جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 59
تاریخ جامع ادیان
نویسنده:
جان ناس؛ ترجمه: علی اصغر حکمت
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
پیروز,
چکیده :
کتاب تاریخ جامع ادیان یا ادیان بشر، تألیف جان بی ناس در نوع خود کتاب منحصر به فردی است که در زمینه تاریخ جمیع ادیان، در دسترس دین پژوهان ودانشجویان فارسی زبان قرار دارد. این کتاب دارای چهار بخش است: بخش نخست: ادیان ابتدایی وگذشته نویسنده دراین بخش، جایگاه دین در دوره های پیش از تاریخ وفرهنگهای ابتدایی ونیز ادیان اقوام پیشین را بررسی کرده و در کنار این موضوع، دوازده ویژگی مشترک ادیان ابتدایی را که برخی از این ویژگی ها به گونه ای در ادیان بزرگ امروزی نیز وجود دارند، بررسی کرده است. بخش دوم: مذاهب هند در این بخش، به پیشینه تاریخی ، مناسک، فرقه ها وتحولات ادیانی پرداخته است که خاستگاه آنها شبه جزیره هند می باشد؛ دینهایی چون هندوئیسم، جینیزم، بودیسم وآیین سیک. بخش سوم: در باره ادیان خاور دور است که مباحث آن به دینهای چینیان مانند مذهب تائو،کنفوسیوس وشینتو اختصاص دارد. بخش چهارم: ادیان خاور نزدیک چهار دینی که ظهور آنها در منطقه خاور نزدیک ( ایران، جزیره العرب،منطقه عمومی بیت المقدس وشام ومصر قدیم) بوده ، در این بخش آمده اند .کیش زردشتی، مذهب یهود، آیین مسیحیت ودین اسلام، موضوع این بخش می باشند. از آنجا که این کتاب از متون درسی دانشگاهی است، نویسنده علاوه بر مراجع ومآخذ کلی مندرج در آخر کتاب، در پایان هر فصل نیزفهرستی اختصاصی از کتابهای مربوط به آن فصل را برای مزید اطلاع پژوهشگران، معرفی کرده است . کتاب تاریخ جامع ادیان ، بیش از چهار دهه است که در ایران ترجمه وچاپ شده است و با آنکه اکنون به چاپ جهاردهم رسیده، ولی همچنان یکی از متون پر مراجعه تحقیقی وآموزشی به شمار می رود.
خداباوری کلاسیک و بودیسم: پیوند سیستم های متافیزیکی و اخلاقی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Tyler Dalton McNabb, Erik Baldwin
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Bloomsbury Academic,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بودیسم به عنوان یک سنت دینی الحادی به طور متعارف در تقابل با مسیحیت قرار می گیرد و هر پل بین آنها مملو از اعتقادات متناقض در مورد خدا خالق، قدرت نجات و زندگی پس از مرگ است. اما اگر بودایی بتواند خداباور کلاسیک هم باشد چه؟ تایلر دالتون مک‌ناب و اریک بالدوین با نشان دادن اینکه چگونه تضادهای مختلف به اندازه‌ای که معمولاً تصور می‌شود بنیادی نیستند، مفروضات موجود را به چالش می‌کشند و استدلال می‌کنند که خداباوری کلاسیک، در واقع، با بودیسم سازگار است. آنها بین آموزه های متافیزیکی هر دو سنت تشابهاتی را ترسیم می کنند، تعهدات اخلاقی و سوتریولوژیکی آنها را ترکیب می کنند و نشان می دهند که خداباور می تواند تجارب دینی بوداییان، به ویژه تجربیات پوچی را، بدون انکار هیچ گونه آموزه اصلی خداباوری کلاسیک، واقعی تفسیر کند. این کتاب با اثبات اینکه ترکیبی از این دو سنت قابل قبول است، دیدگاهی جسورانه و تازه در مورد فلسفه دین ارائه می‌کند و بحث‌های فلسفی بین بودیسم و ​​مسیحیت را احیا می‌کند.
