جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
ملا علي القاري وآراؤه الاعتقادية في الإلهيات: عرض ونقد - المجلد الاول
نویسنده:
مساعد بن مجيول بن صالح المطرفي؛ المشرف: احمد بن سعد حمدان الغامدی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
ابن قیم جوزیه و صفات الهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Miriam Ovadia (میریام اوادیا)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
BRILL,
چکیده :
ترجمه ماشینی: میریام اوادیه در کتاب ابن قیم الجوزیه و صفات الهی بحث کاملی را در مورد روش شناسی هرمنوتیکی به کار رفته در الهیات محقق سنت گرای حنبلی ابن قیم الجوزیه (متوفی 1350)، برجسته ترین شاگرد تمیّه (ابن) ارائه می دهد.در سال 1328). اوادیا با تمرکز بر کار حجیم ابن قیم - اما تاکنون مورد مطالعه قرار نگرفته - در مورد انسان گرایی، الصواعق المرسلة، شیوه عمل او را در حمله خود به چهار عقیده عقل گرایانه بنیادی بررسی می کند و در عین حال نظام مندی دین را توسط ابن قیم نشان می دهد. و گفتمان نظری اوادیا با زمینه سازی الصواعق المرسلة با نوشته های مرتبط متفکرانی که پیش از ابن قیم بودند، استفاده خود را از اصطلاحات و استدلال های کلامی آشکار می کند. بنابراین، او یک بیانیه الهیاتی را که علیه نخبگان اشعری معاصر مملوک دمشق بود، تألیف کرد.
دیدگاه ابن تیمیه درباره عقل و وحی: بررسی کتاب «درء تعارض العقل و النقل» ابن تیمیه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Carl Sharif El-Tobgui (کارل شریف التوبگی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کارل شریف الطبقی در کتاب ابن تیمیه در باب عقل و وحی، اولین مطالعه جامعی را در مورد کتاب ده جلدی ابن تیمیه به نام درء تعارض العقل و النقل (رد تعارض عقل و وحی) ارائه می دهد. در پاسخ عظیم خود به فیلسوفان مسلمان و متکلمان عقل گرا، چندمعیت بزرگ حنبلی دعوت به اولویت دادن به عقل بر وحی را در مواردی که تعارض ادعا شده است، رد می کند و در عوض همان مفهوم عقلانیت را که مسلمانان کلاسیک از یونانیان به ارث برده بودند، زیر سوال می برد. در جای خود، او تلاش می‌کند تا «دلیل ناب» بازسازی‌شده‌ای را بیان کند که هم واقعاً جهانی باشد و هم با وحی معتبر هماهنگی کامل داشته باشد. مطالعه الطبقی بر اساس خوانش خط به خط کل درء تعارض، «فلسفه ابن تیمیه» را که از اصلاحات هستی‌شناختی، معرفت‌شناختی و زبان‌شناختی چندوجهی‌ای که ابن تیمیه در این کار انجام می‌دهد بیرون می‌آید، به دقت روشن می‌کند.
وهابیت: جستار انتقادی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Hamid Algar (حامد الگار)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: وهابیت، تفسیری خاص از آموزه و عمل اسلامی که برای اولین بار در اواسط قرن هجدهم در عربستان پدید آمد، گاهی اوقات به عنوان شکلی افراطی یا سازش ناپذیر از اسلام سنی در نظر گرفته می شود. این نادرست است، زیرا در همان ابتدا، این جنبش توسط علمای برجسته سنی آن روز انگ انحرافی انگاشته شد، زیرا بسیاری از عقاید و اعمال سنتی اسلام سنی را رد کرد و جنگ علیه همه مسلمانانی را که آموزه های وهابی را مورد مناقشه قرار می دادند، اعلام کرد. وهابیت را نمی توان نهضتی «تصفیه» یا «تجدید» به عنوان سرچشمه جنبش های احیاگر واقعی که در آن زمان در جریان بود، در نظر گرفت. تا زمانی که پول نفت عربستان در اختیار مبلغان آن قرار نگرفت، وهابیت در خارج از شبه جزیره عربستان بازتاب یافت. نویسنده در مورد ظهور وهابیت به دست محمد بن عبدالوهاب، اهل نجد در بخش شرقی شبه جزیره عربستان، عقایدی را که او به عنوان اساس فرقه وهابیت تشریح کرد، و اتحادی که با خاندان سعودی که در آن زمان حاکمان حکومت آل آل بود، منعقد کرد. -دریا. نتیجه اولیه این اتحاد، فتح خزنده شبه جزیره عربستان بود که به اشتباه به عنوان جهاد نامگذاری شد. اوج آن غارت طائف و اشغال مکه در سال 1803 بود. این اولین اشغال وهابی کوتاه مدت بود، اما وهابیت با تأسیس پادشاهی عربستان سعودی در سال 1925 دوباره پیروز شد. رژیم منحرف و وحشیانه طالبان در افغانستان.