جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
التعددية السياسية في الاسلام
نویسنده:
عبير عبدالرحمن يس
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دار الكتاب الحديث,
اداره التعددیه الدینیه فی الاسلام النبوی: بحث فی الشریعه و العقد الاجتماعی فی المفاهیم و الممارسه
نویسنده:
صادق المخزومی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
نجف - عراق: مؤسسة أديان للثقافة والحوار,
فلسفه دین کثرت‌گرای رادیکال: میان‌فرهنگی، چند دینی، میان‌رشته‌ای [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mikel Burley
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Bloomsbury Academic,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب مقدمه‌ای بی‌نظیر برای مطالعه فلسفه دین است که از طیف گسترده‌ای از فرهنگ‌ها و منابع ادبی استفاده می‌کند، با رویکردی که هم از نظر روش‌شناختی نوآورانه و هم در گستره بین فرهنگی و چند مذهبی خود گسترده است. میکل برلی با استفاده از تخصص خود در روش‌های میان رشته‌ای و متاثر از ویتگنشتاین، از آثار داستانی روایی و قوم‌نگاری، از جمله برادران کارامازوف داستایوفسکی و مرگ سویینکا و سوارکار پادشاه استفاده می‌کند تا انتقادی را با رویکردهای موجود به فلسفه دین و تبلیغ رادیکال درگیر کند. ، رویکرد کثرت گرایانه. با جدا شدن از تثبیت استاندارد بر یک تفسیر محدود از خداباوری، موضوعات مورد بحث شامل مفاهیم شفقت در اخلاق بودایی، آدمخواری در مراسم مرده خواری، مالکیت الهی و قربانی کردن حیوانات در پرستش الهه هندو و جان گرایی در سنت های بومی است. ترکیب اصلی و جذاب بورلی از عناصر فلسفی، انسان‌شناختی و ادبی، فلسفه دین را گسترش داده و تنوع می‌بخشد، و مقدمه‌ای ضروری برای هر کسی که علاقه‌مند به مطالعه تکثر رادیکال اشکالی است که دین در زندگی انسان به خود می‌گیرد، ارائه می‌کند.
چالش فلسفی تنوع مذهبی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Philip L. Quinn and Kevin Meeker
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
USA: Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد منحصر به فرد تعدادی از بهترین کارهای اخیر را در مورد چالش فلسفی که تنوع مذهبی برای باورهای دینی ایجاد می کند، جمع آوری می کند. این کتاب با مشارکت‌کنندگانی از فلسفه، مطالعات دینی و الهیات، با روشی که بسیاری از نویسندگان در بررسی انتقادی مستمر مواضع یکدیگر درگیر می‌شوند، متحد می‌شود. کثرت گرایی جان هیک یک نقطه کانونی از مجموعه را فراهم می کند. هیک استدلال می‌کند که تمام سنت‌های اصلی دینی با واقعیت نهایی یکسانی ارتباط برقرار می‌کنند، هر کدام از طریق انواع شکل‌های فرهنگی شکل‌دهی شده از تفکر و تجربه با آن مواجه می‌شوند، اما همگی راه‌هایی به یک اندازه مؤثر برای رستگاری یا رهایی ارائه می‌دهند. موضع محوری دیگر دفاع ویلیام پی آلستون از رویه مسیحی در شکل‌گیری باورهایی درباره مظاهر خدا در پاسخ به تجربیات حضور یا فعالیت الهی است. مقالات هیک و آلستون استدلال های خود را توسعه می دهند و سایر منتخب ها پاسخ می دهند و جنبه های مختلف یک یا هر دو موضع را نقد یا دفاع می کنند. شکاکیت مذهبی، انحصارگرایی مذهبی، شمول گرایی مذهبی و دیدگاه های دیگر نیز نشان داده شده است. در مقدمه، ویراستاران ارتباط بین مقالات را پیشنهاد می کنند و در مورد تبادلات اضافی بین مشارکت کنندگان گزارش می دهند. تنها گلچینی که پوشش جامعی از بحث های فلسفی جاری در مورد تنوع مذهبی ارائه می دهد، چالش فلسفی تنوع مذهبی برای دوره ها و سمینارهای فلسفه دین، الهیات فلسفی و ادیان جهانی ایده آل است.
پلورالیزم دینی در آیینه عرفانهای نوپدید معناگرا
نویسنده:
محمدرضا ناصری زاده
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
واکنش فرامدرن در مقابله با طرز تفکر مدرنیته، نقش اساسی معنویت را در تعریف هویت به رسمیت میشناسد و تفکیک خودسرانه زندگی مردم را به دو عرصه خصوصی و عمومی، سکولار و مقدس به چالش میکشد.از بحرانهای عصرحاضر، احساس پوچی، سرگردانی و بیهدفی است. یافتههای پژوهش نشان میدهد که این امر علت اصلی در ظهور ادیان نوپدید و بروز هم توان بحث پلورالیزم دینی میباشد. این مطالعه با روش توصیفی- تحلیلی به بررسی در متون, کتب و مقالات با استفاده از کلید واژه پرداخته است. در ابتدا پس از مطرح ساختن بحث «ظهور عرفانهای نوظهور معناگرا» و «پلورالیزم دینی» به نقش «هویت سازی دینی» به عنوان یک ابزار پرداختهاست. آنچه ظاهر مساله بیان میکند که تأثیر حمایتی از سوی پلورالیزم دینی بر حفظ «عرفانهای نوپدید» در سطح جهان میباشد، اما با توجه به یافتههای این مطالعه میتوان به نقش دوطرفه کنشی، واکنشی حفظ و بقا بین «پلورالیزم دینی» و «اصل ظهور عرفانهای» نوپدید در سطح جهان، بویژه در کشورهای اسلامی اشاره کرد.
