جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 44
چارچوبی اخلاقی برای یک جامعه‌ هوش مصنوعی خوب: فرصت‌ها، ریسک‌ها، اصول و توصیه‌ها
نویسنده:
یحیی شعبانی
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
پژوهشگاه فضای مجازی / گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی,
چکیده :
این یادداشت یافته‌های AI4People، ابتکار عمل یک‌‌ساله‌ای که با هدف ایجاد بنیادهای یک «جامعه‌ AI خوب» طراحی شده است، را گزارش می‌دهد. ما فرصت‌ها و ریسک‌های مرکزی AI برای جامعه را معرفی می‌کنیم؛ ترکیبی از پنج اصل اخلاقی عرضه می‌کنیم که موجب تقویت توسعه و پذیرش آن خواهد شد؛ و ۲۰ توصیه‌ انضمامی- برای ارزیابی، توسعه، تشویق و حمایت از AI خوب- پیشنهاد می‌کنیم که در برخی موارد سیاست‌گذاران ملی یا فراملی می‌توانند مستقیماً آن‌ها را مُتقبل شوند در عین حال که دیگر ذی‌ربطان می‌توانند دیگر موارد را بر عهده بگیرند. اگر این توصیه‌ها پذیرفته شوند، برای استقرار یک جامعه‌ AI خوب در حکم بنیادی استوار خواهند بود.
چگونه مردم را عادل کنیم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
James P. Sterba
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Rowman & Littlefield Publishers, Inc.,
همبستگی و رفتار اجتماعی: تلفیقی از دیدگاه های جامعه شناختی و روانشناختی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Detlev Fetchenhauer, Andreas Flache, Abraham Buunk, Sigwaart Lindenberg
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer,
چکیده :
ترجمه ماشینی: موضوع رفتار اجتماعی (مانند انصاف، همبستگی و نوع دوستی) اخیراً در رشته‌های مختلف، از اقتصاد، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی تا زیست‌شناسی، دوباره به مرکز توجه تبدیل شده است. اکنون این یک واقعیت کاملاً پذیرفته شده در همه علوم انسانی است که رفتار انسان همیشه با خودخواهی و انگیزه های خودخواهانه اداره نمی شود. متأسفانه، این توضیح نمی دهد که چرا انسان ها نیز آشکارا خودخواهانه عمل می کنند و نسبت به رنج دیگران کور هستند. این کتاب پاسخی به معما است. این پژوهشگران پیشرو در جامعه‌شناسی و روان‌شناسی را گرد هم می‌آورد تا خودپرستی و نوع‌دوستی انسان را نه تنها با استفاده از حوزه مطالعاتی‌شان، بلکه با آوردن پژوهش‌هایی از اقتصاد و زیست‌شناسی توضیح دهند. از آنجایی که این کار تحقیقات بسیاری از رشته های مختلف را گرد هم می آورد، شرح کاملی از همبستگی و رفتار اجتماعی ارائه شده است.
استحقاق و پیوند عاطفی: عدالت در روابط نزدیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Gerold Mikula, Melvin J. Lerner (auth.), Melvin J. Lerner, Gerold Mikula (eds.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer US,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اگر حقیقت گفته شود، این جلد و پیشینیان مستقیم آن باید در زمره بلندپروازانه‌ترین، اگر نه صرفاً پرمدعا، تلاش‌های غیرقابل تصور، حداقل در علوم اجتماعی قرار گیرند. عناوین جلد و فصول، که نویدبخش تلفیق تجربیات احساس عدالت و پیوند عاطفی افراد در روابط نزدیک است، به اندازه کافی ساده و معقول به نظر می رسد. با این حال، چیزی که آنها نمی توانند بیان کنند، این واقعیت ساده است که ما در علوم اجتماعی انسانی هیچ درک محکمی از هیچ یک از این دو تجربه اساسی نداریم - آنچه ما گاهی اوقات "عشق" و "عدالت" می نامیم. برای شروع، حتی به عنوان «دانشمندان» متعهد به درک مبتنی بر گزاره‌های سیستماتیک که مفاهیم قابل مشاهده عمومی را به هم پیوند می‌دهند، در مورد ماهیت پیوندهای عاطفی که افراد را در روابط نزدیک پیوند می‌دهد -عشق، صمیمیت، مراقبت، پاسخگویی متقابل، یا احساس عدالت، اتفاق نظر روشنی نداریم. انصاف، شایستگی، و در تلاش های ما برای عدم استحقاق. و ما دائماً در مقابل این تجربیات پیچیده و متحرک به دلیل تمایل مداوم به تقلیل آنها به مظاهر "هیچ چیز جز" فرآیندهای روانشناختی یا حتی بیولوژیکی آشنا هستیم - "پاداش های ثانویه"، "ژن های خودخواه". پس چرا این حجم ? اگرچه پاسخ‌های زیادی برای این سؤال وجود دارد، احتمالاً کلیدی‌ترین آنها این است که مسائل اساسی آنقدر مهم و جذاب هستند که در گذشته‌ی نزدیک شاهد رشد موازی نسبتاً چشمگیری در علاقه دانشمندان علوم اجتماعی به این دو حوزه-عدالت و روابط نزدیک بوده است.
