جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
درباره ایگو و خدا: پرسش‌های دکارتی بیشتر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Luc Marion (ژان لوک ماریون)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
Fordham University Press,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ژان لوک ماریون در این جدیدترین مطالعات مهم خود در مورد دکارت، مقالاتی را درباره موضوعات ایگو و خدا گرد هم می آورد که بیشتر آنها قبلاً به زبان انگلیسی در دسترس نبودند. این کتاب بیش از هر اثر دیگری از ماریون، پیوند عمیق بین دغدغه‌های پدیدارشناختی او و نوشته‌هایش درباره دکارت را نشان می‌دهد. رهایی خدا و خود از تنگناهای متافیزیک اصول اساسی کار الهیاتی و پدیدارشناختی ماریون است. این کتاب همان موضوعات را در فلسفه دکارت برجسته می کند. در قسمت اول (درباره ایگو)، ماریون به بررسی دگرگونی ایگوی دکارتی می پردازد و استدلال می کند که آن چنان که اغلب تصور می شد منفرد نیست، و نشان می دهد که چگونه نوشته های دکارت خود با گفت و گو تنظیم شده اند. او وضعیت «قاعده حقیقت» را در مدیتیشن ها توضیح می دهد، از یک سو نشان می دهد که چگونه استدلال دکارت دایره ای نیست، از سوی دیگر نشان می دهد که پاسکال چگونه به دکارت پاسخ می دهد و آن را تغییر می دهد. او همچنین وضعیت دوسوگرای مفهوم جوهر را در دکارت با بازگشت به ریشه های آن در فلسفه سوارز روشن می کند. در قسمت دوم (درباره خدا)، ماریون به تز مهم دکارتی در مورد خلق حقایق ابدی باز می گردد و آن را در چارچوب ادعاهای متفکران پیشین قرار می دهد و زوال آن را در فلسفه های پس از دکارت نشان می دهد. این مطالعه با ترسیم دقیق مفهوم causa sui و بررسی دقیق ایده خدا در اندیشه قرن هفدهم پایان می یابد.
احیای فکر دینی در اسلام
سخنران:
نوع منبع :
سخنرانی , کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
تهران - ایران: رسالت قلم,
چکیده :
موضوع این کتاب، شرح تجدید حیات فکری از نظر منظر اسلام است. کتاب حاضر، حاصل سخنرانی‌هایی است که با در نظر گرفتن ترقی رشته‌های جدید علم و معرفت در مغرب زمین با قصد احیا و بازسازی فکر دینی در اسلام، توسط علامه «محمداقبال لاهوری» در محافل دانشگاهی شهرهای مدرس، حیدرآباد، و علیگره ایراد شده‌اند. سخنرانی‌های یاد شده، حول هفت محور معرفت و تجربه دینی، محک فلسفی تجلیات تجربه دینی، تصور خدا و معنی نیایش و آزادی، و جاودانی من بشری؛ روح و فرهنگ تمدن اسلامی؛ و آیا اصل حرکت در ساختمان اسلام و دین ممکن است، می‌باشند. سخنران، در هر یک از این مباحث آرا و نظریات فلاسفه و علمای مسلمان و غیرمسلمان را شرح داده و به نقد و مقایسه آن‌ها با یکدیگر پرداخته است.
خودآگاهی و ذهنیت خدا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Charles Taliaferro (Author) (چارلز تالیافرو)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
انگلیس: Cambridge University Press : انتشارات دانشگاه کمبریج,
چکیده :
ترجمه ماشینی: گزارش‌های ماتریالیستی معاصر از آگاهی و ذهنیت به چالش می‌کشند که ما چگونه درباره خود و واقعیت نهایی فکر می‌کنیم. این کتاب از دیدگاه غیر ماتریالیستی افراد و ذهنیت و قابل درک بودن اندیشیدن به خدا به عنوان یک واقعیت غیر فیزیکی و معنوی دفاع می کند. تلاش می‌کند تا رابطه یکپارچه بین خودمان و بدن‌های مادی ما و بین خدا و کیهان را به شیوه‌ای مرتبط بیان کند. نسخه‌های مختلف ماتریالیسم، و همچنین مفاهیم جایگزین و پسا دوگانه‌ای خدا، ارزیابی می‌شوند.
تکامل خداباورانه: نقد علمی، فلسفی و کلامی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
by J. P. Moreland (Editor), Stephen C. Meyer (Editor), Christopher Shaw (Editor), & 23 more
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Crossway,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بسیاری از مسیحیان برجسته اصرار دارند که کلیسا باید تسلیم نظریه تکاملی معاصر شود و بنابراین عقاید سنتی کتاب مقدس در مورد خلقت زندگی را اصلاح کند. آنها استدلال می کنند که خدا - البته به روشی غیرقابل کشف - از مکانیسم های تکاملی برای تولید همه اشکال زندگی استفاده کرد. این جلد شامل دو دوجین دانشمند، فیلسوف و الهی‌دان بسیار معتبر از اروپا و آمریکای شمالی است، این پیشنهاد را به چالش می‌کشد و مشکلات شواهدی، منطقی و الهیاتی را با تکامل خداباوری مستند می‌کند - و آن را به جامع‌ترین نقد تکامل خداباورانه تبدیل می‌کند.
