والای انسانی این قیام مطرح شود و در ثانی رابطه بنیادین این ارزشها با نوعی هستی شناسی فلسفی - اسلامی آشکار شود و این مساله یکی از بارزترین جنبه های این کتاب است که آن را تا حدود زیادی از پژوهش های مشابه جدا می کند و به آن عمق و غنای خاصی می بخشد.
تاریخ الیمن
نویسنده:
نجم الدين عمارة بن علي حكمي؛ محقق: حسن سلیمان محمود
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
صنعا یمن: مکتبة الإرشاد,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
تاريخ اليمن، المختصر المنقول من كتاب العبر، اخبار القرامطة باليمن موسوم به المفيد في اخبار صنعاء و زبيد، نوشته فقيه شاعر عماره يمنى (نجم‌الدين) ابومحمد عمارة بن ابى‌الحسن حكمى متوفاى (569 قمرى) است. مؤلف كتاب، تاريخ خود را در سال 563 قمرى، پس از حدود سى سال اقامت در مصر، به درخواست قاضى فاضل عبدالرحيم بن على، صاحب ديوان انشاء فاطميان در زمان الناصر آغاز كرد. بعدها از بزرگ‌ترين مقرّبان صلاح‌الدين يوسف بن ايوب، براندازندۀ دولت فاطميان شد، عماره روابط مستحكمى با افرادى از خاندان زريعيان داشت كه دعوت حافظيّه (مجديه) را براى چهار تن از واپسين خلفاى مصر در تمدن يمن برپا داشته‌اند. به رغم آنكه عماره در سال 569 قمرى در تلاش براى تجديد خلافت فاطميان در مصر به قتل رسيد. غالبا او را بر مذهب اهل سنّت(فقيهى شافعى مذهب) مى‌دانند. علاوه بر نوشته عماره، كتاب دربردارنده او اثر ديگر مى‌باشد. يكى دول‌اليمن از كتبا العبر ابن‌خلدون و ديگر اخبار القرامطة تألیف بهاءالدين جندى است(متوفاى 732 قمرى) اثر مهم جندى، كتاب السلوك في طبقات العلماء و الملوك است.اين كتبا از مهم‌ترين منابع دربارۀ تاريخ دوره اسلامى يمن است و به نام‌هاى ديگرى؛ از جمله طبقات الفقهاء اليمن، تاريخ الجندى، طبقات الجندى نيز معروف است. اخبار القرامطه بخشى از كتاب فوق است كه در اين اثر گنجانده شده است. اثر از دو مقدمه (مقدّمه ناشر و...ترجمه مقدمه كاى) و سه متن تشكيل شده است، اوّل تاريخ اليمن از علامه يمنى دوم تاريخ يمن از كتاب العبر علامه عبدالرحمن بن خلدون مغربى و سوم اخبار القرامطه باليمن از كتاب السلوك من طبقات العلماء و الملوك اثر بهاء‌الدين جندى.
نسبت تمدن اسلامی و مدرنیته در اندیشه امام خمینی
نویسنده:
روح‌الله نامداری
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
انقلاب اسلامی حرکتی عظیم در زمینه و زمانه تجدد است. امام خمینی1 هرچند هرگز به صورت منسجم و در یکجا سخن نگفته است، اما راهی را که ایشان در مقابل تمدن غرب گشود، فارغ از جدال با تجدد نبود. مسأله اصلی این تحقیق، کیفیت این راه و نتیجه آن - تمدن اسلامی - است.برای حصول این فهم، در این پژوهش تلاش شده که عمیق‌ترین معنای تجدد و الزامات آن بررسی شود در این معنا از تجدد، متافیزیک ریشه همه چیز است و غربزدگی در معنای عمیق آن- متافیزیک ‌زدگی- لحاظ شده است. از این رو در آثار مکتوب امام درباره غربزدگی- متافیزیک ‌زدگی تتبع شده است و تذکر امام به باطن فلسفه و عرفان - که به تعبیری همان متافیزیک است - در صورت‌های گوناگون خود توضیح داده شده است و در ادامه به نتایج نظری و عملی این تذکر نظر شد. نتیجه نظری این تذکر، امکان احیای دین و نتایج عملی آن، مواجهه تمدنی امام با غرب است.از نتایج این پژوهش آن است که امام تمدن به معنای مصطلح در علوم اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد و ایجاد تمدن اسلامی- در معنای علوم اجتماعی آن – را به رسمیت نمی‌شناسد. تمدن در معنائی که حضرت امام مراد کرده است جز در سایه قیام لله و تحول انسان هرگز صورت نخواهد بست؛ این تمدن اسلامی نه تنها در تقابل با تمدن غرب است بلکه ما را به عالمی فرا‌ می‌خواند که مباین با عالم تجدد است.
تاریخ الحضارة العربیة الإسلامیة
نویسنده:
بشير رمضان تليسي، جمال هاشم ذويب
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :