جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
The Ismailis Their History and Doctrines
نویسنده:
Farhad Daftary
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
سه شاعر عثمانی و مشروطیت ایران
نویسنده:
حسنی عطااله
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
مناسبات فرهنگی ایران و عثمانی دیرینه است و وجود آن جای پرسش ندارد. اما واکنش های فرهنگی - سیاسی شاعران و متفکران عثمانی، در قبال رویدادهای اجتماعی - سیاسی ایران که پدیده ای است متاخر، شایان مطالعه و بررسی است. هدف این مقاله، بررسی تاثیرپذیری سه تن از شاعران بلند آوازه عثمانی از بزرگان ادب ایران و چگونگی واکنش ایشان به حوادث مربوط به قانون خواهی ایرانیان است که، هر چند در ظاهر، بیان «حدیث دیگران» بوده، اما کاربردی دوگانه داشته و ضمن پشتیبانی از جنبش ایرانیان، زمینه توفیق فعالیت های مشروطه خواهی در عثمانی و تثبیت آن را، نیز، مساعدتر می کرده است.
صفحات :
از صفحه 53 تا 72
رمان نویسی در دهه شصت
نویسنده:
رنجبر ابراهیم
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
در دهه شصت در ایران، شصت و شش رمان منتشر شده است. از این مجموعه، مضمون شانزده اثر از تأثیرپذیری مستقیم از انقلاب و جنگ حکایت می کند؛ یعنی مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، وضعیت روشنفکران، گشایش ها و سختی های حاصل از انقلاب و آفت ها و ارزش های مربوط به جنگ مطرح شده اند. نویسندگان نوزده رمان، فضای ایجاد شده بر اثر انقلاب را، مغتنم شمرده اند تا چیزهایی را بگویند که بیان آنها پیش از انقلاب آسان نبود از جمله: مخاطرات آزادی خواهی، منازعات برخاسته از تضادهای طبقاتی، بیماری اقتصادی، جهل و محرومیت ها، حق کشی ها، قتل و حبس و ایذای آزادی خواهان و مسائلی از این قبیل. این ها را رمان های تأثیرپذیر از انقلاب تلقی می کنیم. سی و یک رمان دیگر، نه مضمون انقلابی دارند و نه اغتنام فضای انقلاب در آن ها مشهود است. به عبارت دیگر محرک های خاص انقلابی در آن ها مشهود نیست؛ یعنی چیزهایی گفته اند که در اکثر حکومت ها توان گفت. مضمون اکثر این ها، مسائل اجتماعی و گاهی عواطف لطیف است. این ها را رمان های تأثیر ناپذیر از انقلاب قلمداد می کنیم. در این جستار، نام رمان ها، مضمون و نویسندگان آن ها را ذکر می کنیم.
صفحات :
از صفحه 169 تا 188
ساختار صنایع ایران و همبستگی بین متغیرهای اندازه گیری تمرکز
نویسنده:
ابونوری اسماعیل, غلامی نجمه
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
یکی از مهم ترین ابعاد ساختار صنعتی، تمرکز صنعتی است. در این راستا، برای تعیین تمرکز در صنایع ایران از سال 79 تا 84، از شاخص نسبت تمرکز پنج بنگاهی بر حسب متغیرهای ارزش فروش، تولید، ارزش افزوده و اشتغال استفاده شده است. یافته های تحقیق حاکی از همبستگی بسیار بالا در میان نسبت تمرکز فروش، اشتغال، ارزش افزوده و ارزش تولید بوده است: همبستگی بین نسبت تمرکز فروش و تولید، حدود 0.9983، فروش با ارزش افزوده 0.9611، تولید و ارزش افزوده حدود 0.9617 به دست آمده است. با توجه به نتایج حاصل و در صورت دسترسی به داده ها، استفاده از نسبت تمرکز ارزش افزوده ترجیح داده می شود. با وجود کاهش تمرکز صنعتی، تمرکز در بیش تر صنایع، بالا بوده است و صنایع ایران در سال 1384 هم چنان ساختار انحصاری داشته اند. این در حالی است که بر اساس متغیر اشتغال، به نظر می رسد بیش تر صنایع به صورت رقابتی اداره می شوند. در بیش تر سال های مورد بررسی، صنایع «تولید محصولات از توتون و تنباکو سیگار» و صنعت «بازیافت ضایعات و خرده های فلزی و غیرفلزی»، «صنایع تولید زغال کک، پالایشگاه های نفت و سوخت های هسته ای» و «تولید وسایل نقلیه موتوری و تریلر و نیم تریلر» دارای نسبت تمرکز بالای 70 درصد بوده اند، این در حالی است که صنعت منسوجات، غیرمتمرکزترین صنعت بر حسب هر چهار متغیر (فروش، تولید، اشتغال و ارزش افزوده) بوده است.
