جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 37
ژرژ کانگیلم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stuart Elden
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Polity,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ژرژ کانگویلهم (1904–1995) مورخ و فیلسوف علم تأثیرگذار بود که به خاطر تدریس و نوشته‌هایش شهرت داشت. او بیشتر به خاطر کتاب عادی و آسیب‌شناختی‌اش، که در اصل پایان‌نامه دکترا در پزشکی بود، می‌شناسد، اما او همچنین پایان‌نامه‌ای در فلسفه درباره مفهوم رفلکس به سرپرستی گاستون باشلار نوشت. او حامی تز دکتری میشل فوکو در مورد جنون بود. با این حال، کار او بسیار فراتر از آن چیزی است که در ارتباط با این متفکران پیشنهاد می شود. Canguilhem همچنین مجموعه ای از آثار مهم در علوم طبیعی، از جمله مطالعات تکامل، روانشناسی، حیات گرایی و مکانیسم، آزمایش، هیولا و بیماری تولید کرد. استوارت الدن درباره کل کار پیچیده این متفکر مهم، از جمله متون و مواد آرشیوی که اخیراً دوباره کشف شده است، بحث می کند. Canguilhem همیشه به پرسش‌ها از نظر تاریخی نزدیک می‌شد و بررسی می‌کرد که چگونه به لحظه مهمی از زمان رسیده‌ایم، تنش‌ها، انحراف‌ها و مسیرهایی که طی نشده بود را ترسیم می‌کرد. این کتاب که اولین مطالعه جامع به زبان انگلیسی است، راهنمای مهمی برای کسانی است که با مشارکت‌های مهم Canguilhem کنار می‌آیند و برای محققان و دانشجویان رشته‌های مختلف جذاب خواهد بود.
نوشته‌های پزشکی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Georges Canguilhem (ژرژ کانگیلم)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Fordham University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ترجمه شده، با مقدمه ای از استفانوس جرولانوس، و تاد مایرز. ژرژ کانگویلهم در زمان مرگش در سال 1995، مورخ بسیار معتبر علم و پزشکی بود که درگیرش با مسائل عادی بودن، ایدئولوژی سازی اندیشه علمی و تاریخ مفهومی زیست شناسی، اندیشه فیلسوفانی مانند میشل فوکو را مشخص کرده بود. ، لویی آلتوسر، پیر بوردیو و ژیل دلوز. این مجموعه از مقالات کوتاه، دقیق، و بسیار قابل دسترس در مورد مفاهیم اصلی پزشکی مدرن، Canguilhem را در اوج استفاده از عملکرد تاریخی برای تعامل فلسفی نشان می دهد. به منظور تشریح فلسفه پزشکی، کانگویلهم مشکلات مهمی مانند تعریف و کاربردهای سلامت، زوال درک بقراط از طبیعت، تجربه بیماری، محدودیت‌های روان‌شناسی در پزشکی، اسطوره‌ها و واقعیت‌های شیوه‌های درمانی را بررسی می‌کند. تفاوت بین درمان و شفا، خودتنظیمی ارگانیسم و ​​استعاره های پزشکی که ارگانیسم را به جامعه مرتبط می کند. Writings on Medicine هم‌زمان مقدمه‌ای عالی برای کار Canguilhem و تعاملی نیرومند، روشن‌گر و در دسترس با مفاهیم اساسی در پزشکی است. مطمئناً این کتاب اثر خود را در انسان‌شناسی، تاریخ، فلسفه، اخلاق زیستی و مطالعات اجتماعی پزشکی بر جای خواهد گذاشت.
درباره امر نرمال و امر آسیب‌شناختی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Georges Canguilhem (ژرژ کانگیلم)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Netherlands: Springer,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: نوشته میشل فوکو همه می‌دانند که در فرانسه منطق‌دانان کمی وجود دارند، اما تاریخ‌دانان علم بسیارند. و اینکه در «تاسیسات فلسفی» - اعم از تدریس یا تحقیق - جایگاه قابل توجهی را اشغال کرده اند. اما آیا دقیقاً می دانیم که در طول این پانزده یا بیست سال گذشته، تا همان مرزهای تأسیس، «اثری» مانند ژرژ کانگویلهم می تواند برای آن افرادی که از آن جدا شده اند داشته باشد. ، یا به چالش کشیده است، استقرار؟ بله، می دانم، تئاترهای پر سر و صدای تری نیز وجود داشته است: روانکاوی، مارکسیسم، زبان شناسی، قوم شناسی. اما این واقعیت را فراموش نکنیم که همانطور که می‌خواهید به جامعه‌شناسی محیط‌های فکری فرانسه، عملکرد مؤسسات دانشگاهی یا نظام ارزش‌های فرهنگی ما بستگی دارد: در تمام بحث‌های سیاسی یا علمی این شصت سال عجیب گذشته، نقش «فیلسوفان» - منظورم صرفاً کسانی است که تحصیلات دانشگاهی خود را در گروه فلسفه گذرانده بودند - مهم بوده است: شاید برای خوشایند برخی افراد بسیار مهم باشد. و به طور مستقیم یا غیرمستقیم، همه یا تقریباً همه این فیلسوفان مجبور شده‌اند با تعلیمات و کتاب‌های ژرژ کانگویلهم «سازگار شوند». از اینجا، یک تناقض: این مرد که کارش ریاضت‌آمیز است، عمداً و با دقت به حوزه‌ای خاص در تاریخ علم محدود می‌شود، که به هر حال برای رشته‌ای دیدنی نمی‌گذرد، به نوعی خود را در بحث‌هایی که در آن‌ها حضور داشته است، یافته است. خودش مواظب بود که هیچوقت نفهمد.
