جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
صفحه اصلی کتابخانه > جستجوی هوشمند در الفبا
جستجو در برای عبارت
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
 
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
تنها فراداده‌های دارای منابع دیجیتالی را بازیابی کن
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  *برای جستجوی عین عبارت , عبارت مورد نظر را درون گیومه ("") قرار دهید . مانند : "تاریخ ایران"
  • تعداد رکورد ها : 244008
پارادوکس  انفسی بودن: خود در سنت استعلایی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Carr
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
علم و مشیت: تعامل خداوند با جهان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John C. Polkinghorne
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Templeton Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: دکتر جان سی. پولکینگهورن، کشیش دانشمند مشهور بین المللی، به بررسی این موضوع می پردازد که آیا خدای شخصی و متقابل مفهومی معتبر در عصر علمی امروزی است یا خیر. این کتاب که قبلاً در انگلستان منتشر شده است، با تشویق به این باور که بین بینش علم و بینش دین سازگاری وجود دارد، بر این دیدگاه تمرکز دارد که جهان جهانی است که در آن هم انسان ها و هم خدا آزادی عمل دارند. درک مدرن از جهان فیزیکی در مورد سؤالات دعا و مشیت اعمال می شود، مانند: آیا معجزه اتفاق می افتد؟ آیا دعا می تواند چیزی را تغییر دهد؟ چرا شر وجود دارد؟ چرا خداوند عذاب را مجاز می داند؟ چرا خدا نیاز دارد که از او بخواهیم؟ دخالت خدا در زمان، هم از منظر زمانی و هم از منظر ابدی در نظر گرفته می شود. نقش‌های تجسم و قدس از این نظر مورد بحث قرار می‌گیرند که آیا در جهان‌بینی امروزی جایگاه معتبری دارند یا خیر. و اصل نهایی انسان شناسی (FAP) با تلاش آن در یک معاد شناسی فیزیکی ارائه شده است که نشان می دهد مبنای ناکافی برای امید است. پولکینگ‌هورن نتیجه می‌گیرد که امید واقعی فقط با خداست.
دیاسپورای هند: جهان های اجتماعی-فرهنگی و دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
P. Pratap Kumar
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill Academic Pub,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مقالات ارائه شده در این جلد، طیف گسترده ای از تجربیات دیاسپوریک هند را نشان می دهد. از کار اجاره‌ای تا مهاجرت‌های امروزی، روایت‌های دیاسپوریک هندی فرصت‌هایی را برای ارزیابی مفاهیم جدید قومیت، نژاد، طبقه، جنسیت و تنوع مذهبی ارائه می‌دهد.
جهل آموخته شده: فروتنی فکری در میان یهودیان، مسیحیان و مسلمانان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
James L. Heft, Reuven Firestone, Omid Safi
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: گفتگوی سازنده بین ادیان تنها یک پدیده اخیر است. تا قرن نوزدهم، بیشتر گفتگوها بین مؤمنان به عنوان بحثی انجام می شد که هدف آن یا رد ادعاهای دیگری یا تبدیل دیگری به سنت خود بود. در پایان قرن نوزدهم، مبلغان مسیحی پروتستان از فرقه‌های مختلف، چنان در میان خود در حوزه‌های مأموریت ایجاد کرده بودند که به این نتیجه رسیدند که بهتر است به جای سردرگمی و حتی رسوایی مردم، بر اختلافات خود غلبه کنند. که می خواستند تبدیلش کنند. در اواسط قرن بیستم، وحشت هولوکاست، مسیحیان، به ویژه پروتستان‌ها و کاتولیک‌های اصلی را وادار کرد تا وارد گفتگوی جدی با یهودیان شوند که یکی از پیامدهای آن حذف ادعای مسیحیان مبنی بر جایگزینی یهودیت بود. تجدید نظر در کتابهای درسی که این پیام را به مؤمنان مسیحی منتقل می کرد. اکنون، در آغاز قرن بیست و یکم، بسیاری از شاخه های مسیحیت، به ویژه کلیسای کاتولیک، در حال گفتگوی سازنده جهانی با مسلمانان هستند که با حملات تروریستی 11 سپتامبر بیش از پیش ضروری شده است. در گفتگوهای جدید، رهبران دینی مسلمان زمانی که سند خود را به نام «حرف مشترک بین ما» برای همه مسیحیان غرب فرستادند، ابتکار مهمی را به دست گرفتند. این سند فوق‌العاده‌ای است، زیرا استدلال الهیاتی را ارائه می‌کند (مسیحیان مختلف در غرب، از جمله مقامات واتیکان، ادعا کرده‌اند که «مکالمه الهیاتی» با مسلمانان ممکن نیست) بر اساس متون برگرفته از کتاب مقدس عبری، عهد جدید و قرآن، که مؤمنان یهودی، مسیحی و مسلمان در تعهد خدادادی برای دوست داشتن خدا و یکدیگر در صلح و عدالت شریک هستند. مؤسسه مطالعات پیشرفته کاتولیک، یک گروه بین المللی متشکل از شانزده دانشمند یهودی، کاتولیک و مسلمان را گرد هم آورد تا یک کاوش الهیات مهم در مورد موضوع «جهل آموخته شده» را انجام دهند.
