جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 45
دیالکتیک روشنگری [کتاب عربی]
نویسنده:
ماكس هوركهايمر, ثیودور ف. أدورنو؛ ترجمه: جورج کتوره
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: دار الکتاب الجدید المتحدة,
کلیدواژه‌های اصلی :
یورگن هابرماس و مکتب فرانکفورت: نظریه انتقادی ارتباطی [کتاب عربی]
نویسنده:
حسن مصدق
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
المركز الثقافي العربي,
مارکسیسم غربی و مکتب فرانکفورت
نویسنده:
رضا نجف زاده
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: قصیده سرا,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
معرفی کتاب مارکسیسم غربی و مکتب فرانکفورت اثر رضا نجف زاده: از نیمه های سده نوزدهم که مارکس محرومان و سرکوب شدگان را به خوداگاهی فراخواند و نابودی لایه های فوقانی جامعه را نوید داد،تا امروز،تولیدات فکری او همواره محل تاویل های مختلف بوده است.یکی از جریان هایی که در این پوشش تاریخی به موازات دیگر رویکرد تداوم یافت،مارکسیسک غربی است ویتگنشتاین،وبر ،فروید،نیچه،سوسور،گادامر و...همه به امداد پروژه مارکس فراخوانده شدند.فرانکفورتی ها آنان که به بحران پرداختند آنان که هجرت کردند و آنان که به آشویتس گولاک اندیشیدند همگی از دل این سنت برآمده و میراث لئکاچ و گرامشی را فربه ساختند آدورنو هورکهایمر والتر بنیامین مارکوزه و هابر ماس همه اینجا هستند.این سوتر آنتونیو نگری و مایکل هارت روح مارکس را در دوران فرا شبکه ها احضار کرده و ناقوس مرگ امپراتوری را به صدا در آورده اند.
هربرت ماركيوز
نویسنده:
فؤاد زكريا
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
کتاب راهنمای مکتب فرانکفورت راتلج [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Axel Honneth; Espen Hammer; Peter E Gordon
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: اصطلاحات و عبارات پرمغز مرتبط با دهه های اول مکتب فرانکفورت - تبعید، تسلط سرمایه داری، فاشیسم - امروز به همان اندازه برجسته به نظر می رسد که در اوایل قرن بیستم بود. همراه راتلج به مدرسه فرانکفورت به بسیاری از نگرانی های اولیه منتقدان می پردازد. تئوری است و این نگرانی ها را در ارتباط مستقیم با دنیای مشترک امروز ما قرار می دهد. در این جلد، گروهی برجسته از دانشمندان بین‌المللی از رشته‌های مختلف، مشارکت‌های فلسفی و سیاسی تئودور دبلیو. آدورنو، والتر بنجامین، ماکس هورکهایمر، هربرت مارکوزه، یورگن هابرماس، اکسل هانت و دیگران را بازبینی می‌کنند. در سرتاسر، تمرکز TheCompanion بر ایده‌های عمده‌ای است که مکتب فرانکفورت را به جنبشی تأثیرگذار و ماندگار تبدیل کرده است. این یک منبع حیاتی برای کسانی است که سعی می کنند بحران جهانی و فرهنگی را که اکنون جهان معاصر ما را فرا گرفته است، درک کنند.
زیست‌جهان و نظام: نقد عقل کارکردگرا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jurgen Habermas (یورگن هابرماس)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Beacon Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: یکی از وسیع‌ترین، جامع‌ترین، مفصل‌ترین و شدیداً نظری‌ترین آثار در نظریه اجتماعی. نظریه اجتماعی و فلسفه ممکن است دیگر هرگز شبیه به هم نباشند. (فلسفه و نقد اجتماعی)
کثرت گرایی و چرخش پراگماتیک: دگرگونی نظریه انتقادی، مقالاتی به افتخار توماس مک کارتی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
William Rehg, James Bohman
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
The MIT Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مقالات این جلد، نظریه انتقادی مکتب فرانکفورت را که پس از جنگ جهانی دوم توسط کارل-اتو آپل، یورگن هابرماس و دیگران مجدداً فرموله شد، بازتاب می دهد و آن را گسترش می دهد. نظریه انتقادی مکتب فرانکفورت از زمان چرخش پراگماتیک به منبع غنی‌تری برای تحلیل انتقادی تبدیل شده است که در عین حال از نظر اجتماعی و سیاسی مؤثرتر است. این مقالات به توماس مک کارتی اختصاص دارد که شاید بیش از هر محقق دیگری برای معرفی مخاطبان انگلیسی زبان با نظریه انتقادی معاصر آلمان تلاش کرده است.
