جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 15
الهیات تطبیقی ​​و مسئله رقابت مذهبی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hugh Nicholson (هیو نیکلسون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
چکیده ماشینی: هیو نیکلسون استدلال می‌کند که در گفتمان الهیات، امر سیاسی «تا آخر» پیش می‌رود. هرگز به سطحی از حقایق دینی بی‌طرف سیاسی نمی‌رسیم، زیرا همه گفتمان‌های الهیاتی - حتی عالی‌ترین، آموزنده‌ترین، و «معنوی‌ترین» آنها - با عناصر جدلی تسخیر می‌شود. الاهیات لیبرال، از الهیات تحقق مسیحی قرن نوزدهم تا الهیات کثرت گرایانه قرن بیستم، فرض کرده اند که نوشته های دینی علیرغم هر عنصر جدلی که ممکن است در بر داشته باشد، به حقیقت معنوی و تعالی دست یافته است. نیکلسون از طریق تجزیه و تحلیل و مقایسه الهیات عرفانی مسیحی مایستر اکهارت و همتای هندو او ایاسکارا، به نتیجه ای بسیار متفاوت می رسد. عناصر سیاسی ممکن است در واقع منبع خلاق قدرت بیان گفتمان های دینی باشند. وین پرادفوت استدلال کرده است که گفتارهای عرفانی مجموعه ای از قوانین را در بر می گیرد که هر گونه درک قطعی از شی یا تجربه غیرقابل توصیف را دفع می کند. نیکلسون در کتاب الهیات تطبیقی ​​و مسئله رقابت مذهبی پیشنهاد می‌کند که این اصل نفی، شاید از طریق فرآیند انتزاع و تصعید، با نیاز به تمایز خود از دشمنان درون و/یا درون دینی مرتبط است. نیکلسون مدل جدیدی از الهیات تطبیقی ​​را پیشنهاد می کند که یکی از فوری ترین مسائل فرهنگی و سیاسی عصر ما را می شناسد و با آن روبرو می شود: یعنی «بازگشت امر سیاسی» در قالب جنبش های ضد سکولار و بنیادگرا در سراسر جهان. این مدل ماهیت ریشه‌کن‌ناپذیر یک بعد مخالف گفتمان دینی را تصدیق می‌کند و در عین حال پروژه لیبرالی محدود کردن نابردباری و تعصب در حوزه دین را گرامی می‌دارد و حتی پیش می‌برد.
عبارات الهی، صداهای زنانه: کاوش های مسلما در الهیات تطبیقی ​​فمینیستی
نویسنده:
Jerusha Tanner Lamptey
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
چکیده ماشینی : رابطه اسلام و فمینیسم پیچیده است. بسیاری از علمای مسلمان وجود دارند که با شور و حرارت برابری زنان را ترویج می کنند. در عین حال، در مورد هنجارها، اصطلاحات و رویکردهای کلی فمینیسم و ​​الهیات فمینیستی، دوگانگی وجود دارد. این دوسوگرایی تا حد زیادی محصول گفتمان‌های مختلف سلطه‌گرایانه، آندرومرکزی و مردسالارانه است که به دنبال دیکته کردن تفسیرهای مشروع و معتبر هستند. این گفتمان‌ها نه تنها به دوگانگی دامن می‌زنند، بلکه به طور مؤثری احتمالات ارزشمند مربوط به تعامل فمینیستی بین‌ادیانی را پنهان می‌کنند. کلمات الهی، صدای زنانه، دنباله‌ای بر کتاب 2014 جروشا لمپتی، هرگز کاملاً دیگر نیست، که در آن او ایده الهیات «مسلمان» را معرفی کرد و آن را در موضوع تنوع مذهبی به کار برد. در این کتاب جدید، او استدلال‌های قبلی خود را برای این ادعا گسترش می‌دهد که مشارکت فمینیستی بین مذهبی هم تلاشی معتبر الهیات و هم منبعی حیاتی برای دانشمندان زن مسلمان است. او الهیات تطبیقی ​​فمینیستی را به عنوان روشی برای غلبه بر چالش های مرتبط با مشارکت فمینیستی بین مذهبی معرفی می کند، بحث های تطبیقی ​​را برای تمرکز بر دو «کلمات الهی» (قرآن و عیسی) و الهیات فمینیستی تغییر جهت می دهد و از این جهت گیری مجدد برای بررسی تقاطع ها، ناپیوستگی ها استفاده می کند. و بینش های مرتبط با موضوعات مختلف کلامی. این کتاب در پاسخگویی به فراخوان‌های رویکردهای جدید در الهیات فمینیستی اسلامی، استفاده از روش الهیات تطبیقی، تمرکز بر الهیات فمینیستی مسلمان و مسیحی در تحلیل تطبیقی، و بیان سازنده دیدگاه‌های الهیاتی مسلمانان، متمایز است.
