جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 47
 مطالعات آکسفورد در الهیات فلسفی جلد 1: تثلیث، تجسم، و کفاره [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael C. Rea
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در طول شصت سال گذشته، در سنت تحلیلی فلسفه، احیای چشمگیر علاقه به فلسفه دین وجود داشته است. اخیراً، فیلسوفان دین با تمرکز ویژه بر موضوعاتی که به طور سنتی منشأ الهیدانان نظام مند در سنت مسیحی بوده اند، به سمتی خودآگاهانه تر میان رشته ای روی آورده اند. مجلدات حاضر آکسفورد خوانش در الهیات فلسفی، جلد 1 و 2 با هدف گردآوری برخی از مهمترین مقالات پیرامون شش موضوع محوری در الهیات فلسفی اخیر است. جلد 1 مقالاتی را در مورد سه آموزه مسیحی متمایز جمع آوری می کند: تثلیث، تجسم، و کفاره. جلد 2 بر سه موضوع تمرکز دارد که در همه ادیان اصلی خداباور مطرح می شود: مشیت، معاد، و کتاب مقدس.
خدا به مثابه علت: مقالاتی درباره الهیات فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Vittorio Hosle (ویتوریو هسل)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ویتوریو هسل در کتاب خدا به مثابه عقل: مقالاتی در الهیات فلسفی، کاوشی نظام مند از رابطه بین الهیات و فلسفه ارائه می دهد. او در بررسی مشکلات و پیش درآمدهای تاریخی الهیات عقلانی، از فلسفه، الهیات، تاریخ علم و تاریخ اندیشه ها می خواهد تا تفسیری از مسیحیت بیابند که با تعهد واقعی به عقل سازگار باشد. مقالات بخش اول خداوند به عنوان عقل به مسائل الهیات فلسفی می پردازد. هوسل چالش هایی را ترسیم می کند که یک الهیات عقل گرا باید با آن روبرو شود و برخی از چالش های اصلی را مورد بحث قرار می دهد، مانند امکان تفسیر غایت شناختی از طبیعت پس از داروین، مسئله تئودیسه، آزادی در مقابل جبر، مشکل ذهن و بدن، و رابطه به طور کلی. بین دین، الهیات و فلسفه. در مقالات بخش دوم، هسل توسعه تاریخی رویکردهای فلسفی به کتاب مقدس، تداوم بین مفهوم پنوما عهد جدید و مفهوم Geist (روح) در ایده آلیسم آلمانی، و الهیات خردگرایانه آنسلم، آبلارد، را مطالعه می کند. Llull و Nicholas of Cusa که فلسفه ابداعی ریاضیات موضوع یکی از فصل‌ها است. این کتاب با ارزیابی کامل نظریه سکولاریزاسیون چارلز تیلور به پایان می رسد. "خدا به مثابه عقل سهمی قدرتمند در کار ارزیابی فلسفی دین و الهیات، و در واقع در وظیفه رسیدن به گزارشی فلسفی قابل دفاع از خدا دارد. ویتوریو هسل در اینجا به پرسش های کلیدی مربوط به غایت شناسی در طبیعت، تئودیسه، آزادی و ... می پردازد. جبرگرایی، و مشکل ذهن و بدن در مقالاتی با وضوح مثال زدنی و اقتصاد بیان که به یک اندازه از وسعت کامل سنت فلسفی غرب و از مهمترین تحولات معاصر در فلسفه و علوم طبیعی آگاه است. - جنیفر ای. هردت، مدرسه الهیات ییل
هستی: الهیات فلسفی - جلد دوم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert Cummings Neville (رابرت نویل)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
State University of New York Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مجموعه 3 جلدی کامل با قیمت ویژه: مجموعه الهیات فلسفی (جلد 1، 2 و 3) جلد دوم از یک سه گانه که یک الهیات فلسفی سیستماتیک را پیش می برد، این کتاب واقعیت های وجودی انسان را که توسط دین بیان شده است را بررسی می کند. رابرت کامینگز نویل می نویسد که دین مشکلات وجودی را بیان می کند و مکان هایی را برای تحقق وجدانه فراهم می کند. مانند مجلدات همراه خود که به غایت و دین می پردازند، هستی یک الهیات فلسفی سیستماتیک را برای رسیدگی به سؤالات درجه اول موجود در آرایه ادیان عصر محوری پیش می برد. مسائلی که در سنت های اصلی دینی به وجود می آیند از طریق مجموعه ای پیچیده از رویکردهای فلسفی مورد بررسی قرار می گیرند. این جلد دوم نشان می‌دهد که دین درگیر واقعیت‌های نهایی مشترک برای همه انسان‌ها است. نویل پنج مشکل را در رابطه با شرایط مرزی نهایی جهان انسانی می یابد: احتمال وجود، زندگی تحت تعهد، جستجوی تمامیت، تعامل با دیگران، و معنا یا ارزش در زندگی. درگیری با واقعیت‌ها که برای همه انسان‌ها مشترک است و از این رو «دین» است، از نظر تاریخی و فرهنگی نیز پیوند خورده است و همزمان به «مذهبی» ساخته‌شده اجتماعی تبدیل می‌شود. خوانندگان الاهیات فلسفی نویل را جسورانه و روشنگرانه می یابند، که در تضاد با گرایش های فکری مسلط است و در عین حال از تعامل طولانی و پربار با الهیات، فلسفه، و دین، شرق و غرب مطلع می شوند.
