جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 16
بررسى قواعد و روش معرفت تاریخى در قرآن با تکیه بر تاریخ پیامبراکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله در قرآن
نویسنده:
محمدعلى علیپور
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
هدف این مقاله، بیان تاریخ پیامبراسلام صلى‏الله‏علیه‏و‏آله نیست، هدف بیان قواعد روش معرفت تاریخى در قرآن کریم است. از این رو ابتدا چهار قاعده زیر بیان شده است: 1ـ از نظر قرآن کریم همه حوادث گذشته بشر، حادثه تاریخى نیست (نظر شهید صدر)؛ 2ـ معیار تشخیص حادثه تاریخى، حاکمیت سنت‏هاى تاریخى بر آن حادثه است (استدلال شهید صدر)؛ 3ـ برخلاف نظریه فیلسوفان جدید تاریخ غرب (هیوم، پروفسور کار و دیگران) که عقیده به نقش خدا در تاریخ نداشته و همه تاریخ را ملک بشر مى‏دانند (نظریه تفویض در تاریخ) از نظر قرآن کریم خداوند براى هدایت بشر و پیروزى پیامبران الهى در مرحله ابلاغ رسالت، حوادث تاریخى خاصى به‏وجود مى‏آورد (مانند گلستان شدن آتش بر ابراهیم و غرق شدن فرعون در دریا و نجات حضرت موسى و بنى‏اسرائیل)؛ 4ـ عدم تضاد قوانین تاریخى، مشروط به اراده و اختیار انسان‏ها در تاریخ. غزوه بدر در تاریخ پیامبراسلام صلى‏الله‏علیه‏و‏آله به عنوان نمونه‏اى براى تطبیق این قواعد ذکر شده و هدف، بیان تاریخ غزوه بدر نیست. ضمنا در جریان بررسى غزوه بدر در قرآن، دیدگاه مورخان اسلامى درباره این حادثه مطرح و تضاد آن دیدگاه با نظریه قرآن بیان شده است.
جانشینان نفرین شده (دوره 3 جلدی)
نویسنده:
هاله الوردی
نوع منبع :
فیلم , کتابشناسی(نمایه کتاب) , مناظره،گفتگو و میزگرد
چکیده :
هاله الوردی از محققان کشور تونس است که چندین کتاب در باب وقایع صدر اسلام به رشته تحریر درآورده است. یکی از این کتاب‌ها، «خلفای لعنتی» است. او با شواهد تاریخی در صدد اثبات ظلم خلفا به حضرت زهرا (س) است.
منتخب التواریخ: در وقایع  مهمه متعلقه به حضرت خاتم النبیین و سیدة نساء العالمین و الائمه الاثنی عشر صلوات الله علیم اجمعین
نویسنده:
محمد هاشم خراسانی؛ مقدمه و تصحیح و حواشی: ابوالحسن شعرانی
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
مغازي سيدنا محمد صلى الله عليه [وآله] وسلم [3 أجزاء]
نویسنده:
موسى بن عقبة؛ تحقيق: محمد الطبراني
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
خدمة البيت بين الزوجين في العهد النبوي
نویسنده:
محمد عبد العال
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این تحقیق با هدف جمع آوری کارهای خانه ای که زنان و مردان در عصر پیامبر انجام می دادند ، با شناسایی همسران مسئول هر کار یا حرفه با توجه به راهنمایی های حضرت محمد (ص) و همراهانش در خدمت به خانه ها ، انجام شد. روایات پراکنده در منابع عهد پیامبر (ص) و محدود کردن آنها به روایات معتبر و تفریق ضعیفان به جز تکمیل حادثه ای که منشأ معتبری دارد. در این مطالعه ، محقق به تهیه غذا برای خانواده و خانواده پرداخت. ، آوردن آب آشامیدنی به منازل ، آسیاب کردن ، ورز دادن و پختن حبوبات ، دوشیدن ، ذبح ، برش گوشت ، تهیه و آماده سازی غذا ، بافت ، دوخت و مهره ، شستن لباس و مواردی از این دست. جارو و اثاثیه منازل ، خدمات رسانی به مهمانان ، خدمت به فرزندان شوهر ، برادران و والدین ، ​​ضمن ارائه سخنان فقها به راهنمایی پیامبر صلی الله علیه و آله و اصحابش. یکی از مهمترین یافته های این مطالعه این بود که مردان اغلب درآمد و خدمات ظاهری را انجام می دادند و زنان کارهای داخلی را انجام می دادند و تحقیقات ثابت کرد که پیامبر صلی الله علیه و آله این کار را انجام نمی دهد. کار ورز دادن ، پخت ، آشپزی ، جارو کردن ، شستشو و موارد دیگر ، اما او در خانه خود آنچه را که برای طبیعت مردان مناسب است انجام داد ، مانند ذبح حیوانات و بریدن گوشت ، دوخت لباس و کفش ، بلند کردن یک وسیله شکسته و غیره ، و لازم است که همسران با توسعه زندگی مدنی و سازگاری اجتناب ناپذیر بین آنها همکاری کنند تا زندگی با پیوند محبت و رحمت ادامه یابد.
