جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 61
لوازم الدین ترجمه و شرح فارسی باب حادی عشر علامه حلی نوشته ادهم خلخالی
نویسنده:
عبدالله نورانی
نوع منبع :
مقاله , شرح اثر , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه تهران,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
در این مقاله پس از شرح احوال ادهم خلخالی واعظ و شاعر صافی ضمیر سده یازدهم و معرفی تألیفات متعدد و متنوع وی در زمینه های اخلاق، تفسیر، کلام و عرفان، متن رساله "لوازم الدین" که ترجمه و توضیح باب یازدهم از کتاب منهاج الصلاح (مشهور به باب حادی عشر) علامه حلی است، به طور کامل آمده. در این رساله فارسی مسائل کلام و اصول عقاید امامیه بر وجهی که اکثر مردم از آن بهره گیرند مطرح شده است.
صفحات :
از صفحه 129 تا 158
عقيدة الشيعة ، تأصيل وتوثيق من خلال سبعين رسالة اعتقادية من القرن الثانی لغایه القرن العاشر الهجری
نویسنده:
لشيخ محمد رضا الأنصاري القمي
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم : دارالتفسیر,
چکیده :
کتاب عقیده الشیعه مجموعه ای است از هفتاد رساله کلامی مختصر در باب اصول اعتقادی پنج گانه شیعه که با تدوین و تحقیق محمدرضا انصاری قمی منتشر شد. هدف نامبرده از تدوین مجموعه حاضر، گردآوری و عرضه اعتقادنامه های شاخصی است که از قرن دوم تا دهم هجری قمری نگاشته شده و در آنها عقیده شیعه دوازده امامی درباره توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد تبیین شده است. شمار قابل توجهی از رساله های نشریافته در این مجموعه، قبل از این، در صورتهای مختلف بر دست آقای انصاری قمی یا دیگر مصححان، به طبع رسیده اند و هم اکنون در کتاب عقیده الشیعه با تصحیح تازه ای بازچاپ شده اند. تعداد زیادی از آن ها نیز برای نخستین بار در این کتاب به زیور طبع آراسته شده اند.
معین المعین فی أصول الدین [نسخه خطی]
نویسنده:
ابن ابی جمهور احسائی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر
چکیده :
دومین شرح ابن ابی جمهور بر "الباب الحادی عشر" معین المعین نام دارد. وی در این کتاب به شرح و تفصیل معضلات معین الفکر می پردازد. تاریخ تألیف این کتاب به طور دقیق معلوم نیست، اما قطعاً پیش از کشف البراهین به اتمام رسیده است. / آغاز: الحمد لله المتوحد بالإجلال و الإکرام، المتفرد بالبقاء و الدوام ... و بعد فإنی لمّا ألّفت الکتاب الموسوم بمعین الفکر فی شرح الاب الحادی عشر ... ./ انجام: هذا آخر ما أردنا کتابته فی هذه الأوراق ... و الحمد لله رب العالمین، و الصلاة و السلام علی محمد و آله أجمعین./ در انتساب این کتاب به ابن ابی جمهور تردیدی وجود ندارد؛ چرا که علاوه بر اجازه ی ابن ابی جمهور به شیخ محمد بن صالح الغروی، در متن سه کتاب دیگر او (کشف البراهین، مجلی و شرح علی الباب الحادی عشر) نیز از آن نام برده شده است./ از این کتاب سه نسخه خطی بر جای مانده است: مرعشی: 1/5284؛ سپهسالار: 177 ـ صدر؛ و قاضی طباطبائی: بدون شماره.
مفتاح الفکر لفتح الباب الحادی عشر [نسخه خطی مفقود]
نویسنده:
ابن ابی جمهور احسائی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , آثار مفقود
چکیده :
مفتاح الفکر لفتح الباب الحادی عشر: چهارمین شرح ابن ابی جمهور بر الباب الحادی عشر، مفتاح الفکر نام دارد که متأسفانه مفقود شده و فعلاً نسخه ای از آن در دست نیست. وی نام این شرح را در اجازه ی خود به شیخ محمد بن صالح الغروی ( 896 هجری) ذکر می کند، و لذا تاریخ تألیف آن پیش از این زمان می باشد.
