جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
متافیزیک تکامل و مقالات دیگر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Thomas Whittaker (توماس ویتاکر)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: حقایق تکامل کیهانی و ارگانیک چه نتایجی را در مورد مبدأ و سرنوشت جهان و فرد می طلبد یا اجازه می دهد؟ از سال 1881 تا 1925 توماس ویتاکر، دانشمندی که در آکسفورد تحصیل کرده و به فیلسوف تبدیل شده بود، با این سؤال دست و پنجه نرم می کرد که سعی کرد با تفسیر متافیزیکی علوم به آن پاسخ دهد. اکثر مقالات این جلد ابتدا در Mind و تعداد کمی در مجلات دیگر منتشر شد، در حالی که سه مقاله قبلاً منتشر نشده بود. ویتاکر به طور گسترده در برخی از جسورانه‌ترین تئوری‌های گذشته، از قرون اولیه دوران رایج (از جمله آپولونیوس تیانا و اوریگن)، تا قرون وسطی (از جمله جان اسکاتوس اریگنا و نیکلاس کوزا)، رنسانس (جوردانو) را شامل می‌شود. برونو، شکسپیر) و اوایل دوره مدرن. نظر خود ویتاکر این است که فرضیه و تخیل کمک های مشروعی در جستجوی حقیقت در علم و فلسفه در ترکیبی جدید هستند.
دین پس از متافیزیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mark A. Wrathall (ویراستار: مارک راتال)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در عصری که متافیزیک بدنام شده است، چگونه باید دین را درک کنیم و چه جایگاهی باید داشته باشد؟ مفروضات متافیزیکی که از الهیات سنتی حمایت می‌کردند، دیگر به طور گسترده پذیرفته نمی‌شوند، اما روشن نیست که این «پایان متافیزیک» چگونه باید درک شود، یا چه پیامدهایی باید برای درک ما از دین داشته باشد. در عین حال، تجدید علاقه به امر قدسی و الهی در رشته‌های گوناگونی مانند فلسفه، روان‌شناسی، ادبیات، تاریخ، انسان‌شناسی و مطالعات فرهنگی وجود دارد. در این جلد، فیلسوفان برجسته در ایالات متحده و اروپا به افول متافیزیک و فضایی که این زوال برای درک غیر الهیاتی از دین باز کرده است، می پردازند. مشارکت کنندگان عبارتند از: ریچارد رورتی، چارلز تیلور، ژان لوک ماریون، جیانی واتیمو، هوبرت ال دریفوس، رابرت پیپین، جان دی. کاپوتو، آدریان پپرزاک، لئورا باتنیتسکی، و مارک ای. m a rk a . وی دانشیار گروه فلسفه، دانشگاه بریگام یانگ، یوتا است. او مقالاتی در تعدادی از مجلات به چاپ رسانده و در مجموعه کتاب های کمبریج Companions to Philosophy همکاری داشته است. او یکی از ویراستاران کتاب‌های تطبیق با هایدگر (2000)، هایدگر، اصالت و مدرنیته (2000)، و هایدگر، مقابله، و علوم شناختی است.
خدا و دین در جهان پست‌مدرن: جستارهایی در الهیات پست‌مدرن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Ray Griffin (دیوید ری گریفین)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: خداباوری طبیعت گرایانه ارائه شده در این کتاب خطاب به خوانندگانی است که الهیات لیبرالی را خالی می دانند یا معتقدند که نمی توان در عین حال دیندار و کاملاً عقلانی و تجربی بود. گریفین نشان می دهد که دیدگاه پست مدرن تجربی و عقلانی تر از دیدگاه ماتریالیسم مدرن متأخر است. این بازگشت به ماوراء طبیعی گرایی دوگانه مدرن اولیه نیست. مکانیسم و ​​هیجان گرایی دکارت و نیوتن مانع از اتحاد واقعی دین و علم شد. پست مدرنیسم گریفین یک الهیات عمیقاً مذهبی و کاملاً علمی ارائه می دهد، که مبنای جدیدی را برای نظم و انضباط معنوی و مرگ و میر آرامی فراهم می کند که می تواند نظامی گری مدرنیته را معکوس کند. گریفین یک الهیات پسامدرن بازنگری و سازنده را پیشنهاد می‌کند که فلسفه ساختارشکنی را که خود را پست مدرن می‌نامد و به نسبی‌گرایی و نیهیلیسم منتهی می‌شود، به چالش می‌کشد.
نوشته های کامل لئو اشتراوس درباره ابن میمون [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Leo Strauss (لئو اشتراوس)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
the university of chicago press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: لئو اشتراوس به طور گسترده به عنوان یکی از برجسته ترین مفسران Maimonides شناخته می شود. مطالعات او درباره فیلسوف یهودی قرون وسطایی به کشف مجدد باطنی گرایی انجامید و این احساس را عمیق تر کرد که تنش بین عقل و وحی در اندیشه سیاسی مدرن مرکزی است. نوشته های او در طول قرن بیستم عمدتاً مسئول بازگرداندن میمونیدس به عنوان یک متفکر فلسفی درجه اول بود. با این حال، برای درک میزان مشارکت اشتراوس در بورسیه تحصیلی میمونید، به طور سنتی باید به دنبال مقالاتی بود که او به طور جداگانه منتشر کرده بود که تقریباً پنجاه سال را در بر می گرفت. کنت هارت گرین با لئو اشتراوس در مورد میمونیدها، برای اولین بار مجموعه ای جامع و مشروح از نوشته های اشتراوس در مورد میمونیدها را ارائه می دهد که شامل شانزده مقاله است که سه تای آنها برای اولین بار به زبان انگلیسی ظاهر می شوند. گرین همچنین ترجمه های دقیقی از مطالبی ارائه کرده است که در اصل به زبان های عبری، عربی، لاتین، آلمانی و فرانسوی نقل شده است. یک مقدمه آموزنده نوشت که مشارکت های اصلی موجود در هر مقاله را برجسته می کرد. و ارجاع به نسخه های چاپ نشده را کاملاً به روز کرد. نتیجه به نسخه استاندارد نوشته های اشتراوس در مورد میمونید تبدیل خواهد شد.
