جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 46
زنان و جنسیت در اسلام: ریشه های تاریخی یک بحث مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Leila Ahmed (لیلا احمد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ریشه‌های تاریخی بحث درباره زنان در جوامع اسلامی را با ردیابی تحولات گفتمان‌های اسلامی درباره زنان و جنسیت تا به امروز بررسی می‌کند. این کتاب به تشریح نظام های جنسیتی در خاورمیانه قبل و بعد از ظهور اسلام می پردازد.
مسئولیت زنان [کتاب عربی]
نویسنده:
علي شريعتي
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: دار الأمیر للثقافه والعلوم,
مسائل زنان بین سنت های راکد و نوظهور [کتاب عربی]
نویسنده:
محمد الغزالي
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره: دارالشروق,
تصور از زن در اسلام بنیادگرا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
LAMIA RUSTUM SHEHADEH
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University Press of Florida,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب در تلاش برای ایجاد یک نظریه رایج در مورد جنسیت در اسلام، نوشته‌های دینی-سیاسی و عملکردهای سیاسی نه ایدئولوگ اسلامی قرن بیستم را که مغز متفکر تجدید حیات بنیادگرایی اسلامی بودند، تجزیه و تحلیل می‌کند: حسن البنا، ابوالبنا. اعلاء المودودی، سید قطب، آیت الله روح الله خمینی، آیت الله مرتضی مطهری، زینب غزالی، حسن الترابی، رشید الغنوشی و شیخ حسین فضل الله. این نشان می‌دهد که اگرچه این ایدئولوگ‌ها دارای ویژگی‌های فردی هستند، اما تأکید مداوم آنها بر وضعیت فرودست زنان در جامعه و در رابطه با مردان، وسیله‌ای برای دستیابی به قدرت سیاسی است. شهاده با بررسی طیف گفتمان بنیادگرایانه اسلامی قرن بیستم در مورد نقش فرعی زنان، پلی بین ایدئولوژی سیاسی و نظریه جنسیت می‌سازد. او تعیین می‌کند که چگونه تنوع حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در گفتمان نه ایدئولوگ - مرد یا زن، سنی یا شیعه، رادیکال یا معتدل - در مورد روابط جنسیتی اعمال می‌شود و اینکه آیا گفتمان آنها متمایز است یا باقی می‌ماند. در قالب کلاسیک یا سنتی اسلام. او نشان می‌دهد که اهمیتی که ایدئولوگ‌های بنیادگرا به مسائل جنسیتی داده‌اند و محدودیت‌هایی که بر زنان در جامعه تحمیل می‌شود، به دلیل مردسالاری نیست، بلکه به دلیل دستکاری چنین موضوعاتی برای اهداف صرفاً سیاسی - برای اطمینان از حمایت گسترده مردان و انحراف توجه از آن است. مشکلات واقعی جامعه مطالعه شهاده، تنها اثری که تئوری جنسیتی ایدئولوگ‌های اصلی بنیادگرای اسلامی را گردآوری و نقد می‌کند، نظریه‌ای وحدت‌بخش ارائه می‌دهد که موضع آنها را در مورد نقش زنان در جامعه و محوریت زنان در جامعه مسلمان از نظر سیاسی ایده‌آلشان روشن می‌کند. این کتاب دیدگاه ها و بینش های جدیدی را در مورد مفهوم اسلام سیاسی قرن بیستم ارائه می دهد.
مكانة المرأة بين المسيحية والإسلام
نویسنده:
سعدية محمد ابو رزيزه؛ اشراف: صلاح عبد العلیم ابراهیم
نوع منبع :
رساله تحصیلی , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
زنان درمجموعه‌های زندگینامه اسلامی: از ابن سعد تا مشاهیر (مطالعات اسلامی گرگیاس) [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
by Ruth Roded (Author)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
پیسکتاوای - نیوجرسی - آمریکا: Gorgias Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: زنان در مجموعه‌های زندگی‌نامه اسلامی: از ابن سعد تا هوز هو، تجدید چاپی از مطالعه پیشگامانه پروفسور روت رودد در سال 1994 است که در آن او 40 مجموعه کتاب‌شناختی را بررسی می‌کند، مربوط به قرن نهم تا کنون، و بررسی می‌کند که کدام نوع از دانشمندان زن مسلمان در نظر گرفته می‌شوند. شایسته ثبت برای آیندگان تحلیل ها به وضوح نشان می دهد که زنان مسلمان در زمان های معینی در زمینه های خاصی به مقامی دست یافته اند. رودد پیشگفتار قابل توجهی برای تجدید چاپ نوشته است که نمای کلی از چگونگی توسعه این رشته از زمان انتشار اولیه ارائه می دهد.
