جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 49
توضیحات رابرت هویلند درباره آثار غیرمسلمانان در دورۀ اسلام آغازین
نوع منبع :
فیلم , مناظره،گفتگو و میزگرد
وضعیت نشر :
کانال آپارات دورنما,
چکیده :
در این ویدئو، رابرت هیلند، استاد دانشگاه نیویورک، در قالب گفت‌وگویی که در ژانویه ۲۰۱۸ در پاکستان انجام شده است، توضیحاتی را دربارۀ تاریخ اسلام آغازین و اهمیت نوشته‌های غیرمسلمانان در این دوره ارائه می‌دهد. او همچنین درباره کتاب خودش «دیدن اسلام آن‌گونه که دیگران دیده‌اند» و نسبت آن با کتاب استادش پاتریشیا کرون و مایکل کوک یعنی «هاجریه: ساختن جهان اسلامی» مطالبی بیان می‌کند.
پادکست: اسلامِ آغازین از نگاه دیگران
نوع منبع :
صوت , مناظره،گفتگو و میزگرد
اسلام آنگونه که دیگران دیدند: بررسی و ارزیابی نوشته های مسیحی، یهودی و زرتشتی در رابطه با تاریخ اسلام نخستین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert G. Hoyland
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Gorgias Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مشاهده اسلام آن گونه که دیگران آن را دیدند: بررسی و ارزیابی نوشته های مسیحی، یهودی و زرتشتی در مورد اسلام اولیه از مجموعه مطالعات در دوران باستان متاخر و اسلام اولیه، کتابی از محقق خاورمیانه رابرت جی. هویلند است. این کتاب شامل مجموعه گسترده‌ای از منابع اولیه یونانی، سریانی، قبطی، ارمنی، لاتین، یهودی، فارسی و چینی است که بین سال‌های 620 تا 780 پس از میلاد در خاورمیانه نوشته شده است، که بررسی گزارش‌های شاهدان عینی از وقایع تاریخی در طول دوره شکل‌گیری را ارائه می‌کند. از اسلام این کتاب متن شواهد بیش از 120 منبع قرن هفتمی را ارائه می‌کند که یکی از آنها (توماس پرسبیتر) حاوی چیزی است که هویلند معتقد است «اولین اشاره صریح به محمد در یک منبع غیر اسلامی است:» در سال 945، 7، در روز جمعه 7 فوریه (634) در ساعت نهم، جنگی بین رومیان و اعراب محمدی (طیایة المحمت) در فلسطین در 19 کیلومتری شرق غزه رخ داد. رومیان گریختند و بریدن پاتریسیون را که اعراب کشتند، پشت سر گذاشتند. حدود 4000 روستای فقیر فلسطین، مسیحی، یهودی و سامری در آنجا کشته شدند. اعراب تمام منطقه را ویران کردند. به گفته مایکل جی. مورونی، هویلند بر تشابهات بین گزارش‌های مسلمان و غیرمسلمان از تاریخ تأکید می‌کند و تأکید می‌کند که متون غیرمسلمان اغلب همان تاریخ متون مسلمان را توضیح می‌دهند، حتی اگر قبلاً ثبت شده باشند. او نتیجه می گیرد که «رفتار هویلند با مواد، عاقلانه، صادقانه، پیچیده و بسیار مفید است». (منبع: ترجمه ماشینی ویکی پدیای انگلیسی)
پیامبری ظهور کرده: برآمدن اسلام از منظر متون مسیحی و یهودی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen J. Shoemaker (استیون جی. شومیکر)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of California Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اسلام اولیه به عنوان یک مکان پر جنب و جوش برای تحقیقات تاریخی ظهور کرده است و محققان با جلب توجه به منابع غنی غیر اسلامی که ظهور اسلام را توصیف می کنند، گزارش های سنتی منشأ اسلامی را به چالش کشیده اند. پیامبری ظهور کرده است این رویکرد را به کلاس درس می آورد. این مجموعه مطالبی را که با دقت انتخاب، معرفی و حاشیه نویسی شده از منابع غیر اسلامی مربوط به سال های اولیه اسلام در اختیار دانشجویان و دانش پژوهان قرار می دهد. اینها را می توان به تنهایی یا در کنار قرآن و مطالب اسلامی بعدی خواند. این حجم، با استفاده از تحلیل تاریخی-انتقادی، این منابع ارزشمند را با روایات اسلامی متأخر درباره محمد و شکل‌گیری جنبش دینی جدید او برابری می‌کند. شامل ترجمه‌های انگلیسی جدید از منابع بیست نویسنده است که در اصل نه تنها به زبان یونانی و لاتین بلکه به زبان‌های سریانی، گرجی، ارمنی، عبری و عربی نیز نوشته شده‌اند و گستره جغرافیایی از انگلستان تا مصر و ایران را در بر می‌گیرد. این کتاب منبع ایده آل برای کلاس درس و کتابخانه شخصی، ابزارهایی را در اختیار خوانندگان قرار می دهد تا به طور معناداری به حوزه جدیدی از مطالعات اسلامی نزدیک شوند.
