جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
افلاطون: اختراع فلسفه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Bernard Williams
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: خواننده را به اصول اولیه باز می‌گرداند، متون کلیدی را دوباره می‌خواند تا نشان دهد فیلسوف واقعا چه گفته است.
محاوره گرگیاس [کتاب عربی]
نویسنده:
افلاطون؛ ترجمه: محمد حسن ظاظا، مراجعة: علی سامي النشار
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
الهیئه المصریه العامه للکتاب,
ذهن خدا و آثار طبیعت: قوانین و قدرت ها در طبیعت گرایی، افلاطون گرایی و خداباوری کلاسیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
James Orr
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Peeters Publishers ,
چکیده :
چکیده ماشینی: مورخان علم مدت‌هاست که ایده‌ی جهانی قانون‌دار را یادگار فرهنگ فکری گذشته‌ای می‌دانستند که وجود قانون‌گذار الهی را تا حد زیادی مسلم می‌دانستند. به همین ترتیب، بسیاری از فیلسوفان علم امروز اصرار دارند که مفهوم قانون طبیعت مملو از مفروضات غیرقابل قبول الهیاتی است، و ترجیح می دهند در عوض آنها را به عنوان بدیهیات نظری در توصیف بهینه قانونمندی های طبیعت، یا الگوهایی از ارتباطات علّی یا قدرت ها در نظر بگیرند. سازگار با تصور طبیعت گرایانه از واقعیت. با این حال ثابت شده است که کنار گذاشتن استعاره قانونمندی دشوارتر از تعهدات خداباوری است که زمانی پیش‌فرض می‌گرفت، به ویژه به این دلیل که این شهود گسترده را حفظ می‌کند که وظیفه تحقیق علمی این نیست که تفاوت بین یک نظم قانونی و تصادفی در طبیعت را مشخص کند، اما برای کشف آن این کتاب با توجه به شکست مکرر در یافتن جایگزین‌های طبیعی برای قانون‌گذاری الهی، به بازیابی و ارزیابی مجدد فلسفه‌ای عالی از طبیعت می‌پردازد که قواعد قانونی را در قوای مفهومی و علّی خدا پایه‌گذاری می‌کند و پس از انجام این کار، به این نتیجه می‌رسد که چارچوب متافیزیکی خداباوری کلاسیک توضیحی قدرتمندتر و مقرون به صرفه‌تر از ریتم‌ها و الگوهای جهان طبیعی نسبت به رقبای سکولار آن ارائه می‌دهد.
افلاطون
عنوان :
نویسنده:
کارل یاسپرس؛ ترجمه: محمدحسن لطفی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
کیش افلاطون و دیگر حماقت‌های فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Stove (دیوید استو)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Basil Blackwell,
افلاطون گرایی و اندیشه مسیحی در اواخر باستان (مطالعات فلسفه و الهیات در اواخر باستان)
نویسنده:
Panagiotis G. Pavlos (editor), Lars Fredrik Janby (editor), Eyjólfur Kjalar Emilsson (editor), Torstein Theodor Tollefsen (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
چکیده ماشینی : افلاطون گرایی و اندیشه مسیحی در دوران باستان متاخر راه های مختلفی را بررسی می کند که در آن روشنفکران مسیحی با افلاطونیسم هم به عنوان یک رقیب بت پرست و هم به عنوان منبعی از مطالب فلسفی مفید برای ایمان مسیحی درگیر می شدند. فصل‌ها در هدف خود برای بررسی دگرگونی‌هایی که در فرآیند پذیرش و تعامل بین افلاطونی و مسیحیت در این دوره رخ داده است، متحد شده‌اند. مشارکت‌های این جلد، دریافت مطالب افلاطونی در اندیشه مسیحی را بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که انتقال محتوای فرهنگی همیشه واسطه است و باید به‌عنوان یک فرآیند دگرگون‌کننده از طریق انتخاب و تفسیر مورد مطالعه قرار گیرد. برخی از فصول نیز به جنبه های مختلف بحث گسترده تر در مورد چگونگی ارتباط فلسفه افلاطونی و یونانی، و اندیشه مسیحیت اولیه با یکدیگر می پردازد و به بررسی تفاوت ها و نقاط مشترک بین این سنت ها می پردازد. افلاطون گرایی و اندیشه مسیحی در دوران باستان متاخر مطالعه ای روشنگر و گسترده در مورد این موضوع ارائه می دهد که برای دانشجویان فلسفه و الهیات در دوره باستانی متاخر و همچنین هر کسی که در مورد پذیرش و تاریخ تفکر افلاطونی کار می کند، مورد علاقه خواهد بود. و توسعه تفکر مسیحی.
