جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
درآمدی بر فقه فمینیستی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hilaire Barnett (هیلر بارنت)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب با پوشش مسائل مربوط به فقه فمینیستی، با هدف تحلیل روشی که در آن هم فقه و هم حقوق سنتی به‌رغم گام‌های گسترده در دستیابی به برابری حقوقی رسمی از سوی زنان، موضوعی مردانه باقی مانده‌اند، می‌پردازد. این کتاب به تحلیل این موضوع می پردازد.
فراتر از خدای پدر: به سوی فلسفه آزادی زنان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mary Daly (مری دالی)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: مطمئناً یکی از امیدوارکننده‌ترین گزاره‌های الهیاتی عصر ماست.» --قرن مسیحی" نه برای ترسوها، این کتاب درخشان چیزی جز سرنگونی خود پدرسالاری نمی خواهد." - صدای دهکده
 کتاب راهنمای کمبریج در باره فمینیسم در فلسفه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(جنیفر هورنسبی) Miranda Fricker, Jennifer Hornsby (میراندا فریکر)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: سیزده مقاله سفارشی ویژه در این مجلد برای ارائه یک راهنمای قابل دسترس و محرک از طریق حوزه‌ای از اندیشه و ادبیات فلسفی که در سال‌های اخیر گسترش گسترده‌ای داشته است، طراحی شده‌اند. آنها شامل تمام حوزه‌های موضوعی اصلی هستند که معمولاً در دوره‌های فلسفه انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شوند، و هم مروری بر بحث‌های مربوطه ارائه می‌دهند. خواندن این جلد برای هر دانشجو یا معلم فلسفه ای که در مورد جایگاه فمینیسم در موضوع خود کنجکاو است ضروری خواهد بود.
قرائتي نو از قرآن با رهيافتي زن‌محور: بررسي ديدگاه‌هاي آمنه ودود در كتاب قرآن و زن
نویسنده:
مهرداد عباسي, متينه السادات موسوي
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
تأثير جنسيت در فهم متون يكي از مباحثي است كه در دهه هاي اخير در حوزة فهم متون ديني مطرح شده است. با ورود دانش هاي فمينيستي، اين نظريه حتي تا خوانش زنانة متون ديني و اسلامي پيش رفته است. آمنه ودود (1952, Wadud Amina) ، نومسلمان امريكايي افريقايي‌تبار، يكي از محققان فعال در اين حوزه است كه قرآن را كانون اصلي كارش قرار داده است. مقالة حاضر به بررسي ديدگاههاي آمنه ودود در مهمترين اثرش قرآن و زن اختصاص دارد. ودود در اين اثر مدعي شده است آنچه تاكنون در سنت اسلامي در حق زنان اعمال ميشده، چندان عادلانه نبوده و اين امر بيش از هر چيز ناشي از اين واقعيت بوده كه تفاسير قرآن يكسره به دست مردان نوشته شده و مطابق با فهم و نيازها و دغدغههاي آنان سامان يافته است. در نتيجه، وي كوشيده است از طريق بازخواني قرآن، مطابق با فهم و انتظارات زنان در دنياي جديد، به تفسيري نو از برخي مفاهيم و احكام اسلامي دربارة زنان دست يابد.
اندیشه فمینیستی سیاه: معرفت، خودآگاهی و سیاست توانمندسازی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Patricia Hill Collins (پاتریشیا هیل کالینز)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: با وجود بار مضاعف تبعیض نژادی و جنسیتی، زنان آفریقایی-آمریکایی سنت فکری غنی را توسعه داده اند که به طور گسترده شناخته شده نیست. پاتریشیا هیل کالینز در اندیشه‌های فمینیستی سیاه، سخنان و ایده‌های روشنفکران فمینیست سیاه‌پوست و همچنین آن زنان آفریقایی-آمریکایی خارج از دانشگاه را بررسی می‌کند. او چارچوبی تفسیری برای کار متفکران برجسته فمینیست سیاه‌پوست مانند آنجلا دیویس، بل هوکس، آلیس واکر و آدر لرد فراهم می‌کند. نتیجه یک کتاب فوق العاده ساخته شده است که اولین نمای کلی ترکیبی از تفکر فمینیستی سیاه پوست را ارائه می دهد
مقاومت دینی در برابر نئولیبرالیسم: دیدگاه زنانه‌نگر و سیاهپوست فمینیستی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Keri Day (auth.) (کِری دِی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
US: Palgrave Macmillan ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این متن استدلال می‌کند که درگیر کردن دیدگاه‌های دینی فمینیستی و زن‌گرای سیاه‌پوست با گفتمان‌های یهودی و مسیحی، انتقادات مذهبی قوی‌تری از شیوه‌های بیگانه‌کننده ایجاد و تشدید شده توسط اقتصاد نئولیبرال ارائه می‌کند.
