جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
صفحه اصلی کتابخانه > جستجوی هوشمند در الفبا
جستجو در برای عبارت
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
 
شامل عبارت باشد
شامل عبارت باشد
تنها فراداده‌های دارای منابع دیجیتالی را بازیابی کن
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  *برای جستجوی عین عبارت , عبارت مورد نظر را درون گیومه ("") قرار دهید . مانند : "تاریخ ایران"
  • تعداد رکورد ها : 244008
تقویت چرخش هستی شناختی: گوستاو برگمان (1906-1987) [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Rosaria Egidi (editor), Guido Bonino (editor)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Ontos Verlag,
چکیده :
ترجمه ماشینی: گوستاو برگمان (1906-1987) مسلماً یکی از بزرگترین هستی شناسان قرن بیستم بود. در سال‌های 2006 و 2007، پس از یک دوره غفلت نسبی، کنفرانس‌های بین‌المللی صرفاً به کار برگمان در دانشگاه آیووا در ایالات متحده آمریکا، دانشگاه پروونس در فرانسه و دانشگاه degli Studi di Roma Tre در ایتالیا برگزار شد. پانزده مقاله گردآوری شده در این مجلد در سومین کنفرانس این کنفرانس در رم ارائه شد و در اینجا به سه بخش تقسیم می‌شود: «مقوله‌های هستی‌شناسی واقع‌گرایانه»، «جهان، ذهن و روابط» و «متافیزیک فضا و زمان".
چرخش هستی شناختی: یک نمایش انسان شناختی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Martin Holbraad, Morten Axel Pedersen
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: یک جهت گیری نظری جدید و اغلب بحث برانگیز که به شدت با تحولات گسترده تر در فلسفه و نظریه اجتماعی معاصر طنین انداز می شود، به اصطلاح «چرخش هستی شناختی» در حال حاضر توجه زیادی را در انسان شناسی و رشته های هم خانواده به خود جلب کرده است. این کتاب اولین توضیح انسان‌شناختی این تحول فکری اخیر را ارائه می‌کند. این کتاب ریشه‌های چرخش هستی‌شناختی را در تاریخ انسان‌شناسی دنبال می‌کند و ظهور آن را به‌عنوان یک جهت‌گیری نظری متمایز در چند دهه گذشته روشن می‌کند، و نشان می‌دهد که چگونه در آثار روی واگنر، مرلین استراترن و ویویروس د کاسترو ظهور کرده است. تعداد دانش پژوهان جوان این کتاب با تمایز این مسیر تفکر از تلاش‌های مرتبط برای قرار دادن پرسش‌های هستی‌شناسی در قلب پژوهش‌های انسان‌شناختی، اصول روش‌شناختی و نظری کلیدی چرخش هستی‌شناختی، پیامدهای معرفت‌شناختی و سیاسی اصلی آن را به صورت انتقادی بیان می‌کند و آن را در چشم‌انداز فکری گسترده‌تر قرار می‌دهد. نظریه اجتماعی معاصر
دگراندیشی مقدس: عرفان یهودی و مسیحی در اروپای شرقی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Glenn Dynner; Moshe Rosman
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wayne State University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جامعه‌های مذهبی اروپای شرقی اولیه مدرن - به‌ویژه آنهایی که گرایش عرفانی دارند - معمولاً به‌طور مجزا مورد مطالعه قرار می‌گیرند. با این حال، تأثیر سنگین اسلاوی بر عرفان عمومی یهودی و گرایش های فراگیر یهودیت در میان مخالفان مسیحی، کیفیت دوتایی فرضی تعاملات یهودی-مسیحی را زیر سؤال می برد. گلن دینر ویراستار در کتاب «اختلاف مقدس: عرفان‌های یهودی و مسیحی در اروپای شرقی» دوازده مقاله ارائه می‌کند که ارتباطات، تشابهات و تأثیرات متقابل میان عرفای یهودی و مسیحی را ترسیم می‌کند. این جلد با تحقیقات پیشرفته در مورد شفا دهندگان عامیانه، مسیحیان، حسیدی ها و فرقه گرایان مسیحی، نمونه هایی از تبادل فرهنگی غنی و تجاوزات جسورانه مرزی را ارائه می دهد. دگرگونی مقدس به دو بخش تقسیم می‌شود: «عرفای یهودی در جهان مسیحی» و «مسیحی کردن یهودیان، یهودی کردن مسیحیان». در این مقالات، خوانندگان می آموزند که شفا دهندگان عامیانه یهودی و مسیحی با یکدیگر مشورت می کردند و از منابع مشترک یاد می گرفتند. بنیانگذار حسیدیسم، خاخام اسرائیل بعل شم توف، احتمالاً از مرتاضان مسیحی الهام گرفته است. که دهقانان مسیحی به دنبال اربابان حسیدی می‌گشتند و به آنها می‌رسیدند. که عرفای یهودی آشکارا مسیحی شدند. و عرفای مسیحی آشکارا یهودیت کردند. برخلاف مدل‌های رایجی که فرهنگ‌های یهودی و مسیحی را به‌صورت کاملاً مستقل یا به‌طور مبهم ترکیبی معرفی می‌کنند، Holy Dissent انواع خاصی از مبادلات مذهبی-فرهنگی را ترسیم می‌کند و تصور ما را از نحوه تعامل فرهنگ‌ها گسترش می‌دهد. بورس تحصیلی در این جلد به طور قابل توجهی تازه و قابل توجه است و سهم مهمی در بین رشته ها دارد. محققان یهودی و مسیحی و همچنین مورخان اروپای شرقی از تجزیه و تحلیل مخالفت مقدس بهره خواهند برد.
