جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
جایگاه امامت و مهدویت از نظر قرمطیان
نویسنده:
علیرضا روحی ، محمدابراهیم روشن ضمیر
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
فرقۀ قرامطه در نیمه دوم قرن دوم هجری، و براساس اعتقاد به امامت و مهدویت محمدبن‌ اسماعیل، نواده امام جعفر صادق، شکل ‌گرفت. قرمطیان در خصوص مهدویت عقاید خاصی را مطرح‌ کردند. آنان در آغاز به مهدویت محمدبن‌ اسماعیل معتقد شدند و او را امام هفتم و پایان‌دهنده دور ششم و قائم‌القیامه دانسته و تفسیرهای باطنی بسیاری را برای قائم‌القیامه در نظام دور مطرح نموده و معتقد شدند که محمد زنده ‌است و عبدالله‌ بن ‌میمون، باب اوست و او آخرین فردی است که مقام امامت و نبوت را همزمان داراست. به این ترتیب، غیبت و مهدویت محمدبن اسماعیل مورد توجه بسیاری از اسماعیلیان قرار گرفت و به صورت گسترده‌ای تبلیغ شد و پایه‌های اعتقادی قرمطیان بر این عقیده استوار گردید. آنان پس از چندی و برای مدت کوتاهی به مهدویت احمدبن‌ محمدبن حنفیه گرویدند و نام او را در کنار سایر انبیاء الوالعزم و نیز در شهادت اذان با عنوان یکی از رسولان پروردگار آوردند. این اعتقادات با تردیدهای بسیاری روبرو شد به ویژه این‌که وعده ظهور او نیز محقق نشد، از این ‌رو پس از گذشت مدت کوتاهی مهدویت محمدبن ‌اسماعیل مورد توجه جدی و پذیرش گسترده قرمطیان قرار گرفت. در آغاز قرن چهارم قرمطیان بحرین به رهبری ابوطاهر جنابی معتقد به مهدویت مهدی اصفهانی شدند. این اعتقاد تنها 80 روز دوام ‌آورد، اما تاثیر مخرب آن بر تضعیف اعتقادی قرمطیان کاملا آشکار بود. پس از گذشت مدتی قرمطیان بحرین نیز همانند سایر قرامطه به مهدویت محمدبن اسماعیل بازگشتند.
صفحات :
از صفحه 185 تا 203
Ismailis in medieval Muslim Societies
نویسنده:
Farhad Daftary
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
New York: I.B.Tauris Publishers,
چکیده :
فرهادی دفتری ، از زمان انتشار کتاب دوران سازش در مورد اسماعیلیه در 1990 یکی از پیشروترین مورخان این جماعت شیعی مذهب بوده است. کتاب حاضر یک وارسی دیگر از تاریخ اسماعیلیه نیست بلکه بیشتر مجموعه‌ای مغتنم از برخی از مهمترین مقالات درباره ابعادی از تاریخ اسماعیلی است به خصوص در دوران پیشا مدرن. اکثر مقالات این کتاب بازنشر مقالاتی است که در گذشته در ژورنال‌های مختلفی به چاپ رسیده است. شاید مهمترین نقص عمده این کتاب فقدان بحث از اسماعیلیان بهره است که این مساله عمدتا به سبب تمرکز دفتری بر روی سنت اسماعیلیان نزاری است . مهمترین مباحث کتاب بنا به فهرست به قرار زیر است : 1: افتراق در اسلام 2:اسماعیلیه و مطالعات اسماعیله بخش اول : اسماعیلیه و دوره های فاطمیون 3:جنبش های متقدم اسماعیلیه و شقاق اسماعیلی قرمطی 4:دعوت اسماعیلی و دولت فاطمی 5:سیده حره : ملکه اسماعیلی یمن بخش دوم : دوران نزاریان 6:تاریخ نگاری اسماعیلیه نزاری متقدم در ایران 7:حسن صباح و ریشه های دولت و دعوت اسماعیله نزاری 8:اسماعیلیان سوریه و صلیبیان : تاریخ و اسطوره 9:نصیر الدین طوسی و اسماعیلیه 10: روابط اسماعیلیه با متصوفه در ایران پس از الموت بخش سوم : ابعاد اندیشه اسماعیلی 11:حیات عقلانی در میان اسماعیلیه گزیده کتابشناسی
جوهره الخالصه عن الشوائب فی العقائد المنقومه علی جمیع المذاهب
نویسنده:
شمس الدین عبدالصمد بن عبدالله العلوی الدامغانی؛ تحقیق عبدالله بن یحیی السریحی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بغداد: الجمل,
سیر تأویل نزد اسماعیلیان
نویسنده:
دیانا استایگر والد؛ مترجم: محمدحسن محمدی مظفر
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
اهمیت سبع هفتم عیون الاخبار و فنون الاثار در تاریخ فاطمیان یمن
نویسنده:
ایمن فواد؛ مترجم: اسماعیل باغستانی
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
نزهه المقلتَین و اهمیت أن در تدوین تاریخ فاطمیان
نویسنده:
ایمن فواد سید؛ مترجم: اسماعیل باغستانى