رحلت یک پیامبر: پایان زندگی [حضرت] محمد [ص] و آغاز اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen J. Shoemaker (استیون جی. شومیکر)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of Pennsylvania Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اسلام اولیه به عنوان یک مکان پر جنب و جوش برای تحقیقات تاریخی ظهور کرده است و محققان با جلب توجه به منابع غنی غیر اسلامی که ظهور اسلام را توصیف می کنند، گزارش های سنتی منشأ اسلامی را به چالش کشیده اند. پیامبری ظهور کرده است این رویکرد را به کلاس درس می آورد. این مجموعه مطالبی را که با دقت انتخاب، معرفی و حاشیه نویسی شده از منابع غیر اسلامی مربوط به سال های اولیه اسلام در اختیار دانشجویان و دانش پژوهان قرار می دهد. اینها را می توان به تنهایی یا در کنار قرآن و مطالب اسلامی بعدی خواند. این حجم، با استفاده از تحلیل تاریخی-انتقادی، این منابع ارزشمند را با روایات اسلامی متأخر درباره [حضرت] محمد و شکل‌گیری جنبش دینی جدید او برابری می‌کند. شامل ترجمه‌های انگلیسی جدید از منابع بیست نویسنده است که در اصل نه تنها به زبان یونانی و لاتین بلکه به زبان‌های سریانی، گرجی، ارمنی، عبری و عربی نیز نوشته شده‌اند و گستره جغرافیایی از انگلستان تا مصر و ایران را در بر می‌گیرد. این کتاب منبع ایده آل برای کلاس درس و کتابخانه شخصی، ابزارهایی را در اختیار خوانندگان قرار می دهد تا به طور معناداری به حوزه جدیدی از مطالعات اسلامی نزدیک شوند.
آخرالزمانِ حکومتی: فرجام‌شناسیِ حکومتی در دوران باستان متأخر و اسلام آغازین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen J. Shoemaker (استیون جی. شومیکر)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of Pennsylvania Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در آخرالزمان امپراتوری، استیون جی.شومیکر استدلال می‌کند که نخستین اسلام، جنبشی بود که بر اساس باورهای معاد شناختی فوری که بر فتح، یا رهایی سرزمین مقدس کتاب مقدس تمرکز داشت و این باور را در محیط فرهنگی گسترده‌تری از پیش‌بینی آخرالزمانی قرار می‌داد. شومیکر به بازنمایی پرشور قرآن از پایان قریب الوقوع جهان و اهمیتی که محمد و اولین پیروانش برای گسترش امپراتوری قائل بودند می نگرد. او با ارائه زمینه مهم معاصر برای آخرت شناسی امپراتوری که به نظر می رسد به ظهور اسلام دامن زده است، فرجام شناسی های سیاسی مسیحیت اولیه بیزانس، یهودیت و زرتشتی ساسانی را در زمان ظهور اسلام بررسی می کند و استدلال می کند که آنها اغلب جاه طلبی امپراتوری را به باورهای مربوط به اسلام مرتبط می کنند. پایان دنیا. علاوه بر این، او معتقد است که پذیرش اسلام شکل‌دهنده از این گرایش دینی گسترده‌تر در اواخر دوران باستان مدیترانه، شواهد ارزشمندی برای درک آغاز دین در زمانی فراهم می‌کند که منابع عموماً کمیاب و اغلب بسیار مشکل‌ساز هستند. پژوهش در ادبیات آخرالزمانی در یهودیت و مسیحیت اولیه اغلب