رویکرد متقاطع: دگرگونی آکادمی از طریق نژاد، طبقه و جنسیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michele Tracy Berger, Kathleen Guidroz
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
تلاقی، یا توجه به نژاد، طبقه و جنسیت، یکی از مشارکت های نظری برجسته معاصر است که توسط محققان در زمینه مطالعات زنان انجام شده است که اکنون به طور گسترده در سراسر علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی گسترش یافته است. با بررسی این پارادایم دگرگون‌کننده، «رویکرد بین‌الملل» محققان جدید و مستقر را راهنمایی می‌کند تا در تأملی انتقادی درباره پذیرش گسترده متقاطع بودن که ویراستاران آن را «سواد اجتماعی» جدید برای محققان می‌نامند، مشارکت کنند. در هجده مقاله، مشارکت‌کنندگان موضوعات مختلف مورد علاقه دانشجویان و محققان را از منظر فمینیستی و همچنین از طریق رشته‌های مربوطه مورد بررسی قرار می‌دهند و به طور خاص به نابرابری‌های جنسیتی مرتبط با جهانی شدن، سلامت، مادری، جنسیت، تصویر بدنی و پیری نگاه می‌کنند. این مقالات با هم مروری انتقادی از پارادایم ارائه می‌دهند، پیشرفت‌های نظری و روش‌شناختی جدید را برجسته می‌کنند و موردی قوی برای استفاده مداوم از رویکرد متقاطع هم در محدوده مطالعات زنان و جنسیت و هم فراتر از آن ایجاد می‌کنند. مشارکت کنندگان: لیدیا آنچیسی، کالج گتیزبورگ نائومی آندره، دانشگاه میشیگان ژان آیت بلخیر، دانشگاه جنوبی در نیواورلئان میشل تریسی برگر، دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل کیا لیلی کالدول، دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل الیزابت آر کول، دانشگاه میشیگان کیمبرل کرنشاو، دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس بانی تورنتون دیل، دانشگاه مریلند میشل فاین، مرکز تحصیلات تکمیلی، دانشگاه سیتی نیویورک جنیفر فیش، دانشگاه الدمینیون ماکو فیتس، دانشگاه سیاتل کاتلین گویدروز، دانشگاه کوه سنت مری ایوت گوزمان-زاوالا، کالج دره لبنان کارن هالدمن، دورهام، کارولینای شمالی کاترین ای. هارنویس، دانشگاه ویک فارست آنالوئیز کیتینگ، دانشگاه زنان تگزاس ریچل ای. لوفت، دانشگاه نیواورلئان گری کی پری، دانشگاه سیاتل جنیفر روچیلد، دانشگاه مینه سوتا، موریس آن روسو، دانشگاه دیپل ناتالی جی سابیک، دانشگاه میشیگان جسیکا هولدن شروود، دانشگاه رود آیلند ایوت تیلور، دانشگاه نیوکاسل، بریتانیا نیرا یووال-دیویس، دانشگاه شرق لندن مشارکت کنندگان عبارتند از: لیدیا آنچیسی، نائومی آندره، ژان آیت بلخیر، میشل تریسی برگر، کیا لیلی کالدول، الیزابت آر کول، کیمبرل کرنشاو، بانی تورنتون دیل، میشل فاین، جنیفر فیش، ماکو فیتس، کاتلین زی گوئتز، کاتلین زی گوئتز، کاتلین گوئت‌آویلاز کارن هالدمن، کاترین ای. هارنویس، آنالوئیز کیتینگ، ریچل ای. لوفت، گری کی پری، جنیفر روچیلد، آن روسو، ناتالی جی سابیک، جسیکا هولدن شروود، ایوت تیلور و نیرا یووال-دیویس. ویراستاران میشل تریسی برگر و کاتلین گویدروز هستند.
چارچوب بندی متقاطع: بحث در مورد یک مفهوم چند وجهی در مطالعات جنسیتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Helma Lutz, Maria Teresa Herrera Vivar, Linda Supik
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
.Ashgate Pub,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مفهوم «تقاطع پذیری» که در ابتدا توسط کیمبرل کرنشاو در سال 1989 به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل شیوه‌های تعامل و همپوشانی اشکال مختلف نابرابری اجتماعی، ستم و تبعیض به شیوه‌های چند بعدی مطرح شد، توجه زیادی را در بحث‌های فمینیستی بین‌المللی به خود جلب کرده است. دهه گذشته «قاب‌بندی متقاطع» طرفداران و منتقدان این مفهوم را گرد هم می‌آورد تا درباره «وضعیت هنر» با کسانی که در بحث‌های پیرامون آن تأثیرگذار بوده‌اند بحث کنند. این کتاب با درگیر شدن با ریشه های تاریخی تقاطع در بحث "نژاد-طبقه-جنسیت" مستقر در ایالات متحده، پذیرش اروپایی این مفهوم را در زمینه های مختلف ملی مورد بررسی قرار می دهد تا موضوعاتی مانند مهاجرت، هویت، پوشش رسانه ای خشونت جنسی را بررسی کند. علیه مردان و معیشت فراملی مهاجران با مهارت بالا و پایین. این کتاب که به لحاظ موضوعی حول موضوعات مهاجرت فراآتلانتیکی از متقاطع، توسعه متقاطع به عنوان یک نظریه، مطالعات مردان و مردانگی، و بدن و تجسم مرتب شده است، از مطالعات موردی تجربی و همچنین گفتگوهای نظری برای بررسی ظرفیت و پایداری استفاده می کند. از مفهوم و روشن کردن وضعیت کنونی تحقیقات متقاطع. با ارائه جدیدترین اثر تیمی از دانشمندان برجسته فمینیست از ایالات متحده و اروپا، "فریمینگ بینابینی" مورد توجه همه کسانی خواهد بود که به جنسیت، مطالعات زنان، مردانگی، نابرابری ها و تفکرات فمینیستی علاقه دارند.
