جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
بررسی رابطه بین وابستگی به اینترنت و مهارت های اجتماعی دانشجویان
نویسنده:
مرآتی علیرضا, اسلام پناه مریم
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.
مدیریت سایبرلوفینگ (گشت زنی اینترنتی) در سازمان ها
نویسنده:
جندقی غلامرضا, الوانی سیدمهدی, زارعی ‌متین حسن, فاخری کوزه کنان سمیرا
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
متن کامل مقاله های این شماره به زبان انگلیسی منتشر شده است، لطفا برای مشاهده مقالات به بخش انگلیسی مراجعه فرمایید.لطفا برای مشاهده مقاله های این شماره اینجا را کلیک کنید.
صفحات :
از صفحه 335 تا 349
روند شکل گیری و سرگذشت کتابخانه ها در ایران و تاثیر فناوری های جدید بر آن ها
نویسنده:
مرتضی محمد نیاسما کوش
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
وجود کتابخانه ها در جامعه نشانه توسعه فرهنگ متعالی افراد آن است. خوشبختانه قدیمی ترین کتابخانه ها برای اولین بار در سرزمین و فلات ایران شکل گرفتند. در این پایان نامه به سرگذشت و شکل گیری کتابخانه های ایران در سه دوره زمانی، از زمان باستان تا اسلام، از اسلام تا صفویه، از صفویه تا حال حاضر و نقش فناوری های جدید در کتابخانه های ایران پرداخته می شود. این پژوهش به معرفی کتابخانه های بزرگ ایران که در متون و منابع تاریخی و کهن از آنها نام برده شده، پرداخته و شرح کاملی از روند تاسیس، اوضاع تاریخی و اجتماعی، مواد کتابخانه ای مرسوم هر دوره، نوع کتابخانه ها و سرانجام آنها را به ترتیب تاریخی شرح می دهد. این پژوهش روند شکل گیری و اوج و افول کتاب و کتابخانه های ایران را با توجه به مسایل تاریخی و سیاسی در سه دوره زمانی به نام دوره اول پیدایش کتابخانه ها، دوره دوم افول و نابودی و تولدی دوباره، دوره سوم به نام شکوفایی و فناوری های جدید تقسیم بندی می¬کند. هدف این پژوهش شناخت و آگاهی از سرگذشت و روند شکل گیری کتابخانه در ایران از زمان باستان تا عصر حاضر است. روش انجام این پژوهش تحلیلی، تاریخی و با استفاده از منابع دست اول و دوم و استنتاج بر اساس قیاس و استقرا صورت گرفته است. با توجه به تحقیق صورت گرفته از پیشینه کتابخانه ها، ایران با وسعت متفاوتش در سه دوره زمانی و حملات و غارت¬گریهایی که در طول تاریخ که در هیچ کشوری در جهان نظیر ندارد، دارای کتاب و کتابخانه های بسیار زیادی بوده است، که نسبت به سایر کشورها بی بدیل است. در این سه دوره زمانی انواع کتابخانه های متفاوتی در هر دوره شکل گرفتند و مواد کتابخانه ای هر دوره نیز متفاوت است. در دوره سوم، کتاب و کتابخانه های ایران و مواد آن از لحاظ کمیت و کیفیت نسبت به دو دوره قبلی بسیار متنوع تر است. فناوری در کتابخانه های ایران نقش دوگانه ای دارد: هم به عنوان ابزار گسترش دهنده و هم برای کسانی که فاقد مهارت فناوری هستند، مانع محسوب می شود. تأثیر فناوری در کتابخانه ها به حدی است که در حال حاضر بهره گیری از کتابخانه بدون کمک آن بسیار مشکل است. بسیاری از محدویت های کتابخانه های امروز ایران از جمله: فضا برای نگهداری موادکتابخانه ای، زمان لازم برای تهیه مواد کتابخانه ای، هزینه تهیه مواد کتابخانه ای، دسترسی به مواد کتابخانه ای، فراهم آوری مواد کتابخانه ای برای کتابخانه و غیره، با کمک و به کارگیری فناوریهای جدید، بسیار کاهش یافته و یا دیگر وجود ندارد.
