جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
مجله مباحثات (نسخه مکتوب) شماره 12 (پرونده ویژه: روحانیت و سیاست اخلاقی در انتخابات)
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
دغدغه‌ی اصلی در این پرونده نسخه‌ی مکتوب یعنی «روحانیت و سیاست اخلاقی در انتخابات»، مشخصاً تبعات ورود مصداقی روحانیت به انتخابات بود؛ به‌عبارت دیگر، «سیاست اخلاقی» در این‌جا نه به معنای مصطلح آن در تقسیم‌بندی کلاسیک علوم (که در آن سیاست، بخشی از اخلاقی عملی است) که صرفاً بررسی علت‌کاوانه‌ی آسیب‌های ورود بی‌پروا و مستقیم روحانیت (هم به‌معنای حقیقی و هم به‌معنای حقوقی آن) در فرایندهای انتخاباتی ـ به‌ویژه پس از پیروزی انقلاب ـ و تعیین مصداق کاندیدای اصلح است. تبعات ورود مصداقی روحانیت به انتخابات مخصوصاً آن‌جا نمود بیشتری دارد که کاندیدای مورد تأیید، پس از مدتی به اصطلاح از جاده‌ی صلاح خارج شود؛ در این صورت ممکن است مردم عادی به‌دلیل تأیید این شخص توسط فلان‌روحانی دچار برخی تناقضات و شبهات شوند؛ به‌ویژه که هنوز هستند عده‌ای در محیط‌های سنتی (مثل روستاها و شهرهای کوچک) که نگاه‌های خاصی به روحانی دارند و همچنان روحانیت را ملجأ و مأوای خود می‌پندارند؛ هرچند مع الأسف این نگاه در حال کم‌رنگ شدن است. ذیل دغدغه‌ی اصلی، بحث مهم دیگری که در این پرونده به آن پرداخته شده، مشخصاً بی‌اخلاقی‌های رایج‌شده در مناظرات انتخاباتی است؛ بی‌اخلاقی‌هایی بر پایه‌ی این نگاه که هدف اصلی، حذف طرف مقابل به هر قیمتی است؛ لذا در مناظرات شاهد بودیم که بیش از آن‌که برنامه‌های رقیب مورد نقد قرار گیرند، خود رقیب مورد هجمه قرار می‌گرفت. حجج الاسلام والمسلمین آقایان کاظم قاضی‌زاده، نجف لک‌زایی، محمدتقی اسلامی، مسعود آذربایجانی، محسن الویری، حسن بوسلیکی و محمد عالم‌زاده نوری، صاحب‌نظرانی بودند که مباحثات به‌طور ویژه درباره‌ی پرونده‌ی مذکور با آن‌ها گفت‌وگو کرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که برخی از اساتید نام‌برده با این‌ موضوع که روحانیت به هیچ‌عنوان نباید در انتخابات ورود مصداقی داشته باشد، چندان موافق نبودند و می‌گفتند این سخن شاید درباره‌ی سطوح اول روحانیت (مراجع و اساتید تراز اول) صحیح باشد، اما هیچ ایرادی ندارد که سطوح دیگر روحانیت به‌طور مشخص به معرفی مصداق کاندیدای اصلح بپردازند. از دیگر مطالب منتشر‌شده در دوازدهمین شماره نسخه‌ی مکتوب مباحثات می‌توان به این موارد اشاره کرد: علوم اجتماعی اسلامی، دغدغه‌ی دینی انسان متدین است (گزارش مناظره‌ی حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه و دکتر گلشنی) نمایشگاه کتاب و سطح عمومی فکر ایرانی (گزارش تحلیلی انتقادی استاد رسول جعفریان از بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران) مسیحیت و اسلام راه حل روشنی برای مقابله با بحران محیط زیست ارائه نداده‌اند (گزارش مناظره‌ی پروفسور لاتور ـ فیلسوف و جامعه‌شناس فرانسوی ـ و حجت‌الاسلام والمسلمین پارسانیا) نسخه‌ی مکتوب مباحثات همچنان در تیراژ محدود (حدود ۵۰ نسخه) منتشر می‌شود.
