جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 15
سوژه‌های بدن و ذهن‌های آشفته: درمان «کلیت» فرد در روانپزشکی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Eric Matthews (اریک متیوز)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: چگونه باید با اختلال روانی برخورد کنیم - به عنوان یک "بیماری" مانند دیابت یا برونشیت، به عنوان یک "مشکل در زندگی" یا چه؟ این کتاب در پی پاسخگویی به این گونه پرسش‌ها است که به ریشه‌های آن‌ها می‌پردازد، در پرسش‌های فلسفی درباره ماهیت ذهن انسان، راه‌هایی که می‌توان آن را درک کرد و درباره ماهیت و اهداف پزشکی علمی. مناقشه بر سر ماهیت اختلال روانی و مناسب بودن «مدل پزشکی» فقط یک بحث تئوریک انتزاعی نیست: این بحث بر مسائل بسیار عملی درمان مناسب و همچنین اخلاق و قانون روانپزشکی تأثیر دارد. بحث اصلی این کتاب این است که این سؤالات در نهایت ماهیت فلسفی دارند: تنها در صورتی می توان آنها را حل کرد که برخی فرضیات فلسفی گسترده در مورد "ذهن" و "بدن" و در مورد معنای "علمی بودن" پزشکی را کنار بگذاریم. رویکرد «پدیدارشناختی» فیلسوف فرانسوی قرن بیستم، موریس مرلوپونتی برای زیر سؤال بردن این مفروضات استفاده می شود. تصور او از انسان به عنوان "سوژه های بدن" برای ارائه شیوه ای روشن تر از تفکر در مورد اختلال روانی و راه هایی است که از طریق آنها می توان آن را درک کرد و درمان کرد. شرایطی که ما به طور مرسوم آن را «اختلالات روانی» می‌نامیم، یک گروه همگن نیستند: تفسیر استاندارد مدل پزشکی با برخی راحت‌تر از دیگران مطابقت دارد. با این حال، اختلالات روانی اصلی به عنوان روش‌های آشفته بودن در دنیا در نظر گرفته می‌شوند که به دلیل انحراف از هنجارهای "انسانی" و نه به طور مستقیم "بیولوژیکی" باعث ناراحتی می‌شوند. به این معنا که آنها به جای عملکرد فیزیولوژیکی، در نحوه تجربه ما از جهان و به ویژه افراد دیگر مشکل دارند - حتی اگر ماهیت تجربه ما در نهایت از روش‌های عملکرد بدن ما جدا نباشد. این تجزیه و تحلیل در داخل کتاب هم برای مسائل مربوط به درمان بالینی و هم برای سؤالات اخلاقی و قانونی خاص اعمال می شود.
هذیان و سایر باورهای غیرمنطقی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lisa Bortolotti (لیزا بورتولوتی)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: هذیان یکی از علائم رایج اسکیزوفرنی و زوال عقل است. اگرچه اکثر لغت نامه های انگلیسی هذیان را به عنوان یک عقیده یا باور نادرست تعریف می کنند، در حال حاضر بحثی پر جنب و جوش در مورد اینکه آیا هذیان ها واقعاً باور هستند و در واقع، حتی غیرمنطقی هستند یا خیر، وجود دارد. کتاب کاوشی میان رشته ای در ماهیت هذیان است. این کتاب ادبیات روان‌شناختی درباره علت‌شناسی و مظاهر رفتاری هذیان‌ها، و ادبیات فلسفی درباره اسناد اعتقادی و عقلانیت را گرد هم می‌آورد. تز کتاب این است که هذیان ها با باورهای معمولی پیوسته هستند، پایان نامه ای که می تواند مفاهیم نظری و عملی مهمی برای طبقه بندی روانپزشکی و درمان بالینی افراد مبتلا به هذیان داشته باشد. این کتاب با گردآوری آثار اخیر در فلسفه ذهن، روان‌شناسی شناختی و روان‌پزشکی، مروری جامع از مسائل فلسفی مطرح شده توسط روان‌شناسی شناخت عادی و غیرعادی ارائه می‌کند، از مفهوم دوگزاستیک هذیان دفاع می‌کند و نظریه‌ای در مورد نقش قضاوت عقلانیت و اسناد خودشناسی در اسناد اعتقادی. این کتاب با ارائه یک تحلیل بسیار بدیع از بحث در مورد ماهیت هذیان، فیلسوفان ذهن، معرفت شناسان، فیلسوفان علم، دانشمندان علوم شناختی، روانپزشکان و متخصصان سلامت روان را مورد توجه قرار خواهد داد.
