جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 50
اصول عقايد اسلامى و نگاهى به زندگانى پيشوايان معصوم عليهم السلام
نویسنده:
جعفر سبحاني
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
بررسی انقطاع وحی و انفتاح باب الهام در اندیشه امامیه
نویسنده:
محمد حسن نادم، ابرار الحیدری
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
انقطاع وحی و ختم نبوت یکی از اندیشه‎های مسلم و مورد اجماع علمای اسلامی است. انفتاح باب الهام نیز پس از ختم نبوت از دیگر مسائل کلامی است که مورد توجه و عنایت علما با رویکردهای مختلف قرار گرفته است. از جمله علمای امامیه با تأکید بر انقطاع وحی بر انفتاح باب الهام نیز توجه خاص نموده‏اند؛ زیرا امامان خویش را برخوردار از علم ویژه الهی می‎دانند که از آن به الهام و تحدیث یاد می‎کنند. اخیراً با توجه به این تقریری که شیعه از علم امام ارائه می‎کند، بعضی خواسته‎اند شیعه را تنزل‎دهنده خاتمیت و علم امام را ناقض انقطاع وحی قلمداد نمایند. ازاین‎رو در این جستار برآنیم پس از بررسی مفاهیم دخیل در بحث، حقیقت وحی، رابطه آن با الهام و انواع تبیین‎هایی را که اندیشمندان امامیه با رویکردهای مختلف درباره تفاوت نبوت و امامت یا وحی و الهام داشته‎اند، بنمایانیم و ساحت شیعه را از این نسبت ناروا مبرا سازیم.
صفحات :
از صفحه 153 تا 176
أصالة النبوة في حياة الرسول الكريم صلي الله علیه و آله و سلم
نویسنده:
غالب حسن
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
لبنان/ بیروت: دار الهادي,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
كتاب «اصالة النبوة فی حياة رسول الاكرم» توسط «غالب حسن» به رشته تحرير درآمده است مولف كتاب «اصالة النبوة» معتقد است كه مسلمان امروزی نه فطرت عربی جاهلی را دارند و نه از دستاوردهای زبانی و لغوی قرون نخستين برخوردارند تا بتوانند اعجاز قرآن را از لحاظ عبارت دريابند بنابر اين بايد به نحو ديگری از بركات آن استفاده كرد. مهمترين مطلبی كه محور سخنان نويسنده را در اين كتاب تشكيل می‌دهد اشاره به همين نكته است كه قرآن از هر جنبه‌ای كه بررسی شود دارای اعجاز است. معجزه بودن قرآن ذاتی آن است كه ما بايد به عناصر موضوعی و تركيب اين عناصر دقت و اعجاز قرآن را از اين ديدگاه بررسی كنيم و تا حدودی نويسنده در كتاب خودش سعی كرده كه اين جنبه را بحث و بررسی كند. در قسمت آخر كتاب اصالة النبوة، مطالب ارزشمند ديگری عرضه شده است؛ از جمله اين مطالب آن است كه «غالب حسن» بر تجليات نبوت و نحوه ظهور و بروزش در حيات پيامبر صلی الله علیه و اله و سلم برای خواننده قلم فرسايی می‌كند و اضافه می‌كند كه نبوت در اصل با روح و جان پيامبر يكی شده است و سراسر وجود مادی و معنوی او را فرا گرفته و همچنين اين حقيقت كه پيامبر صلی الله علیه و اله و سلم واجد آن است تمام حقايق ديگر راتحت الشعاع خود قرار داده و به نحوی بر زندگی بشريت سيطره دارد. دو محور ديگر كتاب به صورت اجمالی عبارتند از : الف ـ نبوت از ازل امری متعلق به عالم ملكوت بوده و در سايه وجود ناسوتی پيامبر صلی الله علیه و اله و سلم در عالم ماده تجسد يافته است. ب ـ محور آخر به آشنايی با كارآيی عقيدتی، تشريعی و اخلاقی رسالت نبوی می‌پردازد. در اين كتاب همچنين آمده است كه پديده نبوت تشريعی و تبليغی راه را برای پيشرفت بشر باز كرد و خداوند متعال از خلال دعوت انبياء، كمال عقلی و روحی را به انسان داد و نبوت با حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم پايان يافت كه رسالتش تصديق‌كننده رسالت انبياء يشين بود.
  • تعداد رکورد ها : 50