اشاره به راه: مجموعه مقالات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Martin Buber (مارتین بوبر)
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مقالات که بین سال‌های 1909 تا 1954 نوشته شده‌اند و برای اولین بار در سال 1957 به‌صورت مجموعه‌ای منتشر شده‌اند، که در آن فیلسوف برجسته، گفتگوی «من-تو» را به حوزه‌های مختلفی مانند دین، اندیشه اجتماعی، فلسفه، اسطوره، نمایشنامه، ادبیات و هنر مرتبط می‌کند. بوبر را در فرآیند پاسخگویی به بحران‌ها و چالش‌های قرن بیستم آشکار می‌کند و خواننده را قادر می‌سازد تا مبارزات مادام‌العمر او را برای «وجود اصیل» دنبال کند.
دیدگاه‌های دینی در مورد تنوع دینی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert McKim (رابرت مک‌کیم)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: دیدگاه‌های دینی در مورد تنوع مذهبی به پرسش‌های اساسی و بحث‌انگیز ناشی از تنوع مذهبی می‌پردازد. اعضای سنت های دینی در مورد بیگانگان و در مورد مذاهب آنها چه می توانند بگویند؟ بحث در مورد دیدگاه های مسلمانان، مسیحیان و یهودیان با کار روش شناختی ترکیب شده است.
دین پس از متافیزیک
نویسنده:
ویراسته: مارک راتال؛ ویرایش ترجمه: علی اصغر مصلح
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , مجموعه مقالات
وضعیت نشر :
تهران - ایران: ققنوس,
چکیده :
دین را چگونه باید فهمید و در عصری که متافیزیک بدنام شده است، چه جایگاهی باید برای دین قایل شد؟ عمدۀ پیش‌فرض‌های متافیزیکی‌ای که پشتیبان الهیات سنتی بوده‌اند دیگر پذیرفتنی نیستند، اما چندان روشن نیست که مفهوم «پایان متافیزیک» را چگونه باید فهمید یا این مفهوم چه تأثیراتی بر فهم ما از دین خواهد داشت. همچنین به نظر می‌رسد که اخیراً در حوزه‌ها و رشته‌های مختلفی مانند فلسفه، روانکاوی، تاریخ و مطالعات فرهنگی علاقه به امر قدسی و امر الوهی احیا شده است. در این کتاب، فیلسوفانی پیشگام در ایالات متحده و اروپا در عین حال که زوال متافیزیک را تبیین کرده‌اند، مجالی را نشان داده‌اند که این زوال برای ظهور فهمی غیر الهیاتی از دین گشوده است.
فراتر از مرگ: بازتاب های الهیاتی و فلسفی زندگی پس از مرگ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
IntroDan Cohn-Sherbok , Christopher Lewis (eds.), Introduced by Lionel Blue
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
MACMILLAN,
چکیده :
ترجمه ماشینی: "در کتابی با چنین مطالب متنوع، مسلم است که هر کس چیزی را خواهد یافت که به چالش می کشد و آگاه می کند - و در واقع، گاهی اوقات، الهام می بخشد." - جان بوکر، کلیسا تایمز در طول تاریخ، انسان ها مشغول بقای شخصی پس از مرگ بوده اند. در نتیجه، اکثر ادیان جهانی اعلام می کنند که زندگی در ورای قبر ادامه دارد و آخرت را به اشکال مختلف به تصویر کشیده اند. این تصورات مختلف پاسخ‌هایی را به گیج‌کننده‌ترین پرسش‌های معنوی تشکیل می‌دهند: آیا زندگی قبلی خود را در آخرت به یاد خواهیم آورد؟ آیا بدن خواهیم داشت؟ آیا ارواح بی جسم می توانند یکدیگر را بشناسند؟ آیا ما همچنان به هویت شخصی خود ادامه خواهیم داد؟ آیا مجازات می شویم یا پاداش می گیریم یا جذب الوهیت می شویم؟ این موضوعات اساس این مجموعه مقالات است که چارچوبی برای درک مفاهیم سنتی از آخرت و همچنین دیدگاه های جدید ارائه می دهد.
آشوب و پیچیدگی: دیدگاه های علمی در مورد فعل الهی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Authors: Robert J. Russell , Nancey Murphy , Arthur R. Peacocke (ed.)
نوع منبع :
کتاب , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجموعه متشکل از پانزده مقاله پژوهشی، پیامدهای آشفتگی و پیچیدگی در سیستم‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را برای مسائل فلسفی و کلامی در مورد فعل خداوند در جهان بررسی می‌کند. این دومین کنفرانس از پنج کنفرانس بین المللی تحقیقاتی است که توسط رصدخانه واتیکان، رم، و مرکز الهیات و علوم طبیعی، برکلی حمایت می شود. هدف کلی این است که به الهیات سازنده کمک کند زیرا تحقیقات جاری در علوم طبیعی را درگیر می کند و عناصر فلسفی و کلامی را در تحقیقات نظری در حال انجام در علوم طبیعی بررسی می کند.
شماره دوم فصلنامه علمی تخصصی «آکادمیا» انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه فردوسی مشهد (پاییز 1400)
نویسنده:
مدیر مسئول و سردبیر: وحید رستمی
نوع منبع :
مقاله , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :