جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
مرور کتاب «خاستگاه قرآن: مقالات کلاسیک درباره کتاب مقدس اسلام» [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Todd Lawson (تاد لاوسون)
نوع منبع :
مقاله , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد این تصور را که متن مقدس اسلام عاری از خطا است و قابل ارزیابی انتقادی نیست را رد می کند. مطالعه قرآن باید توسعه یابد و به بلوغ برسد. البته دانشمندان اسلام با اشتباهات و تناقضات فراوان کتاب آشنا هستند، اما این ایرادات ذاتی به ندرت برای عموم مردم آشکار شده است. «منشأ قرآن» تلاشی برای رفع این نقص با گردآوری مقالات انتقادی کلاسیک است که موضوعات کلیدی پیرامون کتاب مقدس اسلام را مطرح می‌کند. این گلچین مهم که به چهار بخش تقسیم شده است، با اولین مطالعه واقعاً علمی قرآن تئودور نولدکه آغاز می شود. بخش دوم بر دشواری ایجاد یک متن قرآنی قابل اعتماد متمرکز است، در حالی که بخش سوم به بررسی منابع یهودی، مسیحی و زرتشتی «وحی» [حضرت] محمد می‌پردازد. بخش چهارم بررسی تفاسیر بحث برانگیز محقق معاصر جان وانسبرو است که اعتبار تاریخی منابع اولیه اسلامی را زیر سوال می برد. این مجموعه فوق‌العاده که شامل انتخاب‌های دیگری از لئون کاتانی، آرتور جفری، دیوید مارگولیوت، اندرو ریپین، سی سی توری و غیره است، برای محققان و همه علاقه‌مندان به زیربنای متنی یکی از سریع‌ترین ادیان در حال رشد در جهان ضروری خواهد بود.
واپسین خدای مِه آلود هیدگر در افق فکری تاریک ما
نویسنده:
محمد زارع شیرین کندی
نوع منبع :
مقاله , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
به سبب شرایط و اوضاع و مقتضیات خاص جامعهٔ فکری و فلسفی ما و زمینه و تاریخ نسبتاً بلند کج اندیشی و کج فهمی در تفسیر اندیشه های فیلسوف بزرگ آلمانی، مارتین هیدگر، ابراز هر گونه قول و نظری دربارهٔ نسبت تفکر هیدگر با خدا و دیانت و آموزه‌های وحیانی، در اینجا و اکنون، به ناگزیر به بیراهه‌ها و کژراهه هایی عجیب و غریب منتهی خواهد شد. طرح آراء و اندیشه‌های او در موضوعات و مباحث مذکور در بسیاری از جوامع توسعه نیافته کنونی که از مشکلات روح فرسای اعتقادی، احساسی، اجتماعی و سیاسی رنج می‌برند می‌تواند فریبنده و گمراه کننده و گاه بسیار زیانمند باشد. زیرا نظرگاه و موضع اصلی هیدگر درباره خدا و وحی و دین به غایت مبهم است و سخنان و عبارات او در باب مفاهیم و باورها و ارزش‌های دینی فاقد وضوح و صراحت کافی‌اند. در آن جاها که او از الوهیت، خدایان، خداشناسی / الاهیات (تئولوژی)، «مرگ خدا»ی نیچه و نیهیلیسم و عقاید الهی‌دانان قرون وسطا بحث می‌کند مباحث‌اش بسیار مجمل و موجز و دشوار است. بی تردید، هیدگر جزو اگزیستانسیالیست‌های ملحد نمی‌توانست به شمار آید آنگونه که برخی همچون سارتر انگاشته‌اند اما دیندار نیز نمی‌تواند در نظر گرفته شود بدان سان که اگزیستانسیالیست‌هایی متدین نظیر کی یرکه گور و گابریل مارسل و یاسپرس بودند.
آثار کلاسیک فلسفه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Nigel Warburton ( نایجل واربرتون)
نوع منبع :
کتاب , مدخل آثار(دانشنامه آثار) , کتابخانه عمومی , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: اکنون در ویرایش چهارم خود، Philosophy: The Classics یک گشت و گذار سریع و نیروبخش در میان کتاب های بزرگ فلسفه غرب است. نایجل واربرتون در سبک روشن مثال زدنی خود سی و دو اثر کلاسیک فلسفی را از جمهوری افلاطون تا نظریه عدالت رالز معرفی و ارزیابی می کند. نسخه چهارم شامل مطالب جدیدی در مورد: مقالات مونتین توماس پین حقوق انسان R.G. کالینگوود اصول هنر کارل پوپر جامعه باز و دشمنان آن توماس کوهن ساختار انقلاب های علمی با داشتن واژه نامه و پیشنهاداتی برای مطالعه بیشتر در پایان هر فصل، این یک نقطه شروع ایده آل برای هر علاقه مند به فلسفه است.