نظریه، عدالت و تغییر اجتماعی: ادغام نظری و کاربردهای انتقادی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Christopher R. Williams, Bruce A. Arrigo (auth.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer US,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در طول تاریخ، بحران‌های اجتماعی و فکری پیشنهادهای قانع‌کننده‌ای را برای اصلاحات آغشته به حساسیت‌های مترقی مختلف به وجود آورده‌اند. برای مثال، در رشته جرم‌شناسی - به‌ویژه در طول دهه‌های 1980 و 1990- تعدادی از دیدگاه‌های نظری نامتعارف پدیدار شد که به دنبال به چالش کشیدن بسیاری از مفروضات نهفته در گفتمان جریان اصلی خود، و پیشنهاد راه‌حل‌های جایگزین برای تغییر معنادار و پایدار بود. . این تلاش‌ها که در جهت‌گیری فراگیر به عنوان «انتقادی» تلقی می‌شوند، می‌توانند در چندین رشته خاص نظری و روش‌شناختی تحقیق (مانند آنارشیسم، صلح‌طلبی، نظریه آشوب، پست مدرنیسم) ردیابی شوند. اگرچه این مدل‌های نوظهور از برخی جهات متمایز هستند، اما به‌واسطه نارضایتی مشترکشان با اندیشه‌های جرم‌شناسی مرسوم و با موضع رادیکالیزه‌شده‌شان در قبال بحران‌های معرفتی موجود و قبلاً بررسی‌نشده، به‌طور پارادایمیک مرتبط هستند. در مجموع، این دستور کار اصلاحاتی است که به دنبال ایجاد نظم اجتماعی انسانی تر و عادلانه تر است، به ویژه در شرایطی که شهروندان و جامعه با مشکلات نهادی و جمعی ناشی از جرم، بزهکاری و انحراف مواجه می شوند. تئوری، عدالت و تغییر اجتماعی: ادغام نظری و کاربردهای انتقادی مجموعه‌ای از مقالات تحریک‌آمیز را نشان می‌دهد که به طور سیستماتیک نقش نظریه اجتماعی انتقادی را در تقویت عدالت و تغییر در چندین زمینه اجتماعی مرتبط، هرچند مشکل‌ساز، مرور یا گسترش می‌دهد. با توجه به نیاز به پرداختن به تفاسیر مفهومی و دغدغه‌های عمل‌گرایانه، مقالات موجود در این جلد با «بحران مضاعف» مستمری که نظریه و عمل در ساخت دانش با آن مواجه است، دست و پنجه نرم می‌کنند. با تخصیص و ادغام بینش‌های مختلف از چندین خط تحقیق متحرک و متحرک، هر فصل به طرز ماهرانه‌ای نشان می‌دهد که کجا و چگونه تفکر جامعه‌شناختی و جرم‌شناختی متعارف نتوانسته است به طور مؤثر به موضوعات اجتماعی انسانی مانند بی خانمانی، بیماری روانی، حقوق اقلیت‌ها، عدالت نوجوانان، عدالت جهانی رسیدگی کند. خشونت و مجازات کیفری با انجام این کار، نظریه، عدالت و تغییر اجتماعی جهت‌گیری جدید و بسیار مورد نیاز را در رابطه با توسعه نظریه در علوم اجتماعی ارائه می‌کند و نشان می‌دهد که چرا ترسیم چنین مسیری از نظریه/عمل چشم‌انداز روشن‌تری برای عدالت و تغییر در جامعه و زندگی ما به همراه دارد. .