جنون و تقاضا برای به رسمیت شناختن: تحقیقی فلسفی درباره هویت و فعالیت سلامت روان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mohammed Abouelleil Rashed (محمد ابولیل راشد)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جنون یک اصطلاح پیچیده و بحث برانگیز است. در طول زمان و در میان فرهنگ‌ها، فرمول‌بندی‌های بسیاری به دست آورده است: برای برخی دیوانگی مترادف با بی‌عقلی و خشونت است، برای برخی دیگر با خلاقیت و براندازی، در جاهای دیگر با روح و معنویت همراه است. در میان فرمول‌بندی‌های مختلف، یکی به‌ویژه وجود دارد که چنان عمیق و منظم جا افتاده است که به دیدگاه پیش‌فرض در بسیاری از جوامع در سراسر جهان تبدیل شده است: این ایده که دیوانگی یک اختلال ذهنی است. تحولات معاصر در فعالیت‌های سلامت روان چالشی اساسی برای درک روانپزشکی و اجتماعی از جنون ایجاد می‌کند. غرور دیوانه و کنشگری دیوانه-مثبت زبان «بیماری» و «بی نظمی» روانی را رد می کنند، اصطلاح «دیوانه» را باز پس می گیرند و مفاهیم منفی آن را معکوس می کنند. فعالان به دنبال تغییر فرهنگی در نحوه نگرش به جنون هستند و خواستار به رسمیت شناختن جنون به عنوان زمینه ای برای هویت هستند. اما آیا جنون می تواند چنین زمینه هایی را ایجاد کند؟ آیا می توان هذیان ها، پدیده های انفعالی و ناپیوستگی خود را که اغلب در شرایط سلامت روان دیده می شود، با الزامات شکل گیری هویت که توسط نظریه شناخت پیش فرض می شود، آشتی داد؟ جامعه چگونه باید پاسخ دهد؟ با هدایت این پرسش‌ها، این کتاب اولین بررسی فلسفی جامع ادعاها و مطالبات کنشگری دیوانه است. این کتاب که خود را در فلسفه روانپزشکی، مطالعات دیوانه و ادبیات فعال قرار می دهد، چارچوب نظری غنی را برای درک، توجیه و پاسخ به تقاضای کنشگری دیوانه برای به رسمیت شناختن ایجاد می کند.
فلسفه روانگردان‌ها [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Chris Letheby (کریس لِثبی)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آزمایش‌های بالینی اخیر نشان می‌دهد که روان‌گردان‌هایی مانند ال‌اس‌دی و سیلوسایبین را می‌توان به طور ایمن در شرایط کنترل‌شده تجویز کرد و می‌تواند با یک یا دو بار مصرف، مزایای روان‌شناختی پایداری داشته باشد. جلسات روانگردان تحت نظارت می تواند علائم اضطراب، افسردگی و اعتیاد را کاهش دهد و بهبود رفاه در داوطلبان سالم، برای ماه ها یا حتی سال ها. اما به نظر می رسد که این مزایا با واسطه تجارب «عرفانی» آگاهی کیهانی است که باعث نگرانی فلسفی می شود: آیا روانگردان ها با القای باورهای نادرست یا غیرقابل قبول در مورد ماهیت متافیزیکی واقعیت؟ این کتاب اولین تک نگاری علمی به زبان انگلیسی است که به تحلیل فلسفی داروهای روانگردان اختصاص دارد. تمرکز اصلی آن تضاد آشکار بین استفاده روزافزون از روانگردان ها در روانپزشکی و جهان بینی فلسفی طبیعت گرایی است. لثبی در کتاب، شواهد تجربی و ملاحظات فلسفی را در خدمت یک نتیجه گیری ساده ادغام می کند: این «اعتراض هذیان تسلی بخش» به درمان روانگردان شکست می خورد. در حالی که ایده‌های متافیزیکی عجیب و غریب گاهی مطرح می‌شوند، اما با بررسی دقیق‌تر، محور اصلی نیستند. محرک تغییر در روان درمانی داروهای روانگردان با تغییر حس خود و تغییر نحوه ارتباط افراد با ذهن و زندگی خود به مزایای ماندگاری منجر می شوند - نه با تغییر باورهایشان در مورد ماهیت نهایی واقعیت. نتیجه این است که یک مفهوم سنتی از روانگردان ها به عنوان عوامل بینش و معنویت را می توان با طبیعت گرایی (این موضع فلسفی که جهان طبیعی همه چیز وجود دارد) سازگار کرد. استفاده کنترل شده از روانگردان می تواند به اشکال واقعی کسب دانش و رشد معنوی منجر شود - حتی اگر هیچ آگاهی کیهانی یا واقعیت الهی متعالی وجود نداشته باشد. فلسفه روانگردان ها راهنمای ضروری برای ادبیات برای محققانی است که قبلاً در زمینه روانپزشکی روانگردان فعالیت می کنند و برای محققانی - به ویژه فیلسوفانی - که می خواهند با این زمینه روزافزون آشنا شوند.
