جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
خدا و الحاد جدید: پاسخی انتقادی به داکینز، هریس و هیچنز [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John F. Haught
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Westminster John Knox Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در کتاب خدا و الحاد جدید، یک کارشناس جهان در علم و الهیات پاسخ‌های روشن، مختصر و قانع‌کننده‌ای به اتهامات علیه دین می‌دهد که در کتاب‌های پرفروش اخیر ریچارد داوکینز (توهم خدا)، سام هریس (پایان ایمان) و کریستوفر هیچنز (خدا بزرگ نیست). برای برخی، به نظر می‌رسد که این «بی‌خدایان جدید» به‌خوبی آنچه را که معتقدند با دین اشتباه است، می‌گویند. اما همانطور که جان هات نشان می‌دهد، پرداختن به دین در این کتاب‌ها مملو از ناسازگاری‌های منطقی، باورهای نادرست سطحی و کلی‌گویی‌های خام است. آیا واقعاً می توان خدا را به عنوان یک توهم صرف رد کرد؟ آیا واقعا ایمان دشمن عقل است؟ و آیا واقعا دین همه چیز را مسموم می کند؟ خدا و الحاد جدید یک پادزهر بسیار مورد نیاز برای ادعاهای افراطی بنیادگرایی علمی ارائه می دهد. این کتاب کوچک تحریک‌آمیز و در دسترس، خوانندگان را قادر می‌سازد تا مه‌های بلاغی این پدیده اخیر را ببینند و به درک روشن‌تری از موضوعات مورد بحث در این بحث مهم برسند.
انواع خداناباوری بر اساس درجه گشودگی به خداباوری کدام است؟: نوشتاری از هادی حکیم شفایی در مورد خداناباوری در نظریه ویلیام رو
نویسنده:
هادی حکیم شفایی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مبلغ,
چکیده :
خداناباوری و انواع آن مسئله ای است که امروزه وجود آن در میان برخی از جوانان و مردم غیرقابل کتمان است و از این جهت نیازمندی جامعه به گفتگوی صریح در این مورد به شدت احساس میشود. چه بسا از لابلای این گفتگوها برخی از افراد که تصور میکنند به خدا اعتقاد ندارند اندیشه های خود را تعدیل کنند و برخی هم که اعتقادات سست و بی استدلال دارند، به قوت دلایل خود برای پذیرش خدا بیفزایند. نوشتار زیر با موضوع «نسبت سنجی انواع خداناباوری با خداناباوری های دوستانه و غیردوستانه؛با نگاهی به نظریه ویلیام رو» توسط هادی حکیم شفایی نوشته شده است که در ادامه میخوانید: این نوشتار، ابتدا مدل او را در تبیین مفهوم خداناباوریِ دوستانه و غیردوستانه به شرح زیر می آوریم و سپس با طرح سه نوع خداناباوری بر اساس منشاء باور، امکان و میزان گرایش هر یک از انواع خداناباوری به خداناباوری دوستانه و غیردوستانه را بررسی خواهیم نمود و فرضیه هایی ارائه خواهیم کرد.
فراتر از ملحد: آنچه الحاد نمی تواند ارائه دهد [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Smith, Christian
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: "در سال‌های اخیر الحاد بیش از پیش قابل مشاهده، قابل قبول‌تر و تاثیرگذارتر شده است. مدافعات ملحد به طور فزاینده‌ای در ادعاهای خود پر سر و صدا و مطمئن شده‌اند. کریستین اسمیت در کتاب Overreach بی‌خدایی، نگاهی به شواهد می‌اندازد و توضیح می‌دهد که چرا ما باید نسبت به این موارد شک داشته باشیم. ادعاهای ملحدان در مورد اخلاق، علم، و طبیعت انسان "
آنچه ملحدان گفتند که تاریخ ثبت نکرده است [کتاب عربی]
نویسنده:
نور الدين أبو لحية
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دار الأنوار,
چگونه یک ملحد را مقایسه می کنید (از مجموعه آتئیسم و ​​فریب) [کتاب عربی]
نویسنده:
نور الدين أبو لحية
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
بزرگان علم: دانشمندان مشهور در مقابل خدا و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Karl Giberson, Mariano Artigas
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : زیست شناسان استیون جی گولد، ریچارد داوکینز و ادوارد او. ویلسون، و فیزیکدانان کارل سیگان، استیون هاوکینگ و استیون واینبرگ به روشنفکران عمومی تبدیل شده اند و دیدگاه بسیار بزرگتری را برای علم و نقشی که آن باید در جهان بینی مدرن ایفا کند بیان می کنند. اعتبار علمی و شیوایی ادبی هر یک از این متفکران بزرگ در کنار هم قرار می گیرد و آنها را به چیزی تبدیل می کند که فقط می توان آن را پیشگوی علم نامید. عجیب است که پیشروهای پیشرو علم عمدتاً سکولار هستند به گونه‌ای که منعکس کننده توزیع باورهای دینی در جامعه علمی نیستند. بسیاری از آنها حتی با دین دشمنی دارند و این تصور نادرست را ایجاد می کنند که علم در کل با دین ناسازگار است. کارل گیبرسون و ماریانو آرتیگاس تحلیلی آگاهانه از دیدگاه‌های این شش دانشمند ارائه می‌کنند و به دقت علم را از فلسفه و دین در نوشته‌های پیشوایان متمایز می‌کنند.