مجموعه مقالات زمزم معارف شماره 21
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مجتمع آموزش عالی فقه ,
مجله مباحثات (نسخه مکتوب) شماره 9 (پرونده‌ی ویژه‌: آیت‌الله‌العظمی سید محمدهادی میلانی(ره))
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
پرونده ویژه‌ی این شماره با عنوان «زعیم خراسان» مربوط به آیت‌الله‌العظمی سید محمدهادی میلانی(ره) است. لازم به ذکر است که کنگره‌ی بزرگداشت این مرجع فقید شیعه چندی پیش با حضور برخی مراجع عظام تقلید و جمعی از اساتید و فضلای حوزه برگزار گردید. مباحثات متن کامل سخنرانی آیت‌‌الله‌العظمی سبحانی و آیت‌الله استادی را در کنگره‌ی مذکور منتشر کرده است. پرونده‌ی ویژه‌ی این شماره همچنین شامل مصاحبه‌ای است با آیت‌الله سیدفاضل میلانی (نواده آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدهادی میلانی) که مروری است بر فعالیت‌های ۳۰‌ساله‌ی این عالم برجسته‌ی شیعه در انگلستان. مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالفضل موسویان عضو هیئت علمی دانشگاه مفید درباره‌ی اندیشه و رفتار سیاسی آیت‌الله میلانی نیز از دیگر مطالب پرونده‌ی ویژه‌ی این شماره است. گزارش نشست نقد و بررسی کتاب «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران» مطلب دیگری است که در این شماره نسخه مکتوب مباحثات آمده است. این جلسه با حضور مؤلف محترم آقای دکتر عیسی‌نیا و بعضی اعضای تحریریه مباحثات در دفتر سایت برگزار گردیده است. برخی دیگر از مطالب‌ منتشر‌شده در این شماره عبارتند از: تأملات فقهی شیخ سیاست‌ورز؛ درباره‌ی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ پاپ مسیحی و فقهای شیعه؛ به‌مناسبت کریسمس؛ طلبگی؛ سبک زندگی متفاوت؛ مواجهه تمدنی حوزه علمیه با جریان‌های اهل سنت (گزارش نشست علمی «حوزه و بایسته‌های دیپلماسی مذهبی»)؛ پرانرژی و خستگی‌ناپذیر (گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی درباره‌ مرحوم‌ آیت‌الله شرعی)؛ در پایان خاطرنشان می‌شود که هرچند در این شماره مطلبی با عنوان «تأملات فقهی شیخ سیاست‌ورز» درباره‌ی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی منتشر شده است؛ اما مباحثات به‌دلیل پرهیز از فضای پرحاشیه‌ی ایجادشده و نیز ادای دین شایسته به این فرزند انقلابی حوزه، در شماره آینده نسخه مکتوب خود به‌طور مبسوط به تحلیل شخصیت علمی و حوزوی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت خواهد پرداخت.
صفحات :
از صفحه 1 تا 76
مجموعه مقالات زمزم معارف شماره 15
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مجتمع آموزش عالی فقه ,
صفحات :
از صفحه 1 تا 2
عقیدة، العدد الثانی
نویسنده:
المرکز الإسلامی للدراسات الإستراتیجیة
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
مجموعه مقالات زمزم معارف شماره 27 قسمت اول
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مجتمع آموزش عالی فقه,
مجموعه مقالات زمزم معارف شماره ٣٥ قسمت دوم
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مجتمع آموزش عالی فقه ,
صفحات :
از صفحه 1 تا 2
مجموعه مقالات زمزم معارف شماره 30
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مجتمع آموزش عالی فقه,
مجموعه مقالات زمزم معارف شماره 24
نوع منبع :
مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مجتمع آموزش عالی فقه ,
صفحات :
از صفحه 1 تا 2