جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
مرور کتاب «خاستگاه قرآن: مقالات کلاسیک درباره کتاب مقدس اسلام» نوشته ابن وراق[مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Todd Lawson (تاد لاوسون)
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد این تصور را که متن مقدس اسلام عاری از خطا است و قابل ارزیابی انتقادی نیست را رد می کند. مطالعه قرآن باید توسعه یابد و به بلوغ برسد. البته دانشمندان اسلام با اشتباهات و تناقضات فراوان کتاب آشنا هستند، اما این ایرادات ذاتی به ندرت برای عموم مردم آشکار شده است. «منشأ قرآن» تلاشی برای رفع این نقص با گردآوری مقالات انتقادی کلاسیک است که موضوعات کلیدی پیرامون کتاب مقدس اسلام را مطرح می‌کند. این گلچین مهم که به چهار بخش تقسیم شده است، با اولین مطالعه واقعاً علمی قرآن تئودور نولدکه آغاز می شود. بخش دوم بر دشواری ایجاد یک متن قرآنی قابل اعتماد متمرکز است، در حالی که بخش سوم به بررسی منابع یهودی، مسیحی و زرتشتی «وحی» [حضرت] محمد می‌پردازد. بخش چهارم بررسی تفاسیر بحث برانگیز محقق معاصر جان وانسبرو است که اعتبار تاریخی منابع اولیه اسلامی را زیر سوال می برد. این مجموعه فوق‌العاده که شامل انتخاب‌های دیگری از لئون کاتانی، آرتور جفری، دیوید مارگولیوت، اندرو ریپین، سی سی توری و غیره است، برای محققان و همه علاقه‌مندان به زیربنای متنی یکی از سریع‌ترین ادیان در حال رشد در جهان ضروری خواهد بود.
سرگذشت نظریات  فمینیستی از فمینیسم  لیبرال تا اکوفمینیسم؛ ّ معرفی و مروری بر کتاب  نظریۀ فمینیستی
نویسنده:
وحید رستمی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
صفحات :
از صفحه 110 تا 114
نقد و بررسی کتاب «رابطه دینداری، امید و خوش بینی» [مقاله ترکی]
نویسنده:
Kübra BULUT (کوبرا بلوت)
نوع منبع :
مقاله , رساله تحصیلی , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: هدف این پژوهش بررسی و ارزیابی کتاب است با عنوان رابطه دینداری، امید و خوش بینی. را نویسنده کتاب فاتح کندمیر است که توسط انتشارات الهیات منتشر شده است یاینلاری (آنکارا) در سال 2020. کتاب برگرفته از او تهیه شده است پایان نامه دکتری با عنوان «رابطه امید-خوش بینی و دینداری» که در تاریخ 11 خرداد 1395 با راهنمایی فاروک کاراجا. کتاب شامل چهار فصل است؛ مقدمه، اولی، دومی و نتیجه گیری
یادداشت انتقادی درباره کتاب کریستوفر جی. اینسول با عنوان «کانت و الوهیت: از تفکر تا قانون اخلاقی (انتشارات دانشگاه آکسفورد، 2020)»
نویسنده:
James DiCenso
نوع منبع :
نمایه مقاله , نقد و بررسی کتاب
چکیده :
ترجمه ماشینی: در این بررسی انتقادی من عمدتاً دو ویژگی غالب کتاب کانت و الهی کریستوفر جی. اینسول را مورد بحث قرار می‌دهم. اولی مربوط به استدلال او مبنی بر اینکه کانت از نظر فلسفی از مسیحیت فاصله می گیرد. اینسول علیه خوانندگان «از نظر الهیات تأییدی» کانت استدلال می‌کند که می‌خواهند فلسفه انتقادی باورهای سنتی مسیحی را تأیید کند. او به درستی بر خودمختاری به‌عنوان اساسی رویکرد کانت به اخلاق و مذهب تمرکز می‌کند و آن را با شخصیت‌های اصلی هر دو شکل کاتولیک و پروتستان مسیحیت مقایسه می‌کند. موضوع دوم مربوط به «الهیات» یا دینداری فلسفی جایگزینی است که Insole در آثار کانت با تمرکز بر عقل عملی تشخیص می دهد. او استدلال می کند که این رویکرد به دین به همان اندازه افلاطونی است که مسیحی. او مدعی است که سکونت در نوعی از کمال عقلانی ارائه شده توسط اراده که فی نفسه خوب است، هدف دینداری اخلاقی کانت است. Insole ارجاعات کوتاه کانت به "خود مناسب" در زمینه را به عنوان بیان کننده این تمامیت خودکفا برجسته می کند. در اینجا تمایلی وجود دارد که سؤالات الهیات را از زندگی تاریخی و اجتماعی جدا کنیم. در مقابل، من استدلال می‌کنم که برای کانت، آگاهی از قانون اخلاقی و ایجاد یک اراده خوب، گام‌های اساسی در اصلاح «رفتار زندگی» ما هستند، و هم اخلاق کانتی و هم فلسفه دین عمیقاً بر نحوه انجام زندگی‌مان در رابطه سرمایه‌گذاری شده‌اند. به دیگران.
