جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
فلسفه مارکسیستی ارنست بلوخ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Wayne Hudson (وین هادسون)
نوع منبع :
کتاب , رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
UK : Palgrave Macmillan,
بازگشت به خود [کتاب عربی]
نویسنده:
علي شريعتي
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره - بیروت: مکتبه الاسکندریه ,
چرا مارکسیسم را رد کردید؟ [کتاب عربی]
نویسنده:
مصطفى محمود
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره: دارالمعارف,
جامعه شناسی [کتاب عربی]
نویسنده:
دانيال هرفيه ليجيه، جان بول وليام؛ ترجمه: درویش الحلوجی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
المجلس الاعلی للثقافه,
مارکسیسم جامعه‌شناسانه: همگرایی آنتونیو گرامشی و کارل پولانی
نویسنده:
مایکل بوراووی؛ مترجم: محمد مالجو
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: نشر نی,
چکیده :
از نظر خیلی‌ها، مرگ سوسیالیسم، هم در واقعیت و هم در خیال، به معنای مرگ نهایی مارکسیسم بوده است. با وجود این، مارکسیسم کماکان هم جامع‌ترین نقد از سرمایه‌داری را به دست می‌دهد و هم راهنمای قانع‌کننده‌ای برای بدیل‌های امکان‌پذیر را. در حقیقت، دوام سرمایه‌داری دوام مارکسیسم را تضمین می‌کند. از این رو، هر دوره به مارکسیسمی از آن خودش شکل می‌دهد و این سنت را چنان می‌گستراند که مسائل روز را حل‌وفصل کند. من در این رساله خطوط کلی نوعی مارکسیسم جامعه‌شناسانه را ترسیم می‌کنم که از همگرایی تاکنون ناکاویده و نامنتظره‌ی نوشته‌های کارل پولانی و آنتونیو گرامشی در میانه‌ی سده‌ی بیستم سربرمی‌آورد. نوشته‌های گرامشی و پولانی غالباً مثل لاشه‌های مرده لت‌وپار شده است: سودمندترین قسمت‌ها را از پوسته‌ی معناده جر می‌دهند و به نظریه‌های علیل پیوند می‌زنند. قصد دارم این دو مجموعه از نظریه‌ها را در کلیت‌شان احیا کنم و به یکدیگر پیوندشان بزنم.
آلتوسر و الهیات: دین، سیاست و فلسفه
نویسنده:
Agon Hamza
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill ,
چکیده :
چکیده ماشینی : دین همیشه موضوع تحلیل فلسفی و همچنین بستری برای عمل سیاسی بوده است. نمی توان شکلی از تفکر فلسفی را بدون ارتباط آن با یک دین تصور کرد، خواه دین دوم را نفی کند یا تأیید کند. در جهت‌گیری‌های مختلف فلسفی، دین نیز به‌عنوان شرطی برای فلسفه عمل می‌کند. آلتوسر و الهیات نه آنقدر در نظر دارند که شکافی را در پژوهش آلتوسر پر کنند، بلکه در جنبش چپ رادیکال معاصر مشارکت مهمی داشته باشند. در این راستا، آلتوسر و الهیات در بحث های کنونی چپ در مورد رابطه آن با الهیات از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. همچنین به بحث های جاری در مورد آلتوسر کمک می کند و همچنین دیدگاه جدیدی را در مورد پروژه فلسفی او باز می کند. مشارکت کنندگان عبارتند از: رولاند بوئر، استانیسلاس برتون، ایسا بلومی، جف فایفر، آگون حمزا، وارن مونتاگ، ویتوریو مورفینو، ناکس پدن، پاناژوتیس سوتیریس، تد استولزه، جانا تسونوا و گابریل توپینامبا.
کشف ایران: تقی ارانی، جهان وطنی رادیکال [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ali Mirsepassi (علی میرسپاسی)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Stanford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کشف ایران تاریخ ناسیونالیسم ایرانی را از طریق زندگی و کار تقی ارانی، بنیانگذار اولین مجله مارکسیستی ایران، دنیا، از نو بررسی می کند. آرانی در تلاش خود برای تصور آینده ای برای ایران که به روی ثروت های علمی جهان مدرن و تنوع تاریخی مردم خود باز باشد، ماتریالیسم مارکسیستی و اخلاق جهانی پیشرفت را با هم ترکیب کرد. او در پی آن بود که ایران را با گذشته‌اش پس از اسلام آشتی دهد که توسط ناب‌گرایان ایرانی طرد شده بود و توسط همتایان سنت‌گرایشان رمانتیک شده بود، در حالی که حال آن را به سمت غرب مدرن در تمام جنبه‌های پیچیده و متضادش جهت‌داد. همانطور که علی میرسپاسی نشان می دهد، جهان وطنی آرانی این خرد متعارف را پیچیده می کند که انحصارگرایی نژادی یکی از ویژگی های حل نشدنی ناسیونالیسم ایرانی قرن بیستم بود. در فضاهای فرهنگی مانند دنیا، آرانی و معاصرانش بحث های پر جنب و جوشی درباره هویت ملی، تاریخ و جایگاه ایران در دنیای مدرن داشتند. علی میرسپاسی در کاوش در زندگی کوتاه اما چشمگیر و نوشته های آرانی، تصویری از ایران بین دو جنگ را به عنوان تحت سلطه دولت پهلوی به چالش می کشد تا فضاهای فکری حاصلخیزی را که ناسیونالیسم مدنی در آن شکوفا شده بود، آشکار کند.