صفحات :
از صفحه 5 تا 30
نفی نفی: در برابر رهاسازی آپوفاتیک پیکره دیونیزی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Timothy D. Knepper
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
James Clarke,
چکیده :
ترجمه ماشینی: هدف این کار جدید نشان دادن این است که تفسیر و تخصیص "محبوب" مجموعه دیونیسیوس اشتباه است: شبه دیونیسیوس آرئوپاگیت همه چیز را به آپوفازیس رها نمی کند، و بنابراین نمی تواند به عنوان پسر پوستر برای (پست) ما باشد. پروژه های مدرن در پلورالیسم دینی یا ضد الهیات. کاملاً برعکس، مجموعه دیونیزیا دلیلی برای سوء ظن به چنین پروژه‌هایی می‌دهد، به‌ویژه زمانی که باورها و اعمال دینی را به نام ناگفتنی مطلق نسبی یا استعاره می‌کنند.
بسط تجربه نبوی: جستارهایی درباره تاریخ، تصادف و کثرت‌گرایی در دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Abdolkarim Soroush; Nilou Mobasser (transl.); Forough Jahanbakhsh (ed.)
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill,
چکیده :
ترجمه ماشینی: عبدالکریم سروش اساساً به دلیل نظریه معرفت‌شناختی/هرمنوتیکی، «قبض و بسط معرفت دینی» و کاربرد آن در نظریه سیاسی اسلامی و کثرت‌گرایی دینی شناخته می‌شود. در حالی که عقل، آزادی و دموکراسی او در اسلام این نظریه را در مورد کثرت و تاریخی بودن درک و تفسیر دین به کار می برد، این کتاب برخی از نظریه های اصلی او را در مورد خود دین به تصویر می کشد. کتاب بسط تجربه نبوی به تاریخی بودن تجربه وحیانی حضرت محمد (ص) می پردازد، از جمله تأثیرات انسانی و زمینه ای بر پیدایش متن مقدس. این کتاب جنبه‌های اساسی پروژه هرمنوتیکی نو-عقلان‌گرای سروش را برای الهیات و اخلاق اصلاح‌شده اسلامی ارائه می‌کند، و به‌طور سیستماتیک اصلاحات اسلامی را فراتر از پروژه‌های متعارف تعدیل‌های مقطعی به شریعت یا بازتفسیرهای گزینشی قرآن هدایت می‌کند.
بدعت ارتدکس: چگونه شیفتگی فرهنگ معاصر به تنوع، درک ما از مسیحیت اولیه را تغییر داده است [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Andreas J. Köstenberger, Michael Kruger
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Crossway Books,
چکیده :
ترجمه ماشینی: با شروع با والتر بائر در سال 1934، انکار ارتدوکس روشن در مسیحیت اولیه، انتقاد مدرن عهد جدید را شکل داده و تا حد زیادی تعریف کرده است، که اخیراً از طریق کار سخنگویانی مانند بارت ارمن جان تازه‌ای بخشیده است. این پیشنهاد که تنوع آموزه ها در کلیسای اولیه منجر به بسیاری از ارتدوکس های رقیب شد، با گسترش از دانشگاه به رسانه های جریان اصلی، نشان دهنده نسبی گرایی پست مدرن امروزی است. نویسندگان K?stenberger و Kruger Ehrman و دیگران را در این بحث علیه پایبندی سرسختانه به ایده‌آل‌های رایج تنوع درگیر می‌کنند. تحقیقات در دسترس و دقیق K?stenberger و Kruger نه تنها با استفاده از اصطلاحات خود با "تز Bauer" مقابله می‌کند، بلکه شواهد نادیده گرفته شده را نیز درگیر می‌کند. از عهد جدید نتیجه گیری آنها از تجزیه و تحلیل شواهد وحدت در عهد جدید، شکل گیری و بسته شدن قانون، و روش شناسی و یکپارچگی ضبط و توزیع متون دینی در کلیسای اولیه به دست آمده است.
حقوق، پلورالیسم دینی و شناخت تفاوت: خارج از ترازوی عدالت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Dorota Anna Gozdecka
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: حقوق بشر و اصول تفسیر آن پارادایم های حقوقی پیشرو در عصر ما هستند. آزادی مذهب جایگاهی محوری در گفتمان های حقوقی دارد و اصول حمایت کننده از تفسیر آن مورد توجه روزافزون دادگاه ها و نهادهای قانونگذاری قرار می گیرد. این کتاب پلورالیسم دینی را به‌عنوان یک اصل حقوقی نوظهور که از تلاش‌ها برای تعیین مرزهای آزادی مذهب ناشی می‌شود، به‌طور انتقادی ارزیابی می‌کند. این کثرت گرایی مذهبی را به عنوان جنبه اساسی رژیم های مختلف حقوق بشر و سنت های قانون اساسی بررسی می کند. با این حال، شکل ایستا و لیبرالی که پلورالیسم دینی فرض کرده است، در اینجا به طور انتقادی مطرح می شود. به منظور پرداختن به آسیب پذیری تفاوت نسبت به حذف، به جای شناسایی، این کتاب به اخلاقیات معاصر تغییر می پردازد. به‌طور کلی‌تر، و از طریق بازسازی دیدگاهی متفاوت‌تر از پلورالیسم دینی، به مشکل نقش حقوق در عصر روایت‌های متنوع رهایی می‌پردازد.
پاسخ مسیحیان قرن بیستم به پلورالیسم دینی: تفاوت همه چیز است [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Pitman, David
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,