نقد و بررسی ترجمه قرآن جناب آقای حداد عادل
نویسنده:
سیدمحمدرضا صفوی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
نویسنده در نوشتار پیش رو، در تلاش است ترجمه قرآن جناب آقای حداد عادل را در بوته نقد و بررسی قرار دهد. وی در راستای این هدف، با بیان آیات 13 تا 32 یا که اندر عبارت ترکی / بش یوز آلتون دویست دینار است! از سوره مائده، نکات انتقادی خود را نسبت به ترجمه بیان کرده و سپس، دیدگاه خود را مطرح می سازد.
صفحات :
از صفحه 219 تا 249
مختصرسازی کتاب‌های حدیثی با پیش فرض‌های کلامی – فقهی در نقد(مطالعه موردی مختصر تفسیر قمی)
نویسنده:
جواد غلامرضایی ، احمد غلامعلی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ناقدان حدیث در نقد حدیث معیارهای دارند، از جمله ناقدان حدیث دانشمند صاحب فضل و در عین حال گمنام عبدالرحمن‌بن‎محمدبن‌ابراهیم معروف به ابن‎عتائقی از دانشمند برجسته اهل حله است، وی معیارهای متعددی در نقد احادیث در کتاب مختصرتفسیر علی‌بن‌ابراهیم‌قمی به کار بسته‌است. برای بازیابی معیارهای نقد حدیث توسط ابن‌عتائقی به نحو موردی تمام نقدهای وی در کتاب مختصر تفسیر قمی مورد بررسی قرار گرفته‌است. از جمله معیارهای که مورد توجه ابن‌عتائقی در نقد روایات است، می‎توان به مباحث کلامی، فقهی، فقه‌الحدیث و ادبیات‌عرب اشاره‌کرد. یکی از مهم‌ترین معیارهای وی در نقد پیش‌فرض‌های کلامی و فقهی است، برای نمونه، وی احادیثی که با اصول مذهب و عقل سلیم سازگاری ندارد، کنار گذاشته و نقد می‌نماید، یکی از مواردی که بیشتر مورد نقد ایشان است، روایاتی است که در عدم عصمت انبیاء و ائمه علیهم‌السلام در کتاب تفسیر قمی آمده است، وی به شدت این روایات را نقد و رد می‎نماید.
صفحات :
از صفحه 118 تا 138
معرفی و نقد كتاب «در آستانه قرآن» اثر رژی بلاشر در گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمين عبدالكريم بهجت‌پور، مدرس حوزه و دانشگاه
نوع منبع :
مقاله , مناظره،گفتگو و میزگرد , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: ایکنا (خبرگزاری بین المللی قرآن),
کلیدواژه‌های اصلی :
نقد و بررسی کتاب: سرمایه در قرن بیست و یکم نوشته توماس پیکتی: درک نابرابری در دنیای مدرن [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
50Minutes
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی , نقد و بررسی کتاب
وضعیت نشر :
50Minutes.com,
چکیده :
ترجمه ماشینی: برای متخصصان پرمشغله پیدا کردن زمان برای خواندن جدیدترین کتاب ها می تواند سخت باشد. با این راهنمای مختصر در کسری از زمان به روز باشید. کتاب سرمایه در قرن بیست و یکم نوشته توماس پیکتی در سال 2013 بلافاصله در بریتانیا و ایالات متحده پرفروش شد و به طور گسترده توسط اقتصاددانان و عموم مردم تحسین شده است. پیکتی گزارش مفصلی از توسعه نابرابری در جهان غرب ارائه می دهد و استدلال می کند که نابرابری اقتصادی یکی از ویژگی های ذاتی سرمایه داری است و تنها با اقدام قاطعانه دولت ها قابل حل است. بینش‌های تاریخی قدرتمند او با داده‌ها و تحلیل‌های گسترده پشتیبانی می‌شود، بنابراین نقدی کامل از نظام سرمایه‌داری مدرن ارائه می‌کند. گرایش های سیاسی و اقتصادی شما هر چه باشد، ایده های پیکتی مطمئناً منبع کافی برای فکر کردن است. این بررسی و تحلیل کتاب برای موارد زیر مناسب است: هر کسی که علاقه مند به علل نابرابری ثروت در اروپا و ایالات متحده است هر کسی که می خواهد بفهمد چگونه می توان بر این نابرابری غلبه کرد دانشجویان یا هر کسی که به سیاست و اقتصاد مدرن علاقه دارد درباره 50MINUTES.COM | نقد کتاب مجموعه نقد کتاب از مجموعه 50 دقیقه برای هر کسی که به دنبال یادگیری از متخصصان در زمینه خود است بدون صرف ساعت ها برای خواندن صفحات بی پایان اطلاعات است. بررسی‌های ما خلاصه‌ای مختصر از نکات اصلی هر کتاب، و همچنین ارائه زمینه، دیدگاه‌های مختلف و مثال‌های عینی برای نشان دادن مفاهیم کلیدی ارائه می‌کند.
ﮔﺰﺍﺭﺵ ﻧﺸﺴﺖ ﻧﻘﺪ ﮐﺘﺎﺏ ﻣﻨﺰﻟﺖ ﻋﻘﻞ ﺩﺭ ﻫﻨﺪﺳﻪ ﻣﻌﺮﻓﺖ ﺩﯾﻨﯽ ﺍﺛﺮ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﺟﻮﺍﺩﯼ ﺁﻣﻠﯽ
نویسنده:
سعید جوادی آملی؛ محمدتقی سبحانی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
مروری بر کتاب «متافیزیک واقعیت مجازی» اثر مایکل هایم
نوع منبع :
مقاله , صوت , کتابخانه عمومی , نقد و بررسی کتاب