بیماری و تشخیص: واقع گرایی وابسته به ارزش [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William E. Stempsey S.J. (auth.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Netherlands: Springer ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جوانه های ایده های این کتاب در طول تجربه من به عنوان دستیار پاتولوژی بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه بوستون در من کاشته شد. در آن زمان، گمان می‌کردم که نتایج آزمایش‌هایی که آزمایشگاه‌های ما به دست آورده‌اند، بیش از واقعیت‌های علمی است. با این حال، به‌عنوان یک پزشک جوان فلسفی، زبان یا چارچوبی برای تجزیه‌وتحلیل آنچه که به‌عنوان یک مشکل عمیق فلسفی می‌دید، نداشتم، مشکلی که اکثر پزشکان عمدتاً آن را تشخیص نمی‌دهند. نتایج آزمایش ارائه شده توسط آزمایشگاه های ما دقیق و از اهمیت عملی زیادی برای مراقبت از بیمار برخوردار بود. با این حال، اکثر پزشکانی که برای تشخیص و درمان بیماران خود به نتایج آزمایشات ما اعتماد کردند، یا وقت یا علاقه ای برای بررسی مسائل فلسفی ذاتی تشخیص نداشتند، یا مانند من، ابزار ناکافی برای تجزیه و تحلیل بیشتر آنها داشتند. بیش از ده سال بعد بود که تحصیل در مقطع دکترا را در رشته فلسفه آغاز کردم و خوش شانس بودم که دانشکده ای را پیدا کردم که از تلاش های من برای رسیدگی به این مشکل حمایت کرد. این کتاب به عنوان پایان نامه دکترای من در گروه فلسفه در دانشگاه جورج تاون آغاز شد. مایلم از کمک مربیم، رابرت ویچ، دکترای تخصصی، قدردانی کنم. گفتگوهای ما در طول سالهای زندگی جورج تاون من را به مسیرهای جدید و اغلب جذاب هدایت کرد. همچنین مایلم از کمک Kenneth Schaffner, M. D., Ph. D. قدردانی کنم.
مکتب فلسفه پزشکی لهستان: از تایتوس چالوبینسکی (1820-1889) تا لودویک فلک (1896-1961) [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ilana Löwy (auth.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Netherlands: Springer ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: "کشف" من از مکتب فلسفه پزشکی لهستان از مطالعات من در پیدایش معرفت شناسی لودویک فلک نشات گرفت. این مطالعات، و علاقه من به ریشه های علمی معرفت شناسی فلک، نتیجه تقریباً «طبیعی» زندگی نامه من بود: من مانند فلک آموزش دیده بودم، به عنوان ایمونولوژیست کار کرده بودم و بعداً به مطالعات تاریخ اجتماعی روی آوردم. پزشکی و زیست شناسی علاوه بر این، چنین شد که کتاب فلک، پیدایش و توسعه یک واقعیت علمی - توصیف یک علم آنگونه که هست، نه آنطور که باید باشد - اولین مطالعه معرفت شناختی بود که در آن پژواک هایی از تجربه خود را در آزمایشگاه یافتم. علاقه من به فلک نیز با این واقعیت برجسته شد که در آثار او، و همانطور که بعداً متوجه شدم، در آثار پیشینیان او در مکتب فلسفه پزشکی لهستان، مشکلی که علاقه من را به تاریخ پزشکی و زیست شناسی، و هنوز در تحقیقات کنونی من مرکزی است: روابط بین دانش بیولوژیکی و عملکرد بالینی. نگارش کتاب با کمک بسیاری از همکاران و دوستان امکان پذیر شد. حمایت بی‌وقفه از تحقیقات من، هر موضوعی که ممکن است باشد، توسط همکارانم از واحد 158 INSERM و به‌ویژه از جانب رئیس آن پاتریس پینل، مطالعه من در مورد مدرسه لهستانی را ممکن ساخته است.
فلسفۀ پزشکی نیازمند بازنگری گذشته و بازاندیشی آینده
نویسنده:
علیرضا منجمی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
فلسفه پزشکی (https://philosophyofmedicine.com/),
چکیده :
به همان سیاق که پزشکی علمی همچون فیزیک نیست، فلسفه پزشکی قابل فروکاستن به فلسفه علم نیست.
گفتمان فلسفه پزشکی
سخنران:
سخنرانان: حمیدرضا نمازی, غلامحسین مقدم حیدری, علیرضا منجمی
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
آدرس مشاهده فیلم نشست: https://b2n.ir/j65457
پزشکی چیست؟ (۲)
نویسنده:
جیمز مارکوم؛ ترجمه رضا دانشور
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
فلسفه پزشکی,
کلیدواژه‌های اصلی :
کمک و شفا: تعهد دینی در مراقبت‌های بهداشتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Edmund, D. Pellegrino, David, C Thomasma
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Georgetown University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
  • تعداد رکورد ها : 37