جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
علم الکلام الإسلامی و مشروع الدفاع العقلانی عن الدین: ندوة حواریة
نویسنده:
اعضای گفتگو: مصطفی ملکیان, محمد لگنهاوزن، غلامرضا اعوانی, جعفر سبحانی, رضا داوری؛ ترجمه: حیدر حب الله
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
ترجمه محاضرات فی الالهیات به ضمیمه فرهنگ مصطلحات
نویسنده:
با مقدمه علی ربانی‌گلپایگانی؛ مترجم عبدالرحیم سلیمانی‌بهبهانی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم - ایران: نشر رائد‏‫,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
جلوگیری از تفکر فلسفی چه پیامدهای منفی به دنبال دارد؟
نویسنده:
جعفر سبحانی؛ مترجم: مترجم: محمد صمد پور آذر شربیانی
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
هفته‌نامه افق‌حوزه,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
الدراسات الفلسفية بين الرفض والقبول: بحث موضوعی حول موقف المویدین للدراسات الفلسفیه فی حقل المعارف الدینیة و موقف المعترضین علیها
نویسنده:
جعفر سبحانی‌تبریزی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
مشهد - ایران: حوزه علمیه خراسان رضوی,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
خاطرات آیت الله سبحانی پیرامون دیدگاه آیت الله بروجردی به فلسفه
سخنران:
نوع منبع :
سخنرانی , فیلم
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
برای مشاهده فیلم‌های سخنرانی به آدرس‌های داده شده در آپارات مراجعه کنید.
محاضرات فی الالهیات
نویسنده:
جعفر سبحانی تبريزي؛ خلاصه کننده: علی ربانی گلپایگانی
نوع منبع :
کتاب , درس گفتار،جزوه وتقریرات , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , خلاصه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: موسسه نشر اسلامي جامعه مدرسين حوزه علميه قم,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
كتاب «محاضرات فى الإلهيات»، تلخيص كتاب «الإلهيات على هدى الكتاب و السنة و العقل» آيت اللّه سبحانى مى‌باشد كه توسط حجة الاسلام و المسلمين ربانى گلپايگانى در سال 1372 به زبان عربى نوشته شده است. اما ترتيب مباحث كتاب به اين صورت است كه ابتدا از مسائل مربوط به ذات الهى شروع شده، بعد به براهين اثبات خدا مى‌پردازد، سپس توحيد و مراحل آن را بيان نموده و مباحثى را راجع به صفات الهى مطرح مى‌كند. مؤلف در آخر كتاب خاتمة المطافى دارد كه در آن بحث از ايمان و احكام آن و صحابه و تقيّه به ميان آمده است.
Precis du credo Imamite: nouvelle approache des croyances chiites ...
نویسنده:
جعفر سبحانی‌تبریزی، مترجم: ابراهیم مونتوبتو
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
Qum: Al-Mustafa International Translation and Publication Cente,
چکیده :
کتاب حاضر، ترجمه فرانسوی کتاب «منشور عقاید امامیه» اثر آیت‌الله سبحانی تبریزی است که مروری بر مهمترین اعتقادات شیعه امامیه و دلایل عقلی و نقلی مبتنی بر آن شده است. هدف از نگارش این کتاب، معرفی باورهای دینی اسلام و تشیع با زبان و استدلال‌هایی ساده به جوانان عنوان شده است. در همین راستا نویسنده به تبیین دیدگاه‎های اعتقادی شیعه در زمینه توحید، نبوت، عدل، امامت، معاد، کیفیت اقامه نماز، کیفیت وضو ساختن، احکام و مناسک حج و ... پرداخته و ادله عقلی و نقلی مربوط به هر یک از آن‎ها را ذکر نموده است. این منشور در بر دارنده کلیاتی در مورد طرق معرفت و شناخت و همچنین بینش اسلام نسبت به انسان و جهان است. نویسنده تلاش نموده است تا کلیات عقاید شیعی را در 150 اصل بیان نماید. از دیدگاه نویسنده این منشور به جهانیان اعلام می کند که اصول عقاید و معارف دینی اهل بیت – علیهم السلام – در قلمرو عقیده و عمل، همین است که در این منشور آمده است و هر نوع مطلبی که به این مذهب نسبت داده شده و با اصول و مفاهیم مندرج در آن مطابق نباشد تهمتی بیش نبوده و هیچ گونه اعتباری نخواهد داشت.