الهیات تطبیقی ​​در میان مدرنیته‌های متعدد: پرورش تخیل پدیدارشناختی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Chung, Paul S
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer International Publishing ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب مطالعه اکتشافی و انتقادی الهیات تطبیقی ​​را در تعامل با روش‌شناسی پدیدارشناختی و تحقیق جامعه‌شناختی ارائه می‌کند. این مطالعه پسااستعماری دین را در چارچوب مدرنیته های چندگانه روشن می کند. چکیده: این کتاب مطالعه اکتشافی و انتقادی الهیات تطبیقی ​​را در تعامل با روش شناسی پدیدارشناختی و تحقیق جامعه شناختی ارائه می کند. این مطالعه پسااستعماری دین را در چارچوب مدرنیته های چندگانه روشن می کند.
الهیات تطبیقی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Pope Shenouda III (پاپ شنودا سوم)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Coptic Orthodox Publishers ,
کلیدواژه‌های اصلی :
الهیات فلسفی عهد عتیق: دیدگاهی تاریخی، تجربی، تطبیقی ​​و تحلیلی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jaco Gericke (ژاکو گریک)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا می‌توانیم دیدگاه‌ها و پرسش‌های فلسفی را که باید به گونه‌ای در زبان، ایده‌ها و جهان‌بینی نویسندگان کتاب مقدس فرض شوند، شناسایی و مقایسه کنیم؟ این کتاب رویکردی را به چیزی ارائه می‌کند که عموماً غیرممکن تلقی می‌شود: الهیات فلسفی عهد عتیق. این موضوع غفلت از تبیین توصیفی و تطبیقی ​​فلسفی مفاهیم در الهیات عهد عتیق را نشان می‌دهد و به آن می‌پردازد و از این طریق زمینه جدیدی را در مطالعات کتاب مقدس و الهیات فلسفی پیش می‌برد. این مطالعه با شناخت مشکلات آشکار و اعتراض به هر نوع تحقیق میان رشته ای که ترکیبی از الهیات فلسفی و کتاب مقدس است، خود را به عنوان مقدماتی و تجربی معرفی می کند. روش شناسی انتخاب شده محدود به شفاف سازی فلسفی مفاهیمی است که قبلاً در الهیات عهد عتیق یافت شده است، در حالی که یافته ها از طریق رویکرد موضوعی رایج در الهیات فلسفی تحلیلی ارائه می شوند. بدون هیچ گونه تلاشی برای توجیه یا نقد محتوای متنی مورد بررسی. این رویکردها با نگاه اولیه به ماهیت یهوه در عهد عتیق ترکیب می شوند. این کتاب دیدگاه جدیدی از الهیات کتاب مقدس و فلسفی ارائه می دهد که آنها را به هم نزدیکتر می کند تا بتوانیم هم به طور گسترده تر و هم عمیق تر درک کنیم. به این ترتیب، خواندن آن برای دانشمندان الهیات، مطالعات کتاب مقدس و فلسفه حیاتی خواهد بود.
