جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 50
عصر روشنگری [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Lloyd Spencer, Andrzej Krauze
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
Icon Books,
چکیده :
ترجمه ماشینی: معرفی روشنگری راهنمای اساسی برای غول‌های عصر روشنگری - آدام اسمیت، ساموئل جانسون، ایمانوئل کانت، بنجامین فرانکلین و توماس جفرسون است. این کتاب مقدمه‌ای روشن و قابل دسترس برای متفکران برجسته عصر، مردان و زنانی که معتقد بودند تلاش عقلانی می‌تواند اسرار جهان هستی را آشکار کند، ارائه می‌کند.
عصر التنوير
نویسنده:
لیود سبنسر, أندرزیجی کروز؛ ترجمة: امام عبد الفتاح امام
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره - مصر: المشروع القومی للترجمة - المجلس الاعلی للثقافة,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب با عنوان «عصر روشنگری» به بررسی و تحلیل یکی از مهم ترین دورانی می پردازد که از زمان بشر گذشته است و منظور ما از «عصر روشنگری» در قرن هجدهم است، هرچند تعریف آن دشوار است. دوران به عنوان یک قرن خاص، و شاید به همین دلیل است که نویسندگان کتاب (لوید اسپنسر و آندری کروز) با صحبت در مورد انقلاب در انگلستان که در اواخر قرن هفدهم رخ داد، شروع کردند. "عصر روشنگری" نه فقط یک دوره متمایز یا یک تغییر تعیین کننده در تاریخ بشر. بلکه یک جنبش عظیم سیاسی، علمی و اخلاقی بود که باعث شد روشنفکران در اروپا و دنیای جدید در شبکه‌ای از دوستی، پروژه‌های مشترک و بحث‌های متقابل به هم متصل شوند و در مأموریت خود که فراخوانی برای بازاندیشی است، معنا پیدا کنند. دنیا از نظر دنیوی ان المفكرون والقادة لعصر التنوير في القرن الثامن عشر، يعتقدون أنه يمكن تفسير النظام الأساسي للكون عن طريق الجهود العلمية، وأنه يمكن السيطرة على كل مسارات الطبيعة والكشف عن أسرارها، ويركز الكتاب على شخصيات رئيسية في هذا العصر منها فولتير، ومونتسكيو، وديدرو، وروسو، وهولباخ، وديفيد هيوم. او همچنین نمونه‌هایی از نوشته‌های خود را که بر عصر روشنگری تأثیر داشت، ارائه کرد: نامه‌های فارسی، روح قوانین اثر منتسکیو، قرارداد اجتماعی و منشأ نابرابری نوشته روسو، مقاله‌ای در باب فهم بشر و دو نامه درباره دولت نوشته جان. لاک، و همچنین رمان‌ها، داستان‌ها و نمایشنامه‌هایی که حاوی بسیاری از ایده‌های روشنگری بودند، اما او برای مدتی طولانی در «دایره‌المعارف» معروف و مطالب موجود در آن و مشکلاتی که برای انتشار آن پیش آمد متوقف شد، کارگران آن را متوقف کردند و سپس بازنویسی کردند. آن، مصادره‌ی آن توسط مقامات و تلاش‌های عظیم فیلسوفان عصر روشنگری برای صدور آن، با کمک، و فرار این فیلسوفان از ترس مقاماتی که آنها را تعقیب می‌کنند: ولتر به آلمان و انگلستان، و روسو به ژنو و انگلستان و دیدرو به روسیه تاریخ نگارش «دایره المعارف» که از دستاوردهای بزرگ عصر روشنگری به شمار می رفت، پر از خار و دشواری است.
اسلام سیاسی، ایران و روشنگری: فلسفه‌های امید و ناامیدی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ali Mirsepassi (علی میرسپاسی)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کتاب علی میرسپاسی چالشی قدرتمند در برابر رسانه‌های مسلط و ساختار علمی سیاست اسلام‌گرای رادیکال و ایدئولوژی ضدغربی آن‌ها به‌عنوان پدیده‌ای کاملاً اسلامی برگرفته از «بنیادهای مذهبی» جزیره‌ای، سنتی و یکپارچه ارائه می‌کند. این استدلال می‌کند که گفتمان اسلام سیاسی پیوندهای قوی با جریان‌های مهم و نگران‌کننده در فلسفه غرب و جریان‌های فکری مدرن غربی دارد. این اثر با برقراری پیوند میان روشنفکران مهم معاصر ایران و تأثیر مرکزی فلسفه مارتین هایدگر، این را نشان می‌دهد. ما همچنین با روایت‌های دموکراتیک جدید مدرنیته مرتبط با گرایش‌های فکری متنوع در غرب و در جوامع غیرغربی، به‌ویژه در هند، که در آن ایده‌های جان دیویی بر جنبش‌های اجتماعی دموکراتیک مهم تأثیر گذاشته است، آشنا می‌شویم. این کتاب به‌عنوان اولین کتابی که چنین پیوندهایی را ایجاد می‌کند، قول می‌دهد که کمک مهمی به این حوزه باشد و برای براندازی برخی مفروضات دیرینه و فراگیر در مورد دوگانگی شرق و غرب بسیار مفید است.