بر این باور است که این ژانر در ماهیت خود کاملاً ضد امپراتوری است. در حالی که ممکن است ادبیات آخرالزمانی اولیه یهودی اغلب این گرایش را نشان دهد، شومیکر نشان می دهد که این ویژگی ویژگی آخرالزمان در همه زمان ها و مکان ها نیست. در اواخر مدیترانه باستانی مانند قرون وسطی اروپا، آخرالزمان به طور منظم با ایده های گسترش امپراتوری و پیروزی همراه بود، که انتظار داشت اوج تاریخ از طریق سلطه جهانی یک امپراتوری جهانی منتخب الهی برسد. این آخرالزمان امپریالیستی نه تنها زمینه ای ارزشمند برای درک ظهور اسلام فراهم می کند، بلکه یک گذار مهم را در تاریخ دکترین غربی در اواخر دوران باستان نشان می دهد. استفان جی.شومیکر استاد مطالعات دینی در دانشگاه اورگان و نویسنده کتاب رحلت یک پیامبر: پایان زندگی [حضرت] محمد و آغاز اسلام است که از انتشارات دانشگاه پنسیلوانیا نیز است.
الدولة الأموية: عوامل الازدهار وتداعيات الانهيار - المجلد الاول
نویسنده:
علي محمد الصلابي
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: دار المعرفة,
سرچشمه‌های پنهان اسلام: تحقیقات جدید در تاریخ صدر اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Karl-Heinz Ohlig, Gerd-R Puin
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Prometheus Books,
چکیده :
ترجمه ماشینی: علیرغم جایگاه والای محمد [ص] در اسلام، حتی امروزه نیز به طور شگفت انگیزی اطلاعات کمی در مورد این شخصیت پنهان و منشأ قرآن وجود دارد، زیرا به دلیل کمبود شگفت انگیز مطالب زندگی نامه ای قابل تأیید است. علاوه بر این، بیشتر سنت‌های زندگی‌نامه‌ای که می‌توان برای اثبات زندگی محمد [ص] به کار برد، به حدود دو قرن پس از وفات او برمی‌گردد، زمانی که یک امپراتوری قدرتمند، گسترده و آرمانی مترادف با نام و دیدگاه او شده بود. توصیف اغراق آمیز و اغلب تصنعی شخصیت نبوی همراه با بسیاری از تفسیرهای مشکوک از کتاب مقدس اسلام. بر اساس آثار قابل داده و بومی سازی قرن هفتم و هشتم عصر مسیحیت، بسیاری از تحولات تاریخی، باورهای غلط و مغالطه های اسلام را اکنون می توان در منظر دیگری مشاهده کرد. سکه های حفاری شده که مربوط به قبل از اسلام است و کتیبه قدیمی در قبه الصخره در اورشلیم از نمادهایی استفاده می کند که در الاهیات مستند عربی سوریه - الهیاتی با ریشه مسیحی - استفاده می شود. پژوهشگران در این جلد تأمل برانگیز، با تفسیر زمینه‌های سنتی شواهد تاریخی و بازخوانی فرازهایی از قرآن، تصویری شگفت‌انگیز - و بسیار غیرمتعارف - از بنیان‌های تاریخ دینی اسلام را ارائه می‌دهند.
مغازي سيدنا محمد صلى الله عليه [وآله] وسلم [3 أجزاء]
نویسنده:
موسى بن عقبة؛ تحقيق: محمد الطبراني
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
المغازي لموسى بن عقبة
نویسنده:
جمع ودراسة وتخریج: محمد باقشیش ابومالک
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مغرب: جامعة ابن زهر - کلیة الآداب والعلوم الانسانیة,
  • تعداد رکورد ها : 49