جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
ابرازگرایی منطقی، راه‌حلی برای دفاع از موصل بودن استدلال‌های منطقی
نویسنده:
هومن محمد قربانیان
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
لوئیس کرول در مقاله 1895 خود به نام "لاکپشت به آشیل چه گفت" معمای سختی را دربرابر منطقدانان قرار داد: آیا استنتاج نتیجه از مقدمات یک استدلال معتبر قیاسی مستلزم تسلسل است؟ در این مقاله با بکارگیری روش تحلیلی-استنباطی، نشان می­دهیم راه نجات از این تسلسل این است که قواعد منطقی را همچون استعدادهایی بدانیم که ما را در حرکت منطقی در استدلال راهنمایی می­کنند. قواعد منطقی، باورهایی در ذهن نیستند که بازنما و توصیفگر حقیقتی عینی باشند. برای صورت­بندی این دیدگاه، با کمک از نظریه غیرشناختی بودن احکام اخلاقی در فلسفه اخلاق، منطق را مجموعه­ای از آموزه­های غیرشناختی معرفی می­کنیم که دستورالعمل هر استنتاجی است. همچنین با دفاع از اینترنالیسم منطقی نشان می­دهیم که منطق به تنهایی برای حرکت ذهنی در طول استدلال کافی است و لازم نیست باورهای دیگری را در قالب گزاره به مقدمات استدلال اضافه کنیم تا اخذ نتیجه ممکن شود. ابرازگرایی منطقی دیدگاه ضدرئالیستی در معرفت­شناسی منطق محسوب می­شود و منطق را پیشفرض هرگونه فعالیت عقلانی می­داند.
أثر الفلسفة الباطنية في الفکر الحداثي
نویسنده:
فتحية طلعت
نوع منبع :
نمایه مقاله
منابع دیجیتالی :
بازنگری خداباوری معرفتی [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Leland Harper (للند هارپر)
نوع منبع :
نمایه مقاله
لایب نیتس ، تاریخ گرایی و "طاعون اسلام" [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Ian Almond (یان آلموند)
نوع منبع :
نمایه مقاله
منابع دیجیتالی :
تاریخ اسلام در اندیشه آلمانی: از لایب نیتس تا نیچه [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Ian Almond (یان آلموند)
نوع منبع :
نمایه مقاله
اسلام و اعتدال دینی: نقش آزمایشگاه مدرسه در مذاکره درباره اعتدال دینی با توجه به کثرت‌گرایی کلامی [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Mohammad Rindu Fajar Islamy (محمد ریندو فجر اسلامی)
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مطالعه با هدف بررسی روند اجرای اعتدال دینی انجام شده توسط آزمایشگاه دبیرستان Universitas Pendidikan اندونزی از طریق فرایند یادگیری آن انجام شده است. این مدرسه به عنوان یک موسسه آموزشی باز ، دانش آموزانی را از زمینه های مختلف ، از جمله مدت مذهب آنها ، می پذیرد. پیش بینی می شود که مواجهه با ایدئولوژی های مختلف در یک بستر یادگیری باعث ایجاد تنش بین طرفداران مذهبی شود. اما در حقیقت ، این آزمایشگاه مدرسه می تواند تنش های احتمالی را از طریق رویکردهای مختلف به حداقل برساند. بر اساس یک رویکرد قوم نگاری ، که در آن داده ها از طریق مشاهده فشرده و مصاحبه های عمیق با چندین اطلاع رسان اصلی جمع آوری شده است ، نتایج این مطالعه نشان می دهد که تلاش های مدیران و معلمان مدارس از طریق تقویت درک مفهوم اعتدال دینی ، که اجرا می شود. برای یادگیری برنامه های درسی و مدلهای تدریس در داخل و خارج از کلاس مدرسه ، معلوم می شود که می تواند دانش آموزان را معتدل و بردبار کند.
كتاب سليم بن قيس الهلالي بين الحقيقة والتلفيق
نویسنده:
مصعب الخير إدريس السيد مصطفى الإدريسي
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
مقاله حاضر، که از آن در برخی از سایت ها به عنوان کتاب یاد شده، از موضع اهل سنت به نقد و بررسی و تضعیف کتاب سلیم بن قیس هلالی پرداخته که نیاز به پاسخگویی تفصیلی و نقدِ نقد دارد.
معرفی نسخه های خطی کتاب های منسوب به سلیم بن قیس
نویسنده:
کاظم استادی
نوع منبع :
نمایه مقاله
چکیده :
نگارنده 49 نسخه خطی کتاب سلیم بن قیس) از متون حدیثی قرن اول هجری ( را بر اساس تعداد احادیث و سند آنها به هشت گروه تقسیم کرده و آنگاه نسخه شناسی آنها را ارائه می‌کند. ویژگی‌های نسخه‌ها، گاهی بر اساس فهارس کتابخانه های مربوط، گاه بر اساس مشاهده عکس نسخه و گاهی مشاهده اصل نسخه است. نسخه‌ها به ترتیب زمان قطعی یا تخمینی کتابت یاد شده و از سال 918 تا 1385 قمری را در بر دارد.
معنى مفهوم الدين وماهية فلسفة الدين
نویسنده:
إحسان علي عبد الأمير الحيدري
نوع منبع :
نمایه مقاله