جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
میراث ایمان: والدین چگونه می‌توانند دین خود را به نسل بعد ارث دهند [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Amy Adamczyk and Christian Smith
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: بررسی جدیدی در مورد چگونگی و چرایی تلاش والدین مذهبی آمریکایی برای انتقال دین به فرزندانشان مهمترین تأثیری که در شکل گیری زندگی مذهبی و معنوی کودکان، جوانان و نوجوانان وجود دارد، والدین آنها هستند. مطالعات بی‌شماری نشان می‌دهد که والدین جوانان آمریکایی، حتی پس از ترک خانه و اغلب تا آخر عمر، نقش اصلی را در شکل‌دهی شخصیت زندگی مذهبی و معنوی آن‌ها بازی می‌کنند. ما در مورد اهمیت والدین در انتقال ایمان چیزهای زیادی می دانیم. با این حال، ما در مورد باورها، احساسات و فعالیت‌های واقعی خود والدین، چیزی که کریستین اسمیت و امی آدامچیک آن را «انتقال بین نسلی ایمان و عمل مذهبی» می‌نامند، بسیار کمتر می‌دانیم. برای رفع این شکاف، این کتاب یافته های یک مطالعه ملی جدید در مورد والدین مذهبی در ایالات متحده را گزارش می دهد. یافته‌ها و نتیجه‌گیری‌ها در Handing Down the Faith بر اساس 215 مصاحبه عمیق و شخصی با والدین مذهبی از بسیاری از سنت‌ها و بخش‌های مختلف کشور، و تحلیل‌های پیچیده دو نظرسنجی نماینده ملی از والدین آمریکایی در مورد فرزندپروری مذهبی‌شان است. «تحویل ایمان» به بررسی باورهای پس‌زمینه می‌پردازد که نشان می‌دهد چگونه و چرا والدین مذهبی به دنبال انتقال دین به فرزندان خود هستند. بررسی می کند که چگونه سبک های فرزندپروری با دینداری والدین برای شکل دادن به انتقال مؤثر مذهبی تعامل دارند. نشان می دهد که چگونه والدین تحت تأثیر تجربیات خود به عنوان فرزندان تحت تأثیر والدین خود قرار گرفته اند. نشان می دهد که والدین مذهبی چگونه به جماعت خود می نگرند و در یک کلیسا، کنیسه، معبد یا مسجد محلی بیشتر به دنبال چه چیزی هستند. تجربیات و دیدگاه‌های والدین مهاجر از جمله کاتولیک‌های لاتین، بودایی‌های شرق آسیا، مسلمانان جنوب آسیا و هندوهای هندی را بررسی می‌کند. اسمیت و آدامچیک به عقب برمی‌گردند تا ببینند که چگونه دین آمریکایی در 100 سال گذشته تغییر کرده است و توضیح دهند که چرا والدین امروز چنین مسئولیت بزرگی را در انتقال ایمان و عمل مذهبی به فرزندان خود بر عهده دارند. این کتاب سرشار از شواهد تجربی و در بسیاری از موضوعاتی است که به بررسی و توضیح آن می‌پردازد، یافته‌های گوناگونی را ارائه می‌کند که گاهی اوقات غیرقابل درک است که محققان دین، دانشمندان علوم اجتماعی علاقه‌مند به خانواده، فرزندپروری و اجتماعی شدن را مورد توجه قرار می‌دهد. روحانیون و مربیان و رهبران دینی؛ و خود والدین مذهبی.
الهیات عمومی، تنوع دینی و یادگیری میان‌دینی: کمک به خیر عمومی از طریق آموزش دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Haussmann, Werner; Lähnemann, Johannes; Pirner, Manfred L.; Schwarz, Susanne
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
نقش خانواده و مدرسه در پرورش ارزش کرامت اخلاقى
نویسنده:
حسن رحمان نیا، احمد فقیهى
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی قدس‌سره,
چکیده :
پرورش کرامت انسانى را مى توان به عنوان یکى از مهم ترین اهداف در نظام تربیتى اسلام در نظر گرفت. منظور، نه کرامت ذاتى انسان، بلکه کرامت اکتسابى مراد است. شاید بتوان ادعا نمود که غایت همه فعالیت هاى تربیتى شکوفا ساختن و بالفعل رساندن این نوع کرامت در ساحت وجودى انسان مى باشد. این نوشتار با روش توصیفى تحلیلى، از بین عوامل گوناگون تأثیرگذار بر پرورش کرامت، عاملیت «خانواده» و «مدرسه» را مورد بررسى قرار داده است که نقشى ویژه در پرورش کرامت اخلاقى آنها ایفا مى نمایند. برهمین اساس در یک سو، «توجه به جنبه الگویى والدین»، «رابطه عاطفى والدین و فرزندان» و «اعتدال در محبت ورزى» در خانواده؛ و در سوى دیگر، «توجه به اهداف تربیت» و «الزامات اخلاقى مربیان و رابطه آنها با متربیان» و نیز عامل «دوستان و همسالان» در مدرسه، از جمله مؤلفه هایى هستند که متناسب با ویژگى هاى خانواده و مدرسه، محوریت یافته و در شکوفایى و پروراندن کرامت اخلاقى فرد اثرگذار خواهند بود.