خدایان افلاطون
نویسنده:
Gerd Van Riel
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
چکیده ماشینی : این کتاب مطالعه جامعی در آموزه‌های الهیاتی افلاطون ارائه می‌کند و ارزیابی مجدد مهمی از جایگاه خدایان افلاطون و رابطه بین متافیزیک و الهیات از نظر افلاطون ارائه می‌کند. گرد ون ریل با بررسی دیدگاه افلاطون در مورد دین و رابطه دین و اخلاق شروع به بررسی شیوه های نوآورانه افلاطون در بیان خدایان می کند. این الهیات تعدادی از گرایش‌های متفاوت را نشان می‌دهد - خدایان را به‌عنوان بازیگران اخلاقی کامل، به‌عنوان اصول کیهان‌شناختی یا اجرام آسمانی در حالی که به بازنمایی‌های سنتی انسان‌سازی وفادار می‌مانند. دیدگاه های افلاطون با تأکید بر خوبی خدایان در کارکردهای کیهانی و اخلاقی آنها یکپارچه نشان داده می شود. ون ریل نشان می دهد که تفسیرهای اخیر از الهیات افلاطون کاملاً متافیزیکی است و از الگوهای ارسطویی شروع می شود. خوانش جدید متون اساسی به این نتیجه می رسد که در افلاطون خدایان اصول متافیزیکی نیستند، بلکه ارواح هستند که نظم متافیزیکی را به واقعیت محسوس منتقل می کنند. اصول متافیزیکی نقش یک دستور سرنوشت ساز را بازی می کنند که خدایان باید از آن پیروی کنند. این کتاب برای خوانندگان علاقه مند به الهیات فلسفی و تاریخ فکری ارزشمند خواهد بود.
پایدیا: آرمان‌های فرهنگ یونانی، جلد سوم: تضاد آرمان‌های فرهنگی در عصر افلاطون [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Werner Jaeger (ورنر یگر)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اثر کلاسیک سه جلدی ورنر یاگر که در ابتدا در سال 1939 منتشر شد، اکنون با جلد شومیز موجود است. Paideia، شکل دادن به شخصیت یونانی از طریق اتحاد تمدن، سنت، ادبیات، و فلسفه، مبنای ارزیابی یاگر از فرهنگ یونانی است. جلد اول، بنیاد، رشد و بحران فرهنگ یونانی را در دوران باستانی و کلاسیک توصیف می‌کند و به پایان می‌رسد. با فروپاشی امپراتوری آتن. جلد دوم و سوم این اثر به تاریخ فکری یونان باستان در عصر افلاطون، قرن چهارم قبل از میلاد می پردازد - عصری که در آن یونان هر چیزی را که در این جهان ارزشمند است - دولت، قدرت، آزادی - از دست داد. اما همچنان به مفهوم payeia چسبیده بود. مناندر به عنوان آخرین شاعر بزرگ آن، نقش اصلی این آرمان را در فرهنگ یونانی خلاصه کرد و گفت: "مالیاتی که هیچ کس نمی تواند از انسان سلب کند، پایدیا است."