جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
مغازي سيدنا محمد صلى الله عليه [وآله] وسلم [3 أجزاء]
نویسنده:
موسى بن عقبة؛ تحقيق: محمد الطبراني
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
المغازي لموسى بن عقبة
نویسنده:
جمع ودراسة وتخریج: محمد باقشیش ابومالک
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مغرب: جامعة ابن زهر - کلیة الآداب والعلوم الانسانیة,
السيادة العربية و الشيعة و الاسرائيليات فی عهد بنی امية
نویسنده:
فان فلوتن؛ ترجمه عن الفرنسیه و علق علیه: حسن ابراهیم حسن, محمد زکی ابراهیم
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره - مصر: مکتبة النهضة المصریة,
استیلای عرب (شیعه و مهدویت در عهد بنی‌امیه)
نویسنده:
نويسنده:فان فلوتن؛ مترجم:پرویز اذکائی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
تهران - تهران: کتابخانه بزرگ حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره)، گنجینه جهانی مخطوطات اسلامی,
چکیده :
پژوهشی تاریخی در مورد شکل‌گیری «شیعه» و تفکرات «مهدویت» از صدر اسلام تا عصر کنونی است. در این پژوهش ضمن بیان کلیاتی در زمینه نحوه فرمانروایی اعراب مسلمان از صدر اسلام و دوران نبوت پیامبر اسلام(ص)، دوران خلفا و دوران خلافت امویان، به چگونگی انتشار دین اسلام پس از فتوحات اسلام و در عصر بنی‌امیه اشاره شده و اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مسلمانان در عصر حکومت امویان تا زمان عمر بن عبدالعزیز اشاراتی صورت گرفته است. آنگاه نگارنده به چگونگی شکل‌گیری فرقه‌های مختلف مسلمان، به‌ویژه شیعیان و عقاید و فرقه‌های درونی آنان اشاره کرده و آغاز تفکرات مهدویت در انتهای حکومت امویان و آغاز حکومت عباسیان را از لحاظ تاریخی مورد کنکاش قرار داده و چگونگی رواج چنین تفکراتی در آن عصر را مورد تحقیق قرار داده است.
تاریخ شیعه یا علل سقوط بنی امیه
نویسنده:
فلوتن؛ ترجمه: سید مرتضی هاشمی حائری
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران - ایران: اقبال,
منتخب التواریخ: در وقایع  مهمه متعلقه به حضرت خاتم النبیین و سیدة نساء العالمین و الائمه الاثنی عشر صلوات الله علیم اجمعین
نویسنده:
محمد هاشم خراسانی؛ مقدمه و تصحیح و حواشی: ابوالحسن شعرانی
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
الإسلام ظهُورُهُ وانتشارُه في العالم
نویسنده:
حامد عبد القادر
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
قاهره - مصر: مکتبة نهضة مصر ومطبعتها,
شفاهی و مکتوب در صدر اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Gregor Schoeler, Uwe Vagelpohl, James E. Montgomery
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب معتبر از گرگور شولر که از تعدادی مقاله مهم تشکیل شده است که برای اولین بار به زبان انگلیسی ترجمه می شود، سرریزی مستدل، آگاهانه و جامع از نحوه تعامل، واگرایی و دریافت بیان فرهنگی نوشتاری و گفتاری در میان جوامع مسلمان ارائه می دهد. از دو قرن اول هجری.
سرچشمه‌های پنهان اسلام: تحقیقات جدید در تاریخ صدر اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Karl-Heinz Ohlig, Gerd-R Puin
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Prometheus Books,
چکیده :
ترجمه ماشینی: علیرغم جایگاه والای محمد [ص] در اسلام، حتی امروزه نیز به طور شگفت انگیزی اطلاعات کمی در مورد این شخصیت پنهان و منشأ قرآن وجود دارد، زیرا به دلیل کمبود شگفت انگیز مطالب زندگی نامه ای قابل تأیید است. علاوه بر این، بیشتر سنت‌های زندگی‌نامه‌ای که می‌توان برای اثبات زندگی محمد [ص] به کار برد، به حدود دو قرن پس از وفات او برمی‌گردد، زمانی که یک امپراتوری قدرتمند، گسترده و آرمانی مترادف با نام و دیدگاه او شده بود. توصیف اغراق آمیز و اغلب تصنعی شخصیت نبوی همراه با بسیاری از تفسیرهای مشکوک از کتاب مقدس اسلام. بر اساس آثار قابل داده و بومی سازی قرن هفتم و هشتم عصر مسیحیت، بسیاری از تحولات تاریخی، باورهای غلط و مغالطه های اسلام را اکنون می توان در منظر دیگری مشاهده کرد. سکه های حفاری شده که مربوط به قبل از اسلام است و کتیبه قدیمی در قبه الصخره در اورشلیم از نمادهایی استفاده می کند که در الاهیات مستند عربی سوریه - الهیاتی با ریشه مسیحی - استفاده می شود. پژوهشگران در این جلد تأمل برانگیز، با تفسیر زمینه‌های سنتی شواهد تاریخی و بازخوانی فرازهایی از قرآن، تصویری شگفت‌انگیز - و بسیار غیرمتعارف - از بنیان‌های تاریخ دینی اسلام را ارائه می‌دهند.
بازسازی انتقادی تاریخ صدر اسلام بر پایه منابع معاصر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Karl-Heinz Ohlig
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Prometheus,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد جانشین سرچشمه‌های پنهان اسلام (ویرایش کارل‌هاینز اولیگ و گرد-آر. پوین) تحقیقات پیشگامانه‌ای را که در جلد اول در اولین تحولات اسلام آغاز شده است، ادامه می‌دهد. با استفاده از سکه‌ها، کتیبه‌های بنای یادبود، و تحلیل زبان‌شناختی دقیق قرآن همراه با ادبیات فارسی و مسیحی از قرن هفتم و هشتم - زمانی که اسلام در مراحل شکل‌گیری خود بود - پنج مشارکت‌کننده متخصص تلاش می‌کنند تا این دوره زمانی حساس را بازسازی کنند. علیرغم ماهیت علمی کار آنها، پیامدهای اکتشافات آنها شگفت انگیز است: اسلام در ابتدا به عنوان فرقه ای از مسیحیت ظهور کرد. · اصول الهیات مرکزی آن تحت تأثیر مسیحیت سوری پیش از نیقیه بود. آرامی، زبان رایج در سراسر خاور نزدیک برای قرن ها و زبان مسیحیت سوریه، به طور قابل توجهی بر خط عربی و واژگان مورد استفاده در قرآن تأثیر گذاشت. · سرانجام، تا پایان قرن هشتم و نهم بود که اسلام به عنوان یک دین جداگانه شکل گرفت و قرآن یک دوره توسعه تاریخی حداقل 200 ساله را پشت سر گذاشت. این تحلیل تاریخی انتقادی که بحث برانگیز و بسیار جذاب است، آغاز اسلام را در پرتوی کاملاً جدید نشان می دهد.