معرفت‌شناسی و عمل: اَشکال ابتدایی زندگی دینی دورکیم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Anne Warfield Rawls
نوع منبع :
کتاب , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آن وارفیلد رالز استدلال می‌کند که، اگرچه کتاب «اشکال ابتدایی دین» دورکیم تاج دستاوردهای جامعه‌شناختی اوست، اما به‌طور مداوم مورد سوء تفاهم قرار گرفته است. رالز به جای اثری درباره دین بدوی یا جامعه شناسی معرفت، اظهار می دارد که تحلیل دورکیم تلاشی برای ایجاد یک مبنای معرفت شناختی منحصر به فرد برای مطالعه جامعه شناسی و روابط اخلاقی است. بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق متن اولیه، این کتاب کمک مهم و بدیعی به بحث های معاصر درباره نظریه و فلسفه اجتماعی خواهد بود.
مرور کتاب: «سلفی گری جهانی: جنبش دینی جدید اسلام» [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Sanni, Amidu Olalekan
نوع منبع :
مقاله , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
توسط دكتر سيد حسين نصر مجلدات "منتخب فلسفه در ايران "در پنج جلد منتشر مي شود
نوع منبع :
مقاله , مدخل آثار(دانشنامه آثار) , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مهر,
مطالعات اخلاق و فلسفه دین جلد 5: کتاب «پنج راه» توماس آکویناس قدیس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Rhees, Rush; Phillips, Dewi Zephaniah.; Beardsmore, R. W.; Ahern, M. B.; Durrant, Michael; Pike, Nelson; Kenny, Anthony; Stocks, John Leofric; Flynn, James Robert
نوع منبع :
کتاب , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
آزادی بیان در قرآن با نگرۀ نقدی بر نوشتۀ کتاب نقد قرآن
نویسنده:
سید ایوب نجیبی ، محمدرضا حاجی اسماعیلی ، محمدعلی رضایی اصفهانی
نوع منبع :
مقاله , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
هدف: بشری‌خوانی آموزه‌های قرآن کریم پیشینۀ دیرینه دارد. در این راستا، نویسندۀ کتاب نقد قرآن، با بهره جستن از رهیافت انسان پساسنّت، در پی انکار آزادی بیان در قرآن برآمد و بر اساس زاویۀ خود با خوانش نبود آزادی بیان در قرآن کریم، به دنبال اثبات ضعف و خطا در قرآن کریم بود. هدف این پژوهش، نقد دیدگاه نویسندۀ کتاب «نقد قرآن» در انکار آزادی بیان در قرآن کریم بود. روش: در پژوهش حاضر از روش توصیفی- تحلیلی با سویۀ انتقادی بر اساس منابع کتابخانه‌ای و تفکیک گفتمانها استفاده شد. یافته‌ها: سها با بودگی در دنیای پست‌مدرن و با استفاده ازگفتمان لیبرال بر پایۀ بنیانهای نظری انسان‌محورانه، با مؤلفه‌های عقل خودبنیاد، فردگرایی و حقوق و با تکیه بر اعلامیۀ جهانی حقوق بشر، تلاش کرد آزادی بیان در قرآن کریم را انکار کند. نتیجه‌گیری: سها با درهم‌آمیزی گفتمانها و عدم تفکیک مؤلفه‌های دو گفتمان پساسنّت و گفتمان دین اسلام، افزون بر برداشت همسان از مفهوم آزادی در گفتمانها، دچار خطای روشی شده و این امر، زمینه‌ساز نتیجه‌گیری وی در نبود آزادی بیان در قرآن کریم شده که بی‌وجه است.
صفحات :
از صفحه 207 تا 228
ارتباط مستمر فلسفه مسیحی اتین ژیلسون: مروری بر کتاب «سه جستار در فلسفه» اتین ژیلسون [نمایه مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Hugh Williams (هیو ویلیامز)
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله , نقد کتاب
چکیده :
ترجمه ماشینی: اتین ژیلسون یکی از تأثیرگذارترین روشنفکران و فیلسوفان قرن بیستم بود. برخی او را به دلیل گسترش طیف تفکر فلسفی که قبلاً توسط تحلیلگران و پوزیتیویست های قرن نوزدهم محدود شده بود، نسبت داده اند. گیلسون شش دهه را به مطالعه شخصیت های فلسفی عمده قرون وسطی اختصاص داد. تفاسیر او از آنها عادلانه جدید و روشنگر تلقی می شود و تأثیر زیادی بر پژوهش در فلسفه و ارائه آن در کلاس درس داشته است. «انجمن گیلسون» سال‌ها فعال بوده است و مؤسسه کاتولیک در پاریس کرسی گیلسون در متافیزیک ایجاد کرده است. یک ناشر فرانسوی از انتشار چند جلدی آثار کامل خود خبر داد. این هفت سخنرانی که قبلاً منتشر نشده بود - که گیلسون آنها را "جستجوها" نامید - اندیشه پخته او را در مورد سه پرسش کلیدی فلسفی نشان می دهد: ماهیت فلسفه، "گونه ها" و "ماده". اینها موضوعاتی است که هم برای فیلسوفان و هم برای دانشمندان مورد توجه همیشگی و مرتبط است. گیلسون آنها را در اینجا با وضوح، حس و شوخ طبعی خاص خود ارائه می کند