عبدالغنی النابلوسی: اسلام و روشنگری [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Samer Akkach (سامر عکاش)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oneworld,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: سامر عکاچ در این نگاه منحصر به فرد به یک شخصیت کلیدی در روشنگری اسلامی، زندگی و آثار عبدالغنی النابلوسی (1641-1731) دمشقی را بررسی می کند: معاصر بسیاری از متفکران، دانشمندان، شاعران و فیلسوفان بزرگ. روشنگری اروپا افکار و آموزه‌های او که غالباً صرفاً به عنوان یک قدیس صوفی شناخته می‌شد، دارای وظایف بسیار گسترده‌تری بود. عکاچ از طریق خوانشی تازه از منابع زندگی‌نامه‌ای منتشرنشده‌اش و مجموعه وسیعی از آثار عمدتاً منتشرنشده، به بررسی عبارات اولیه عقل‌گرایی در میان دانشمندان عرب و ترک می‌پردازد و استدلال می‌کند که عبدالغنی به منادی آغاز مدرنیته در جهان عرب کمک کرد.
درباره بنیان معرفت شناختی اخلاق
نویسنده:
راینهارد هسه، مترجم: محمد کیوانفر
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: پژوهشگاه علوم وحیانی معارج,
چکیده :
مسئله حقیقت هم در قلمرو عقل نظری و هم در حوزه عقل عملی قابل طرح است. و تلاش‌هایی که برای نادیده گرفتن آن شده نه قانع کننده بوده است و نه مفید. دستیابی انسان به شناخت حقیقت فرایند پیچیده‌ای دارد ـ که همان طور که کانت تصریح کرده است ـ در آن علاوه بر داده‌های حسی، به مفاهیم ـ مثل علیت ـ هم نیاز است. و مفاهیم برآمده از کوشش فردی انسان‌ها نیست بلکه دستاوردی فرهنگی و حاصل کار جمعی انسان‌هاست. پس تلاش‌های ما برای رسیدن به معرفت به دیگر انسان‌ها و به تعبیر دیگر به یک نوع ذهنیت مشترک و بینابینی وابسته است. این یعنی نقش مهم «گفتار» در کسب معرفت ما از جهان؛ به تعبیر دیگر معرفت از طربق یک فرایند گفت‌وگویی به دست می‌آید. طبعا این فرایند شرایط و استلزامات و قوانینی دارد که در منطق گفت و گو مطرح می‌شود. مجموعه این قوانین شکل دهنده یک اخلاق معرفتی است که یک نظام صوری مرجع برای حل تعارض‌ها و نزاع‌هاست. این نظام نه تنها در حوزه کسب معرفت قابل اعمال است بلکه می‌توان آن را به حوزه عمل فردی و جمعی انسانی تعمیم داد و برای حل معضلات بشری از آن استفاده کرد. این گونه است که بشر برای پرهیز از خشونت و جنگ به گفت‌وگو به عنوان فرایندی امیدبخش برای حل و فصل معضلات بشری رهنمون می‌شود.
صفحات :
از صفحه 65 تا 84
بررسی مبادی مابعدالطبیعی مکتب شهودگرایی ریاضی براؤر
نویسنده:
غلامحسین مقدم حیدری
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
تأثیرات فلسفه کلاسیک آلمان و انقلاب فرانسه بر یکدیگر
نویسنده:
مجید اب‍وال‍ق‍اس‍م زاده‌,سید محمدرضا حسینی بهشتی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
وقایعی که هم­زمان رخ می‎دهند، می‎توانند از منشأ و عاملی واحد برخوردار باشند. انقلاب عینی فرانسه و انقلاب ذهنی فلسفة کلاسیک آلمان, که دو رویداد مهم سیاسی و فلسفی غرب محسوب می‎شوند، با یکدیگر تداخل زمانی داشته‎اند. این مقاله, اصل قانون­گذاری را که محصول جنبش روشنگری در فرانسه و آلمان بوده است، منشأ ظهور دو رویداد فوق می‎داند. سپس به تأثیرات آن­دو بر یکدیگر می‎پردازد و در نهایت, سبب رخ ندادن انقلاب واقعی و عینی در آلمان را بررسی می­کند.
مسئولیة العلماء فی عصر الظلمات
نویسنده:
السید هادي المدرسی
نوع منبع :
کتاب , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: دارالتیار الجدید,
چکیده :
مسئولیت علما در عصر ظلمت و تاریکی های بشری چیست؟ حقوق علما چیست؟ از چه علمائی باید طبعیت کرد؟ از چه علمایی نباید طبعیت کرد؟ و... سوالاتی است که در این کتابچه با استفاده از آیات و روایات به آنان پاسخ داده می شود.
روشنگری چیست؟
نویسنده:
کانت؛ مترجم: همایون فولادپور
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های فرعی :
چکیده :
مقاله حاضر تحت عنوان "روشنگری چیست؟" اثر ایمانوئل کانت، به تبیین ماهیت روشنگری، آزادی، انقلاب، قانون گذاری، فرمانروایی و کشورداری پرداخته است.
  • تعداد رکورد ها : 50