صفحات :
از صفحه 107 تا 122
مبانی تربیت دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Martin Rothgangel, Thomas Schlag, Friedrich Schweitzer
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
V&R unipress,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد مقدمه ای بر تمامی سؤالات آموزش تعلیم و تربیت دینی به عنوان یک درس مدرسه و به عنوان یک رشته دانشگاهی مرتبط با این موضوع است. این فصول بیشتر جنبه هایی را که معلمان دین در کار خود با آن روبرو هستند و همچنین زمینه های نظری لازم برای این کار را پوشش می دهد. این جلد کتاب درسی است برای طلاب و معلمان تعلیمات دینی، چه در مدرسه و چه در زمینه دانشگاهی که به دنبال اطلاعات موثق در این زمینه هستند. این کتاب مفید بودن خود را در کشورهای آلمانی زبان ثابت کرده است. این جلد ترجمه انگلیسی مجموعه آلمانی آموزش دینی است که چاپ های زیادی را پشت سر گذاشته و چندین ویرایش را پشت سر گذاشته است. نسخه اول توسط گوتفرید آدام و راینر لاخمن در سال 1984 ویرایش شد. نسخه انگلیسی حاضر بر اساس نسخه 2012 است که هدف آن ارائه جدیدترین این رشته است. پیشینه کتاب پروتستانی است، اما چشم انداز آن به وضوح جهان بینی است، و در بسیاری از فصول، مسائل مربوط به آموزش بین دینی مورد توجه قرار گرفته است. این خلاصه همچنان به طور گسترده در آلمان، اتریش و سوئیس استفاده می شود - به عنوان مقدمه ای بر این رشته و همچنین کتابچه راهنمای دانش آموزانی که برای امتحانات نهایی خود آماده می شوند. نسخه انگلیسی این خلاصه را در اختیار دانشجویان و همکاران در کشورهای دیگر قرار می دهد. برخی از محتویات آن ارتباط نزدیکی با یک زمینه آلمانی دارد، به عنوان مثال، در رابطه با مقررات قانونی. در حالی که خوانندگان باید از زمینه مربوطه خود آگاه باشند، ممکن است همچنان جالب باشد که در مورد وضعیت در کشور دیگری مطلع شوند. درک آلمانی از آموزش دینی به دلیل شیوه ای که در آن دیدگاه های آموزشی و الهیاتی در کنار هم قرار می گیرند، به جای محدود کردن موضوع به مطالعات دینی، مورد توجه ویژه است. ممکن است خوانندگان را به یاد وضعیت کثرت گرایانه اروپا بیاندازد که در آموزش دینی با مدل های مختلف آن نیز صدق می کند. با این حال، سایر جنبه های مربوط به فرآیند تدریس واقعی به یک موقعیت یا کشور خاص محدود نمی شود. این در واقع یکی از سؤالات جالب ترجمه چنین کتاب درسی است که کدام بخش ها یا جنبه های تربیت دینی را می توان بین المللی دانست و کدام یک متعلق به بافت ملی است. از این نظر، کتاب حاضر فرصت های جدیدی را برای تبادل بین المللی و تحقیقات تطبیقی ​​باز می کند.