نیستی در فلسفه آسیایی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Berger , Douglas L.; Liu , JeeLoo
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: انواعی از مهم‌ترین و مرتبط‌ترین ایده‌ها درباره نیستی یا پوچی در تاریخ و توسعه تعدادی از سنت‌های آسیای جنوبی و شرقی - از جمله در بودیسم، دائوئیسم، نئوکنفوسیوس، هندوئیسم، فلسفه کره‌ای، و مدرسه ژاپنی کیوتو این سنت‌ها این بینش را به اشتراک می‌گذارند که برای توضیح اسرار بزرگ و حقایق دنیوی درباره تجربه ما، ایده‌های «هیچ» باید نقش اصلی را ایفا کنند. این مجموعه مقالات، کار بیست تن از دانشمندان برجسته جهان از اندیشه هندو، بودایی، دائوئیست، نئوکنفوسیوس، ژاپنی و کره ای را گرد هم می آورد تا مفهوم سازی های فلسفی جذاب «هیچ» را در سنت های کلاسیک و مدرن آسیایی روشن کند. این مجموعه منحصربه‌فرد کار جدیدی از دانشمندان برجسته ارائه می‌کند و دیدگاهی منسجم و پانوراما از مهم‌ترین راه‌هایی را ارائه می‌کند که «هیچی» نقش‌های مهمی در فلسفه آسیایی ایفا می‌کند. این شامل فرمول بندی های سنتی و معاصر است، گاهی سنت های آسیایی را با یکدیگر و گاهی با تفکر کلاسیک و مدرن غربی در گفتگو قرار می دهد. نتیجه کتابی است که برای دانشجویان و محققان فلسفه آسیایی و تطبیقی ​​بسیار ارزشمند است.
بررسی مسیرهای بودیسم تبتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Tenzin Gyatso (His Holiness 14th Dalai Lama of Tibet)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Department of Religion and Culture of the Central Tibetan Administration, Dharamsala,
آ. جی آپاسامی و قرائت او از رامانوجا: مطالعه تطبیقی ​​در جسمیت یافتن الهی
نویسنده:
Dunn, Brian
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
چکیده :
چکیده ماشینی : نامگذاری شده توسط بولتن بین المللی مطالعات مبلغان به عنوان کتاب برجسته سال 2014 برای مطالعات مأموریت در این اثر، برایان فیلیپ دان بر الهیات هند جنوبی A. J. Appaswamy "الهیات تجسم" تمرکز می کند. این اولین کتاب درباره آپاسوامی، یک دین شناس مسیحی هندی و نه چندان کم اهمیت است. این مطالعه برای صدای متمایز الهیات آپاسوامی استدلال می کند که الهیاتی را توسعه می دهد که به شدت تحت تأثیر الهیات هندو قرون وسطایی (یا «فیلسوف باکتی») رامانوجا است، به ویژه ارائه خواندن انجیل یوحنا. دان نشان می‌دهد که آپاسوامی چگونه خدای مسیحی را در الهیات رامانوجا می‌بیند و چگونه الاهیات او، به‌ویژه در مورد حضور خدا در نماد معبد، می‌تواند به ابزاری اکتشافی تبدیل شود که از طریق آن می‌توان انجیل چهارم را در زمینه زمان خودش درک کرد. این به خواننده اجازه می دهد تا یک مسیح شناسی ریشه دار ایجاد کند که در غیر این صورت پنهان می ماند. از طریق رامانوجا، آپاسوامی می‌تواند به الهیات سازنده و مهمی کمک کند که متن و ایده‌های تجسم را در بافت یهودی، به‌ویژه در مورد کفاره کشیش، پایه‌گذاری می‌کند. این خوانش رامانوجا به ما امکان می‌دهد تا مسیح‌شناسی را در متن مسیحی ببینیم که در غیر این صورت دیده نمی‌شد.
بودیسم تانتریک و حالات تغییر یافته آگاهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Louise Child
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ashgate Pub Co ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب به بررسی نقش حالات تغییر یافته آگاهی در ارتباط انرژی های اجتماعی و عاطفی، هم در سطح اجتماعی و هم بین افراد می پردازد. لوئیز چایلد با اقتباس از قرائت اصلی نظریه‌پردازان اجتماعی دورکیمی (از جمله ماوس، هرتز و هوبرت) و روان‌شناسی یونگ، این تحلیل را در مورد آیین‌های بودایی تانتریک و مطالب زندگی‌نامه به کار می‌برد. او راه‌هایی را پیشنهاد می‌کند که در آنها رویاها و تجربیات رویایی (از جمله آن‌هایی که مربوط به «بدن لطیف» است) نقش مهمی را ایفا می‌کنند که قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته بود در درک تانتریک از رابطه همسر.