زن، اسلام و دولت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Deniz Kandiyoti
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
ارتقای جایگاه حقوقی زن در حقوق اسلامی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mona Samadi (مونا صمدی)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill | Nijhoff,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مونا صمدی به بررسی منابع تفاوت‌های جنسیتی در سنت اسلامی با تمرکز ویژه بر ولایت می‌پردازد و فرصت‌ها و چالش‌های پیشبرد جایگاه حقوقی زنان را تشریح می‌کند.
بازیابی صدای زن در کتاب مقدس اسلامی: زنان و سکوت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Georgina L. Jardim (جورجینا ال. جاردیم)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate Pub Co,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: اعتراض فعالیتی است که با افراد متقی و جمعی مرتبط نیست، بلکه بیشتر به عنوان فعالیت لیبرال ها و شورشیان تلقی می شود. یهودیت، مسیحیت و اسلام معمولاً به عنوان نمونه هایی از تسلیم و اطاعت از الگوی ابراهیم درک می شوند. با این حال، متون مقدس هر سه دین در انبیایی است که به اشتباهات در نظم اجتماعی اعتراض می کنند. قرآن ادعا می کند که زن و مرد و روابط بین آنها نشانه ای از جانب خداوند است. سؤال این است که زنان تا چه اندازه در متن خاموش شده‌اند و آیا در شکل‌دهی به کتب نبوی با مردان شریک هستند؟ این کتاب نشان می‌دهد که قرآن به دور از خاموش کردن زنان، صدای زن را به‌عنوان معترض به عدالت و سؤال‌کننده از آن تأیید می‌کند. الهیات. در این قرائت از نقش زن در وحی الهی در متن اسلامی، جورجینا جاردیم به متون مقدس یهودی ـ مسیحی همتای ادیان ابراهیمی باز می گردد تا بررسی کند که آیا کتاب مقدس ممکن است زنان را واسطه های وحی معرفی کند یا خیر. نتیجه، درک غنی از ارتباط الهی در متون مقدس ابراهیمی و امری رایج برای استدلال در مورد صدای زن به عنوان گوینده در کلام خدا است.
زنان در اسلام و خاورمیانه: یک خواننده
نویسنده:
by Ruth Roded (Author)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
I.B.Tauris,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بسیاری از بحث های پر جنب و جوش و اغلب داغ در مورد نقش زنان در اسلام و جامعه خاورمیانه بر اساس قرائت های متفاوتی از منابع اولیه عربی، فارسی، ترکی و دیگر و سوابق تاریخی است. این متون کلیدی برای خوانندگان انگلیسی زبان غیرقابل دسترسی است. زنان در اسلام و خاورمیانه این شکاف را با گردآوری مطالب مربوط به زنان در اسلام از طیف وسیعی از منابع، از اوایل دوره اسلامی تا امروز پر می کنند. این قرائت ها جنبه های مختلف تجربه زنان را شامل می شود: حقوقی، داخلی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی، و با مقدمه هایی همراه است که پیشینه هر منبع را توضیح می دهد و برخی از سؤالات مطرح شده را مورد بحث قرار می دهد. کتابشناسی خوانندگان را به مطالب اضافی هدایت می کند. این خوانش با در نظر گرفتن دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد گردآوری شده است، اما برای هر کسی که به مسائل جنسیت و اسلام گرایی مرتبط است نیز جالب خواهد بود.
  • تعداد رکورد ها : 46