جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
صفحه اصلی کتابخانه > جستجوی هوشمند در الفبا
جستجو در برای عبارت
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
 
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
تنها فراداده‌های دارای منابع دیجیتالی را بازیابی کن
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  *برای جستجوی عین عبارت , عبارت مورد نظر را درون گیومه ("") قرار دهید . مانند : "تاریخ ایران"
أعلام الهدایة (10)
نویسنده:
لجنه التالیف فی المعاونیه الثقافیه للمجمع العالمی لاهل البیت (ع)
نوع منبع :
کتاب , کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المجمع العالمي لاهل البيت (ع),
چکیده :
اَعْلامُ الْهِدایَه عنوان چهارده جلد کتاب به زبان عربی درباره زندگی چهارده معصوم است که جمعی از محققان در معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت جمع‌آوری و تهیه نموده‌اند. ترجمۀ دورۀ کامل أعلام‌الهدایة یا تعدادی از مجلدات آن به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی، اردو و مالایی نیز منتشر شده است. پیشوایان هدایت، عنوان ترجمه فارسی این مجموعه است. جلد دهم مجموعه اعلام الهدایه کتاب «ثامن الأئمة، حضرت امام رضا(ع)» است و چهار فصل دارد. فصل نخست درباره شخصیت و فضائل امام رضا(ع) است. فصل دوم درباره مراحل زندگی ایشان می‌باشد. فصل سوم به شرایط سیاسی اجتماعی امام رضا و عملکرد و نقش فکری و دینی ایشان در جامعه می‌پردازد و فصل چهارم در مورد رخدادهای قبل از ولایت عهدی، فعالیت‌های امام رضا(ع) در دوران ولایت عهدی و احتجاج‌ها و میراث امام رضا(ع) است.
أعلام الهدایة (7)
نویسنده:
لجنه التالیف فی المعاونیه الثقافیه للمجمع العالمی لاهل البیت (ع)
نوع منبع :
کتاب , کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المجمع العالمي لاهل البيت (ع) ,
چکیده :
اَعْلامُ الْهِدایَه عنوان چهارده جلد کتاب به زبان عربی درباره زندگی چهارده معصوم است که جمعی از محققان در معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت جمع‌آوری و تهیه نموده‌اند. ترجمۀ دورۀ کامل أعلام‌الهدایة یا تعدادی از مجلدات آن به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی، اردو و مالایی نیز منتشر شده است. پیشوایان هدایت، عنوان ترجمه فارسی این مجموعه است. جلد هفتم مجموعه اعلام الهدایه کتاب «شکافنده علوم، حضرت امام محمد باقر(ع)» است و چهار فصل دارد. فصل اول درباره شخصیت و فضائل امام باقر(ع) است. فصل دوم در مورد مراحل زندگی ایشان می‌باشد. فصل سوم به رویدادهای مهم عصر امام باقر(ع) و نقش ایشان در اصلاح ناهنجاری‌ها اشاره دارد. فصل چهارم درباره بنیانگذاری گروه نخبگان صالح است که امام باقر(ع) به وسیله تأسیس این گروه، در صدد اصلاح اوضاع اجتماعی جامعه برآمدند. پایان این فصل به شهادت و میراث امام باقر(ع) می‌پردازد.
أعلام الهدایة(9)
نویسنده:
لجنه التالیف فی المعاونیه الثقافیه للمجمع العالمی لاهل البیت (ع)
نوع منبع :
کتاب , کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: المجمع العالمي لاهل البيت (ع) ,
چکیده :
اَعْلامُ الْهِدایَه عنوان چهارده جلد کتاب به زبان عربی درباره زندگی چهارده معصوم است که جمعی از محققان در معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت جمع‌آوری و تهیه نموده‌اند. ترجمۀ دورۀ کامل أعلام‌الهدایة یا تعدادی از مجلدات آن به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی، اردو و مالایی نیز منتشر شده است. پیشوایان هدایت، عنوان ترجمه فارسی این مجموعه است. جلد نهم مجموعه اعلام الهدایه کتاب «باب الحوائج، حضرت امام موسی کاظم(ع)» است و چهار فصل دارد. فصل اول در مورد فضائل و شخصیت امام کاظم(ع) است. فصل دوم درباره پرورش و مراحل زندگی ایشان است. فصل سوم به ویژگی‌های عصر امام کاظم(ع)، موضع گیری ایشان در برابر منصور، مهدی و موسی الهادی عباسی و فعالیت‌های امام کاظم(ع) می‌پردازد. فصل چهارم درباره خصوصیات عصر هارون الرشید، موضع گیری امام کاظم(ع) نسبت به حکومت وی، تلاش‌های امام کاظم(ع) برای محکم کردن پیوند سیاسی شیعیان با خط اهل بیت(ع)، زندانی شدن، شهادت و میراث امام کاظم(ع) است.
دانته و ابن رشدگرایی [کتاب فرانسوی]
نویسنده:
Alain de Libera ؛ Jean-Baptiste Brenet ؛ Irène Rosier-Catach
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Les Belles Lettres,
چکیده :
ترجمه ماشینی: دانته آورویست؟ آیا بزرگترین شاعر قرون وسطی شاگرد بزرگترین فیلسوف عرب بوده است؟ کمدی الهی، Averroes، نویسنده «تفسیر بزرگ» ارسطو را در جهنم، و در بهشت، شاگرد لاتین او Siger of Brabant را قرار می‌دهد که در «خیابان دو فوار» کنونی در پاریس، قیاس‌هایی را «حقایق مهم» آورده است. قضاوت سلیمان؟ این جلد جمعی به تفصیل به یکی از بحث برانگیزترین فصل های تاریخ و همچنین تاریخ نگاری فلسفه و الهیات قرون وسطی می پردازد. بازنگری متون فلسفی و شعری دانته، از ویتا نووا تا Convivio، De vulgari eloquentia و سلطنت، بررسی آثار و تزهای معاصران، گفتگوها، دوستان و مخالفان او، پزشکان، فیلسوفان و شاعران، یادآوری و گفتگو. تزهای خوانندگان باستانی و مدرن آن، بهترین متخصصان در زمینه‌های مربوطه، فیلسوفان و ایتالیایی‌ها، دو قرن مطالعه در مورد دانته، بلکه در مورد کاوالکانتی و آوروییسم لاتین را بررسی می‌کنند. با پیروی از سه محور اصلی، زبان و اندیشه، احساسات، سیاست، در قلب تاریخ و فرهنگ اروپا، در پاریس، فلورانس، در جاده‌های تبعید، مشارکت‌های گردآوری شده در اینجا خوانندگان را در عشق دانته ایتالیا غرق خواهد کرد. و ادبیات
رساله الهیاتی-سیاسی اسپینوزا (1670-2020) : بزرگداشت یک شاهکار فراموش شده [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
(هانری کراپ)(editor) Henri Krop ؛ (پویان تمیمی عرب)Pooyan Tamimi Arab (editor)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
چکیده :
ترجمه ماشینی: رساله الهیاتی-سیاسی اسپینوزا برای اولین بار در سال 1670 به صورت ناشناس ظاهر شد. پس از انتشار اپرا پستوما (1677)، تعداد کمی از محققان زحمت کشیدن این اثر را جدی گرفتند. هگل در تاریخ فلسفه معروف خود، تنها چند سطر را به این اثر اختصاص داد و آن را به‌عنوان پیشینی صرف از نقد کتاب مقدس معاصر توصیف کرد. در اوایل قرن بیستم، گبهارت آن را جزوه ای می دانست که به عنوان مداخله ای در مناقشات سیاسی-کلیسائی دوران جمهوری خواهان یوهان دی ویت نوشته شده بود، که با مرگ خشونت آمیز توسط اوباش لاهه به پایان رسید. در قرن بیست و یکم، Verbeek ناسازگاری‌های آن را بیان کرد و نام آن را «بد سازمان‌یافته و - اجازه دهید آن را بپذیریم - بدون تمرکز واضح و قابل تشخیص» نامید. علی‌رغم این بی‌توجهی خوش‌خیم، در پنج دهه گذشته، TTP سرانجام از زیر سایه اخلاق بیرون آمده است. در پی علاقه فزاینده به فلسفه سیاسی اسپینوزا در فرانسه و ایتالیا و مطالعه اهمیت تاریخی روشنگری رادیکال توسط جاناتان اسرائیل، مطالعات اخیر TTP بر بافت جمهوری هلند متمرکز شده است، اما همچنین به بررسی این موضوع پرداخته است. ارتباط فلسفی گسترده تر کار این شماره ویژه یادبود، راهنمای سبکی از رویکردهای مختلف اخیر به TTP، قرار دادن اثر در بافت تاریخی آن، کاوش در منابع قرون وسطایی و مدرن اولیه، ارزیابی (نا) انسجام فلسفی آن، و در نهایت، ارتباط انتقادی آن در جهان جهانی شده، در برزیل، ایران و در دوران استبداد پایدار و اخبار جعلی.