توسعه و حفظ رفتار اجتماعی: دیدگاه‌های بین‌المللی درباره اخلاق مثبت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Janusz Reykowski (auth.), Ervin Staub, Daniel Bar-Tal, Jerzy Karylowski, Janusz Reykowski (eds.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer US,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب با الهام از یک کنفرانس صمیمی، محرک و غنی‌کننده فکری است که در لهستان برگزار شد. با این حال، کتاب یک گزارش کنفرانس نیست. در عوض، در زمان کنفرانس، شرکت‌کنندگان توافق کردند که ارزش آن را دارد که جلدی ایجاد شود که بیانگر وضعیت بین‌المللی دانش در رفتار اجتماعی طرفدار باشد، و بسیاری از آنها موافقت کردند که فصل‌هایی را بنویسند. این جلد نتیجه است. این کتاب شامل فصول محققین و محققان برجسته ای است که در برخی از جنبه های دانش پژوهی در مورد رفتار اجتماعی کمک کرده اند، سخاوتمندی، مهربانی، همکاری یا سایر رفتارهایی که به نفع مردم است. این کتاب به این موضوع می پردازد که چگونه رفتار اجتماعی به وجود می آید و چه تأثیراتی بر آن کمک می کند یا مانع آن می شود. چگونه رفتار اجتماعی، یا ارزش‌ها و سایر ویژگی‌های شخصی که رفتار اجتماعی را ترویج می‌کنند، رشد می‌کنند. چگونه اجتماعی شدن، تعامل با همسالان و سایر تجربیات به توسعه کمک می کند. و با پیامدهای شناختی، عاطفی و رفتاری دریافت کمک. برخی از فصول به طور مستقیم و تعدادی از آنها به طور ضمنی، خود را به کاربردهای دانش در مورد رفتار اجتماعی می پردازند، به ویژه با این پرسش که چگونه همکاری و رفتاری که به نفع سایر افراد است می تواند ترویج شود. هدف کتاب این است. تا حدی برای نشان دادن این که میدان در کجا ایستاده است و چه دانشی را جمع آوری کرده ایم، و تا حدی برای پیشنهاد جهت های آینده و پیشبرد میدان. این کتاب واقعاً بین‌المللی است، با مشارکت‌کنندگانی از اکثر کشورهایی که در آن‌ها تحقیقاتی در مورد رفتارهای اجتماعی طرفدار انجام می‌شود.
بحار الانوار المجلد 73
نویسنده:
محمدباقر بن محمدتقی مجلسی
نوع منبع :
کتاب , آثار مرجع
وضعیت نشر :
بیروت: دار احیاء التراث العربی,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
«بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (علیهم السلام)» مشهور به بحار الانوار، مفصل‌ ترین مجموعه حدیثی شیعه است که با نظارت علامه مجلسی تألیف شده است. تألیف این کتاب که مجموعه‌ ای از آموزه‌ ها و تعالیم شیعی است، بیش از ۳۰ سال طول کشیده و گروهی از شاگردان علامه مجلسی او را در این کار یاری کرده‌ اند. مؤلف، کتاب را بر اساس ۲۵ موضوع کلی طراحی و آن را در ۲۵ جلد جای داده است (در دوره‌ های اخیر به صورت ۱۱۰ جلدی منتشر می‌ شود.) در هر جلد ریز موضوعات مربوط به آن را در ابواب مختلف گرد آورده است. او در هر باب، ابتدا آیات قرآنی مرتبط با موضوع را ذکر کرده و تفسیر آنها را می‌ آورد و در مرحله بعد احادیث مربوط به آن باب را نقل می‌ کند. مجلسی تلاش کرده است که در بحار الانوار تمام موضوعات و مسائل موجود را پوشش دهد. برای مثال، این مجموعه با عنوان کتاب العقل و الجهل آغاز و با مباحث مربوط به خداشناسی و توحید، عدل الهی، و تاریخ پیامبران ادامه پیدا می‌ کند. از جلد ۱۵ تا ۵۳ چاپ ۱۱۰ جلدی، به تاریخ زندگی و فضایل پیامبر اسلام (ص) و حضرت زهرا (س) و امامان شیعه (ع) اختصاص دارد. بحار الانوار به خاطر ذکر مستند بیشتر روایت‌ های منقول از ائمه شیعه (ع)، باب‌ بندی موضوعات، شرح و بیان بسیاری از روایات، تحقیقات گوناگون کلامی، تاریخی، فقهی، تفسیری، اخلاقی، حدیثی و لغوی، نزد محققان و پژوهشگران مقامی والا داشته است؛ چنانکه با وجود حجم زیاد، از همان روزگار تألیف، نسخه‌ های خطی بسیاری از آن نوشته شده و با رواج صنعت چاپ، همه یا بخش‌ هایی از آن بارها به چاپ رسیده است. برخی از عناوین و موضوعاتی که در این جلد به آن پرداخته شده است عبارتند از: ابواب التحیة و التسلیم و العطاس و ما یتعلق بها، کتاب الآداب و السنن و الأوامر و النواهی و الکبائر و المعاصی و الزی و التجمل، آداب السلام، آداب تكاتب، آداب التطيب و التنظيف و الاكتحال و التدهن، آداب الحمام و النوره و السواك، ابواب الطيب، ابواب الرياحين، ابواب المساكن، آداب السهر و النوم، آداب السفر و...