الاهیات تطبیقی ​​جدید: بینش‌های میان‌‌دینی از نسل آینده [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Paul Michael Hedges (پل مایکل هجز)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در این جلد اول از دیدگاه‌های تحقیقاتی بریل در الهیات، حوزه الهیات تطبیقی ​​با توجه خاص به سنت مرتبط با فرانسیس کلونی ترسیم شده است، اما با توجه به زمینه جهانی و گسترده‌تر الهیات در حالت تطبیقی. چهار قسمت است. در بخش اول، حوزه فعلی ترسیم شده و جنبه های روش شناختی و کلامی آن بررسی می شود. بخش دوم به این می‌پردازد که ساختارشکنی دین برای الهیات تطبیقی ​​چه معنایی دارد. همچنین به دین زنده و مادی نیز توجه دارد. در بخش سوم، مسائل قدرت، نمایندگی و فرودستی از جمله جایگاه نظریه فمینیستی و دگرباشان در الهیات تطبیقی ​​مورد توجه قرار گرفته است. در نهایت، سهم هرمنوتیک فلسفی مورد توجه قرار می گیرد. متن گرایش‌های کلیدی را یادداشت می‌کند، مدل‌های اصلی تمرین و روش را توسعه می‌دهد، و موضوعات حیاتی را در این زمینه انتخاب و مورد بحث قرار می‌دهد.
معنا و روش در الهیات تطبیقی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Catherine Cornille (کاترین کورنیل)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: اولین مرور سیستماتیک حوزه الهیات تطبیقی معنا و روش در الهیات تطبیقی ​​ترکیبی از و طرحی برای حوزه نوظهور الهیات تطبیقی ​​ارائه می دهد. این کتاب رویکردهای مختلف به این حوزه، تأثیر دیدگاه‌های دینی سایر ادیان بر نحوه انجام الهیات تطبیقی، و ویژگی‌های هرمنوتیک الهیات تطبیقی ​​را مورد بحث قرار می‌دهد. همچنین مروری بر انواع یادگیری و اهمیت الهیات تطبیقی ​​برای الهیات اعترافی سنتی ارائه می دهد. اگرچه این کتاب عمدتاً از نمونه‌هایی از الهیات تطبیقی ​​مسیحی استخراج می‌شود، اما چارچوب روش‌شناختی را ارائه می‌کند که ممکن است برای هر سنت دینی اعمال شود. معنا و روش در الهیات تطبیقی ​​با تشریح تمایز اساسی بین رویکردهای اعترافی و فرااعترافی به الهیات تطبیقی ​​آغاز می شود. این کتاب همچنین شش نوع ممکن از یادگیری الهیات تطبیقی ​​را شناسایی و بررسی می‌کند و به پرسش‌های مختلفی در رابطه با رابطه بین الهیات تطبیقی ​​و اقراری می‌پردازد. نگاهی منحصر به فرد و عینی به حوزه الهیات تطبیقی ​​برای علمای دین و متکلمان ارائه می دهد که می خواهند کار خود را در حوزه وسیع تری بفهمند یا قرار دهند. شامل سؤالات روش شناختی و رویکردهایی است که برای متکلمان تطبیقی ​​از هر سنت دینی اعمال می شود. این رشته، در حالی که دیدگاه‌های منحصربه‌فردی را پیش می‌برد که ممکن است موضوع بحث‌های مستمر در میان متکلمان باشد. معنا و روش در الهیات تطبیقی، مبنای مهمی را برای محققان فراهم می‌کند تا کار خود را در حوزه وسیع‌تر الهیات تطبیقی ​​قرار دهند و منبعی ضروری برای هر کسی است که به آن علاقه‌مند است. الهیات که در گفتگو با سنت های دینی دیگر انجام می شود. فینالیست نثر 2021 در رده الهیات و مطالعات دینی.