مبانی فلسفی شلینگ متأخر: چرخش مثبت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sean J. McGrath
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Edinburgh University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این اولین تلاش عمده برای سازماندهی و ارزیابی منظم استدلال های شلینگ برای فلسفه وحی و نشان دادن اهمیت آنها برای بحث های معاصر در رئالیسم نظری، رئالیسم جدید و پساسکولاریسم است. تصمیم گرایی شلینگ مدت هاست که به عنوان ریشه تاریخی اگزیستانسیالیسم اروپایی شناخته شده است، اما هرگز به عنوان یک استراتژی فلسفی به درستی توضیح داده نشده است. به عقیده مک گراث، چرخش شلینگ به واقعیت نه اعتقادی است و نه پوچ گرایانه، بلکه نتیجه تصمیم آزادانه فیلسوفی است که نتایج منطق، طبیعت-فلسفه و معرفت شناسی را با هوشیاری ارزیابی کرده است.
بازنمایی‌های ذهنی نمادین در هنر و تجارب عرفانی: فعالیت ذهنی اولیه و صورت‌های فلکی کهن الگویی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Giselle Manica
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
سنت‌های باطنی غربی: درآمدی تاریخی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Nicholas Goodrick-Clarke
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press, USA,
چکیده :
ترجمه ماشینی: باطن گرایی غربی اکنون به عنوان یک مطالعه آکادمیک به تنهایی ظهور کرده است که معنویت را با مشاهده تجربی جهان طبیعی ترکیب می کند و در عین حال انسانیت را از طریق نظم آسمانی هماهنگ با جهان مرتبط می کند. این مقدمه بر سنت‌های باطنی غربی مروری مختصر از تحول تاریخی آنها ارائه می‌کند. نیکلاس گودریک کلارک این سنت‌ها را از ریشه‌های هرمتیک، نوافلاطونی و گنوسیزم در دوران اولیه مسیحیت تا طنین آن‌ها در پارادایم‌های علمی امروزی بررسی می‌کند. در حالی که مطالعه باطنی گرایی غربی معمولاً به تاریخ ایده ها محدود می شود، گودریک کلارک این پدیده را بسیار گسترده تر بررسی می کند. او نشان می دهد که گسترش باطنی گرایی به دور از اینکه یک جنبش کاملاً روشنفکرانه باشد، تا حد زیادی مدیون ژئوپلیتیک و جهانی شدن است. برای مثال، در فرهنگ هلنیستی، امپراتوری اسکندر مقدونی، که در سراسر مصر و آسیای غربی تا استان‌هایی در هند امتداد داشت، اختلاط فرهنگ‌های شرقی و غربی را تسهیل کرد. همانطور که یونانیان ایده های مصر، بابل، آشور و ایران را جذب کردند، اولین جنبش های باطنی را به وجود آوردند. از اواخر قرن شانزدهم تا هجدهم، معنویت پس از اصلاحات در تئوسوفی، رزیکلاسیسم و فراماسونری تجلی یافت. به همین ترتیب، در عصر مدرن، نارضایتی از هژمونی علم در فرهنگ غرب و عدم ایمان به مسیحیت سنتی، متفکرانی مانند مادام بلاواتسکی را بر آن داشت که برای الهامات معنوی به شرق نگاه کنند. گودریک کلارک اندیشه باطنی مدرن را در پرتو پارادایم های علمی و پزشکی جدید همراه با روانشناسی تحلیلی کارل گوستاو یونگ بررسی می کند. این کتاب تاریخ کامل این جنبش ها را دنبال می کند و روایت قطعی باطنی گرایی غربی است.