سیاست دانش در اسلام پیشامدرن: ایدئولوژی مذاکره و تحقیق دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Omid Safi (امید صافی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: قرون یازدهم و دوازدهم دوره ای از اهمیت فراوان در تاریخ اسلام را شامل می شود. سلجوقیان بزرگ، قبیله‌ای ترک‌زبان که از آسیای مرکزی می‌آیند، بخش بزرگی از آن زمان بر نیمه شرقی جهان اسلام حکومت می‌کردند. امید صافی در تحلیلی گسترده که ترکیبی از تاریخ اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است، نشان می‌دهد که چگونه سلجوقیان با پیوستن به نیروها با علما و مقدسین، از جمله تعدادی از مسلمانان صوفی معروف، تلاش کردند تا حضور سیاسی پایداری ایجاد کنند. تحت حمایت دولت برای مشروعیت بخشیدن به قدرت سیاسی خود، حاکمان سلجوقی خود را به عنوان مدافعان آنچه که به ادعای آنها دیدگاهی ارتدکس و هنجاری از اسلام بود معرفی می کردند. تصور آنها از ارتدکس دینی توسط مدیران در عرصه های تحت حمایت دولت مانند مدارس و خانقاه ها ساخته شد. بنابراین ارتدکس با وفاداری سیاسی پیوند خورد و بی وفایی به دولت در قالب بدعت مذهبی بیان شد. صافی با تکیه بر مخزن وسیعی از منابع اولیه و پرهیز از اصطلاحات تحلیلی نابهنگام مانند ناسیونالیسم، دیدگاه های متعارف را هم در مورد سلجوقیان به عنوان حاکمان خیرخواه مسلمان و هم در مورد صوفیان به عنوان عرفان بی زمان و اثیری مورد تجدید نظر قرار می دهد. او سهم بسزایی در شناخت اسلام پیشامدرن و نیز روشن ساختن رابطه پیچیده بین قدرت و معرفت دینی دارد.
ندای اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Vincent J. Cornell, Virginia G. Blakemore-Henry, Omid Safi
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Praeger,
چکیده :
ترجمه ماشینی: علیرغم انتشارات مکرر و گسترده در مورد اسلام، تعداد بسیار کمی از آمریکایی ها، در واقع تعداد بسیار کمی از غیرمسلمانان، واقعاً ایمان یا بیش از یک میلیارد پیروان آن را درک می کنند. این مجموعه تنوع و غنای اسلام را به نمایش می گذارد و جاهای خالی را پر می کند و دانش و درک ما را گسترش می دهد. به تصویر کشیدن مسلمانان با تمام انسانیت و تنوع آنها، تصاویری را که جامعه را بمباران کرده است متعادل می کند و تصویر کاملتر و دقیق تری از دین اسلام و معنای زندگی به عنوان یک مسلمان - در جوامع مسلمان و به عنوان بخشی از یک جامعه گسترده تر به خواننده ارائه می دهد. ملیله کثرت گرایی در ملل جهان. اشتراک در نگرانی های مسلمانان به چه معناست؟ برای تجربه معنویت مسلمانان؟ فرق فرق سنی و شیعه چیست؟ چرا مسلمانان اینقدر زیاد نماز می خوانند؟ واقعیت ازدواج مسلمانان و روابط جنسیتی چیست؟ جهاد و شهادت برای مسلمان عمل کننده چه معنایی دارد؟ هنر و علوم انسانی چه نقشی در زندگی مدرن مسلمانان دارند؟ فرزندان اسلامی چگونه تربیت می شوند؟ به این سؤالات و سؤالات دیگر در این مجلدها پاسخ داده شده است، که صداهای مسلمان را از سراسر جهان، اعم از مردان و زنان، علما و افراد عادی، بنیادگرایان و مترقیان، و دیگران از زمینه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اسلامی گرد هم می آورد. تجارب شخصی و شعر برای نشان دادن بسیاری از بیان های مختلف اسلام گنجانده شده است.
رساله‌ای در عشق عرفانی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ali al-Daylami; Joseph Norment Bell; Hassan Al Shafie
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Edinburgh University Press,
اسرار سنگ ها : مکاشفات جدید اختر باستان شناسی و علم عرفانی دوران باستان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mitchell, John
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Inner Traditions,
علم و آفرینش: جست و جوی تفاهم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John C. Polkinghorne
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Templeton Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جان سی. پولکینگ هورن، کشیش دانشمند مشهور بین المللی، در این جلد دوم (که در ابتدا در سال 1988 منتشر شد) از سه گانه خود، که شامل علم و مشیت و یک جهان نیز می شد، به پرسش های اساسی در مورد چگونگی ارتباط جهان بینی های علمی و الهیاتی با یکدیگر می پردازد. دکتر. پولکینگ‌هورن نشان می‌دهد که چگونه یک فرد دارای تفکر علمی به کار تحقیق الهیات نزدیک می‌شود، و چنین فرض می‌کند که قیاس نزدیکی بین نظریه و آزمایش در علم و اعتقاد و درک در الهیات وجود دارد. او دیدگاه تازه‌ای در مورد پرسش‌هایی از این قبیل ارائه می‌کند: آیا امروز شاهد احیای الهیات طبیعی هستیم - جستجوی خدا از طریق اعمال عقل و مطالعه طبیعت؟ بینش های فیزیک مدرن در مورد درهم آمیختن نظم و بی نظمی چگونه با آموزه مسیحی آفرینش مرتبط است؟ رابطه بین ذهن و ماده چیست؟ پولکینگ‌هورن بیان می‌کند که "بینش‌های قابل‌توجهی که علم در مورد کارکردهای معقول جهان به ما می‌دهد، توضیحی عمیق‌تر از آنچه که خود می‌تواند ارائه دهد، فریاد می‌زند. اگر قرار باشد دین را جدی بگیریم. ادعای آن مبنی بر اینکه جهان مخلوق خداست، باید آنقدر متواضع باشد که از علم بیاموزد که آن جهان واقعاً چگونه است. گفتگوی بین آنها فقط می تواند متقابل را غنی کند."
  • تعداد رکورد ها : 244008