مباحث فلسفی در روانپزشکی: تبیین، پدیدارشناسی و بیماری‌شناسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Kendler, Kenneth S.;Parnas, Josef
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
The Johns Hopkins University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: تبیین رفتار پیچیده / ساندرا دی میچل -- مدلهای سبب شناختی در روانپزشکی : رویکردهای تقلیل دهنده و غیر تقلیل دهنده / کنت اف. شافنر -- سطوح تبیین در روانپزشکی / دومینیک مورفی -- علت و تبیین در روانپزشکی : دیدگاه مداخله گرایانه / جیمز اف وودوارد -- علیت در روانپزشکی / جان کمپبل -- انواع "پدیدارشناسی": در توصیف، درک و تبیین در روانپزشکی / جوزف پارناس و لوئیس آ. ساس -- خود عاملی و علیت ذهنی / شان گالاگر -- انواع واقعی اما نه طبقه بندی واقعی: مقاله ای در سیستماتیک روانپزشکی / پیتر زاچار -- ناامنی باورنکردنی نوزولوژی روانپزشکی / کنت اس. کندلر و پیتر زاچار.
مباحث فلسفی در روانپزشکی جلد سوم: ماهیت و منابع تغییر تاریخی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(کنت اس. کندلر)Kenneth S. Kendler, (جوزف پرناس)Josef Parnas
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: روانپزشکی مدت هاست با ماهیت تشخیص های خود دست و پنجه نرم کرده است. مشکلات ناشی از پرسش‌های مربوط به ماهیت بیماری روان‌پزشکی به‌ویژه جذاب هستند، زیرا در تقاطع فلسفه، تحقیقات تجربی روان‌پزشکی/روان‌شناختی، نظریه اندازه‌گیری، سنت تاریخی و سیاست قرار دارند. روانپزشکی به عنوان تنها تخصص پزشکی که بیماری های روانی را تشخیص و درمان می کند، در 150 سال گذشته دستخوش تغییرات عمده ای بوده است. این کتاب به بررسی نیروهایی می‌پردازد که این تغییرات را شکل داده‌اند و به‌ویژه اینکه چگونه پیشرفت‌های «داخلی» اساسی در دانش ما درباره ماهیت و علل بیماری‌های روانپزشکی با تعداد زیادی از نیروهای خارجی که بر حرفه روان‌پزشکی تأثیر گذاشته‌اند، در تعامل است. این شامل مشارکت های فیلسوفان علم با علاقه به روانپزشکی، روانپزشکان و روانشناسان با تخصص در تاریخ رشته خود و مورخان روانپزشکی است. هر فصل با یک مقدمه و یک تفسیر همراه است. نتیجه یک بحث پویا در مورد ماهیت اختلالات روانپزشکی است، و کتابی است که خواندن آن برای کسانی که در زمینه سلامت روان، تاریخ علم و پزشکی و فلسفه هستند جذاب است.