تأملات ابراهیمی درباره امور تصادفی و مشیت الهی [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Clark, Kelly James (editor) Koperski, Jeffrey (editor)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب به این سؤال می‌پردازد که چگونه خدا می‌تواند تصادفی ظاهراً غیرقابل کنترل را به‌طور مشیتی اداره کند. متکلمان قرون وسطی با اطمینان معتقد بودند که خداوند مشیت است، یعنی خدا عامل نهایی یا مسئول هر چیزی است که روی می دهد. با این حال، پیشرفت‌های علمی از قرن نوزدهم، دیدگاه‌های سنتی مشیت را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند. از تکامل داروینی گرفته تا مکانیک کوانتومی، تصادفی بودن به بخشی ضروری از جهان بینی علمی تبدیل شده است. یک تیم بین رشته‌ای متشکل از دانشمندان مسلمان، مسیحی و یهودی - زیست‌شناسان، فیزیکدانان، فیلسوفان و الهی‌دانان - به سؤالات تصادفی و مشیت می‌پردازند.
شکاکیت و ضد شکاکیت در فلسفه و اندیشه یهودی قرون وسطی [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
(راچلی حلیوا)Racheli Haliva
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
De Gruyter,
چکیده :
ترجمه ماشینی: تنش میان عقل و وحی برای قرن ها فیلسوفان یهودی را به خود مشغول کرده است که از یک سو به دفاع از یهودیت و از سوی دیگر به وفاداری به اصول فلسفی متعهد بودند. میمونید را برجسته ترین فیلسوف دینی یهودی می دانند که هدفش آشتی دادن فلسفه، به ویژه فلسفه ارسطویی، با اصول بنیادین یهودیت بود. اما بسیاری دیگر از متفکران یهودی قبل و بعد از او نیز با این کار دست و پنجه نرم کردند و این پرسش را مطرح کردند که آیا امکان دستیابی به این آشتی وجود دارد یا خیر؟ ارتباط بین فلسفه و دین اغلب آشکار نبود. در نتیجه، در برخی موارد می‌تواند به عنوان زمینه‌ای برای حمایت از پروژه Maimonides باشد، در حالی که در موارد دیگر می‌تواند منجر به رد شود. شک گرایی و ضد ابهام در اندیشه یهودی قرون وسطی بر پرسش ها، روش ها، راهبردها و رویکردهای شکاکانه ای متمرکز است که متفکران یهودی در قرون وسطی مطرح کرده بودند. در سلسله سخنرانی‌ها، تنوع نگرش‌های ارائه‌شده توسط این متفکران و همچنین آخرین خوانش‌های محققان معاصر در مورد آن نگرش‌ها را بررسی می‌کنیم.