نوع منبع :
ترجمه اثر , کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
موضع امامیه در برابر دیدگاه کیسانیه، غلات، زیدیه و اسماعیلیه درباره آموزه بداء
نویسنده:
ابراهیم نوئی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
اهل سنت و امامیه در نادرستی انتساب معنای لغوی بداء به خداوند اتفاق نظر دارند؛ هرچند اهل سنت بر این پندارند، که امامیه معنای لغوی بداء را به خداوند نسبت می‌دهد؛ معنایی که مستلزم انتساب لوازمی چون جهل و ندامت به آن ساحت ربوبی است. البته اخبار و احادیث امامیه که شمار آنها به حد تواتر می‌رسد، بداء را به خداوند نسبت داده‌اند و بزرگان امامیه درصدد تبیین معنای بداء در آن اخبار برآمده‌اند. فِرَق منسوب به شیعه هم در باب بداء مواضع مختلفی دارند. فرقه‌ای چون زیدیه انتساب بداء به خداوند را صریحاً نفی می‌کند و همانند اهل سنت بر امامیه به خاطر اعتقاد به بداء، اعتراض می‌کند. اسماعیلیه هم به سبب تعارض باور به بداء با امامت اسماعیل، بداء را نپذیرفته‌اند. کیسانیه بداء را همان نسخ می‌دانند. غلات هم با آنکه همواره مورد لعن و تکفیر بزرگان امامیه بوده‌اند، به بداء اعتقاد دارند. نوشتار پیش رو درصدد است مواضع بزرگان امامیه را در برابر فرقه‌های چهارگانه مزبور تقریر کند.
صفحات :
از صفحه 105 تا 122
شیعیان اسماعیلیله؛ از خشونت‌گرایی تا تجددگرایی
نویسنده:
مسعود اصلانی؛ ویراستار: محمدتقی پوریان، سمیه میرزایی‌پور
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشکده علوم و فنون فارابی,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
شیعیان اسماعیلیه، به ویژه شاخه نزاری گروهی از شیعیان بودند که دوره سلجوقی اوج دوران قدرت‌نمایی‌های آن‌ها بود. می‌توان گفت که حسن صباح با تأسیس نهضت نزاری در قلاع دوران قلمرو سلجوقیان، در رویارویی سیاسی، نظامی و حتی مذهبی با فاطمیان قرار گرفت. حسن صباح روش‌های نوینی در اداره جامعه اسماعیلی ایران به کار گرفت که در رشته‌کوه‌های شمال غرب و شرق ایران استواری یافت و تا یورش مغولان به حیات سیاسی خود ادامه داد. در نتیجه شرایط و بسترهای موجود در زمان حسن صباح، اسماعیلیان به صورت رادیکال‌تری در واکنش به شرایط موجود رشد می‌یابند. اما در دوره آقاخان‌ها، مهاجرت‌ها و آمیزش‌ها با سایر ملل باعث شده که اسماعیلیان متنوع‌تر شوند. کتاب حاضر به بررسی اوضاع و شرایط شیعیان اسماعیلیه در تاریخ اختصاص یافته است.
نکت البدیعه فی تحقیق الشیعه
نویسنده:
سلیمان بن عبدالله الماحوزی البحرانی؛ تحقیق مشتاق صالح المظفر
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
کربلا: العتبه الحسینیه المقدسه، قسم الشوون الفکریه و الثقافیه,
کلیدواژه‌های اصلی :
فرق کلامی , شیعه (اعم، مذاهب کلامی) , عقاید شیعه , شیعه شناسی , 1. اصطلاحنامه کلام اسلامی (Kalam (dialectical theology , شیعه امامیه Twelver Shiism (فرق تشیع) , فرق الشیعة (نوبختی) , تفسیر کشاف : متقن ترین تفسیر اهل سنت، ممتاز به لحاظ نکات ادبی و بلاغی : زمخشری , تفسیر کبیر : فلسفی و کلامی: فخر رازی , کتب شیعه شناسی , الغیبة: نعمانی , الغیبة: شیخ طوسی , اصول کافی: شیخ کلینی , من لا یحضره الفقیه , وسائل الشیعه , تفسیر قمی (روایی) , تاریخ طبری , الکامل فی التاریخ , الطبقات الکبری (طبقات ابن سعد) , شرح مواقف: شریف جرجانی , احقاق الحق: قاضی نورالله , الغدیر: علامه امینی , تفسیر عیاشی (روایی) , نهج الحق: علامه حلی , الإرشاد (شیخ مفید) , کمال الدین (شیخ صدوق) , بحار الانوار (علامه مجلسی) , إعلام الوری بأعلام الهدی (فضل بن حسن طبرسی) , أعیان الشیعة (محسن امین) , کشف الغمة (علی بن عیسی اربلی) , عیون أخبار الرضا علیه السلام (شیخ صدوق) , الخرائج و الجرائح‏ (قطب راوندی) , کنز العمال: متقی هندی
چکیده :
کتاب حاضر درباره شناخت شیعه و فرق مختلف شیعه می باشد. فرق مختلق شیعه از قبیل امامیه، غلات، اسماعیلیه، فطحیه، زیدیه و...