مباحث فلسفی در روانپزشکی جلد دوم: بیماری‌شناسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(جوزف پرناس)Josef Parnas; (کنت اس. کندلر)Kenneth S. Kendler
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: روانپزشکی مدت هاست با ماهیت تشخیص های خود دست و پنجه نرم کرده است. این کتاب متخصصان تثبیت شده را در طیف وسیعی از رشته‌هایی که به نوزیولوژی روانپزشکی علاقه دارند گرد هم می‌آورد. مشارکت کنندگان شامل فیلسوفان، روانشناسان، روانپزشکان و مورخان هستند. چکیده: روانپزشکی مدت هاست با ماهیت تشخیص های خود دست و پنجه نرم کرده است. این کتاب متخصصان تثبیت شده را در طیف وسیعی از رشته‌هایی که به نوزیولوژی روانپزشکی علاقه دارند گرد هم می‌آورد. مشارکت کنندگان شامل فیلسوفان، روانشناسان، روانپزشکان، مورخان و نمایندگان تلاش های DSM-III، DSM-IV و DSM-V هستند. ادامه مطلب...
مباحث فلسفی در روانپزشکی جلد چهارم: بیماری‌شناسی روانپزشکی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Kenneth S. Kendler and Josef Parnas (eds.)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بازنگری‌های DSM-IV و ICD-10 مجدداً توجه حوزه روان‌پزشکی و روان‌شناسی بالینی را بر موضوع nosology متمرکز کرده است. این علاقه با یک سری بحث‌های مرتبط با توسعه DSM-5 از جمله سرنوشت تجدیدنظرهای پیشنهادی در مورد اختلالات شخصیت، سوگ و طیف اوتیسم بیشتر شده است. بحث‌های عمده‌ای در فرآیند DSM در مورد معیارهای تغییر معیارها به وجود آمد، که منجر به ایجاد ابتدا کمیته بررسی علمی و سپس مجموعه‌ای از کمیته‌های نظارتی دیگر شد که در بحث‌های نهایی در مورد بحث‌برانگیزترین الحاقات پیشنهادی به DSM-5 بررسی شدند. تأثیرات مهمی در تصمیم گیری های نهایی ایجاد می کند. در این بحث ها مجموعه ای از مسائل مفهومی و فلسفی گنجانده شده بود. برخی از اینها - مانند تعریف اختلال روانی یا مشکلات روانپزشکی این کتاب به بررسی مسائل درون شناسی روانپزشکی از دیدگاه های بالینی، تاریخی و به ویژه فلسفی می پردازد. این کتاب طیف وسیعی از نویسندگان برجسته - از جمله محققان عمده روانپزشکی، پزشکان، مورخان و به ویژه متخصصان بینی - از جمله چندین رهبر تلاش DSM-5 و کمیته راهبری DSM را گرد هم می آورد. همچنین شامل کمک‌های روان‌شناسانی است که علاقه خاصی به nosology روانپزشکی دارند و فیلسوفانی با طیف وسیعی از گرایش‌ها. کتاب در چهار بخش عمده تنظیم شده است: اولین مورد به بررسی ماهیت بیماری روانپزشکی و نحوه تعریف آن، از جمله دیدگاه‌های بالینی و روان‌سنجی می‌پردازد. بخش دوم به بررسی مشکلات در تحقق معیارهای تشخیصی روانپزشکی، مشکل اپیدمی های روانپزشکی، و ماهیت و تعریف علائم فردی می پردازد. بخش سوم مفهوم تکرار معرفتی را به عنوان یک چارچوب مفهومی حاکم بر تلاش‌های تجدیدنظر برای نوزولوژی‌های رسمی روانپزشکی مانند DSM و ICD و مشکلات اعتبار سنجی تشخیص‌های روانپزشکی بررسی می‌کند. این کتاب با بررسی چگونگی حرکت از توصیفی به علت‌شناسی در تشخیص‌های روان‌پزشکی، ماهیت پیشرفت در تحقیقات روان‌پزشکی، و مزایای احتمالی حرکت به یک مدل سند زنده (یا بهبود مستمر) برای سیستم‌های روان‌پزشکی پایان می‌یابد. نتیجه کتابی است که تعاملات بین رشته‌ای پویا را به تصویر می‌کشد که بهترین کار در فلسفه روانپزشکی را مشخص می‌کند.
