جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 6
تروریسم یهودی - صهیونیستی و تأسیس اسرائیل [پایان نامه انگلیسی]
نویسنده:
.Peeke, John L (جان لوییس پیک)
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: بمب گذاری های تروریستی در ساختمان های عمومی، حمله به مقامات دولتی، هواپیماربایی و ترور رهبران سیاسی پدیده جدیدی در سیاست خاورمیانه نیست. در تاریخ معاصر، حوادثی که توسط سازمان آزادیبخش فلسطین و اجزای مختلف آن آغاز شده است، سرفصل های سرتاسر جهان را به خود اختصاص داده است. با این حال، در اواخر جنگ جهانی دوم، جنگ تروریستی دیگری بر سر همان سرزمین و برای اهداف مشابه - ایجاد یک کشور فلسطینی - درگرفت. اما این بار تروریست ها یهودی بودند. این مقاله به فعالیت‌های سازمان‌های تروریستی یهودی در جستجوی یک کشور یهودی می‌پردازد. این مقاله در سه مسیر زمانی، کم و بیش موازی، به تشکیل گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی، تشکیلات، رهبری، فلسفه و اقدامات آنها می‌پردازد که در نهایت بریتانیای کبیر را مجبور به تسلیم شدن در برابر خواسته‌های صهیونیست‌ها برای تشکیل کشور یهودی در فلسطین کرد.
تئودور هرتصل و صهیونیسم سیاسی
نویسنده:
مرتضی صانعی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قدس‌سره,
چکیده :
صهیونیسم سیاسی یکی از جنبش های افراطی یهودی است که طی یک فرایند تاریخی در میان جامعه یهودی شکل گرفت. نویسنده مؤسس این جریان را تئودور هرتصل اتریشی می داند. این گرایش برآمده از مشکلاتی است که یهودیان در سالیان متمادی برای خود ایجاد نموده اند. هدف مقاله تبیین این گرایش، ضمن معرفی شخصیت مؤسس آن و ایده های صهیونیستی وی است. این نوشته با روش تحلیلی ـ توصیفی ابعاد اندیشه هرتصل را بررسی و به این نتیجه رسیده است که مجموعه عوامل گوناگون، اعم از نادیده انگاری آموزه های یهودی، حمایت برخی از اندیشمندان یهودی و پشتیبانی قدرت های بزرگ، زمینه را برای فعالیت جنبش صهیونیسم به رهبری هرتصل فراهم کرد.
صفحات :
از صفحه 127 تا 137
در میان یهودیت نسبت به صهیونیسم دو تفکر وجود دارد و هر طرف به تورات و عهد عتیق استدلال می کننند دلیل آن چیست؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
واژه صهيونيسم از نام كوه صهيون كه در نزد يهوديان سرزمين موعود و مقدس است گرفته شده و نخستين بار «ناتان برينبام» اصطلاح صهيونيسم را در توصيف گرايش سياسي نوين در قرن (19.م) براي تحرك تعصب ديني و آماده سازي گروه هاي يهودي در دستيابي اهداف آن، به كار برد بیشتر ...
بستر های شکل گیری صهیونیسم
نویسنده:
مرتضی صانعی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
یهودیت دارای تاریخ پرفراز و نشیب و پر تنش و چالش بوده است. عصر جدید نیز از این قاعده مستثنا نبوده و گویای مباحث سرنوشت سازی است که نه تنها به کلیت دین یهودی گره خورده است، بلکه آن مسائل دامن ادیان و ملت های دیگر را نیز گرفته است. این مقاله، تحلیلی است از زمینه های شکل گیری صهیونیسم توسط یهود و تغییراتی که در سایه ظهور جنبش های نو به وجود آمده است. در رأس این جنبش ها، جنبش هسکالا، اصلاحات، ارتدکس و محافظهکار قرار دارد که هر یک نقش مؤثری در تغییرات اساسی ایفا نموده اند. در یک جمع بندی کلی، میتوان گفت: برآیند این عصر، تحقق ایده صهیونیسم در سرزمین فلسطین و انتقال یهودیان به آن و آوارگی مردم فلسطین به سرزمین های دیگر است.
  • تعداد رکورد ها : 6