رحلت یک پیامبر: پایان زندگی [حضرت] محمد [ص] و آغاز اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen J. Shoemaker (استیون جی. شومیکر)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of Pennsylvania Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اسلام اولیه به عنوان یک مکان پر جنب و جوش برای تحقیقات تاریخی ظهور کرده است و محققان با جلب توجه به منابع غنی غیر اسلامی که ظهور اسلام را توصیف می کنند، گزارش های سنتی منشأ اسلامی را به چالش کشیده اند. پیامبری ظهور کرده است این رویکرد را به کلاس درس می آورد. این مجموعه مطالبی را که با دقت انتخاب، معرفی و حاشیه نویسی شده از منابع غیر اسلامی مربوط به سال های اولیه اسلام در اختیار دانشجویان و دانش پژوهان قرار می دهد. اینها را می توان به تنهایی یا در کنار قرآن و مطالب اسلامی بعدی خواند. این حجم، با استفاده از تحلیل تاریخی-انتقادی، این منابع ارزشمند را با روایات اسلامی متأخر درباره [حضرت] محمد و شکل‌گیری جنبش دینی جدید او برابری می‌کند. شامل ترجمه‌های انگلیسی جدید از منابع بیست نویسنده است که در اصل نه تنها به زبان یونانی و لاتین بلکه به زبان‌های سریانی، گرجی، ارمنی، عبری و عربی نیز نوشته شده‌اند و گستره جغرافیایی از انگلستان تا مصر و ایران را در بر می‌گیرد. این کتاب منبع ایده آل برای کلاس درس و کتابخانه شخصی، ابزارهایی را در اختیار خوانندگان قرار می دهد تا به طور معناداری به حوزه جدیدی از مطالعات اسلامی نزدیک شوند.
واپسین روزهای زندگی محمد [ص] : نگرشی بر مرگ مرموز پیامبر اسلام
نویسنده:
هاله الوردی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
آمازون,
چکیده :
چکیده فارسی آمازون: اثرات آنچه در واپسین روزهای زندگی پیامبر اسلام اتفاق افتاد تا امروز بر زندگی مسلمانان سایه انداخته است. این کتاب چگونگی وفات پیامبر [ص] و اهمیت ماجراهای آخرین روزهای زندگی او را با همه نگفته ها و نشنیده های تکان دهندۀ آن بگونۀ مستند مورد بررسی قرار می دهد. هاله الوردی استاد دانشگاه المنار تونس کوشیده است با پژوهش تاریخی آن روزها انحناهای قامت انسانی پیغمبر اسلام را ترسیم نموده او را از زیر آوار اسطوره های دینی و اعتقادی بیرون کشد و به عرصۀ تاریخ برگرداند. بازسازی تاریخی وی سراسر مبتنی بر قرآن و تفاسیر مختلف آن، مجموعه های احادیث (چه سنی و چه شیعه)، سیره ها و شرح غزوات پیغمبر می باشد. همه آنچه درین کتاب آمده در گرامی ترین متون و نصوص اسلامی وجود دارد ولی از حافظۀ جمعی زدوده شده اند.
تحلیل تفسیری آیات پاداش رسالت
نویسنده:
محمدرضا حاجی اسماعیلی، داود اسماعیلی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها,
چکیده :
قرآن کریم پیرامون درخواست پاداش رسالت پیامبران دو گونه سخن گفته است، برخی از آیات به نقل از پیامبران و پیامبر خاتم (ص)، مطالبه مزد رسالت را از جانب ایشان نفی کرده و آن را ویژه خداوند متعال به شمار آورده است و حال آنکه در برخی از آیات مانند: 57 فرقان، 47 سبا و 23 شوری، برای امر رسالت و پیامبری، از مردم درخواست مزد و پاداش شده است. این مقاله بر آن است تا با طرح دیدگاه مفسران قرآن در این خصوص و با تبیین این دو گروه از آیات، به رفع تعارض ظاهری آنها بپردازد و با مفهوم شناسی واژه مودت و قربی و بررسی پیرامون نوع استثنا در آیه «قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی» و نقد ادعای نسخ آیه، این موضوع را تحلیل و بررسی نماید. پژوهشگران در پایان باورمند گردیده اند که پاداش رسالت پیامبر خاتم (ص)، همان اظهار مودت به اهل بیت پاک و مطهر ایشان است.
صفحات :
از صفحه 51 تا 78
  • تعداد رکورد ها : 16