اختلال روانی چیست؟: جستاری در فلسفه، علم و ارزش‌ها [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Derek Bolton (درک بولتون)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: تأثیرات اختلال روانی آشکار و فراگیر است، در رنج، از دست دادن آزادی و فرصت های زندگی، تأثیرات منفی بر تحصیل، رضایت شغلی و بهره وری، عوارض در قانون، مؤسسات مراقبت های بهداشتی و غیره. با ویرایش جدید "انجیل" تشخیص روانپزشکی - DSM - در حال توسعه، زمان آن است که یک قدم به عقب برداریم و دقیقاً نحوه تشخیص و تعریف اختلال روانی را دوباره ارزیابی کنیم. این کتاب جدید درک بولتون به مشکلات مربوط به تعریف و مرزهای اختلال روانی می پردازد. این کتاب به دو سوال اصلی در مورد بیماری روانی می پردازد. اولاً، اساس معیارها یا هنجارهایی که بر اساس آنها قضاوت می کنیم که یک فرد دارای اختلال روانی است - اینکه ذهن فرد آنطور که باید کار نمی کند، عملکرد ذهنی او غیرطبیعی است، چیست؟ اختلاف بین هنجارهای پزشکی، علمی یا طبیعی از یک سو و هنجارهای اجتماعی از سوی دیگر بر اختلاف نظرها در مورد این سؤالات غالب بوده است. به نظر می رسد هنجارهایی که اختلال روانی را تعریف می کنند متعلق به روانپزشکی هستند، پزشکی و علمی هستند، اما آیا واقعاً هنجارهای اجتماعی هستند که توسط حرفه پزشکی ربوده شده و مبدل شده اند؟ ثانیاً، تفاوت بین اختلال روانی و نظم، بین عملکرد ذهنی غیرطبیعی و عادی چه اعتباری دارد؟ علیرغم ظاهرا، اختلال روانی تا چه حد شامل واکنش های معنادار و حل مسئله است؟ این پاسخ ها ممکن است به مشکلات عادی زندگی، یا مشکلات نه چندان عادی - به چالش های شدید روانی-اجتماعی باشد. آیا بالاخره نظمی در اختلال روانی وجود دارد؟ با بسته شدن آسایشگاه ها و ظهور مراقبت در جامعه، اکنون اختلال روانی در میان ما قرار گرفته است. در حالی که تلاش‌هایی برای تعریف واضح مفهومی از اختلال روانی انجام شده است که واقعاً پزشکی است در مقابل اجتماعی، شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که چنین تمایزی غیرقابل دوام است - هیچ مرز مشخصی بین آنچه در جمعیت طبیعی است و آنچه غیرطبیعی است وجود ندارد. 'اختلال روانی چیست؟' این تحولات مهم مختلف و تأثیر عمیق آنها بر مفهوم و مرزهای آن را در کتابی تحریک آمیز و به موقع مرور می کند.
کتاب راهنمای بلومزبری در فلسفه روانپزشکی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
(روبين بلوم)Serife Tekin, Robyn Bluhm(سيريف تكين)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب به بررسی پرسش‌ها و مضامین اصلی می‌پردازد که در قلب یک حوزه پر جنب و جوش از تحقیقات فلسفی قرار دارند. با همسویی موضوعات اصلی در روانپزشکی با حوزه های فلسفی سنتی، مروری متمرکز بر مشکلات تاریخی و معاصر حاکم بر فلسفه روانپزشکی ارائه می دهد. این کتاب که با مقدمه‌ای بر فلسفه روانپزشکی آغاز می‌شود، به چیستی روان‌پزشکی می‌پردازد و آن را از سایر حوزه‌های عمل پزشکی، سایر حرفه‌های مراقبت‌های بهداشتی و روان‌شناسی متمایز می‌کند. با هر بخش از همراه با موضوع فلسفی، مشارکت کنندگان به طور سیستماتیک موضوعات مرتبط در فلسفه ذهن، فلسفه علم، اخلاق، فلسفه اجتماعی و سیاسی، متافیزیک، معرفت شناسی، پدیدارشناسی، و فلسفه پزشکی را پوشش می دهند. با نگاهی به مسیرهای تحقیقاتی جدید، فصل‌ها به موضوعات اخیر از جمله متافیزیک اختلالات روانی، جنسیت و نژاد در روانپزشکی و اخلاق روانپزشکی می‌پردازند. همراه بلومزبری برای فلسفه روانپزشکی، با پرسش‌های بحث، پیشنهادهایی برای مطالعه بیشتر و کتاب‌شناسی مشروح، نظرسنجی در دسترس از بحث‌ها و تحولات در این زمینه مناسب برای دانشجویان کارشناسی در فلسفه و فیلسوفان حرفه‌ای تازه وارد به فلسفه روان‌پزشکی است.
  • تعداد رکورد ها : 15