جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 31
حقوق المراة في الاسلام محفوظة ام مهدورة؟
نویسنده:
ذاكر نائيك
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
المرأه فى الاسلام
نویسنده:
کمال احمد عون
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
الاسلام والمجتمع العصري
نویسنده:
صبحي الصالح
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
 دار الآداب السلسلة: الاسلام الحضاري,
زنان و جنسیت در اسلام: ریشه های تاریخی یک بحث مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Leila Ahmed (لیلا احمد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ریشه‌های تاریخی بحث درباره زنان در جوامع اسلامی را با ردیابی تحولات گفتمان‌های اسلامی درباره زنان و جنسیت تا به امروز بررسی می‌کند. این کتاب به تشریح نظام های جنسیتی در خاورمیانه قبل و بعد از ظهور اسلام می پردازد.
نيتشه
عنوان :
نویسنده:
لورانس جين، كيتي شين، امام عبدالفتاح امام
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
بررسی تطبیقی ​​نظریات برخی از متفکران منتخب غیرمسلمان در مورد حق مالکیت زن: در پرتو قرآن و سنت [مقاله اردو]
نویسنده:
Dr. Shams ul Hussain Zaheer, Dr. Bibi Alia, Sajida Faraz
نوع منبع :
مقاله , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: روز اول پس از فرود آمدن آدم و حوا بر روی زمین را تشکیل دهید. زندگی انسان به دو رکن اساسی بستگی داشت. مرد و زن، اما بعدها، مفاهیم مردم در مورد زن متفاوت باقی ماند. این تمایز به دلیل وابستگی هر فردی به ذهنیت خود و دیدگاه خود نسبت به زن به دلیل نگرش و اعمال او بود. برای اصلاح زندگی بشر و نجات او از افتراق و انحطاط، در هر عصری، خداوند متعال رسولی را مبعوث می کند که پیروان خود را در مورد خطاهایی که در زندگی انسان رخ داده، عمداً یا ناخواسته راهنمایی کند. هر گاه آموزه‌های یک پیام آور در مورد انسانیت و به ویژه زن توسط کسی کنار می‌رفت، شرایط نامناسبی پیش می‌آمد. همه اینها احتمالاً به دلیل ایجاد دیدگاه متناقض متفاوت متفکران در مورد زندگی و به ویژه در مورد زن، که در تضاد با تعالیم و دستورات خداوند متعال بود، رخ نداده و در نتیجه باعث تصمیمات عجیب و غریب مبتنی بر ظلم و بی عدالتی به زنان شده است. به همین ترتیب، اندیشمندانی مانند افلاطون، آریستوس و غیره بودند که دیدگاه خود را در مورد حق مالکیت و ارث زن که به نوعی برخلاف آموزه های معنایی است، نوشتند. این مقاله نظریات برخی از علمای غیر مسلمان را که قبل از ظهور اسلام و حتی قبل از میلاد مسیح و بعد از اسلام می زیسته اند، مورد بحث قرار می دهد. نظریات آنها را در مورد حق زن به شیوه تطبیقی ​​با نتیجه گیری در پایان تحلیل می کند. تمامی این مطالعات به صورت علمی ارائه شده است. این امر جنبه جدیدی از تحقیقات را برای محققان آینده باز خواهد کرد.
اسلام و جنسیت: بحث دینی در ایران معاصر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ziba Mir-Hosseini
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Princeton University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: پس از انقلاب اسلامی 1979 و اجرای مجدد قانون شریکا در رابطه با جنسیت و خانواده، حقوق زنان در ایران دچار افت شدیدی شد. اما با مواجه شدن مجریان قانون با واقعیت های اجتماعی زندگی و آرزوهای زنان، به تدریج تغییرات مثبتی به وجود آمده است. در اینجا زیبا میرحسینی ما را به کانون بحث‌های فزاینده در مورد راه‌های تحقق عدالت برای زنان می‌برد. او از طریق مجموعه‌ای از مصاحبه‌های پر جنب و جوش با روحانیون در مرکز مذهبی ایرانیان قم، به دنبال درک مفاهیم متفاوت جنسیت است که فقه اسلامی را آگاه می‌سازد و بررسی کند که چگونه روحانیون امروزی این مفاهیم را تداوم و تعدیل می‌کنند. میرحسینی سه رویکرد اصلی برای موضوع: اصرار بر تفاسیر «سنتی» مردسالارانه مبتنی بر «متمم بودن» اما «نابرابری» بین زن و مرد؛ تلاش برای وارد کردن "تعادل" در تفاسیر سنتی. یا بازاندیشی بنیادی در ساختارهای فقهی جنسیت. او با بررسی بخش‌های کلیدی در متون نوشتاری و شفاهی و با بیان جلسات و گفتگوهای خود با نویسندگان، بحث‌های میان مفسران را معرفی می‌کند. این کتاب که در رویکرد و موضوع خود منحصر به فرد است، ارتباط میرحسینی را به عنوان یک زن مسلمان و یک انسان شناس اجتماعی تحصیل کرده و کار در غرب، با متفکران مسلمان شیعه با پیشینه ها و دیدگاه های مختلف مرتبط می کند. در ادبیات مربوط به زنان در اسلام، هیچ گزارشی از چنین رویارویی چهره به چهره، چه بین دین و سیاست جنسیتی و چه بین این دو جنس، وجود ندارد.