صورتبندی مبانی انسان‌شناختی و ارزش‌شناختی علی صفایی حائری و استخراج استلزامات آن در مفهوم تربیت دینی و روش‌های آن
نویسنده:
محمد قربانعلی؛ استاد راهنما: محمدرضا شرفی جم؛ استاد مشاور: سیدمهدی سجادی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
چکیده :
هدف این پژوهش صورتبندی مبانی انسان شناختی و ارزش شناختی صفایی حائری و استخراج استلزامات آن در مفهوم تربیت دینی و روش های آن است. در این تحقیق از روش های توصیف، تحلیل زبان فنی و رسمی و نیز استنتاج استفاده شده است. در بخش یافته ها، هدف کلی تربیت دینی از منظر صفایی «عبودیّت» در نظر گرفته شده است. در بخش انسان شناسی، سه مبنای نوع اوّل از جمله «اهمیّت ملاحظه اختیار در تربیت»، هشت مبنای نوع دوم از جمله «تابعیت گرایشها از شناختها» و 16 مبنای نوع سوم از جمله «مداومت بر عمل، مقوّم شناختها» بدست آمد که با استفاده از هدف کلی بیان شده، سه هدف واسطی از جمله «تربیت انسان مختار»، و هشت اصل تربیتی از جمله «ایجاد و حفظ شناختها» منجر به استنتاج 16 روش تربیتی از جمله «مداومت بر عمل» گردید. در بخش ارزش شناسی نیز سه مبنای نوع اوّل از جمله «شناخت ارزشها، زمینه ساز نیل به عبودیّت»، چهار مبنای نوع دوم از جمله «ارزشمندی رشد دهنده ها» و چهار مبنای نوع سوم از جمله «مذهب، مسیر عبودیّت» به دست آمد که با استفاده از هدف کلی بیان شده، سه هدف واسطی از جمله «شناخت ارزشها» و چهار اصل تربیتی از جمله «ملاک رشد» منجر به استنتاج چهار روش تربیتی از جمله «بررسی مصادیق بر اساس ملاک رشد» گردید.
رابطه نهاد حکومت‏ با نهاد آموزش و پرورش
نویسنده:
سعید عدالت نژاد
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی قدس‌سره,
چکیده :
بحث از رابطه نهاد حكومت و آموزش و پرورش، در حقيقت، به صورت تأثيرگذاری هر يك بر ديگری مطرح است، لذا بحث فوق را با تفكيك تأثيرگذاری هر يك به طور جداگانه پی می گيريم. در اين بررسی نهاد آموزش و پرورش به معنی معاهد علمی است كه در رشد تحصيلی افراد به صورت كلاسيك در جامعه مؤثرند، اعم از آموزش و پرورش دوران ابتدايی، راهنمايی، متوسطه، آموزش عالی و آموزش در حوزه‌ها. و نهاد حكومت به معنی هيئت حاكمه بر روابط حقيقی افراد جامعه است. بنابراين، شامل سياست‌های مجموعه قوه مجريه و دستگاه‌های ذی ربط و نيز قوه مقننه و ساير مراكز قدرت در اين نهاد خواهد بود. در این مقاله این موضوعات مورد بررسی قرار می گیرند: تاثیر حکومت بر آموزش و پرورش، تعیین نظام آموزش و پرورش، مسائل مالی و انسانی در آموزش و پرورش، اقتدار حکومت، تاثیر سیاست های حکومت بر آموزش و پرورش.
تربیت دینی و فاعل ارادی
نویسنده:
علی مصباح,عباس گرایی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در بخش اول این مقاله، برای رسیدن به برخی مبانی تربیت دینی، به تبیین مبادی افعال ارادی انسان از دید فیلسوفان میپردازیم. با تبیین مبادی افعال ارادی انسان، نشان خواهیم داد که انسان برای انجام عملی ارادی، ابتدا به معرفت و شناخت نیازمند است. پس از آن باید اذعان به مفید بودن فعل کند و به دنبال آن میل و گرایش در او ایجاد شود و این میل به قدری شدت یابد که منجر به اراده و پس از آن، انجام فعل، شود. فروعاتی که از این تبیین تفریع میشود، میتواند به منزلة مبانی در تربیت دینی استفاده شود. در بخش دوم، پس از تعیین اهداف تربیت دینی از یک طرف، و به کارگیری فروعات به دست آمده از طرف دیگر، به بررسی برخی از راه کارهایی میپردازیم که ما را در نیل به اهداف تربیت دینی یاری میرساند.