بحار الانوار المجلد 71
نویسنده:
محمدباقر بن محمدتقی مجلسی
نوع منبع :
کتاب , آثار مرجع
وضعیت نشر :
بیروت: دار احیاء التراث العربی,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
«بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (علیهم السلام)» مشهور به بحار الانوار، مفصل‌ ترین مجموعه حدیثی شیعه است که با نظارت علامه مجلسی تألیف شده است. تألیف این کتاب که مجموعه‌ ای از آموزه‌ ها و تعالیم شیعی است، بیش از ۳۰ سال طول کشیده و گروهی از شاگردان علامه مجلسی او را در این کار یاری کرده‌ اند. مؤلف، کتاب را بر اساس ۲۵ موضوع کلی طراحی و آن را در ۲۵ جلد جای داده است (در دوره‌ های اخیر به صورت ۱۱۰ جلدی منتشر می‌ شود.) در هر جلد ریز موضوعات مربوط به آن را در ابواب مختلف گرد آورده است. او در هر باب، ابتدا آیات قرآنی مرتبط با موضوع را ذکر کرده و تفسیر آنها را می‌ آورد و در مرحله بعد احادیث مربوط به آن باب را نقل می‌ کند. مجلسی تلاش کرده است که در بحار الانوار تمام موضوعات و مسائل موجود را پوشش دهد. برای مثال، این مجموعه با عنوان کتاب العقل و الجهل آغاز و با مباحث مربوط به خداشناسی و توحید، عدل الهی، و تاریخ پیامبران ادامه پیدا می‌ کند. از جلد ۱۵ تا ۵۳ چاپ ۱۱۰ جلدی، به تاریخ زندگی و فضایل پیامبر اسلام (ص) و حضرت زهرا (س) و امامان شیعه (ع) اختصاص دارد. بحار الانوار به خاطر ذکر مستند بیشتر روایت‌ های منقول از ائمه شیعه (ع)، باب‌ بندی موضوعات، شرح و بیان بسیاری از روایات، تحقیقات گوناگون کلامی، تاریخی، فقهی، تفسیری، اخلاقی، حدیثی و لغوی، نزد محققان و پژوهشگران مقامی والا داشته است؛ چنانکه با وجود حجم زیاد، از همان روزگار تألیف، نسخه‌ های خطی بسیاری از آن نوشته شده و با رواج صنعت چاپ، همه یا بخش‌ هایی از آن بارها به چاپ رسیده است. برخی از عناوین و موضوعاتی که در این جلد به آن پرداخته شده است عبارتند از: كتاب العشرة، آداب العشرة، جوامع الحقوق، حقوق المومنين بعضهم علي بعض و بعض احوالهم و...
موسوعة قضايا إسلامية معاصرة المجلد 7
نویسنده:
محمد الزحيلي
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دمشق: دارالمکتبی,
چکیده :
مجموعه 7 جلدی موسوعه قضایا الاسلامیه المعاصره به بررسی مسائل و موضوعات فقهی مختلف اسلامی معاصر می پردازد. این مجلد فهرست های مختلف موسوعه می باشد.
انوار فی آداب الصحبه عند الاخیار
نویسنده:
عبدالوهاب الشعرانی؛ عنی به انس الشرفاوی
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دمشق: مکتبه ابی ایوب الانصاری,
  • تعداد رکورد ها : 44