مرگ و زندگی پس از مرگ در بودیسم ژاپنی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jacqueline I. Stone , Mariko Namba Walter
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: برای بیش از هزار سال، بودیسم بر آیین های مرگ ژاپنی ها و مفاهیم زندگی پس از مرگ مسلط بوده است. نه مقاله این مجلد، که از قرن دهم تا امروز را در بر می گیرد، هم تداوم و هم تغییر در شیوه های مرگ را در طول زمان آشکار می کند. آنها همچنین به بررسی مسائل مرتبط با هم می پردازند که چگونه آیین های مرگ بودایی به نگرانی های فردی در مورد زندگی پس از مرگ پرداخته است و در عین حال نیازهای اجتماعی و نهادی را برآورده می کند و چگونه شیوه های مربوط به مرگ بودایی عناصری از سنت های دیگر را جذب و بازسازی کرده است و ایده های متفاوت و حتی متضاد در مورد آنها را گرد هم می آورد. مردگان، سرنوشت پس از مرگ آنها، و آنچه که عمل هنجاری بودایی را تشکیل می دهد. این ایده که مرگ، با مدیریت آیینی، می‌تواند واسطه گریز از تولد دوباره توهم‌آمیز باشد، در دو مقاله اول بررسی می‌شود. سارا هورتون پیشرفت در هیان ژاپن (794-1185) تصاویری را نشان می دهد که بودا آمیدا را در حال نزول برای استقبال از جانبازان در لحظه مرگ نشان می دهد، در حالی که ژاکلین استون نقش حیاتی راهبان را که به عنوان راهنمای مذهبی در مراسم مرگ شرکت می کردند، تحلیل می کند. حتی در حالی که بر مضامین ناپایداری و عدم دلبستگی تأکید می‌کرد، آیین‌های مرگ بودایی برای تشویق حفظ پیوندهای عاطفی با متوفی کار می‌کرد و با انجام این کار، به ساختار دنیای اجتماعی افراد زنده کمک می‌کرد. این موضوع در چهار مقاله بعدی بررسی می شود. برایان راپرت نقش پرستش یادگار در تقویت نسب خانوادگی و قدرت سیاسی را بررسی می کند. مارک بلوم موضوع بحث برانگیز خودکشی مذهبی برای پیوستن مجدد به معلم خود در سرزمین پاک را بررسی می کند. و هنک گلاسمن تجزیه و تحلیل می کند که چگونه آیین های قرون وسطایی اواخر برای زنانی که در بارداری و زایمان جان خود را از دست داده اند، هم منعکس شده و هم به شکل گیری هنجارهای تغییر جنسیت کمک می کند. ظهور مراسم تشییع جنازه استاندارد در اوایل دوره مدرن ژاپن، موضوع فصل دانکن ویلیامز را تشکیل می دهد، که نشان می دهد چگونه فرقه سوتو ذن با گنجاندن فرهنگ مذهبی محلی در مراسم مرگ خود، رهبری خود را در جوامع روستایی به دست آورد. سه فصل آخر به شیوه‌های تدفین و تدفین معاصر و بحث‌های پیرامون آن‌ها می‌پردازد. ماریکو والتر یک "ساختار عمیق" را کشف می کند که به مراسم تشییع جنازه بوداییان ژاپنی از طریق خطوط فرقه ای اطلاع می دهد - ساختاری که، او استدلال می کند که معنای آن علیرغم رقابت از سوی صنعت سکولار پررونق تشییع جنازه پابرجاست. استفان کاول بحث‌هایی را در مورد اعمال اعطای نام‌های بودایی پس از مرگ به متوفیان و تهدیدی که برای معابد سنتی بودایی با تغییر ایده‌ها درباره مراسم تشییع جنازه و زندگی پس از مرگ ایجاد می‌کند، بررسی می‌کند. سرانجام، جورج تانابه نشان می‌دهد که چگونه روشنفکران فرقه‌ای بودایی معاصر تلاش می‌کنند تا تعارض‌های بین دکترین هنجاری و مراسم تشییع جنازه را حل کنند، و نتیجه می‌گیرد که محبت انسان نسبت به متوفی همیشه بر خواسته‌های ارتدکسی پیروز می‌شود. مرگ و زندگی پس از مرگ در بودیسم ژاپنی گامی بزرگ به سوی درک چگونگی شکل‌گیری و حفظ قدرت بودیسم در ژاپن بر افکار و اعمال مربوط به مرگ است، و یکی از مفصل‌ترین و جامع‌ترین گزارش‌ها را تا به امروز از این موضوع ارائه می‌کند.
فلسفه ژاپنی و قاره‌ای: گفتگو با مکتب کیوتو [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Edited by Bret W. Davis, Brian Schroeder, and Jason M. Wirth
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
bloomington & indianapolis: Indiana University Press,
کلیدواژه‌های فرعی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: با درک اهمیت مکتب کیوتو و تأثیر آن بر فلسفه، سیاست، مذهب و مطالعات آسیایی، فلسفه ژاپنی و قاره‌ای آغازگر گفت‌وگویی بین فیلسوفان ژاپنی و غربی است. مقالات این مجلد میان فرهنگی، متفکران مکتب کیوتو را با ایده آلیسم آلمانی، نیچه، پدیدارشناسی و دیگر چهره ها و مکاتب سنت قاره ای مانند لویناس و ایریگاری در گفتگو قرار می دهد. این جلد که در زمینه فلسفه جهانی تنظیم شده است، گفتگوهای انتقادی، بدیع و سازنده را بین برخی از تأثیرگذارترین چهره های فلسفی شرق و غرب ارائه می دهد.
  • تعداد رکورد ها : 59