Belief and Law in Imami Shi'ism
نویسنده:
Etan Kohlberg (اتان کولبرگ)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
کلیدواژه‌های اصلی :
Man is not alone
نویسنده:
Heschel, Abraham Joshua
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Farrar, Straus and Giroux ,
فلسفه دین از الف تا ی [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Patrick Quinn (auth.) (پاتریک کوین)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: فلسفه دین A-Z مروری بر مضامین اصلی، چهره‌های کلیدی و مسائل مربوط به موضوع ارائه می‌کند. هم موضوعی و هم تاریخی، مفاهیم کلیدی از مطلق و زندگی پس از مرگ گرفته تا ادیان جهانی و یوگا و همچنین متفکرانی از ابراهیم تا ویتگنشتاین را بررسی می کند. رابطه بین فلسفه و کلام، مانند رابطه بین دین، ایمان و عقیده بررسی می شود. این راهنمای مرجع برای هر کسی که به فلسفه دین در فلسفه و الهیات و همچنین در انسان شناسی، مطالعات فرهنگی و دینی، اسطوره شناسی و روانشناسی و جامعه شناسی دین علاقه مند است مفید خواهد بود.
خدای فراگیر: بازیابی الهیات برای یک کلیسای جامع [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Hugh Rayment-Pickard, Steven Shakespeare
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Canterbury Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب کوتاه، در دسترس و متقاعدکننده استدلال می‌کند که دیدگاهی جامع از خدا در قلب الهیات مسیحی نهفته است. از دهه 1960 الاهیات لیبرال به دلیل مسائل مربوط به عدالت اجتماعی و اخلاق مدارا هدایت شده است. این برای بررسی ظهور الاهیات نومحافظه کار که اکنون در کلیساها غالب است کافی نبوده است. الاهیات لیبرال اکنون نیاز به ادعای هویت خود مسیحیت دارد و نشان می دهد که چگونه جریان اصلی و ارزش های فراگیر همیشه یک رشته اصلی تفکر مسیحی بوده و دیدگاه اکثریت را نشان می دهد.
توحید و امید به خدا [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
William J. Wainwright (ویلیام جی. وین‎رایت)
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این عنصر جنبه های توحید و امید را بررسی می کند. با تمایز یکتاپرستی از اشکال مختلف ادیان غیرخداپرست، به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه خداوند از عباراتی که برای توصیف غایت دینی استفاده می‌شود، فراتر می‌رود. سپس بحث به ماهیت امید می‌پردازد و بررسی می‌کند که چگونه این مفهوم توسط آگوستین، آکویناس، کیرکگور و مولتمان و دیگران استفاده شده است. سنت مسیحی که این موحدان به آن تعلق دارند، امید و ایمان را با عشق مرتبط می کند. در بخش پایانی، وین رایت انواع این نوع عشق را در اسلام، مسیحیت، و هندوئیسم خداباور نشان می‌دهد و از عشقی که توسط آن‌ها ارزش‌گذاری شده در برابر برخی اتهامات علیه آن دفاع می‌کند. او بررسی می‌کند که چرا عشق‌هایی که در این سنت‌ها بها داده می‌شود ناقص هستند، زیرا پیروان آن‌ها همواره بر این باورند که عشقی که آنها را گرامی می‌دارند، برتر از عشقی است که دیگران آن را گرامی می‌دارند.
تاریخ و اعتقادات اباضیه
نویسنده:
علی‌اکبر ضیائی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
قم: نشر ادیان‏‫,
چکیده :
مروری بر تاریخ پیدایش «فرقه اباضیه» و نگاهی به عقاید آنان و فراز و نشیب‌های مربوط به آنان از ابتدای قرن اول تا عصر کنونی است. در این کتاب تاریخ و عقاید مذهب اباضی که در واقع همان خوارج صدر اسلام هستند به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سعی شده است با دیدگاهی بی‌طرفانه و با استناد به اسناد و مدارک مورد قبول اباضیان تحولات تاریخی و نیز اعتقادات و فقه این فرقه مورد بحث و بررسی قرار گیرد. نویسنده قصد دارد با مطالعه اعتقادات این فرقه و تاریخ آن‌ها قدمی هر چند کوچک در جهت وحدت بین مسلمانان و تقریب مذاهب اسلامی بردارد. بررسی چگونگی پیدایش گروه قاعدین و مذهب اباضیه، معرفی شخصیت‌های معروف این فرقه، گسترش اباضیه در مصر و شمال آفریقا و برخی از کشورهای عربی، فراز و نشیب‌های اباضیه در عصر عباسیان و امویان، تاسیس دولت‌های اباضی در برخی از ادوار تاریخی در عمان، مصر و مغرب و حکومت کردن مقطعی آنان، بیان اعتقادات اباضیه در زمینه توحید و اسما و صفات الهی، ادله آنان در نفی رویت خدا و اعتقادات آنان در زمینه امامت و همچنین برخی از دیدگاه‌های فقهی آنان در زمینه اجتهاد و احکام نماز از برجسته‌ترین مندرجات این کتاب است.