MGA paniniwala ng Shi'ah Islam
نویسنده:
جعفر سبحانی‌تبریزی، مترجم: داگلاس‌آر بانگالون
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
Qum: Al-mustafa International Translation and Publication Center,
چکیده :
کتاب حاضر، ترجمه فیلیپینی کتاب «منشور عقاید امامیه» اثر آیت‌الله سبحانی است که مروری بر مهمترین اعتقادات شیعه امامیه و دلایل عقلی و نقلی مبتنی بر آن شده است. هدف از نگارش این کتاب، معرفی باورهای دینی اسلام و تشیع با زبان و استدلال‌هایی ساده به جوانان عنوان شده است. در همین راستا نویسنده به تبیین دیدگاه‎های اعتقادی شیعه در زمینه توحید، نبوت، عدل، امامت، معاد، کیفیت اقامه نماز، کیفیت وضو ساختن، احکام و مناسک حج و ... پرداخته و ادله عقلی و نقلی مربوط به هر یک از آن‎ها را ذکر نموده است. این منشور در بر دارنده کلیاتی در مورد طرق معرفت و شناخت و همچنین بینش اسلام نسبت به انسان و جهان است. نویسنده تلاش نموده است تا کلیات عقاید شیعی را در 150 اصل بیان نماید.
Gugat-Bela Syi'ah
عنوان :
نویسنده:
جعفر سبحانی‌تبریزی، مترجم: ناصر دمیاطی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر
وضعیت نشر :
Qum: Mehre Fatemeh (A.S),
چکیده :
کتاب حاضر با هدف نقد و بررسی شبهات وهابیان و پاسخ‌گویی شبهات و رد تهمت‌های مخالفان شیعه و مدعیان توحیدمداری منتشر شده است. کتاب با هدف تیین گزار‌ه‌های اصلی اعتقادات شیعه و پاسخ به شبهات این حوزه در پنج بخش توحید و شرک، نبوت، قرآن، اهل بیت و امامت و مهدویت تدوین شده است. بخش اول کتاب در دو فصل اقسام و مراتب توحید و شبهات، توحید در ذات، توحید در خالقیت، توحید در ربوبیت، توحید در تشریع و قانون‌گذاری، توحید در اطاعت و بندگی، توحید در حاکمیت و توحید در عبادت را مطرح می‌کند و به شبهه چیستی ملاک ایمان و کفر، طلب شفا و شرک، توسل به انبیا و اولیا و شبهات دیگری در این حوزه پاسخ می‌دهد. در بخش دوم کتاب با بحث نبوت و شبهات مربوط به نبوت آشنا می‌شویم که پس از مطرح شدن دلایل لزوم نبوت و اهداف آن از دیدگاه قرآن کریم، به شبهات عصمت پیامبران و آیه «ظلمت نفس»، علم غیب مختص و غیرمختص با دو رویکرد علم غیب ذاتی و نامحدود و علم غیب اکتسابی و محدود پاسخ داده شده است. بخش سوم درباره قرآن و شبهات مربوط به این حوزه پرداخته است و بخش چهارم، امامت و خلافت و شبهات مربوط به آن را بررسی می‌کند که بیان حدیث یوم الدار، حدیث منزلت، حدیث سفینه، حدیث امان امت و حدیث ثقلین در این بخش مطرح شده و نویسنده اثر 28 شبهه در حوزه امامت و خلافت پاسخ داده است. آیه تطهیر یا مدال افتخار خاندان رسالت، آیا آیه «انما یرید الله» در حق همسران پیامبر است، آیا مقصود از اهل البیت همسران پیامبر است، در حدیث ثقلین «عترتی» صحیح است یا «سنتی»، سرگذشت غدیر یا کمال دین، سرگذشت سقیفه در آیینه تاریخ، پیروی پیامبر از وحی در مسأله جانشینی و چرا امامت علی در عرفات اعلام نشد از شبهات مطرح شده در این بخش است. مهدویت عنوان بخش پنجم کتاب است که ابتدا با تبیین مسأله ظهور مصلح جهانی در آخرالزمان، اصل و نسب او و ولادت امام مهدی، به شبهات مربوط به تولد امام مهدی و مفهوم امام غائب، چگونه کودک پنج ساله امام می‌شود، امام غائب چگونه می‌تواند جامعه را سرپرستی کند و شبهات دیگر پاسخ می‌دهد. کتاب افزون بر پنج بخش پیش‌رو، به شبهات متفرقه دیگری نیز پاسخ داده است که از آن جمله می‌توان به عزاداری در عاشورا با امر به صبر در مصیبت چه معنی دارد، دلیل بر عزاداری برای فرزندان زهرا(ع)چیست، مجوز گرامی داشت اولیای الهی چیست، آیا رفتن به غار حراء بدعت است و چرا با معاویه کاتب وحی ناسازگارید، اشاره کرد.
ترجمه محاضرات فی الالهیات: یک دوره عقاید اسلامی از علامه محقق آیت‌الله العظمی شیخ جعفرسبحانی
نویسنده:
جعفر سبحانی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
قم: انتشارات دارالفکر,