جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
تجسسی در وهم اراده آزاد و مسئولیت اخلاقی
نویسنده:
گرگ دی کاروسو؛ مترجم: تقی کیمیایی اسدی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دانمارک: نشر آوای بوف,
چکیده :
معرفی کتاب تجسسی در وهم اراده آزاد و مسئولیت اخلاقی اثر گرگ دی کاروزو: کتاب «تجسسی در وهم ارادۀ آزاد و مسئولیت اخلاقی» بحث های فلسفی و علمی شکاکان اراده ی آزاد و نتایج آن را مورد تحقیق قرار داده است. شک گرایی دربارۀ اراده ی آزاد و مسئولیت اخلاقی طی سال های اخیر در حال رشد است. در واقع، تعداد قابل ملاحظه ای از فیلسوفان، روانشناسان و دانشمندان علم عصب شناسی در حال حاضر یا درباره ی وجود ارادۀ آزاد و مسئولیت اخلاقی در شک و تردید اند و یا اصلا وجود آن را انکار می کنند. به نظر می رسد که تعداد شک گرایان در عرصه ی پژوهش به طور روزافزونی بیشتر می شود. با در نظر گرفتن اهمیت عمیقی که مفهوم اراده ی آزاد و مسئولیت اخلاقی در زندگی ما دارد – یعنی درک و فهم ما از خودمان، اجتماع و قانون- حائز اهمیت است که از آنچه در پی این موج تازه ی شک گرایی پدید آمده است مطلع شویم. مهم است که ببینیم عواقب بالقوۀ شک گرایی، برای خودمان و اجتماع چیست. این مجموعه حاوی مقالاتی است تازه تدوین شده به قلم برجسته ترین صاحب نظران در رشته های مختلف فلسفی و علمی که از نظر بین المللی شناخته شده اند. نویسندگان کتاب که بیشترشان نوعی موضع شک گرایی اتخاذ کرده اند، در برابر خواننده بحث هایی به شدت مناقشه انگیز و خواندنی را دربارۀ ارادۀ آزاد و مسئولیت آدمی قرار می دهند؛ و درک متعارف او را از این مفاهیم به تأمل و چالش وا می دارند.
الاسلام والمجتمع العصري
نویسنده:
صبحي الصالح
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
 دار الآداب السلسلة: الاسلام الحضاري,
آزادی در حدود عقل [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Wolf, Susan
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشیینی: این رساله مسیری بین ناسازگاری، یا این مفهوم که آزادی و مسئولیت مستلزم استقلال علّی و متافیزیکی از نیروهای طبیعت است، و سازگاری، یا این مفهوم که مردم تا زمانی که اعمالشان بر اساس خواسته‌هایشان اداره می‌شود، آزاد و مسئول هستند، ترسیم می‌کند. فهرست؛ 1. معضل خودمختاری (که در آن مشکلات مسئولیت و اختیار ارائه شده است). 2. دیدگاه واقعی خود (که در آن یک مفهوم غیر مستقل از اراده و مسئولیت آزاد مورد بررسی و نقد قرار می گیرد). 3. دیدگاه خودمختاری (که در آن یک مفهوم مستقل از اراده و مسئولیت آزاد مورد بررسی و نقد قرار می گیرد). 4. دیدگاه دلیل (که در آن یک مفهوم غیر مستقل از اراده و مسئولیت آزاد پیشنهاد شده است). 5. توانایی و امکان (که در آن مفاهیم جبرگرایی برای مسئولیت مطرح می شود).
اراده‌ی آزاد و چالش‌های علمی و فلسفی معاصر
نویسنده:
نویسندگان روزبه زارع...[و دیگران] ؛ دبیر مجموعه نیما نریمانی ؛ ویرایش پانیذ هدایتی، سیده فاطمه عبادی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران: انتشارات پارسیک,
اندیشیدن درباره اراده آزاد [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Peter van Inwagen (پیتر ون اینواگن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: پیتر ون اینواگن، نویسنده کتاب کلاسیک «مقاله‌ای درباره اراده آزاد» (1983)، در چهل سال گذشته خود را به‌عنوان یک چهره پیشرو در بحث فلسفی درباره مسئله اراده آزاد معرفی کرده است. این جلد یازده مقاله تأثیرگذار از سراسر زندگی حرفه ای او، و همچنین دو مقاله جدید و منتشر نشده قبلی، "مشکل Fr** W*ll" و "Ability" را ارائه می دهد. این مقاله‌ها شامل بحث‌هایی درباره جبرگرایی، مسئولیت اخلاقی، «مثال‌های متقابل فرانکفورت»، معنای «توانایی انجام غیرقانونی»، و همان تعریف اراده آزاد، و همچنین نقد نوشته‌های دانیل دنت و دیوید لوئیس درباره این موضوع است. در مقدمه ای از نویسنده، تاریخچه تفکر او درباره اراده آزاد بحث شده است. این جلد منبع ارزشمندی برای کسانی خواهد بود که به دنبال مشارکت قابل توجه ون اینواگن در این موضوع همیشه مهم هستند.
جستاری در مورد اراده آزاد [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Peter van Inwagen (پیتر ون اینواگن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: نویسنده در این کتاب محرک و تامل برانگیز از این تز دفاع می کند که اراده آزاد با جبر گرایی ناسازگار است. او این دیدگاه را که جبرگرایی برای مسئولیت اخلاقی ضروری است، مخالفت می کند. او که دلیل موجهی برای پذیرش جبرگرایی نمی‌یابد، اما مسئولیت اخلاقی را غیرقابل تردید می‌داند، به این نتیجه می‌رسد که جبرگرایی را باید رد کرد.