قانون و معیار در الهیات مسیحی: از پدران تا فمینیسم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William J. Abraham (ویلیام جی. آبراهام)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press, USA ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب روایتی بدیع و مهم در مورد اهمیت قانون در سنت مسیحی ارائه می دهد. روایات استاندارد شرع، شریعت را به کتاب مقدس تقلیل می دهد و کتاب مقدس را معیاری برای صدق می داند. سپس کتاب مقدس به روش های مثبت یا منفی با سنت، عقل و تجربه مرتبط می شود. چنین پروژه‌هایی شامل برداشت نادرست از معنا و محتوای قانون است - آنها میراث شرعی کلیسا را ​​در معرفت‌شناسی قرار می‌دهند - و آبراهام پیامدهای مهلک این حرکت را از پدران تا الهیات فمینیستی مدرن ترسیم می‌کند. در این فرآیند او نشان می‌دهد که دغدغه‌های معرفت‌شناختی مرکزی روشنگری منشأ و انعکاس مسیحی دارد. او همچنین نشان می‌دهد که تحولات حیاتی الهیات از دوران اصلاحات به بعد مستلزم تلاش‌های فوق‌العاده برای تثبیت پایه‌های ایمان است. این خط سیر اکنون از نظر الهیاتی و معنوی به پایان رسیده است. از این رو، دری برای بازیابی میراث کامل متعارف کلیسای اولیه و برای کار تازه روی معرفت شناسی الهیات باز است.
اشباح پولس: تفاوت جنسی در اندیشه مسیحیت اولیه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Benjamin H. Dunning (بنجامین اچ. دانینگ)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of Pennsylvania Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اولین مسیحیان با یک مدل سلسله مراتبی از تفاوت جنسی مشترک در مدیترانه باستان عمل می کردند و زنان به عنوان نمونه های کمتری از مردان در نظر گرفته می شدند. با این حال تفاوت جنسی به عنوان یک مقوله مفهومی در سراسر طیف تفکر مسیحی تکوینی کاملاً پایدار نبود. در عوض، مسیحیان اولیه راه‌هایی برای اعمال خلاقیت الهیاتی و تفکر متفاوت از یکدیگر پیدا کردند، زیرا معمای بدن‌های متفاوت جنسی را بررسی می‌کردند. بنجامین اچ. توجه به راه‌هایی که میراث پولس رسول باعث تقویت، شکل‌دهی و همچنین محدود کردن رویکردها به این موضوع شد. پولس دیدگاه خود را در مورد معنای انسان بودن در درجه اول با قرار دادن انسان ها بین دو قطب بیان می کند: خلقت (آدم) و رستاخیز (مسیح). اما در این چارچوب، شخصیت حوا – و تفاوتی که بدن زن او نشان می‌دهد، کجا قرار می‌گیرد؟ دانینگ نشان می‌دهد که این معضل بر طیفی از متفکران مسیحی در قرن‌های بلافاصله پس از رسول، از جمله کلمنت اسکندریه، ایرنائوس لیونی تأثیر گذاشته است. ترتولیان کارتاژی و نویسندگانی از مجموعه ناگ حمادی. در حالی که هر یک از این متفکران تلاش می‌کنند تا تفاوت زنانه را در چارچوب گونه‌شناختی پائولی جای منسجمی بدهند، دانینگ نشان می‌دهد که همه آنها به طور کامل به انسجامی که وعده می‌دهند، عمل نمی‌کنند. در عوض، تفاوت جنسی، گفتمان هویت و یکسانی پولین را به‌عنوان تفاوتی که نه می‌توان به طور کامل جذب کرد و نه کاملاً حذف کرد، آزار می‌دهد - نتیجه‌ای با پیامدهای مهم نه تنها برای تاریخ اولیه مسیحیت، بلکه برای فلسفه و الهیات فمینیستی و دگرباش.