کتاب معنویت ملحدانه [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Andre Comte-Sponville (آندره کنت اسپونویل)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Transworld Digital,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آیا می توانیم بدون دین کار کنیم؟ آیا بدون خدا می توانیم اخلاق داشته باشیم؟ آیا چیزی به نام «معنویت الحادی» وجود دارد؟ در این کتاب قدرتمند، نویسنده پرفروش بین المللی آندر کامت اسپونویل به سوالاتی از این دست از طریق کاوش فلسفی بیخدایی پاسخ می دهد - و به نتایج شگفت انگیزی می رسد. برای کنت اسپونویل به نظر می رسد که معنویت و دین چنان در هم تنیده شده اند که ما ارتباط خود را با ماهیت وجود معنوی واقعی از دست داده ایم. برای تغییر این امر، نیازی نیست سنت‌ها و ارزش‌های کهن را که بخشی از میراث ما هستند رد کنیم. در عوض، ما باید در رابطه خود با این ارزش ها تجدید نظر کنیم و از خود بپرسیم که آیا اهمیت آنها ناشی از وجود یک قدرت برتر است یا صرفاً از نیاز انسان به اتصال به یکدیگر و جهان. کنت اسپونویل استدلال‌های دقیق و مستدلی ارائه می‌کند که هم سنت‌های فلسفی شرقی و هم غربی را در نظر می‌گیرد. او از طریق نثر روشن، مختصر و اغلب طنزآمیز خود، رساله ای قانع کننده در مورد شکل جدیدی از زندگی معنوی ارائه می دهد.
الحاد و لاادری گری [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Graham Oppy
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این عنصر مقدمه ای ابتدایی برای آتئیسم و ​​آگنوستیک است. با توصیف دقیق الحاد و ادم گرایی شروع می شود و آنها را از بسیاری چیزهای دیگر که اغلب با آنها ترکیب می شوند متمایز می کند. پس از بحث مختصری در مورد چارچوب نظری که در آن الحاد و اگنوستیک به درستی ارزیابی می شوند، سپس به ترسیم مواردی برای الحاد و اگنوستیک می پردازیم. در هر دو مورد، هدف قانع نبودن، بلکه پیشرفت فهم است: هدف موارد این است که بفهمیم چرا برخی خود را دلیل قانع‌کننده‌ای برای پذیرش الحاد یا آگنوستیک می‌دانند.
ریسمان طلایی: کتابی کوتاه در باب سکولار و مقدس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Charles Taliaferro
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of Notre Dame Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: عنوان کتاب چارلز تالیافرو برگرفته از اشعار و داستان هایی است که در آن فردی که در خطر یا در جستجو است باید به دنبال یک ریسمان یا ریسمان باشد تا راه خوشبختی، امنیت یا خانه را بیابد. در یکی از معروف‌ترین این داستان‌ها، قهرمان یونان باستان، تسئوس، رشته‌ای را دنبال می‌کند که آریادنه به او داده است تا راه خود را به داخل و خارج از هزارتوی مینوتور مشخص کند. در شعر «اورشلیم» ویلیام بلیک از استعاره یک ریسمان طلایی استفاده شده است که اگر دنبال شود، فرد را به خود بهشت خواهد رساند. تالیافرو استعاره بلیک را برای نشان دادن راه‌هایی که می‌توانیم آنچه را که می‌بینیم، احساس می‌کنیم و انجام می‌دهیم با واقعیت‌های معنوی عمیق مرتبط کنیم، گسترش می‌دهد. تالیافرو یک مورد اساسی برای شناخت تجربه خدای ابدی مسیحیت ارائه می دهد، که در آن خدا به عنوان سرچشمه همه خوبی ها و موضوع و موضوع بهترین عشق ما درک می شود که از طریق کتاب مقدس، سنت، تأمل فلسفی، و مواجهه آشکار شده است. در رویدادهای روزمره او به موانع فلسفی بر سر راه شناخت چنین تجربیاتی، به‌ویژه اعتراض‌های «آتئیست‌های جدید» می‌پردازد و ارزش‌های دخیل در تفکر و تجربۀ خدا را به‌عنوان ابدی بررسی می‌کند. اینها عبارتند از این باور که خیر ابدی خداوند، کالاهای دنیوی، مانند جستجوی شهرت و جلال زمینی را تابع است. که خدا جوهر زندگی است; و اینکه خدای ابدی کالاهای داخلی را مقدس می‌کند و کالاهای روزمره زندگی عادی را برکت می‌دهد. طناب طلایی با کاوش در غنای اخلاقی و معنوی سنت مسیحی به عنوان جایگزینی برای مادی گرایی و طبیعت گرایی، اصالت و عمقی را به بحث در نثری قابل دسترس و جذاب می بخشد.
ملحدان جدید: گرگ و میش عقل و جنگ با دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Tina Beattie (تینا بیتی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Darton Longman and Todd,
چکیده :
ترجمه ماشینی: از زمان افول تدریجی خود در اواخر قرن بیستم، دین به آگاهی عمومی بازگردانده شده است، به ویژه با اعمال خشونت آمیز، افراط گرایی و اشکال مختلف بنیادگرایی. تینا بیتی استدلال می کند که تهدید تعصب مذهبی با یک تعصب سکولار نه کمتر خشن و جاهل که طبقات روشنفکر را در بر گرفته است منعکس شده است. کاهن اعظم آن ریچارد داوکینز، نویسنده «هذیان خدا» است، اما شاگردان و شرکای آن شامل صاحب نظران و مفسران مهمی مانند A C Grayling و Christopher Hitchens، روزنامه نگار پولی Toynbee و رمان نویسان Martin Amis و Ian McEwan هستند. «آتئیست‌های جدید» خواستار گفت‌وگوی منطقی‌تر و خلاقانه‌تر بین مؤمنان و بی‌ایمانان درباره سؤالاتی است که عمیقاً بر زندگی همه ما تأثیر می‌گذارد و هر خواننده روشن‌فکر، مؤمن یا غیر مؤمنی را مجذوب خود می‌کند.