ناشناختنی‌ها: درآمدی هستی‌شناسانه بر فلسفه دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Semen Liudvigovich Frank, Boris Jakim
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ohio University Press ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: متن: انگلیسی، روسی (ترجمه) ناشناخته مسلماً بزرگترین اثر فلسفی روسیه در قرن بیستم است. از نظر تراکم و عمق با «ستون و زمین حقیقت» پاول فلورنسکی و «عروس بره» اثر سرگیوس بولگاکف قابل مقایسه است. در سال 1937 فرانک کتاب ناشناخته را به عنوان "بهترین و عمیق ترین چیزی که من تاکنون نوشته ام" توصیف کرد. ناشناخته اوج رشد فکری و معنوی فرانک بود، جسورانه‌ترین و تخیلی‌ترین نوشته‌های او، که حاوی ترکیبی از معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی، فلسفه اجتماعی، فلسفه دینی و تجربه معنوی شخصی است: روح از بیرون به شناخت ارواح دیگر فراتر می‌رود. از این طریق شناخت خود را به دست می آورد و برای اولین بار خودش می شود. و روح برای کسب معرفت خدا به درون تعالی می یابد و برای اولین بار موجودی ثابت و یقینی در این معرفت به دست می آورد. S.L.FRANK (1877-1950) یکی از فیلسوفان برجسته روسی قرن بیستم بود. برخی از مقامات او را برجسته ترین فیلسوف روسی در هر عصری می دانند. فعالیت فلسفی فعال او نیم قرن از 1902 تا 1950 را در بر گرفت. در طول این دوره، او هفت رساله کامل در مورد فلسفه، و همچنین چندین مقاله طولانی فلسفی، علاوه بر انبوهی از مقالات و نقدها، تولید کرد. در جوانی در یک گروه مارکسیستی شرکت کرد و دستگیر شد و از شهرهای بزرگ روسیه محروم شد. با این حال، مانند تعدادی دیگر از متفکران روسی، از مارکسیسم راضی نبود و ابتدا به ایده آلیسم و ​​سپس به فلسفه دینی روی آورد. فرانک در سال 1922 همراه با دیگر مخالفان ایدئولوژیک اصلی دولت کمونیستی از اتحاد جماهیر شوروی اخراج شد. او تا زمان مرگش در لندن در سال 1950 در تبعید کار کرد. تمام زندگی او رویای سعادتمندانه یا تأمل در وحدت الهی بود که موضوع اصلی آثار او بود.
فرهنگ تاریخی بهائیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hugh C. Adamson (هیو سی. آدامسون)
نوع منبع :
کتاب
وضعیت نشر :
Scarecrow Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: برآمده از آموزه های باب که ایده ظهور یک پیامبر بزرگ (پیامبری که در متون مقدس همه ادیان بزرگ جهان وعده داده شده است) بهاء را مطرح کرد؟ بهائیت توسط بهاءالله تأسیس شد، زمانی که در سال 1866 علناً اعلام کرد که او همان کسی است که باب پیشگویی کرده بود. چاپ دوم فرهنگ تاریخی بهائیت یک مرور کلی تاریخی از هر دو فرقه باب و بهاءالله، و همچنین مروری بر بهائیت ، از ابتدای پیدایش آنها در اواسط قرن 19 تا اواسط سال 2005. جزئیات زندگی بنیانگذاران و شخصیت های مرکزی همراه با رهبران و پیشگامان متعدد، بیشتر اصول و احکام اولیه، و همچنین جنبه های سازماندهی و اداره آن را ارائه می دهد. از طریق استفاده از عکس‌ها، فهرستی از حروف اختصاری، گاه‌شماری، مقاله مقدماتی، کتاب‌شناسی، صدها مدخل فرهنگ لغت با ارجاع متقابل در تقریباً هر جنبه‌ای از دین، و ضمیمه‌هایی که نسب‌شناسی بنیان‌گذاران، اطلاعات آماری، و فهرستی از رسولان، شاگردان، دستان امر، شوالیه های بهاءالله و همچنین بیش از 930 مؤمن که در رشد و توسعه آن سهیم بوده اند، این کتاب ابزاری اساسی برای یافتن اطلاعات در مورد همه چیز است. مربوط به بهائیت.