پیتر ون اینواگن: ماتریالیسم، اراده آزاد و خدا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ludger Jansen,Paul M. Näger (eds.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer International Publishing,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب در مورد فلسفه فیلسوف تأثیرگذار معاصر پیتر ون اینواگن بحث می کند. با نگاهی به مسائل همیشگی فلسفی از دیدگاه مدرن، فلسفه پیتر ون اینواگن به طرز ماهرانه‌ای مواضعی را که آشتی ناپذیر تلقی می‌شوند ترکیب می‌کند: ناسازگاری در مورد اختیار، ماتریالیسم، ارگانیسم، خداباوری و واقع‌گرایی در مورد موجودات داستانی. همانطور که خوانندگان متوجه خواهند شد، استدلال های او شوخ، شگفت انگیز و عمیق است. این کتاب شامل سخنرانی پیتر ون اینواگن مونستر در سال 2015 در مورد اراده آزاد، و همچنین یازده مقاله از کنفرانس مونستر است که موضوعات اصلی فلسفه او را مورد بحث قرار می دهد، و پاسخی به هر مقاله توسط خود پیتر ون اینواگن. این کتاب با معرفی فلسفه او و مرتبط ساختن آثار او با دیگر دیدگاه های معاصر، مورد توجه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و متخصصان فلسفه است.
به سوی درک علمی از اراده آزاد [پایان‌نامه انگلیسی]
نویسنده:
Iredale, Mathew Walter Martin (آیردیل، متیو والتر مارتین)
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا می‌توانیم به تصور رضایت‌بخشی از اراده آزاد برسیم که با جهان‌بینی علمی کنونی سازگار باشد؟ این مشکل مهم موضوع این پایان نامه است. استدلال می شود که حوزه های خاصی از علم مشکلات عمیقی را برای مفاهیم آزادیخواهانه از اراده آزاد و مسئولیت اخلاقی ایجاد می کند. به طور خاص، مشخص نیست که چگونه اراده آزادانه می تواند از فرآیندهای عصبی مغز ناشی شود. مشخص نیست که چگونه یا چرا تکامل یافته است. و با تصور فیزیکدان از زمان همانطور که از طریق نظریه نسبیت انیشتین فهمیده می شود ناسازگار است. اینها مشکلاتی هستند که برای تصورات سازگارانه از اراده آزاد به وجود نمی آیند. علاوه بر این، تعدادی ایرادات فلسفی بیشتری وجود دارد که می توان علیه آزادی گرایی مطرح کرد - از جمله استدلال هری فرانکفورت علیه اصل احتمالات متناوب و اعتراض اخیر گالن استراوسون به مسئولیت نهایی - که به شدت نشان می دهد که ما اراده آزاد یا مسئولیت اخلاقی نداریم. هر حس آزادیخواهانه در نتیجه این مفاهیم سازگاری مختلف از اراده آزاد در نظر گرفته می‌شوند تا ببینیم آیا می‌توان به یک گزارش سازگاری رضایت‌بخش از اراده آزاد دست یافت. نتیجه گیری می شود که یک گزارش معرفتی از اراده آزاد مبتنی بر تفسیر متغیر خودمختاری ریچارد دابل از اراده آزاد رضایت بخش ترین است. چندین اعتراض لیبرتارین به سازگاری مورد بحث قرار گرفته و رد شده است. در نهایت، برخی از ایرادات کلی به اختیار و مسئولیت اخلاقی که اخیراً توسط تد هوندریچ، ریچارد دابل و بروس والر مطرح شده است، مورد بحث قرار می گیرد. استدلال می شود که آنها هیچ دلیلی برای شک در داشتن اراده آزاد ارائه نمی دهند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که می‌توانیم به مفهوم رضایت‌بخشی از اراده آزاد برسیم که با جهان‌بینی علمی کنونی سازگار باشد.
تحلیل و بررسی قرائت‌های فلسفی «أمرٌ بین الامرین»
نویسنده:
علی عزیزخانی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
نظریه «أمر بین الامرین» که نخستین بار از سوی ائمه معصومین (علیهم السلام) مطرح شد، هر دو نظریه جبر و تفویض را باطل و حقیقتی میان آن دو را اثبات می­کند، باید دید بالاخره نقش انسان در افعال خودش چیست؟ حقیقت «امر بین الامرین» چیست؟ فیلسوفان ما قبل صدرایی در طول تاریخ هر کدام به نحوی متفاوت از یکدیگر، مانند رابطه مجازگونه و بالتسبیب فعل انسان(ابن رشد)؛ فاعل مباشر بودن انسان و فاعل بعید بودن خداوند (خواجه طوسی)؛ نقش انتخاب کردن برای انسان(ابن سینا)موضوع را تفسیر نموده اند، اما این تفاسیر از سوی فیلسوفان مکتب صدرایی و خود صدر مورد نقد واقع شد. صدرا و پیروان مکتب ایشان تفسیر متفاوتی از فلاسفه قبل ارائه کرده­اند که اشکالات تفاسیر قبل را ندارد و با توحید افعالی سازگار می­باشد.صدر المتألهین، با تبیین صحیحی از رابطه علیت و ارجاع آن به تشأن وجود تعلقی و ربطی داشتن وجود ممکن، ثابت کرد که علل متوسط، چون خودشان معلول خدای متعال هستند، هیچگونه استقلالی ندارند، پس خالقیت حقیقی و استقلالی منحصر به خدای متعال است و همه موجودات در همه شئون خودشان و در همه احوال و ازمنه نیازمند به وی می­باشند و محال است که موجودی در یکی از شئون هستیش بی­نیاز از وی گردد و بتواند مستقلاً کاری را انجام دهد.