جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 62
تاریخچه مختصری از مرگ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(داگلاس جیمز دیویس)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مرگ موضوعی است که در هر فرهنگ در جهان مورد علاقه پایدار است. خود عمل مرگ و آداب و رسوم پیرامون آن بسیار متفاوت است و نور شگفت انگیزی را بر فرهنگ هایی که آنها بخشی از آن هستند می تاباند. داگلاس جی دیویس که در سطح بین المللی به عنوان یکی از متخصصان برجسته در این زمینه شناخته می شود، به برخی از مهم ترین جنبه های مرگ می پردازد: عمل مردن، سوگواری، تدفین، تفسیرهای هنری از مرگ، مکان های خاطره، ترس از مرگ. و بلایا/تراژدی‌ها - و آنها را در داستانی متقاعدکننده در مورد تغییر نگرش ما نسبت به مردن می‌بافد.
مأسآة أهل البیت علیهم السلام المجلد2
نویسنده:
عبدالوهاب کاشی، اعداد: الشيخ محمد الأنصاری
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المکتبه الحیدریه,
چکیده :
کتاب حاضر درباره شهادات پیامبر، حضرت فاطمه و ائمه اطهار می باشد که طی مجالسی به آن پرداخته شده است. کتاب در واقع یک کتاب سوگواری اهل بیت می باشد.
مأسآة أهل البیت علیهم السلام المجلد1
نویسنده:
عبدالوهاب کاشی، اعداد: الشيخ محمد الأنصاری
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المکتبه الحیدریه,
چکیده :
کتاب که درواقع منبرهای عبدالوهاب کاشی است که جمع آوری شده است به شکل کتاب، ابن مجلد درباره امام حسین علیه السلام و واقعه عاشوراست که در آن درباره عاشورا، اصحاب الحسین (ع)، شهادت یاران امام حسین و... می باشد.
مگر آیات شریفه قرآن و روایات، همواره توصیه به صبر در برابر مصائب نمی کنند! پس این گونه اظهار حزن و عزاداری و جزع و گریه شیعیان برای حسین بن علی چه معنایی دارد؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
انسان موجودی است دارای عواطف و احساسات كه در حوادث و پيش‌آمدهای ناگوار و جان سوز، تحت تأثير قرار گرفته و اندوهناك می ‌شود و گاهی جزع و فزع و بی ‌تابی و اظهار نارضايتی می كند، و حتی گاهی ممكن است قلب او كه مركز احساسات و عواطف اوست ايستاده و جان ببازد بیشتر ...
کتاب التوحید ویلیه موشحات وندب الامام زین العابدین علیه السلام
نویسنده:
امام علی بن الحسین بن امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام؛ تحقیق السید رحیم الحسینی
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
کربلا: الامانة العامة للعتبة الحسینیة المقدسة,
چکیده :
کتاب حاضر مزین است به نام و کلام امام سجاد علیه السلام. کتاب حاضر که عنوان آن کتاب توحید امام سجاد ع است و نوحه و برخی از اشعار ایشان را هم در ادامه کتاب آورده و اشاره کرده است.
مشروعية مأتم الحسين عليه السلام و البكاء عليه
نویسنده:
سعيد أبومعاش
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم ایران: مؤسسة السيدة المعصومة (عليها السلام),
چکیده :
چند صفحه درباره ارزش امام حسین و گریه بر مصیبت عظمای امام حسین علیه السلام از طریق روایات اهل سنت.