کلام فلسفی غزالی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Frank Griffel
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press, USA ,
تصور ما از خدا: مقدمه ای بر الهیات فلسفی (خطوط کلی فلسفه مسیحی) [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Thomas V. Morris
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: بسیاری از مردم، حتی در صفوف مؤمنان مذهبی، فقط مبهم ترین تصور از خدا را دارند. تعداد قابل توجهی از این افراد اذعان می‌کنند که این ابهام در مورد خدا عمیقاً آنها را آزار می‌دهد، اما نمی‌دانند که چگونه باید در مورد این ایده مهم شفاف‌تر عمل کنند.
گلچینی از فلسفه در ایران جلد 3: الهیات فلسفی در قرون وسطی و پس از آن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Seyyed Hossein Nasr, Mehdi Aminrazavi
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ایران خانه یکی از معدود تمدن های جهان است که بیش از دو هزار و پانصد سال است که دارای سنت مستمر تفکر فلسفی بوده است. با توسعه الهیات اسلامی در قرون وسطی، بسیاری از مکاتب آن با جریان های فلسفی موجود فارسی در تعامل بودند و به یک کلام فلسفی متمایز یا الهیات جزمی تبدیل شدند. از استادان قطعی متکلمان شیعه و سنی، ایرانیان متعددی بودند، از جمله غزالی و فخرالدین رازی که در اینجا حضور برجسته ای دارند. گزیده های مهمی از مکاتب کلامی شیعه و سنی (از جمله معتزله و اشعریه) در این جلد گنجانده شده است که بسیاری از آنها تاکنون هرگز در غرب به صورت ترجمه در دسترس نبوده اند.
شناخت ما از خدا: مقالاتی درباره الهیات طبیعی و فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Kelly James Clark (کلی جیمز کلارک)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer Netherlands,
چکیده :
ترجمه ماشینی: الهیات طبیعی، پروژه بیان، دفاع و کلزمگ برهان وجود و ماهیت خداوند بدون کمک وحی خاص است. الهیات فلسفی که از روش های عقلی الهیات طبیعی استفاده می کند، محدود به مقدماتی نیست که از طریق مشاهده و عقل قابل تشخیص باشد. ممکن است به درستی از مقدماتی استفاده کند که از طریق وحی خاص قابل شناخت است. در حالی که پروژه الهیات طبیعی ممکن است به عنوان تلاشی برای نشان دادن وجود خدا تعبیر شود، نمی توان اهمیت استفاده از عقل یا تجربه برای درک، تعیین یا ارزیابی صفات را نادیده گرفت. شخص می خواهد در پایان یک برهان در الهیات طبیعی خدا بداند که آیا وجود خدا را اثبات کرده است و نه صرفاً prim urn mobilum، منبع الزام اخلاقی یا کمیته ای از طراحان محدود. در حالی که خدا ممکن است محرک و طراح اصلی کیهان باشد، هیچ یک از این صفات به تنهایی برای ادعای الوهیت کافی نیست. بنابراین، تشخیص دقیق پروژه الهیات طبیعی از الهیات فلسفی دشوار است. پروژه الهیات طبیعی کلاسیک تلاش برای اثبات وجود و ماهیت خدا با استدلال هایی است که از مقدماتی استفاده می کند که همه مخلوقات عقلی موظف به پذیرش آن هستند.
