جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
ترجمه و نقد کتاب The Justification of Science and The Rationality of Religious Belife
نویسنده:
معصومه مروی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
ترجمه و نقد کتاب تکوین و تکامل تفسیر در نخستین سده های اسلامی اثر هربرت برگ (سه فصل آخر)
نویسنده:
پدیدآور: زینب نجفی ؛ استاد راهنما: شادی نفیسی ؛ استاد مشاور: محمدعلی مهدوی‌راد
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , نقد کتاب
ترجمه، بررسی و نقدکتاب Naturalistic Hermeneutics (تألیف کریسوستوموس مانتساوینوس)
نویسنده:
پدیدآور: رقیه مرادی ؛ استاد راهنما: علیرضا حسن‌پور ؛ استاد مشاور: حسن قنبری
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , نقد کتاب
چکیده :
تمایز یا عدم تمایز روش‌شناختی میان علوم انسانی- اجتماعی و علوم طبیعی یکی از مسائل عمده پیش‌روی محققان در عرصه علوم اجتماعی و انسانی بوده است. فیلسوفی چون دیلتای با اعتقاد به وجود تمایز میان متعلَّقات علوم انسانی با علوم طبیعی، مدعی استقلال علوم انسانی و اجتماعی از علوم طبیعی است. دیلتای، فهم را روش پرداختن به نسبت‌های معنایی در قلمرو علوم انسانی و تبیین را روش بررسی نسبت‌های علّی در قلمرو طبیعت می‌داند. در مقابل، هایدگر و گادامر فهم را امری وجودی می‌دانند و تمامی امور واقع موجود در جهان را معنادار می‌دانند. در این میان، پوزیتویست‌ها‌ از آموزه وحدت میان علوم طبیعی و علوم انسانی دفاع کرده‌اند و به وحدت روش معتقد هستند.کتاب حاضر با عنوان هرمنوتیک طبیعت‌گرایانه نوشته کریسوستوموس مانتساوینوس بر آن است تا با تأکید بر مدعای وحدت روش، با در نظر گرفتن متعلَّقات، فنون و قلمروهای تحقیقاتی متفاوت تمامی علوم، از روش یکسانی برای پرداختن به آنها بهره گیرد.این روش واحد، به روش فرضیه‌ای-قیاسی مشهور است که رویه‌ای روش‌شناختی است که در اصل برای هر موضوعی، خواه معنادار باشد یا نه، کاربرد دارد. حاصل این کتاب، اثبات ادعای مانتساوینوس در اِعمال روش فرضیه‌ای-قیاسی بر علوم انسانی و هم‌چنین امکان بررسی تمام امور معنادار و فاقد معنا با این روش است.
ترجمه و نقد کتاب"فهم علم و دین"
نویسنده:
پدیدآور: حسنات بیانی ؛ استاد راهنما: جعفر مروارید
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , نقد کتاب
چکیده :
بحث در مورد تعارض (یا تنافی) بین علم و دین یکی از مهم‌ترین بحث‌های الاهیاتی قرن-های اخیر است. در نتیجه‌ی این بحث بازخوردهای بسیار متفاوتی از سوی دین‌داران و ملحدان ارائه شده است. چهار دیدگاه اصلی درمورد نسبت بین علم و دین رایج است: 1- جدایی کامل 2- تعارض 3- ادغام 4- همکاری محتاطانه. کتاب «فهم علم و دین» یکی از تلاش‌ها برای حل تعارضات میان علم و دین است. نویسنده‌ی کتاب «مایکل هوراس بارنس» تلاش دارد بدون تعصب ورزی، نگاهی تاریخی به رابطه و نسبت میان علم و دین در غرب داشته باشد تا در نهایت بتواند میان دیدگاه‌های مختلف حتی غیر رایج تعادل ایجاد کند. در این پژوهش تلاش می‌شود تا برخی مسائل مطرح شده در کتاب از منظر کلام شیعی بررسی شده و پاسخ اندیشمندان شیعه به پرسش‌های فراروی این مباحث ارائه شود. بحث معجزه از آن جهت برای بررسی انتخاب شد که جزو پر بحث ترین مباحث علم و دین در کلام مسیحی است تا جایی که بسیاری از متأله‌مهان مسیحی کتاب مقدس را در حد تمثیل و داستان پردازی می‌دانند و گاه بر خرافه بودن آن تأکید دارند؛ در همین حال مسلمانان، با اثبات اعجاز قرآن، بسیاری از مناقشات پیش روی معجزات را رد می کنند. این تحقیق شامل سه قسمت اصلی است. بخش اول کلیات است که در آن مبانی بحث، معرفی کتاب و نویسنده بصورت مختصر طرح شده است. در بخش دوم با عنوان نقد و بررسی، کتاب را از دو منظر محتوا و ساختار بررسی کرده‌ام. در فصل اول این بخش، نگاه کلام شیعی در مسئله‌ی رابطه‌ی علم و دین، ایمان و عقل و تعارض مفروض آن در مبحث معجزه بررسی شده است. در نهایت از این گزار نگاه کلامی مسیحی به این مسئله نقد و بررسی شده است. در فصل دوم نیز، ساختار پژوهشی اثر بررسی شده است. در بخش سوم و پایانی، ترجمه‌ی فصل‌های منتخب ارائه شده است. روش تحقیق تحلیلی ـ توصیفی و روش گردآوری فیش‌برداری کتابخانه‌ایی می‌باشد.
ترجمه و نقد کتاب « مریم ابنه عمران بین الیهودیه والمسیحیه والإسلام»
نویسنده:
پدیدآور: عصمت شمس الدینی ؛ استاد راهنما: مجتبی محمدی مزرعه‌شاهی ؛ استاد مشاور: محمدعلی حیدری
نوع منبع :
رساله تحصیلی , ترجمه اثر , نقد کتاب
چکیده :
زن یک انسان متعالی است و با پرورش استعدادهایی که دارد می تواند بر شرایط نامطلوب زندگی اش چیره شود. نمونه این توانایی ها را در شخصیت حضرت مریم می توان دید. حضرت مریم یکی از شخصیت های بزرگ و برجسته جهان بشریت می‌باشد که در ادیان یهودیت، مسیحیت و اسلام دارای ارج و احترام و نیز تقدس است. در بین این ادیان اسلام نگاه بسیار ویژه ای نسبت به حضرت مریم دارد به گونه ای که در مقایسه با دیگر ادیان( یهودیت و مسیحیت) متوجه می‌شویم که آنان چه تهمت های ناروایی را به حضرت مریم نسبت داده اند. دانشمندان و متفکران مسلمان شبهاتی را که یهودیان و مسیحیان در مورد حضرت مریم مطرح کرده‌اند، با استناد به آیات و روایات پاسخ گفته اند. در این پژوهش که مبتنی بر روش توصیفی تحلیلی می باشد سعی شده که با مقایسه ای تطبیقی به بررسی شخصیت، مقام و منزلت حضرت مریم در میان ادیان یهودیت، مسیحیت و اسلام پرداخته شود و بخشی از زندگی ایشان با توجه به کتاب قرآن و مقدس مورد تبیین قرار گیرد. کتاب «مریم ابنه عمران بین الیهودیه و المسیحیه و الإسلام» تألیف ابوعبدالرحمن غنیم غنیم عبدالعظیم است که در آن به بررسی شخصیت حضرت مریم در عقاید یهودیت، مسیحیت و اسلام پرداخته است. در این پایان نامه به ترجمه و نقد این کتاب پرداخته می شود
معرفی و نقد کتاب اندیشه سیاسی صدرالمتالهین
نویسنده:
محمدعارف فصیحی دولتشاهی
نوع منبع :
مقاله , نقد کتاب
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
نقد کتاب فی رحاب السنه الکتاب الصحاح السته
نویسنده:
مجید معارف ، زینب حیدری
نوع منبع :
نمایه مقاله , نقد کتاب
چکیده :
محمد­بن­محمد ابوشهبه از­جمله حدیث ­پژوهان سنی معاصر، با اتخاذ آراء و مبانی سلفی­گری (سنت­گرایی بی‌چون و چرا) تألیفات گوناگونی در حوزه حدیث به ثمر رسانده­است. ازآن­جاکه کتاب فی رحاب السنه الکتب الصحاح السته به­رغم حجم نسبتاً اندک توانسته دیدگاه­ های حدیثی این دانشمند سنی را به­ خوبی منعکس نماید. بر­همین ­اساس، مقاله حاضر می­کوشد با تکیه بر کتاب یاد­شده رویکردهای حدیثی وی را استخراج و در­صورت نیاز با عنایت به مستندات به نقد و ارزیابی آن­ها بپردازد.