آسیب شناسی پدیدار شناسانه نقش اینترنت بر باورهای دینی جوانان
نویسنده:
اکبر صالحی، مریم برادران
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
چکیده رسانه‏های جدید و در رأس آن‌ها شبکه‏های اجتماعی مجازی موجب نوسازی فرایندهای اجتماعی شده‌ و نگرش‏ها و رفتارهای کاربران را تحت تأثیر قرار داده‌اند؛ ازاین‌رو، باید به نقش اینترنت در شکل‌گیری و یا تغییر اخلاق و باورها و نگرش‏های دینی جوانان، به‌عنوان اجتماعی از کاربران توجه بیشتری کرد. پژوهش حاضر تلاش می‏کند با استفاده از روش‏شناسی پدیدارشناختی به آسیب‌شناسی نقش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، مانند فیس‌بوک، لاین،[1] وایبر[2] و واتس‌آپ[3] در شکل‌گیری و یا تغییر اخلاق و باورهای دینی جوانان بپردازد. جامعهٔ این پژوهش شصت نفر استکه برای گردآوری اطلاعات از این افراد، روش مصاحبهٔ اکتشافی و نیمه‌ساختاریافته و همچنین نمونه‌گیری هدفمند و انتخابی به‌کار گرفته شد. برای جمع‌آوری اطلاعات، نخست مصاحبه‌ها ضبط و سپس تجزیه و تحلیل شد و نتیجه‌های پژوهش از درون داده‌ها و مصاحبه‌ها به‌دست آمد. پیامدهای منفی فضای مجازی براساس یافته‌های این پژوهش عبارت است از: رواج بی‌بندوباری و گسترش روابط نامشروع در بین جوانان در شبکه‌های اجتماعی، مانند فیس‌بوک، لاین و ...، تهدید بنیان خانواده، بلوغ زودرس در جوانان، هرزه‌نگاری، ضعف بینش دینی و سهل‌انگاری در انجام واجبات، بحران هویت در جوانان، تهاجم فرهنگی، انتشار هنجارهای غربی و دگرگونی در سبک زندگی جوانان، ترویج باورهای خرافی، ایجاد شبهات دینی، ترویج مدهای نامناسب لباس و گسترش بدحجابی.
صفحات :
از صفحه 213 تا 241
عوامل، بسترها و آثار ناامنی اخلاقی در آراء و اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی
نویسنده:
ایمان محکم کار، محمدمهدی حلاج
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دفتر مطالعات و تحقیقات علوم اسلامی سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
امنیت همواره به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای بشر مطرح است. امروزه امنیت به عنوان یک کالای عمومی، مورد مطالبه همگان بوده و تامین آن مستلزم تعامل آگاهانه و راهبردی، در قالب یک عمل جمعی و مشارکت آمیز می باشد؛ از سوی دیگر، امنیت اخلاقی، از جمله: نیازهای اساسی، حیاتی و دائمی در جامعه می باشد؛ به گونه ای که ایجاد، حفظ و گسترش آن از اهداف و ارزش های بنیادی دولت ها محسوب می گردد. با توجه به اهمیت چشمگیر و بی بدیل انقلاب اسلامی در مقابله و مبارزه با ناامنی اخلاقی در کشور، آگاهی از نظرها و اندیشه های رهبر اندیشمند انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه ای مدظله العالی در این خصوص، بسیار مهم و حساس می باشد.