الهیات فلسفی عهد عتیق: دیدگاهی تاریخی، تجربی، تطبیقی ​​و تحلیلی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jaco Gericke (ژاکو گریک)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا می‌توانیم دیدگاه‌ها و پرسش‌های فلسفی را که باید به گونه‌ای در زبان، ایده‌ها و جهان‌بینی نویسندگان کتاب مقدس فرض شوند، شناسایی و مقایسه کنیم؟ این کتاب رویکردی را به چیزی ارائه می‌کند که عموماً غیرممکن تلقی می‌شود: الهیات فلسفی عهد عتیق. این موضوع غفلت از تبیین توصیفی و تطبیقی ​​فلسفی مفاهیم در الهیات عهد عتیق را نشان می‌دهد و به آن می‌پردازد و از این طریق زمینه جدیدی را در مطالعات کتاب مقدس و الهیات فلسفی پیش می‌برد. این مطالعه با شناخت مشکلات آشکار و اعتراض به هر نوع تحقیق میان رشته ای که ترکیبی از الهیات فلسفی و کتاب مقدس است، خود را به عنوان مقدماتی و تجربی معرفی می کند. روش شناسی انتخاب شده محدود به شفاف سازی فلسفی مفاهیمی است که قبلاً در الهیات عهد عتیق یافت شده است، در حالی که یافته ها از طریق رویکرد موضوعی رایج در الهیات فلسفی تحلیلی ارائه می شوند. بدون هیچ گونه تلاشی برای توجیه یا نقد محتوای متنی مورد بررسی. این رویکردها با نگاه اولیه به ماهیت یهوه در عهد عتیق ترکیب می شوند. این کتاب دیدگاه جدیدی از الهیات کتاب مقدس و فلسفی ارائه می دهد که آنها را به هم نزدیکتر می کند تا بتوانیم هم به طور گسترده تر و هم عمیق تر درک کنیم. به این ترتیب، خواندن آن برای دانشمندان الهیات، مطالعات کتاب مقدس و فلسفه حیاتی خواهد بود.
الهیات فلسفی و سنت‌های مسیحی: دیدگاه‌های روسی و غربی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Bradshaw (دیوید برادشاو)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Council for Research in Values and Philosophy,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مجموعه مقالات کنفرانسی که در 1-3 ژوئن 2010 در دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد.
کتاب راهنمای الهیات فلسفی آکسفورد [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(مایکل سی. رئا)Thomas P. Flint; Michael C. Rea(توماس پی. فلینت)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: هدف الهیات فلسفی در درجه اول درک نظری ماهیت و صفات خداوند و رابطه او با جهان و ساکنان آن است. در طول قرن بیستم، بسیاری از جامعه فلسفی (چه در سنت تحلیلی انگلیسی-آمریکایی و چه در محافل قاره ای) در مورد توانایی ما برای دستیابی به چنین فهمی تردیدهای جدی داشتند. در سال‌های اخیر، سنت تحلیلی به‌ویژه از سوگیری‌هایی فراتر رفته است که موانعی بر سر راه پرسش‌های موجود در رابط بین فلسفه و دین قرار می‌دهد. نتیجه، تولدی دوباره از کار جدی و مورد بحث گسترده در الهیات فلسفی بوده است. راهنمای الهیات فلسفی آکسفورد هم تلاش می‌کند تا خوانندگان را با جهت‌هایی که این بورس تحصیلی طی کرده است آشنا کند و هم بحث را در حوزه‌هایی که تاکنون بررسی نشده است دنبال کند. مقالات موجود در کتاب راهنما که توسط برخی از محققان برجسته در این زمینه نوشته شده است در پنج بخش دسته بندی شده اند. در مقاله اول ("پرولگومن الهیات")، مقالات بر حجیت کتاب مقدس و سنت، ماهیت و سازوکارهای وحی الهی، بر رابطه دین و علم، و الهیات و راز تمرکز دارند. بخش بعدی ("صفات الهی") بر مسائل فلسفی مرتبط با صفات اصلی الهی متمرکز است: سهولت، قدرت مطلق، دانایی مطلق و مانند آن. در بخش سوم («خدا و خلقت»)، مقالات به بررسی نظریه‌های فعل الهی و مشیت الهی، سؤالاتی در مورد دعا، مشکلات مربوط به حجت الهی و رابطه خداوند با اخلاق و معیارهای اخلاقی، و صورت‌بندی‌ها و پاسخ‌های مختلف به مسئله شر می‌پردازند. . بخش چهارم («موضوعاتی در فلسفه مسیحی») به بررسی مسائل فلسفی می پردازد که در ارتباط با آموزه های مرکزی مسیحیت مانند تثلیث، تجسم، کفاره، گناه اصلی، رستاخیز و عشای ربانی به وجود می آیند. در نهایت، بخش پنجم ("الهیات فلسفی غیرمسیحی") خوانندگان را با کارهایی که در الهیات فلسفی یهودی، اسلامی و چینی انجام می شود آشنا می کند.
  • تعداد رکورد ها : 47