الهیات تطبیقی: یادگیری عمیق در فراسوی مرزهای دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Francis X. Clooney(auth.) (فرانسیس ایکس. کلونی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: با تکیه بر سه دهه کار نویسنده در الهیات تطبیقی، این مقدمه ای مناسب و جامع برای این حوزه است که راهنمای روشنی به خواننده ارائه می دهد و آنها را قادر می سازد در مطالعه تطبیقی ​​شرکت کنند. نویسنده دارای سه دهه تجربه کار در زمینه الهیات تطبیقی ​​است و در موقعیت ایده آلی برای نگارش این کتاب قرار گرفته است. تنوع فزاینده دینی امروز، این کتاب را در ژرفای مقدمه و تبیین رشته «الهیات تطبیقی» به چاپی مناسب و به موقع تبدیل کرده است. نمونه‌هایی از نحوه عملکرد الهیات تطبیقی ​​در زمینه جدید جهانی دینداری بشر ارائه می‌کند. از نمونه‌هایی خاص برای مطالعات هندو-مسیحی استفاده می‌کند تا نشان دهد چگونه می‌توان تنوع گسترده‌تری را در اطراف ما عمیق‌تر درک کرد. به وضوح خواننده را راهنمایی می کند و آنها را قادر می سازد در مطالعه تطبیقی ​​شرکت کنند
الهیات بدون دیوار: امر فرا دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jerry L. Martin (editor) (جری ال. مارتین)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: تفکر در مورد واقعیت نهایی به طور فزاینده ای فرادینی می شود. این چرخش فرادینی ناگزیر از کشف حقایق الهی در روایات متعدد است. ارتباطات جهانی طیف کاملی از ایده ها و اعمال دینی را برای هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد به ارمغان می آورد. به علاوه، رشد «هیچ»ها و کسانی که خود را «معنوی اما نه مذهبی» توصیف می کنند، نیاز مبرمی به تفکر الهیاتی ایجاد می کند که به آموزه های تجویز شده و مناسک ثابت محدود نمی شود. این کتاب به این نیاز حیاتی پاسخ می دهد. فصول این مجلد هر کدام به بررسی این ادعا می پردازند که اگر هدف الهیات شناخت و بیان هر آنچه می توانیم در مورد واقعیت الهی است، و اگر مکاشفات، اشراق و بینش ها به آن واقعیت محدود به یک سنت واحد نباشد، پس چیست؟ فراخوان الهیات بدون محدودیت اعتراف است. به عبارت دیگر، الهیات بدون دیوار. برای پایه‌گذاری پروژه در نمونه‌ها، این جلد مدل‌های نوظهوری از تحقیق فرامذهبی را ارائه می‌کند. همچنین شامل منتقدان دلسوز می شود که نگرانی های معتبری را مطرح می کنند که چنین الهیاتی باید با آن مواجه شود. این کتابی است که برای متکلمان، دانشمندان علوم دینی و فیلسوفان دین مورد توجه فوری قرار خواهد گرفت. این به ویژه برای کسانی که به الهیات تطبیقی، فهم بین ادیان و ادیان، گرایش های جدید در الهیات سازنده، مطالعات دینی هنجاری، و فلسفه جهانی دین علاقه مند هستند، مناسب خواهد بود.
بررسی تطبیقی مبانی الاهیاتی هرمنوتیک روشی و اصول فقه
نویسنده:
مسعود فیاضی
نوع منبع :
مقاله , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی,
چکیده :
در هرمنوتیک دو رویکرد روشی و فلسفی شایع است که اصلیترین تفاوت آنها در پی شفرض اساسی معناداری متن فی حد ذاته و صرف نظر از خواننده است. در بین این دو رویکرد آنکه با دانش اصول فقه قرابت داشته، در این پیش فرض بنیادین مشترک است، هرمنوتیک روشی است. به طورطبیعی بررسی تطبیقی این دو دانش ثمرات معرفتی درخوری برای هر دو خواهد داشت؛ اما پیش زمینه اصلی این بررسی و مقدم بر آن، بررسی تطبیقی دستگاه های فکری آنهاست که تشکیل دهنده اصلی هویت آنها می باشد؛ زیرا تنها در این صورت است که معنای قواعد و روش هایی که در این دو دیسیپلین به کار رفته، معین خواهد شد. از این جهت لازم است در ابتدا بررسی تطبیقیای بین مبانی الاهیاتی هرمنوتیک روشی و دانش اصول فقه صورت گیرد؛ چراکه خاستگاه اولین و اصلی شکل گیری هرمنوتیک روشی، تفسیر کتاب مقدس در بین یهودیان و مسیحیان بود و به همین دلیل آموزههای الاهیاتی نقش بسیار مهمی در شکل دهی به آن داشت. مقاله حاضر می کوشد این بررسی تطبیقی را بین اصلی ترین آموزههای الاهیاتی که بیشترین تأثیر را در ساماندهی به روش های تفسیری در هرمنوتیک و اصول فقه دارند، انجام دهد
صفحات :
از صفحه 49 تا 78
  • تعداد رکورد ها : 15