شعور عرفانی: دیدگاه‌های غربی و گفتگو با متفکران ژاپنی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Louis Roy
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
State University of New York Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب شرحی فلسفی از آگاهی عادی را به عنوان گامی در جهت درک آگاهی عرفانی ارائه می دهد. این اثر با پیش‌فرض تعامل زنده بین مدیتیشن و تفکر، از متفکران غربی و ژاپنی استفاده می‌کند تا فلسفه دینی را توسعه دهند که با تجربه مراقبه‌گران سازگار است و می‌تواند موضوعاتی مانند پوچی، نیستی و خود را بررسی کند. از متفکران غربی می توان به فلوطین، اکهارت، شلایرماخر، هایدگر، برنتانو، هوسرل، سارتر و لونرگان اشاره کرد. و متفکران ژاپنی مورد اشاره عبارتند از نیشیتانی، هیساماتسو و سوزوکی. همه از نماز متمرکز، ذن یا دیگر اشکال تمرکز ذهنی استفاده می‌کنند. تأکید ویژه‌ای بر کار فیلسوف کاتولیک قرن بیستم برنارد لونرگان می‌شود، که توجه او به آگاهی می‌تواند به درک عرفان کمک کند. "این اولین فلسفه بین فرهنگی است که کار برنارد لونرگان را در مورد فلسفه انتقادی در غرب و متفکران ذن ژاپنی گرد هم می آورد. بینش های WTA فراوانی وجود دارد و پیامدهای آن فراوان است." (جان پی کینان، نویسنده «چگونه استاد موو شک‌های ما را از بین می‌برد: مطالعه پاسخ خواننده و ترجمه Mou-tzu Li-huo lun») «در حوزه‌های علوم دینی و الهیات، اندیشمندان درباره سازه‌هایی چون «تجربه»، «آگاهی» و «عرفان» و مسائل فلسفی مانند امکان «محض یا بی‌واسطه (با مفاهیم)» به بحث و جدل پرداخته‌اند. تجربه یا آگاهی. این کتاب سهم قابل توجهی در آن بحث های مهم خواهد داشت." (کریستوفر آیوز، نویسنده کتاب "ذن بیداری و جامعه") لوئیس روی، O.P. استاد الهیات در کالج بوستون است. او نویسنده کتاب «خودشکوفایی و انجیل رادیکال و تجربیات متعالی: پدیدارشناسی و نقد» است.
عارفان مسیحی: زندگی و میراث آنها در طول اعصار [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ursula King
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: عارفان مسیحی اورسولا کینگ داستان شصت مرد و زنی را روایت می‌کند که فداکاری عرفانی آنها به خدا دورانی را که در آن زندگی می‌کردند متحول کرد و هنوز هم بر جستجوی امروزی ما برای معنای معنوی تأثیر می‌گذارد. با حرکت از شخصیت‌های کلیدی دوران اولیه مسیحیت به عرفان‌های بزرگ دوران مدرن، تأکید ویژه‌ای بر نقاط برجسته عرفان در سنت‌های ارتدوکس قرون وسطی، اولیه مدرن و شرقی شده است. زندگی رؤیاپردازان، از جمله کلمنت اسکندریه، سنت بوناونتور، بلز پاسکال و سیمون ویل به تفصیل مورد مطالعه قرار گرفته است. این عبارات بسیار متنوعی را که تجربه عرفانی در طول دو هزار سال تاریخ مسیحیت یافته است را آشکار می کند و نشان می دهد که چگونه زیربنای آیین و آموزه مسیحی به عنوان منبع الهام معنوی برای همه مؤمنان است. این متن مهم که به زیبایی تصویرگری شده و توسط نامی برجسته در دنیای آکادمیک بریتانیا نوشته شده است، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است و تنها کتابی است که شرح حال عرفای کلیدی را در خود دارد.
عارفان سنت مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Steven Fanning
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
باطنی گرایی غربی و مناسک آغازین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Henrik Bogdan
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
State University of New York Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کاوش تاریخی آیین های آغازین فراماسونری.
  • تعداد رکورد ها : 244008