صفحات :
از صفحه 51 تا 77
فرصت ها و چالش های رسانه های سایبری در پیام رسانی دینی
نویسنده:
مجید مبینی مقدس، حسین شرف الدین
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قدس‌سره,
چکیده :
در عصر ارتباطات، فضای سایبر، فرصت هایی را برای اندیشه ها و فرهنگ های گوناگون فراهم آورده است تا با سهولتی بیشتر در گستره جامعه و جهان حضور یابند. حوزه های علمیه شیعه به مثابه یکی از مراکز تولید اندیشه اسلامی نیز کم و بیش در این عرصه حضور یافته اند. این حضور تبلیغی، علی رغم اهمیت، آن گونه که بایسته است تاکنون مورد مطالعه پژوهشگران واقع نشده و قوت و ضعف آن پنهان مانده است. این مقاله می کوشد ضمن تبیین فرصت ها و چالش های انتقال پیام دینی در اینترنت، زمینه را برای سیاست گذاری فرهنگی در این عرصه فراهم آورد. در این تحقیق که با روش اسنادی پیمایشی انجام گرفته است، پس از گذر از چارچوب مفهومی، فرصت های پدیدآمده از اینترنت برشمرده می شود و در ادامه، آسیب های فضای سایبر در پیام رسانی دینی ذکر می شود.
صفحات :
از صفحه 29 تا 39
بررسى رابطه جامعه پذیرى دینى و پایبندى مذهبى دانشجویان مطالعه موردى دانشجویان دانشکده علوم انسانى دانشگاه گیلان
نویسنده:
محسن پورمحمد، سعید کبیرى، معصومه شادمنفعت، همایون رضایى زاده
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی قدس‌سره,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
نهادینه شدن ارزش هاى دینى در هر کشورى، تحت تأثیر عوامل نهادى جامعه پذیرى شکل مى گیرد. به فرایند درونى کردن ارزش ها و اعتقادات دینى جامعه پذیرى دینى گفته مى شود. خانواده، مدارس، دوستان، روحانیت و اشخاص مذهبى و رسانه هاى گروهى، از مهم ترین عوامل جامعه پذیرى به شمار مى روند. این پژوهش به بررسى رابطه جامعه پذیرى دینى و پایبندى مذهبى پاسخ گویان مى پردازد. سؤال اصلى این است که مهم ترین عامل جامعه پذیرى دینى مردم، به ویژه جوانان چیست؟ جامعه آمارى این پژوهش، دانشجویان دانشگاه گیلان هستند، که از میان آنها 384 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. رویکرد نظرى این پژوهش، تلفیقى از نظریه کنش متقابل و کارکردگرایى است. نتایج حاکى از این است که رسانه هاى گروهى، روحانیت و اشخاص مذهبى و دوستان، به ترتیب مهم ترین عوامل جامعه پذیرى هستند. این در حالى است که دو عامل جامعه پذیرى مذهبى یعنى خانواده و مدرسه تا حدى کارکرد خود را در مقایسه با دیگر عوامل جامعه پذیرى از دست داده اند.
صفحات :
از صفحه 17 تا 28
مؤلفه های جهانی شدن اسلامی
نویسنده:
مهدی سیدیان
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قدس‌سره,
چکیده :
اگر جهانی شدن به معنای نگریستن به جهان به عنوان یک کل باشد و همه انسان ها را به عنوان اعضای جامعه بشری بدانیم، جهانید شدن اسلامی به معنای تأمل در جهان به عنوان یک هستی واحد و نگریستن به بشریت به عنوان بندگان خدا و اعضای یک پیکره واحد است. چنین نگاهی به انسان و جهان، مؤلفه های جهانی شدن اسلامی را شکل می دهد که بررسی آن، مسئله این نوشتار است که به روش تحلیلی و استدلالی تدوین یافته است. هدف پژوهش بیان بررسی اجمالی رابطه اسلام و جهانی شدن از منظر اندیشمندان غربی است که با اشاره به مبانی نظری جهانی شدن غربی، امتیازات جهانی شدن اسلامی را در قالب مؤلفه هایی مانند آرمان گرایی، توحیدمحوری، فطرت گرایی، عدالت خواهی، اجتهادمحوری، علم گرایی، باور به حکومت جهانی واحد، دعوت محوری و جهادگرایی نمایان سازیم.
صفحات :
از صفحه 13 تا 27