شرم، کلیسا و مقرارت جنسی زنان
نویسنده:
Miryam Clough
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
چکیده ماشینی شرم بر قلب افراد انسان ضربه می زند و روابط را از بین می برد، شادی را خاموش می کند و گاه باعث درگیری و خشونت می شود. این کتاب به بررسی این ایده می پردازد که شرم در طول تاریخ توسط یک کلیسای مسیحی غالباً مردسالار به عنوان مکانیزمی برای کنترل و تنظیم تمایلات جنسی زنان و جابجایی دوگانگی مردان در مورد جنسیت مورد استفاده قرار گرفته است و همچنان می باشد. با استفاده از مطالعه رخت‌شویخانه‌های مجدلیه ایرلند به عنوان نمونه‌ای تاریخی، از پژوهش‌های الهیاتی و نظری فمینیستی معاصر برای بررسی اینکه چرا کلیسا به‌عنوان یک نهاد مرتباً با شرمساری افراد تبانی می‌کند، و به‌علاوه چرا زنان به‌طور پیوسته و آشکار به‌خاطر این موضوع شرمنده می‌شوند، استفاده می‌شود. و در واقع تقصیر جنسی را بپذیرید. علاوه بر این، متن این سوال را مطرح می‌کند که آیا اجتناب از شرم در واقع در تلاش‌های مردان برای پایبندی به هنجارهای جنسیتی مردسالارانه و آرمان‌های دینی مؤثر است و آیا زنان در نهایت بهای حفظ این نظام را می‌پردازند؟ این کتاب برداشتی تازه از مسئله شرم و جنسیت در چارچوب اعتقاد و عمل دینی است. به این ترتیب برای دانشگاهیان در زمینه‌های مطالعات دینی، و همچنین تاریخ، روان‌شناسی و مطالعات جنسیتی مورد توجه قابل توجهی قرار خواهد گرفت.
 تغییر هنجارهای جنسیتی در اسلام بین عقل و وحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Marziyeh Bakhshizadeh: مرضیه بخشی زاده
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Opladen • Berlin • Toronto: .Budrich UniPress Ltd,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جنبش‌های زنان در کشورهای اسلامی در تلاش برای تحقق حقوق بشر و برابری واقعی سفری طولانی و دشوار داشته‌اند. نویسنده بررسی می کند که آیا قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در واقع از اسلام سرچشمه می گیرد و در نهایت، آیا تفسیری از اسلام وجود دارد که با برابری جنسیتی سازگار باشد یا خیر. او حقوق زنان را در ایران از انقلاب ۱۳۵۷ از منظر جریان های اصلی اندیشه اسلامی، اصولگرایان، اصلاح طلبان و سکولارها با استفاده از تبیین جامعه شناختی بررسی می کند.
نقد نگاه تاریخی به احکام فقهی با تاکید بر دیدگاه نصر حامد ابوزید در حوزه حقوق زنان
نویسنده:
راضیه موحدی‌نیا؛ استاد راهنما: حسام‌الدین ربانی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
نگاه تاریخی به دین یکی از روش های دین پژوهی است که در غرب و به تبع آن در جهان اسلام مورد توجه بوده و طی سال های اخیر با مطرح شدن روش های جدید تاریخ‌نگاری که به دنبال تحلیل و بررسی متون دینی است. در این میان نصر حامد ابوزید با نگاه تاریخ‌مندانه به متون دینی و به ویژه قرآن, بسیاری از گزاره‌ها و احکام اعتقادی و اخلاقی و فقهی را تاریخ‌مند می‌داند و برای آن در عصر حاضر اعتباری قائل نیست, چراکه او معتقد است بسیاری از عبارات قرآنی انعکاس فرهنگ عصر نزول در قرآن هستند و کاربرد آنها نیز مختص همان دوره است. وی با نگاهی تاریخ‌مندانه به مسائل فقهی مطرح شده پیرامون زنان در قرآن می‌نگرد و با تحلیلی که ارایه می‌دهد معتقد است بسیاری از این احکام فقهی مانند ارث زن, طلاق, حجاب, ازدواج موقت, تعدد زوجات و ....که منجر به تضعیف زنان و مانع از حضور فعال اجتماعی آنان می‌شود, نوعی ظلم در حق زن است و باید از این نگاه سنتی به زنان جدا شد و طرحی نو درانداخت. در این پژوهش ضمن تبیین مبانی روش تاریخی‌نگری و مبانی فکری ابوزید, نخست انگاره سست تاریخ‌مند بودن قرآن و متون دینی مورد بررسی و نقد قرار گرفته است و در ادامه پیامدهای این روش در مسائل فقهی مرتبط با حقوق زنان پیگیری و سپس نقد و بررسی شده است. در واقع هدف از این پژوهش بررسی و دفع شبهاتی است که از طریق رویکرد تاریخی نگری و آرا ابوزید در خصوص مسائل فقهی و حقوقی زنان مطرح شده است و تمام تلاش بر این است تا اثبات شود که بسیاری از احکام فقهی دین به ویژه در حوزه زنان با توجه به اینکه مرتبط با فطریات انسان هستند، همواره ثابت خواهند بود.
  • تعداد رکورد ها : 31