شرح الباب الحادی عشر: دروس فی اصول العقیده من ابحاث المرجع الدینی السید کمال الحیدری (2 جلد)
نویسنده:
نويسنده:عبدالله اسعد
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم - قم: دار فراقد,
چکیده :
اثر حاضر، شرح کتاب «باب حادي عشر» به زبان عربي در دو مجلد است. باب حادي عشر، کتاب کلامي معروف شيعي و باب يازدهم از «منهاج الصالح في مختصر المصباح» تأليف علامه حلي است. باب حادي عشر از جهت اختصار و جامعيت مورد توجه اهل علم واقع شده است. علامه حلي در اين باب از اصول دين آنچه را به اجمال علما بر مسلماني واجب است، چنين برمي‌شمارد: شناخت خدا و صفات ثبوتيه و سلبيه او و آنچه بر او صحيح و از او ممتنع است، شناخت نبوت، امامت و معاد. وي اصول دين را در هفت فصل توضيح داده است. در اثر حاضر، چهار فصل اول در مجلد اول شرح و بسط داده شده و سه فصل بعدي در مجلد دوم آورده شده است.
کلام امامیه در اصول مذهب: تحریر‌الجامع فی ترجمه‌النافع یوم‌العشر فی شرح باب حادی عشر
نویسنده:
[ت‍ال‍ی‍ف‌ ع‍لام‍ه‌ ح‍ل‍ی‌ ح‍س‍ن‌ب‍ن‌‌ی‍وس‍ف‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ ح‍س‍ی‍ن‍ی‌‌ش‍ه‍رس‍ت‍ان‍ی‌‬‬‏‫؛ تحریر: غلامرضا مردانی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر
وضعیت نشر :
قم: انتشارات انصاریان‏‫,
باب حادى عشر
نویسنده:
تالیف علامه حلی؛ شرح: فاضل مقداد؛ ترجمه فارسی همراه با متن عربی: عبدالرحیم عقیقى بخشایشى
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
قم - ایران: نوید اسلام,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
کتا‌ب‌ حا‌ضر ترجمه‌ شرح‌ با‌ب‌ حا‌دی عشر تحت‌ عنوان‌ "النا‌فع‌ یوم‌ الحشر" فا‌ضل‌ مقداد است‌ که‌ خود شرحی‌ است‌ بر "البا‌ب‌ الحا‌دی عشر" علامه‌ حلی‌
مفتاح الغرر لفتح الباب الحادي عشر [نسخه خطی] (در ضمن مجموعه حاوی 4 رساله)
نویسنده:
خصر بن محمد بن علي حبلرودي
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
مفتاح‌ الغرر لفتح الباب الحادی عشر
نویسنده:
خضربن‌محمد رازی‌حبلرودی؛ ویراستار: محدثه خیراندیش
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر
وضعیت نشر :
تهران - ایران: هوزان,
معین الفکر فی شرح الباب الحادی عشر [نسخه خطی]
نویسنده:
ابن ابی جمهور احسائی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر
چکیده :
معین الفکر فی شرح الباب الحادی عشر: نخستین شرح شناخته شده از ابن ابی جمهور بر الباب الحادی عشر، معین الفکر نام دارد. تاریخ تألیف آن به روشنی معلوم نیست. اما از آنجا که مؤلف بعداً این رساله را با نام معین المعین شرح کرده و در کشف البراهین (تألیف 17 ذی الحجة 878 هجری) از آن نام می برد، قطعاً پیش از این تاریخ تألیف شده است./ آغاز: الحمد لله واجب الوجود لذاته الذی بدایة الأشیاء کلها بعنایته ... و سمّیته بمعین الفکر فی شرح الباب الحادی عشر. / انجام: و قد أودعت لک فی هذا المختصر ما یعطیک هذا المقصود و یمنحک هذا المطلوب ... و صلی الله علی محمد و آله الطیبین و سلم تسلیماً کثیراً./ از آنجا که ابن ابی جمهور نام این رساله را در اجازه ی خود به شیخ محمد بن صالح الغروی ذکر کرده است، تردیدی در انتساب آن به وی وجود ندارد. / از این رساله، نسخ خطی مستقلی جز آنچه در ضمن معین المعین به تمامه نقل شده است، وجود ندارد.
  • تعداد رکورد ها : 61