توجیه و رهایی: نظریه انتقادی راینر فورست [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Amy Allen and Eduardo Mendieta (editors)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Pennsylvania State University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این اثر هم مقدمه و هم ارزیابی انتقادی از کار راینر فورست، یکی از مهمترین نظریه پردازان سیاسی در آلمان امروزی است. این مجموعه از مقاله‌های اصلی که برای استفاده در کلاس درس ساخته شده است، با مجموعه‌های موجود فورست به شیوه‌هایی قدردانی و انتقادی درگیر است. فورست یکی از اعضای اصلی، پرکار و شناخته شده «نسل چهارم» نظریه پردازان مکتب فرانکفورت است. مشارکت های مهم او شامل برداشت رالزی-هابرماسی از عدالت است که مخالفت شهروندان و کارگزاران اخلاقی را جدی می گیرد. تفسیر و تحلیل اصلی از مفهوم مدارا. و اخیراً، ایده مولد «قدرت اسمی»، که هر انسانی به دلیل جایگاه برابر خود در جامعه اخلاقی همه موجودات عاقل، ادعای آن را دارد. این جلد با مقاله‌ای از فورست درباره مفهوم هنجاری پیشرفت آغاز می‌شود و با پاسخی به منتقدانش به پایان می‌رسد، این جلد هم آغازی است و هم دریچه‌ای به جدیدترین مشارکت‌ها در سنت نظریه انتقادی. علاوه بر ویراستاران، مشارکت کنندگان شامل جان کریستمن، ماتیاس ایزر، کاترین لو، جان پی مک کورمیک، سارا کلارک میلر و ملیسا یتس هستند.
نظریه پردازی قدرت اسمی: راینر فورست و منتقدان او [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Mark Haugaard; Matthias Kettner
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: نظریه پردازی قدرت اسمی درگیری انتقادی با نظریه راینر فورست در مورد چیزی است که او آن را قدرت اسمی می نامد. فورست مهم‌ترین نظریه‌پرداز انتقادی نسل جوان مکتب فرانکفورت است و منتقدان او شامل چند تن از تأثیرگذارترین نظریه‌پردازان قدرت سیاسی معاصر هستند. مفهوم قدرت اسمی منابع قدرت اجتماعی و سیاسی را در فضای دلایل یا توجیهات قرار می دهد - با استفاده از یک توضیح هنجاری خنثی از توجیه. اعمال قدرت به این معناست که بتوانیم فضای توجیه را برای دیگران تعیین کنیم، استفاده کنیم، ببندیم یا باز کنیم. با بازگشت به کانت، سوژه اجتماعی به عنوان موجودی استدلالی تئوریزه می شود که بر ساختارهای سیاسی مبتنی بر قوه توجیه شناختی مشروعیت می بخشد. همانطور که توسط ماکس وبر استدلال می شود، اقتدار اساس نهادهای سیاسی است و اقتدار مستلزم اعتقاد به مشروعیت است. از یک سو، چنین باورهایی می توانند تحریف شوند، مانند ایدئولوژی، یا می توانند مبتنی بر فرآیندی از توجیه مستدل نسبت به اصول هنجاری مطلوب باشند. نقد اولی، در حالی که بر دومی استوار است، به عنوان پایه ای برای نظریه پردازی نهادهای سیاسی عادلانه دموکراتیک عمل می کند. برای منتقدان فورست، یک موضوع کلیدی این است که چگونه می توان توجیه ایدئولوژیک (بد) را، که معمولاً بر اساس احساسات استوار است، از استدلال دموکراتیک درست هنجاری متمایز کرد. موضوعات مهم دیگر، تحلیل سلطه ساختاری یا استفاده از تهدیدها یا سایر ابزارهای اعمال قدرت است. بحث در این مجلد روشی جدید و هیجان انگیز برای بازاندیشی مبانی ایدئولوژی، قدرت سیاسی، دموکراسی و عدالت است. ارائه یک بحث جدید در مورد رابطه بین قدرت سیاسی و توجیه نظریه پردازی قدرت اسمی برای دانشجویان و دانش پژوهان علاقه مند به مبانی نظری قدرت سیاسی، دموکراسی و عدالت ضروری است. این فصل ها ابتدا در مجله قدرت سیاسی منتشر شد.
هنجارگرایی و قدرت: تحلیل نظم اجتماعی توجیه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Rainer Forst (راینر فورست)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: انسان ها موجوداتی توجیه گر هستند - آنها پیشنهاد می کنند، تقاضا می کنند و نیاز به توجیه دارند. قواعد و نهادهایی که آنها از آنها پیروی می‌کنند بر روایت‌های توجیهی استوار است که در طول زمان تکامل یافته‌اند و در مجموع، نظم هنجاری پویا و پر تنش را تشکیل می‌دهند. در این مجموعه مقالات، اولین ترجمه به انگلیسی Normativitat und Macht (Suhrkamp 2015)، راینر فورست رویکرد جدیدی به نظریه انتقادی ارائه می دهد. هر مقاله بر اصول اساسی که تفکر هنجاری ما را هدایت می کند منعکس می کند. استدلال فورست فراتر از نظریه‌های «ایده‌آل» و «واقع‌گرایانه» است و نشان می‌دهد که مفاهیم هنجارگرایی و قدرت چقدر به هم مرتبط هستند و چگونه قدرت بر ظرفیت تأثیرگذاری، تعیین و احتمالاً محدود کردن فضای توجیه برای دیگران استوار است. فورست با ترکیب بینش‌های رشته‌های فلسفه، تاریخ و علوم اجتماعی، نظریه‌های عدالت و همچنین قدرت را مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهد و ابزارهایی را برای نظریه انتقادی روابط توجیهی فراهم می‌کند.
  • تعداد رکورد ها : 45