صفحات :
از صفحه 7 تا 26
نقدی بر کتاب‌شناسی قرآن و علوم قرآنی
نویسنده:
پیمان جلیل پور
نوع منبع :
نمایه مقاله , نقد کتاب
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
خانه کتاب از ابتدای سال 1393، در راستای وظایف اصلی خود انتشار کتاب­شناسی­ های موضوعی را در دستور کار خود قرار داده­است. کتاب­شناسی­های موضوعی به­جهت آن­که جامعه هدف مشخص داشته و این امکان را برای مخاطبان ایجاد می­نماید که در کم­ترین زمان ممکن و به شیوه­ای علمی به کتاب و یا کتاب­های مورد نظر خود دسترسی پیدا نمایند از اقبال فراوانی برخوردار هستند.
صفحات :
از صفحه 91 تا 98
نقدی بر کتابِ لایأتیه الباطل
نویسنده:
زهرا بشارتی
نوع منبع :
نمایه مقاله , نقد کتاب
چکیده :
در این اثر به مجموعه­ای از شبهات در حوزه ­های کلام اسلامی، علم و فرهنگ زمانه، قصه­ های قرآنی و تاریخ قرآن با استفاده از روش­های گوناگونی چون به­ کارگیری سیاق و استناد به دیگر آیات و در برخی موارد استناد به روایات و زبان و اشعار عرب و روش های انسان­ شناسانه پاسخ داده شده­است.
صفحات :
از صفحه 99 تا 106
بررسی و نقد کتابِ شفاهی و مکتوب (در سده‌های اسلامی)
نویسنده:
خاتون جویباری
نوع منبع :
نمایه مقاله , نقد کتاب
چکیده :
شفاهی و مکتوب شامل پنج مقاله درباره نقل شفاهی و مکتوب حدیث در سنت اسلامی، در سده‌های نخستین است. موضوع اصلی کتاب حاضر چگونگی نقل دانش در نخستین سده‌های اسلامی است که با مساله مهم وثاقت منابع حدیثی، تفسیری و تاریخی مسلمانان پیوند می‌یابد. گریگر شولر (متولد 1944)، استاد آلمانی مطالعات اسلامی دانشگاه بازل سوییس، در پنج مقاله گردآمده در این کتاب به این موضوع مهم و به‌طور خاص نقل شفاهی و مکتوب حدیث در نخستین سده‌های اسلامی پرداخته است. نویسنده با مطالعه سنت ادب عربی و بهره‌گیری از برخی مفاهیم مشابه در سنت فلسفی یونان و سنت دینی یهود به بازنگری و ارزیابی دقیق دیدگاه‌های مختلف در این‌باره پرداخته و نظریه‌ای ارائه کرده است تا برخی دیدگاه‌های به‌ظاهر متضاد را به هم نزدیک کند. این کتاب که حاوی ترجمه فارسی مهم‌ترین نتایج تحقیقات شولر است، چشم‌اندازی نو و اطلاعاتی سودمند را پیش روی پژوهشگران و علاقه‌مندان مطالعات اسلامی قرار می‌دهد.
صفحات :
از صفحه 177 تا 198