طراحی و تبیین «الگوی عمومی تربیت دینی بزرگسالان در قرآن» با تأکید بر وظایف مربی
نویسنده:
سید محمدصادق موسوی نسب
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
تربیت فرایندی است که باید تجزیه و تحلیل شده، سپس مراحل آن تبیین شود. محققان باید با مطالعه در ابعاد وجودی انسان و شناسایی راه های نفوذ مربی در متربی، مسیر تربیت را تبیین کنند. حاصل این مطالعه در قالب یک «الگو» قابل عرضه است. مربیان با به کارگیری این الگو در صحنة عمل، به کار و تلاش خود سرعت و دقت بیشتری بخشیده، به ارزیابی فعالیت های تربیتی خود میپردازند.این تحقیق با مراجعه به آیات تربیتی قرآن و گزارشاتی که این کتاب الاهی از اقدامات تربیتی پیامبران(ص) ارائه کرده، تدوین یافته است. روش این پژوهش، تفسیر موضوعی است؛ ابتدا آیات مربوط جمع آوری، و سپس دسته بندی و تحلیل شده، با استفاده از این گزاره ها، الگوی مدلی پنج مرحله ای پیشنهاد میشود تا مسیر کاری مربی دینی را سامان دهد. این عناوین عبارت اند از: 1. کسب صلاحیت، 2. ایجاد ارتباط، 3. دعوت به نگرش توحیدی، 4. دعوت به زندگی دینی و 5. ارزشیابی و تداوم تربیت.
نظریۀ رشد ایمانی فاولر به عنوان چارچوبی برای تربیت دینی
نویسنده:
احمد زندوانیان,راضیه طیبی,رؤیا رسولی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
روان شناسان مدل های خوبی را برای درک رشد شناختی، رفتاری و روان شناختی مطرح کرده اند، اما دکتر جیمز فاولر متخصص الهیات، بر این باور بود که مدلی ویژه برای رشد ایمانی تدوین نشده است. وی نظریۀ رشد ایمانی خود را براساس نظریه های رشدی پیاژه، اریکسون و کلبرگ و مباحثه های دینی در زمینۀ ایمان که تیلیش[1]، نی بوهر[2] و اسمیت[3] بیان کرده بودند، بنا نهاد و آن را مراحل رشد ایمانی[4] نامید. نظریۀ فاولر از طریق گوش دادن به زندگی سیصدوپنجاه وهفت مصاحبه شونده بین سال های 1972 تا 1981 پدید آمده است. فاولر پس از مصاحبه های متعدد با آزمودنی ها، به این نتیجه رسید که رشد ایمان که همان رشد ایجاد معنا است، پدیده ای جهانی و انسانی بوده و تا حدی ذاتی و غریزی است. او همچنین نشان داد که رشد ایمانی، مسیری رشدی، فکری، شناختی و پیش بینی پذیر را دنبال می کند. با اینکه دامنۀ گسترده ای از محققان خارجی به این نظریه توجه نشان داده اند، پیچیدگی های آن سبب شده چالش های نظری، اخلاقی و عملی زیادی به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه در ایران این نظریه بسیار مهجور مانده است، در این مقاله کوشش شده درک بهتری از آن فراهم آید. ازاین رو ابتدا تعریف ایمان، و سپس مراحل رشد ایمانی از نگاه فاولر به تفصیل بررسی شده و درنهایت انتقادهای وارد بر این نظریه بیان می شود. به نظر می رسد این نظریه که شامل یک پیش مرحله و شش مرحله است، به عنوان ساختاری برای تدوین نظریۀ رشد دینی- ایمانی مطابق با آموزه های اسلامی- شیعی راهگشا باشد.
مبانی نظری تربیت دینی متعالی در قرآن و حدیث
نویسنده:
زینب ابراهیمی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
تربیت از واژه هایی بشمار می رود که همزاد و همراه انسان است، تاریخ مکتوب بشر گویای این واقعیت است که تربیت با مبانی معرفت شناسی متنوعی که دارد همیشه به عنوان بهترین ابزار تعالی بخشی آدمی به کار گرفته شده است. پرداختن به این مولفه ی اثر بخش در آموزه های دینی بالاخص آیات قرآن کریم و احادیث معصومین علیه السلام از جایگاه منحصر به فردی بر خوردار است. این پژوهش در پی آن است که ضمن باز شناسی تربیت دینی در قرآن کریم چگونگی به کار گیری آنرا در ثقلین تحلیل و سپس با بررسی همه جانبه نگران به قرآن و احادیث معصومین (علیه السلام) شاخص های بارز تربیت دینی و مبانی نظری تربیت دینی را با استفاده از روش توصیفی - تحلیلی مورد واکاوی قرار دهد. در پایان به این مهم بپردازد که برای تبیین وضعیت اثر بخشی تربیت دینی آگاهی از شاخص ها و مبانی نظری آن لازم و ضروری می نماید.کلید واژه ها: مبانی نظری، تربیت دینی، شاخص ها، متعالی، ربوبیت، خلیفه الله، رحمان.