صفحات :
از صفحه 21 تا 43
آثار اجزاء مخارج عمومی برارزش افزوده و سرمایه گذاری بخش صنعت در ایران
نویسنده:
نادران الیاس, امیری هادی, نصیری علی
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
صفحات :
از صفحه 207 تا 236
مفهوم سازی و بررسی عوامل حیاتی موفقیت جهت پیاده سازی سیستم بانکداری اسلامی در بخش بانکداری ایران: به کارگیری رویکرد آمیخته
نویسنده:
سیدجوادین سیدرضا, راعی رضا, ایروانی محمدجواد, صفری محمد
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
متن کامل مقاله های این شماره به زبان انگلیسی منتشر شده است، لطفا برای مشاهده مقالات به بخش انگلیسی مراجعه فرمایید.لطفا برای مشاهده مقاله های این شماره اینجا را کلیک کنید.
صفحات :
از صفحه 421 تا 452
استراتژی نوآوری، تنوع و توسعه عملکرد: مطالعه تجربی در صنعت ساختمان و مسکن ایران
نویسنده:
ملک اخلاق اسماعیل, مرادی محمود, مهدی زاده مهران, درستکاراحمدی ناهید
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
استراتژی نوآوری اساس موفقیت نوآوری و بهبود عملکرد است. مقاله حاضر، مدلی مربوط به مهم ترین استراتژی های نوآوری را که تاثیر بسزایی بر عملکرد صنایع دارند، ارائه می دهد. سپس، به بررسی روابط میان استراتژی های نوآوری و توسعه و تنوع عملکرد می پردازد. بدین منظور، یک مطالعه تجربی در صنعت ساختمان ایران انجام گرفت، و داده­های میدانی جهت بررسی اهداف تحقیق از 7 نهاد متولی صنعت ساختمان و 93 شرکت کوچک و متوسط فعال در صنعت، با ابزار پرسشنامه گردآوری شد. یافته ها نشان داد که استراتژی های نوآوری نظیر پیشرو، تحلیل گرانه، آینده نگرانه و تهاجمی به ترتیب بر توسعه عملکرد صنعت تاثیر می گذارند. همچنین، استراتژی های پیشرو، ریسکی و آینده نگرانه از اثرگذارترین استراتژی های نوآوری بر تنوع عملکرد هستند. نتایج این مطالعه پیشنهاد می کند که سیاست گذاران صنعت ساختمان و مدیران عالی شرکت ها بایستی استراتژی های نوآوری پیشرو و آینده نگرانه را بطور همزمان با چشم انداز صنعت و شرکت ها پیوند داده و زمینه را برای پیاده سازی آن ها در سراسر صنعت فراهم آورند.
صفحات :
از صفحه 31 تا 60
بررسی عوامل موثر بر مخارج مذهبی خانوارهای شهری در استان های ایران
نویسنده:
فلاحی محمدعلی, ارشدی وحید
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
لطفا برای مشاهده متن چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.
صفحات :
از صفحه 145 تا 166
بررسی آثار اعتبارات خرد در کاهش فقر و نابرابری های درآمدی
نویسنده:
حسن زاده علی, ازوجی علاالدین, قویدل صالح
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
صفحات :
از صفحه 45 تا 68
برآورد ارزش حقیقی آب های زیرزمینی در مناطق مختلف ایران (مطالعه موردی استان های تهران، سیستان و بلوچستان و کرمان)
نویسنده:
تاری فتح اله, سیدنورانی سیدمحمدرضا, رفیعی پریسا
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
از آنجا که در کشور ما بازار آب رقابتی نبوده و فرضهای رقابت کامل در این بازار بر قرار نیست، قیمتهای بازار نقش خود را در هدایت تصمیم گیری اقتصادی از دست می دهند. پس برابری قیمت آن با ارزش واقعی دچار اختلال شده و تخصیص منابع بخش عمومی که هدف آن به حداکثر رساندن رفاه جامعه است با مشکل مواجه می شود.در این شرایط باید به دنبال قیمتهایی بود که نمایانگر ارزش حقیقی عوامل تولید و خدمات و کالاهای تولید شده باشد باشد که به آن قیمت سایه ای نیز گفته می شود. هدف این مقاله دسترسی به این قیمت با توجه به شرایط اقلیمی کشور است.به این منظور ابتدا با تقسیم بندی منابع طبیعی، جایگاه آب در بین مناطق طبیعی مشخص شده، سپس تقسیم بندی انواع منابع عرضه آب صورت گرفته و آبهای زیرزمینی به عنوان مورد مطالعاتی معرفی می گردد.بنابراین مشکلات بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی و علت مطالعه قیمت سایه ای آب در کشور مطرح شده و، به دنبال آن فرضیه تحقیق و در پی آن آشنایی با برخی از واژگان و اطلاعات تحقیق ارایه می شود. پس از بیان مدل تخمین مدل مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت نتیجه گیری و پیشنهادات مطرح خواهد شد.
صفحات :
از صفحه 121 تا 150