فرهنگ نامه مرثیه سرایى و عزادارى سیدالشهداء علیه السلام
نویسنده:
محمد محمدی ری شهری
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران: مشعر,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
فرهنگنامه مرثيه سرايی حضرت سيدالشهداء(ع) نوشته محمد محمدی ری شهری می باشد. نويسنده اين كتاب در پيش گفتار خود با تاكيد براهميت و جايگاه ويژه عزاداری و مرثيه سرايی برای حضرت سيدالشهداء (ع) و نقش سازنده فردی، فرهنگی و اجتماعی و سياسی آن براين نكته اهتمام می ورزد كه اين حركت پر بركت، مانند همه اقدامات مفيد و سودمند، بدون آفت نيست و دشمنان پيدا و ناپيدای اسلام ناب از ديرباز برای تحريف اين فرهنگ، برنامه ريزی و تلاش می كنند. آيت الله محمدی ری شهری در مقدمه اين كتاب می افزايد:‌ فرهنگنامه مرثيه سرايی حضرت سيدالشهداء(ع) ضمن ادامه راه كتاب هايی همچون "لؤلؤ مرجان " و "حماسه حسينی" اشاره به اين نكته مهم دارد كه در نظام جمهوری اسلامی برای آفت زدايی فرهنگ عاشورا نبايد به گفتن و نوشتن رهنمود بسنده كرد، بلكه بايد به گونه ای برنامه ريزی شود كه مرثيه سرايی و عزاداری به شيوه صحيح و مطلوب به صورت يك فرهنگ،‌ همگانی شود و همه ارگان های فرهنگی نظام به ويژه صدا و سيما برای آن فرهنگسازی، برنامه ريزی و تلاش كنند. در فصل يكم اين كتاب كه در ۱۱۱ صفحه و در شمارگان ۵۰۰۰ نسخه به چاپ اول خود رسيده است، اختصاص به مرثيه سرايی و عزاداری برای حضرت سيدالشهداء (ع) در سخن و سيره اهل بيت (ع) دارد كه در آن به مرثيه سرايان پيش از واقعه كربلا اشاره شده و در فصل دوم اين كتاب نيز اصلی ترين فلسفه قيام و شهادت امام حسين (ع) جهل زدايی و زمينه سازی برای حاكميت ارزشهای انسانی و اسلامی به رهبری اهل بيت (ع) عنوان و در خصوص آن به ارائه مستندات، پرداخته شده است. فصل سوم اين كتاب نيز كه بزرگترين فصل اين فرهنگ نامه است اختصاص دارد به آسيب شناسی فرهنگ عاشورا، كه در اين فصل تحريف هدف سيدالشهدا(ع)، استناد به منابع غير معتبر در مرثيه سرايی، گزارش های ذلت بار از واقعه كربلا، غلو درباره اهل بيت، دروغ در مرثيه سرايی، و بدعت در نحوه عزاداری به عنوان مهم ترين آسيب های مرثيه سرايی و عزاداری، مورد بررسی قرار گرفته است. همچنين در فصل چهارم فرهنگنامه عاشورا، توضيح داده شده كه مجالس عزاداری هدفمند دارای سه ويژگی است، اول: خدا محوری، دوم: ارائه تاريخ و تحليل صحيح از حادثه عاشورا، و سوم: تبلور عاطفه و ارادت به اهل بيت(ع) و در آخرين فصل اين فرهنگ نامه نيز كتاب شناسی تاريخ عاشورا و عزاداری، مورد بررسی قرار گرفته كه در اين فصل، منابع تاريخ عاشورا و عزاداری به چهار گروه تقسيم شده و منابع قابل استناد و غير قابل استناد كه آشنايی با آنها به شدت مورد نياز اهل منبر و مرثيه سرايان است به تفصيل، تبيين گرديده است.
تاریخ النیاحة علی الإمام الشهید الحسین بن علي علیهما السلام
نویسنده:
صالح شهرستانی؛ محقق: نبیل رضا علوان
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
قامعة أهل الباطل بدفع شبهات المجادل
نویسنده:
علی بن عبدالله بحرانی؛ محقق: نبیل رضا علوان
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: مؤسسة أنصاريان للطباعة و النشر,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
کتاب «قامعة أهل الباطل بدفع شبهات المجادل» نوشته علی بن عبدالله بحرانی، شامل فلسفه و انگیزه عزاداری بر امام حسین (ع) همراه با آثار و بركات آن مباحث عمده كتاب است. مولف، نخست به زمینه‌ های تاریخی عزاداری، و نقش احیاگرانه آن اشاره می‌ كند. سپس از تشویق و تاكید ائمه معصومین (ع) بر عزاداری سخن به میان می‌ آورد، آن گاه آثار و نتایج اجتماعی و سیاسی عزاداری را شرح می‌ دهد. در پایان كتاب با مقایسه‌ ای میان عزاداری سنتی و جدید، نقش عزاداری در احیای جامعه تبیین شده است.
  • تعداد رکورد ها : 62