مارکسیسم آمریکایی [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
by Mark R. Levin (Author)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
Threshold Editions,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در سال 2009، مارک r. لوین با ارائه یک چارچوب فلسفی، تاریخی و عملی برای توقف تهاجم لیبرال به ارزش‌های مبتنی بر قانون اساسی، محافظه‌کاران را با مانیفست فراموش‌نشدنی خود آزادی و استبداد تحریک کرد. آن کتاب درباره ایستادن در پرتگاه تهدید ترقی گرایی علیه آزادی ما بود و اکنون، بیش از یک دهه بعد، ما کاملاً از آن پرتگاه عبور کرده ایم و بهای آن را می پردازیم. در مارکسیسم آمریکایی، لوین توضیح می‌دهد که چگونه عناصر اصلی ایدئولوژی مارکسیستی اکنون در جامعه و فرهنگ آمریکا فراگیر شده است - از مدارس، مطبوعات و شرکت‌های ما گرفته تا هالیوود، حزب دموکراتیک، و ریاست جمهوری بایدن - و چگونه اغلب آن را پوشش می‌دهند. در برچسب های فریبنده ای مانند «پیشرفت گرایی»، «سوسیالیسم دموکراتیک»، «فعالیت اجتماعی» و غیره. لوین با تجزیه و تحلیل ترانچال مشخص خود به روانشناسی و تاکتیک های این جنبش ها، شستشوی مغزی گسترده دانشجویان، اهداف ضد آمریکایی نظریه نژاد انتقادی و قرارداد جدید سبز، و تشدید سرکوب و سانسور برای خاموش کردن صداهای مخالف می پردازد. اجرای انطباق لوین بسیاری از نهادها، روشنفکران، علما و فعالانی را که این انقلاب را رهبری می‌کنند، افشا می‌کند و پاسخ‌ها و ایده‌هایی را در مورد نحوه مقابله با آنها به ما ارائه می‌دهد. همانطور که لوین می نویسد: «ضد انقلاب در برابر انقلاب آمریکا با قدرت کامل است. و دیگر نمی توان آن را نادیده گرفت یا نادیده گرفت زیرا جامعه و فرهنگ ما را می بلعد، در زندگی روزمره ما می چرخد ​​و در سیاست، مدارس، رسانه ها و سرگرمی های ما همه جا حاضر است. و مانند قبل، لوین به دنبال جمع آوری مردم آمریکا برای دفاع از آزادی خود است.
کتاب راهنمای بلومزبری برای مارکس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jeff Diamanti(جف دیامانتی), (اندرو پنداکیس)Andrew Pendakis, (ایمره سمن)Imre Szeman
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Bloomsbury Academic,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: تعداد بسیار کمی از شخصیت‌ها در تاریخ وجود دارند که به اندازه کارل مارکس تأثیر زیادی داشته باشند. کار او نشان‌دهنده مداخله‌ای بی‌رقیب در زمینه‌های مختلف مانند فلسفه، روزنامه‌نگاری، اقتصاد، تاریخ، سیاست و نقد فرهنگی است. نام او در سراسر طیف سیاسی در ارتباط با انقلاب و قیام، عدالت اجتماعی و تحول اقتصادی است. کتاب همراه بلومزبری برای مارکس، راهنمای مرجع قطعی زندگی و کار مارکس است. این کتاب که توسط یک تیم بین المللی از محققان برجسته مارکس نوشته شده است، پوشش جامعی از مارکس ارائه می دهد: زندگی و زمینه ها. منابع، تأثیرات و برخوردها؛ نوشته های کلیدی؛ موضوعات و موضوعات اصلی؛ و استقبال و نفوذ. ویژگی بارز این همراه توجه او به جهت گیری های جدید در مارکسیسم است که جنبه های نظری، علمی و سیاسی اندیشه مارکس را زنده می کند. جنسیت و اهمیت فزاینده مارکسیست-فمینیسم به همان اندازه برای روشن کردن مارکس به عنوان مقوله‌های سنتی و متنوع نقد مانند طبقه، سرمایه و شیوه تولید اهمیت دارد. به طور مشابه، این همراه اهمیت روش شناختی و سیاسی مارکسیسم را برای سیاست های محیط زیستی نشان می دهد. در نهایت، این جلد به تفصیل مارکسیسم‌های غیراروپایی را بررسی می‌کند و مرکزیت اندیشه مارکسیستی را برای جنبش‌های سیاسی در داخل و خارج از شمال جهانی نشان می‌دهد. این کتاب منبع تحقیقاتی ایده‌آلی برای هر کسی است که امروز روی مارکس و ایده‌های او کار می‌کند، و اگر برای اولین بار به فکر مارکس نزدیک می‌شوید، به عنوان یک نقطه ورودی است.