جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 45
وکلاء امام غایب: شکل‌ دهی به تشیع اثنی عشری (235-335 قمری)
نویسنده:
ادموند هیز
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
سفارة فی الغیبة الکبری بین التأیید والمعارضة
نویسنده:
وسام برهان البلدوای
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
کربلا: العتبه الحسینیه المقدسه، قسم الشوون الفکریه و الثقافیه,
چکیده :
کتاب حاضر درباره توقیعی است از امام زمان عج در زمان نائب چهارم حضرت یعنی علی بن محمد سمری که ایشان در این توقیع ذکر می فرمایند که دیگر نائب خاصی نخواهند داشت و سفرای اربع اینجا تمام می شود و غیبت کبری آغاز می شود. از این بعد هر کسی ادعا کند که مرا دیده است کذاب است ... همین توقیع شریف و اتفاقات آن زمان باعث شد که شبهات عدیده ای بر بحث غیبت، نواب اربع، امامت امام زمان عج و... وارد شود. کتاب حاضر به بررسی آن توقیع شریف می پردازد و به شبهات حاضر پاسخ می دهد.
إمام کاظم علیه السلام سید بغداد وحامیها و شفیعها
نویسنده:
علی الکورانی العاملی؛ تقدیم محمد علی الحلو
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
کربلا: العتبه الحسینیه المقدسه، قسم الشوون الفکریه و الثقافیه,
چکیده :
کتاب درباره فضائل، سیره زندگانی ، خلفای عباسی هم عصر امام کاظم (ع) ، برخی از احادیث اعتقادی و اخلاقی امام موسی کاظم (ع) ، وضعیف شیعه عراق و... می باشد.
تاریخ الغیبة الصغری
نویسنده:
السید محمد الصدر
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , آثار مرجع , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: دار التعارف للمطبوعات,
چکیده :
از جمله آثار علمی مفصلی که در موضوع مهدویت تالیف شده، مجموعه‌ای چهار جلدی است که توسط مرحوم شهید آیة الله سید محمد صدر با عناوین زیر نوشته شده است: جلد اول تاریخ الغیبة الصغری، جلد دوم تاریخ الغیبة الکبری ، جلد سوم تاریخ ما بعد الظهور و جلد چهارم الیوم الموعود . در جلد اول پس از بیان زندگی امامین عسکریین علیه‌السّلام به اوضاع معاصر ولادت و غیبت صغری اشاره شده است. بخشی مباحث نیز به سفرای اربعه و چگونگی ارتباط امام عصر با شیعیان اختصاص دارد.
أهل البيت عليهم السلام: تنوع أدوار ووحدة هدف
نویسنده:
السید محمد باقر الصدر، تحقیق عبدالرضا صالحی
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه ام القری,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
کتاب حاضر که محاضرات شهید صدر می باشد درباره سبک و سیره اهل بیت و ائمه هدی می باشد. ایشان تاکید می کنند بر این مطلب که درست است که در ادوار زمانی و شرائط خاص زمانی مختلف ائمه هدی تصمیم های مختلفی گرفته اند مثلا امام حسن ع صلح کردند و امام حسین ع قیام، منتها هدف یکی است و همه ائمه دنبال یک هدف واحد در حرکت اند و تصمیم می گیرند و عمل می کنند.
غيبة الصغرى والسفراء الاربعة
نویسنده:
فاضل المالكي
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مرکز الابحاث العقائدیه,
چکیده :
کتاب حاضر یک کتاب ارزشمند از فاضل مالکی درباره امام زمان عج و غیبت صغری و بحثی مختصر ولی مهم درباره بحث نیابت از امام و نواب اربعه ایشان می باشد.
موسوعة الامام المهدی عج
نویسنده:
محمد صدر
نوع منبع :
کتاب , آثار مرجع
وضعیت نشر :
موعود,
چکیده :
«موسوعة الإمام المهدی (ع)»، از آثار سید محمد صدر، به زبان عربى است. این مجموعه، داراى چندین جلد است که چهار جلد آن منتشر شده و هر جلد آن داراى عنوانى خاص است. عناوین این چهار جلد به ترتیب ذیل مى‌ باشد: 1. تاریخ الغیبة الصغرى؛ 2. تاریخ الغیبة الکبرى؛ 3. تاریخ ما بعد الظهور؛ 4. الیوم الموعود بین الفکر المادی و الدینی؛ جلد پنجم این مجموعه، به‌ صورت دست‌ نویس است و این امکان وجود دارد که مجموعه مذکور تا 12 جلد برسد. شهید سید محمد صدر (قدس‌ سره)، خود در یکى از جلسات درس در مورد این مجموعه فرمود: این مجموعه براى هر سؤالى که درباره مسئله مهدویت به ذهن خطور مى‌ کند، گشوده است تا سؤال مورد نظر را بر آن بیفزایم. این مجموعه از آثار که مشتمل است بر آراء و نظرات پیرامون سؤالات متنوع حول مسئله مهدویت و نیز نقد و بحث برخى از آراء، مجموعه‌ اى است نسبتا کامل و جامع که مى‌ تواند مسلمین خصوصا شیعیان را در این زمینه مستغنى کند. نکته جالب توجه درباره این مجموعه آن است که سید محمد صدر در سن 29 سالگى این مجموعه را تألیف کرده است.
امام المهدی علیه السلام بین التواتر و حساب الاحتمال
نویسنده:
محمدباقر ایروانی
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: مرکز الابحاث العقائدیة,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
کتاب الامام المهدی علیه السلام بین التواتر وحساب الاحتمال نوشته محمد باقر ایروانی می باشد. انگیزه و هدف نویسنده‌ی این کتاب، بیان یک شبهه، و پاسخ به آن بوده است. شبهه‌ی تشکیک در تولد و زنده‌بودن امام عصر علیه‌‌السلام و احتمال تولد ایشان در زمان‌های آینده. نویسنده در پاسخ به این شبهه دو مسیر را طی می‌کند. ابتدا با توضیحی مختصر و مفید، احادیث متواتر و نوع صحیح برخورد و نتیجه‌گیری از آن‌ها را روشن کرده، سپس؛ با بیان این‌که روایات مربوط به تولد امام عصر علیه‌السلام از نظر تعدد و کثرت بیش از حد تواترند، مخاطب را قانع می‌سازد که با رجوع به روایات، یقین قطعی به ولادت آن‌حضرت علیه‌السلام برای شخص منصف حاصل می‌شود. در مرحله‌ی دوم، نویسنده با استفاده از قرائن تاریخی و شواهدی که از کتب مختلف بیان می‌کند، از نظر علم احتمال، متولدنشدن و در قید حیات‌نبودن امام زمان علیه‌ السلام را منتفی می‌داند و با طی این دو طریق، هدف خود یعنی رد شبهه‌ی عدم تولد ایشان را محقق می‌سازد.
  • تعداد رکورد ها : 45